| Simon37 a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, atunci cine a creat universul?

Astept raspunsuri serioase de la atei.

Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Inorogul Roz Invizibil a creat Universul. :)

Dacă vrei răspunsul corect, trebuie să pui întrebarea corectă: cum a apărut Universul?

Întrebarea ta conține o eroare de logică, și anume presupui că "cineva" a creat Universul, deci răspunsul se află deja în întrebare, ceea ce e gândire circulară.
http://en.wikipedia.org/wiki/Begging_the_question

69 răspunsuri:
| Katczinsky a răspuns (pentru adrian1419):

You're missing the whole point.

| sublime89 a răspuns (pentru Katczinsky):

Si creatorii de ce nu au nevoie de o origine? Noi de exemplu suntem creatori, dar avem o origine. N-am existat dintotdeauna. Chiar nu inteleg de ce aveti obsesia asta de a-l scuti pe un creator de orice origine. El poate exista din nimic, dar universul nu. E chiar stupid.

| adrian1419 a răspuns (pentru Katczinsky):

Because your point doesn't have to be logic, right?

| Simon37 explică (pentru Katczinsky):

Serios? Deci acum avem ceva complex care exista din senin? Dar universul care e mai putin complex decat Dumnezeu, nu poate exista din senin. Ce zici tu nu are logica. Mai gandeste inainte sa postezi o prostie.

| Katczinsky a răspuns (pentru Simon37):

Salut Simion. Nu exista din senin. A fost creat de Dumnezeu. Cel putin asta sustine religia. Insa dupa cum stii, religia cu stiinta se bat cap in cap atunci cand vor sa explice aparitia universului. Religia, in mare, e simpla in ceea ce priveste aparitia universului. Insa ideea care am vrut s-o fac vizibila a fost faptul ca stiinta nu trebuie sa explice aparitia universului prin raportare la caracteristici specifice doar lui Dumnezeu.

Daca in religie Dumnezeu exista dintotdeauna, asta nu inseamna ca in stiinta universul exista din totdeauna. Pentru ca trebuie sa oferi universului o caracteristica ce este in sens strict si obiectiva aplicata doar lui Dumnezeu.

| Katczinsky a răspuns (pentru sublime89):

Nu cred ca poti atribui universului stiintific o caracteristica divina. Asta sterge incercarea ta de a explica stiintific. Noi nu suntem creatori. Noi suntem creaturi. Creator e doar Dumnezeu pentru ca nu a fost creat de altcineva.

Creatorii ce au o origine nu mai sunt creatori. Sunt creaturi. Pentru ca noi, oamenii, nu cream nimic. Noi doar DESCOPERIM ceea ce este deja creat de unicul creator, care prin definitie nu are cum sa aiba o cauza sau un inceput.

De asta consider ca are omul creier. Sa descopere adevarul, asa cum descopera cate ceva nou in fiecare zi. Sa descopere, nu sa creeze un adevar. Ca omul nu e creator.

In concluzie, spun ca atata timp cat pretinzi ca stiinta este singurul "eliberator" ar trebui sa te limitezi in sens strict si obiectiv la ce poate afirma stiinta pana acum si sa lasi conceptele religioase acasa. Ca asta trebuie sa faceti. Nu poti explica o teorie stiintifica printr-un concept religios. Asa, hai sa amestecam totul sa vedem ce ne iese.

| Katczinsky a răspuns (pentru adrian1419):

You said the same damn thing in a different form and you're still missing the whole point. Check my previous answer and I hope you'll figure it out.

| sublime89 a răspuns (pentru Katczinsky):

Creaturile nu pot crea nimic? Cum sa nu poata? Uita-te in jurul tau. Si-n primul rand noi suntem "creatii" ale naturii, pentru ca am evoluat. Si teoretic orice creatura poate deveni creator, asa cum orice creator poate fi la randul lui o creatura.

Dar omul a creat un "adevar" fara sa descopere nimic. E vorba de biblia voastra in care credeti asa de mult. Te rog sa nu mai confunzi presupusa inteligenta din spatele universului cu zeul biblic, pentru ca zeul biblic a fost desfiintat demult. Nu trebuie sa mergi mai departe de geneza ca sa-ti dai seama. A fost desfiintat, dar oamenii nu reusesc inca sa constientizeze asta din cauza fricii si indoctrinarii. Niciun asa-zis zeu inventat vreodata de om pana acum nu se potriveste cu inteligenta care ar putea exista in spatele universului nostru.

| Simon37 explică (pentru Katczinsky):

"religia cu stiinta se bat cap in cap atunci cand vor sa explice aparitia universulu"

Nu, de fapt nu se bat deloc. Stiinta are raspunsurile corecte sustinute de dovezi, iar religia nu are nimic decat aberatii...

"caracteristici specifice doar lui Dumnezeu"
Tu nu intelegi ca astea nu-s caracteristici specifice lui Dumnezeu?laughing)
Dumnezeu a fost inventat. Acu 2000 de ani. Au mai fost inainte lui mii de zei si inca exista alte 10.000 de religii in afara de crestinism.Ce te face sa crezi ca ai ales religia corecta? Cel mai probabil o sa ajungi in iad-ul cand o sa mori pentru ca ai gresit religia. Sansele ca religia ta sa fie corecta sunt de 0.01 %.

"De asta consider ca are omul creier. Sa descopere adevarul"
Pai tocmai. si exact asta face stiinta. descopera adevarul.
Si care e cea mai buna cale spre adevar?
Umpland toate golurile cu "Dumnezeu a facut" sau cautand raspunsurile reale

De ce ploua? Dumnezeu face asta.
De ce e cutremur? Ne pedepseste Dumnezeu
De ce mor oamenii? Asa a vrut Dumenzeu
De ce obiectele cad? Asa a facut Dumnezeu

Dupa cum observi diferenta e mare... Daca era pe baza religiei acum nu aveam raspuns la nimic, pentru ca Dumnezeu face tot.iar asta nu explica de fapt nimic

Asa si cu aparitia universului... Dumnezeu l-a creat nu explica nimic. Trebuie sa cautam explicatia reala.
Si apoi cine l-a creat pe Dumnezeu?

1.Un lucru complex nu poate exista de la sine. Trebuie sa aiba un creator, asa ziceai.
2. Dumnezeu e complex
3. Deci Dumnezeu a fost creat