| Simon37 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, atunci cine a creat universul?

Astept raspunsuri serioase de la atei.

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Inorogul Roz Invizibil a creat Universul. :)

Dacă vrei răspunsul corect, trebuie să pui întrebarea corectă: cum a apărut Universul?

Întrebarea ta conține o eroare de logică, și anume presupui că "cineva" a creat Universul, deci răspunsul se află deja în întrebare, ceea ce e gândire circulară.
http://en.wikipedia.org/wiki/Begging_the_question

69 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Monoceros est beste,
un cor at en la teste.
Pur ço issi at nun,
de bouquet at façon.

Par une pulcele est prise,
or oyez en quelle guise.

De o copilă e prins,
Inorogul prinţ,
De o copilă e prins,
Licornul prinţ.

Ea cu sânii în floare şi dulce,
mi-l adastă ca pe un stăpân.
El aleargă-ntr-un suflet să-şi culce,
mândrul cap pe-al ei galeş sân.

Capu-n poala ei bine nu-şi pune,
că-mi adoarme ca un prunc.
Vânătorul atunci îl răpune,
mi-l răpune în veşted crâng.

Aşa-i ucis în somn,
Inorogul domn!
Aşa-i ucis în somn,
Licornul domn!

En son devan se dort
issi vient a sa mort.
En son devan se dort
issi vient a sa mort.

| MissDevilish666 a răspuns:

Zâna Măseluță.

| Moisie a răspuns:

Cum cine?
Nu e clar?
Pai dupa cat de imperfect l-a creat, numai Dracu putea sa fie!

| arinusa12 a răspuns:

Dumnezeu el exista doar ca pe Pamant ne lasa sa luam orice decizie iar la sfarsitul oricarei fapte ne pedepseste sau ne rasplateste el ne ajuta de multe ori trebuie sa crezi in el altfel nici el nu te va iubi sau te va ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"atunci cine a creat universul"... prietenul meu imaginar Vasilica.

* si din moment ce e prietenul meu imaginar, putem deduce in mod logica ca... EU. Poti sa-mi demonstrezi ca nu e / a fost asa?

| Rubyrubyy a răspuns:

Pai ce mai intrebare e si asta. Daca Dumnezeu nu ar fi creat universul nu am fii existat pe acest pamant:nici oamenii, nici animalele, nici pestii..Nimeni nu ar mai fii existat si daca nu era Dumnezeu nu ar fi existat nimic...Gandestete si tu..Ca nimeni nu poate crea universul..Doar daca era cineva atotputernic sau nemuritor... Daca nu era Dumnezeu nu am fi existat nici nou in ziua de azi.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Ateii nu au raspunsul la aceasta intrebare, sau mai bine zis nu vor sa o detina.Ei stiu foarte bine ca Dumnezeu a creat totul, si ca nimic nu apare la intamplare, dar vor sa para mai smecheri ca toti ceilalti
Dar "smecheria" asta a lor va aduce si consecinte amare

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu exista atei, ci doar comozi d.p.d.v. spiritual

| adrian1419 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista, atunci cine l-a creat pe el? Huh? Zici ca el a existat mereu? poate la fel si cu universul

| ErrorFound a răspuns:

Nimeni.

| ErrorFound a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Nu stiu cum interpretezi tu...
There is no God, so, i am an atheist, but there is a spirit.
Spiritualitatea nu prea mai are de a face cu religia...
Stiintele ezoterice mi se par potrivite pentru spiritualitate.

| Lămâie00 a răspuns:

Go home son, you're drunk...

| sublime89 a răspuns:

Dar pe acel "cineva" cine l-a creat? Tendinta asta de a intreba "cine" ne-a creat se trage din faptul ca, de-a lungul evolutiei umane, noi am invatat sa cream anumite lucruri. Apoi ne-am gandit, gresit, ca daca noi putem crea atunci si pe noi ne-a creat tot "cineva". E o personificare a naturii pana la urma, una fara baze in realitate. Vine doar din imaginatie.

| FucktheSystem a răspuns:

De ce trebuia să fie creat de cineva? Pe principiul ăsta cine l-a creat pe Dumnezeu, că nu te poți crea singur?

| Simon37 explică (pentru sublime89):

Dumnezeu nu trebuie sa fie creat. Exista dintotdeauna in afara spatiului si timpului. Deci intrebarea ta e invalida.

| sublime89 a răspuns (pentru Simon37):

Afirmatia ta e total invalida, pentru ca nu se bazeaza pe nicio dovada. E doar imaginatia ta, cum ti-am spus.

| Simon37 explică (pentru sublime89):

Totul exista in Dumnezeu si prin Dumnezeu. Nu trebuie dovezi ca sa stii asta.

| RAY a răspuns:

Ateismul nu-i afirmatia ce dumnezeu nu exista vezi ca minti din start este doar lipsa unei afirmati despre zeii, in concluzie gandeste inainte sa scrii

| RAY a răspuns (pentru FucktheSystem):

Unicornul roz exista sa stii, o sa te imbata pe vecie

| RAY a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Tu nici macar nu isi cunosti propia biblie dar vb de dumnezeu, ea zi-mi si mie cum se numea fiul lui iacob?

| Simon37 explică (pentru sublime89):

Intrebarea "cum a aparut universul?" e invalida pentru ca implica ca universul s-a aparut din senin si a nu fost creat.

| sublime89 a răspuns (pentru Simon37):

Cu asta ai spus totul despre relatia dintre crestinism si dovezi.

| sublime89 a răspuns (pentru Simon37):

Nu e deloc invalida, pentru ca universul e aici, deci inseamna ca a aparut cumva. Sa zici ca a fost creat de cineva e o afirmatie invalida pentru ca nu ai nicio dovada ca acel cineva exista macar, si ca universul a trebuit creat.

| Simon37 explică (pentru sublime89):

Pai nu exista decat 2 optiuni:

1. a aparut singur
2. a fost creat

Nu exista nici o dovada nici pentru varianta ta amice. Cum dovedesti ca a aparut din senin? Exact, nu poti. Deci fiecare alege sa creada ce vrea.

| sublime89 a răspuns (pentru Simon37):

Doar pentru faptul ca nu se stie inca cum a aparut nu inseamna ca a fost creat de cineva, si sa crezi in acel cineva. Eu daca spun ca Inorogul Roz Invizibil a creat universul pot sa ma astept de la tine sa crezi? Dovedeste-mi ca nu e asa.

| RAY a răspuns (pentru Simon37):

De ce fix zeul tau o aparut din nimic?

| Simon37 explică (pentru RAY):

Nu a aparut, a existat dintotdeauna

| Simon37 explică (pentru sublime89):

Doar pentru faptul ca nu se stie inca cum a inceput sa existe, nu inseamna ca a aparut din senin. Poate a fost creat de Dumnezeu.