| Potcovarul a întrebat:

Intrebare pentru atei? Daca Dumnezeu nu exista,cine a creat universul? Si daca big-bangul a creat universul, cine a declansat bigbang-ul?

27 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intrebare pentru crestini? Daca zeus nu exista,,cine a creat universul? Si daca big-bangul a creat universul, cine a declansat bigbang-ul?

ce intrebare lipsita de logica, aiurea,ce legatura are ateismul cu big bang,universul,ateismul este lipsa credinteti in zeii atat,nu este o afirmatie cum ca nu exista dumnezeii, nu este o stiinta,cunoastere,credinta,ai inteles? voi teisti spuneti ca exista dumnezeu = alah,iahve,zeus sau cum il numiti voi noi atei nu credem,nu avem nevoie de credinta,vrem cunoastere,empirism,stiinta,vrem sa stim ca exista zeul tau,in lumea exista mii de religi fiecare spune ca zeul lui e singurul adv,voi afirmati nu noi atei,ce sa dovedim noi, in lipsa big bang,evolutie noi atei ramanem nu are legatura una cu alta,asa cum nu cred in existenta fantomelor, ateismul = lipsa credinteti in zeii atat, ca atei au pasiuni e treaba lor,nu asocia pasiunea noastra cu ateismul,ce nu are sens,deci atei nu afirma ca nu exista zeii,fantome,spiridusi, scufita rosie si nu cred in existenta lor,la intrebarea credeti ca exista dumnezeu raspunsul e NU logic,repet voi romanii nu stiti ce inseamna a crede vs a cunoaste, nu stiti, la ora de logica nu ati fost prezenti, la voi totul e doar a crede atat, nu a cunoaste, a stii

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Zeus?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Era un exemplu

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Stiu, man.Dar am glumit si eu un pic.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Uni crestini sunt tarfe cu o mie de fete, ei spun ca cica atei afirma ca nu exista dumnezeu si ca noi atei stim totul despre univers

https://www.gotquestions.org/Romana/ateism.html

uite ce scrie pe un site sectanct

Răspuns: Ateismul este punctul de vedere potrivit căruia Dumnezeu nu există.

Ateismul nu este deloc ceva nou. Psalmul 14:1, scris de David aproape de anul 1000 înainte de Hristos, face referire la atei – "Nebunul zice în inima lui ‘Nu este Dumnezeu’".

din nou sectancti nu dau tot versetul,acel verset nu are legatura cu atei si cu cei care sunt impotriva poporului israel sau a zeului lor,iahve spune ca judeca in mijlocul zeiilor, desi vorbim de politeism,iahve nu a vorbit niciodata de ateism,pentru ca nu exista acest concept atunci,toti credeau in ceva, dar sectancti fac blasfemie cum au chef

Sigur că dacă Dumnezeu S-ar arăta oamenilor, toţi ar crede în El! Problema acestei idei este că aceasta nu este dorinţa lui Dumnezeu doar de a-i convinge pe oameni că El există

din nou sectancti uita ca dumnezeu sa relevat in vt, in talmud este scris ca cu toti vor crede in iahve prin convingere, iahve nu a cerut niciodata credinta oarba

În acelaşi timp, a crede în ateism este din nou un exerciţiu de credinţă. Pentru a face o declaraţie absolută de genul "Dumnezeu nu există!" presupune că ai o cunoaştere completă despre absolut toate lucrurile – presupune a fi oriunde în univers

din nou sectancti afirma ca atei stiu totul despre univers si ca noi stim ca nu exista zeii

in concluzie sa ne fereasca dumnezeu, sfinti de sectancti

| RAY a răspuns:

Steregoi ce piramide visezi sectanctule, fii lui dumnezeu au facut cu femeile de pe pamant sectanctule, evrei nu a facut piramide, te platesc martori bine de scoti asemenea tampeni

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

"Most Israelites were actually of Canaanite stock; their ancestors did not participate in an Exodus from Egypt; Israelites did not build the pyramids!" http://ruml.com/thehebrewbible/notes/09-Notes.pdf

Nu e scris de un liber-cugetator, ci de un Yeshiva boy care a invatat ceva mai multa carte.

Miliarde de crestini n-au putut face pentru Exod ce-a facut Schliemann pentru Troia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista întregi lucrări știintifice care îți explica nelămuririle.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intrebare pentru atei?
======
Daca Dumnezeu nu exista,
Eu sunt ateu.
Eu nu spun că Dumnezeu nu există.
Dacă dta poți să îmi definești pe Dumnezeu, cine sau ce este această entitate, putem merge mai departe cu discuția.
Deci- dacă Dumnezeu există sau nu există, putem sta de vorbă noi doi dacă lămurim înpreună cine sau ce este Dumnezeu.
=====
A doua parte a întrebării dtale, o tratez separat.
Cine a creat universul?
UNIVÉRS, universuri, s. n. 1. Lumea în totalitatea ei, ansamblul a tot ce există, exceptând, pentru cei credincioși, pe Dumnezeu creatorul.
=====
Din această definiție eu scot pe credincioși și pe Dumnezeu, căci eu vorbesc despre lucruri care au o definiție. Dumnezeu pentru mine nu are o definiție, așa că pentru mine, definiția de mai sus sună așa.
UNIVÉRS, universuri, s. n. 1. Lumea în totalitatea ei, ansamblul a tot ce există,
Să mai prescurtăm, ca să fie mai simplu de analizat.
UNIVÉRS, universuri, s. n. 1. ansamblul a tot ce există,
cine a creat universul?
Astfel întrebarea dtale este de fapt.
Cine a creat ansamblul a tot ce există?
Întrebarea dtale începe cu - cine-.
Astfel, care este ființa care a creat ansamblul a tot ce există?
Îmi place enorm întrebarea dtale, căci poate te pot ajuta să inveți logică cu ea.
Această ființă, dacă a creat ansamblul a tot ce există, există și ea, nu? Că dacă nu ar exista, ea nu ar putea crea nimic, nu-i așa?
Deci dacă ea există, trebuie să facă parte din tot.
Tot ce există, cuprinde tot ce există, nu?
Astfel, o entitate din tot ce există a creat
- pe ea, că și ea există
- a creat și restul, totul înafară de ea, căci ea a creat totul, nu-i așa.
Ce rezultă din acest raționament fără cusur logic.
Că există cel puțin o ființă în univers, aceea despre care întrebi dta, care s-a creat ea pe ea însăși.
CREÁȚIE s. f. 1. acțiunea de a crea; produs al muncii creatoare
Astfel întrebarea dtale conține următoarea întrebare.
Cine este acea ființă din univers care este produs al muncii creatoare a ei înșiși?
Cu alte cuvinte,
Cine este ființa care s-a făcut ea pe ea însăși?
În universul cunoscut de noi, pe care noi îl înțelegem, pricepem și îl cunoaștem ființele rezultă una din alta.
Ca argument la aceasta aduc Crezul Creștin ortodox ( dacă sunt ateu, asta nu înseamnă că nu respect înțelepciunea zonei religioase, acolo unde ea se manifestă).
Și Crezul ortodox spune.
... Lumină din lumină, Dumnezeu adevărat, din Dumnezeu adevărat...
Stop.
Nu spune - Dumnezeu care s-a făcut El pe Sine însuși.
Astfel, întrebarea dtale conține o imposibilitate factuală, după mine.
Nu există nici un fapt cunoscut de noi oamenii, care să ateste, confirme posibilitatea ca să existe o ființă care să se facă ea pe ea însăși.
O să explic în continuare tot cu logica, de ce nu este posibil.
La începutul acestei faceri ea nu poate exista.
Dacă ar exista la început, acel început nu putea fi făcut de ea însăși.
Astfel ca să poată să fie făcută în totalitate de ea însăși ea trebuia să pornească de la zero.
Iar o ființă egală cu zero, nu poate să facă ceva, căci dacă este egală cu zero, ea nu există.
Dacă mergi pe firul logic al acestor raționamente în sus, ajungi la concluzia mea.
Nu a existat niciodată o asemenea ființă care a creat universul.
Concluzie.
Universrul nu a fost creat.
Întrebarea dtale este pusă greșit din start.
Ea nu are sens.
Nu mă aștept ca dta să înțelegi imediat ce citești cele de mai sus.
Dar dacă citești de mai multe ori, și mai faci și alte exerciții de utilizare a logicii, poate o să înțelegi.
Dar sper că adminele de pe site să aprecieze răspunsul meu și să mă răsplătească cu o monedă TPU.

| DeyCj a răspuns:

Persoana Dumnezeu nu există. Nimeni nu a reușit să dovedească că există o astfel de persoană. Cuvântul Dumnezeu e unificarea credinței omului în ceva(zeu, orice).
Universul a apărut datorită energiei creatoare, Energie ce nimeni nu știe cum a apărut și de unde vine.Asta nu înseamnă ca o persoană despre care nu se poate dovedi că exista deține această energie și o manipulează. Această energie poate proveni de oriunde.

| Donsavas a răspuns:

Universul nu a fost creat. Timpul si spatiul sunt iluzii ale minții!
Universul a existat dintotdeauna.

| Octavian199 a răspuns:

Ai auzit de gravitatie? Pamantul trage luna si luna pamantul, si tot asa.Dar cei mari castiga.

| Theo94 a răspuns:

Daca mintea ta nu poate sa accepte ideea ca universul a aparut prin procese naturale nu inseamna ca este altfel adica ceva acceptabil tie, pentru mintea ta.

Sau ca ar avea un scop anume, universul nu are un scop (cel putin nu s-a descoperit, dar nu cred), nu trebuie sa aiba un scop pentru nimeni.

Big bangul este cea mai acceptata teorie pentru ca asa se crede ca s-a intamplat cel mai probabil, poate in viitor o sa apara alta teorie mai plauzibila.

| Steregoi a răspuns (pentru Theo94):

Insasi sensul unic de scurgere a timpului arata ca universul face parte din scopul unei entitati constiente si superioare universului. Oriunde privim gasim explicatii sau motive sau roluri pentru care orice lucru material exista. Existenta motivelor, a explicatiilor indica spre existenta unei persoane superioare materiei. Ceva impersonal nu ar aduce in existenta lucruri pentru care nu exista motive. De exemplu nu putem sa radem fara motive iar daca am rade fara motiv ceva ne spune ca un astfel de ras nu are niciun sens, niciun motiv.

| LupusDei1993 a răspuns:

Exista un Creator, dar cu siguranta nu e cel biblic sau din oricare alta religie.

| TistarKNL a răspuns:

Nu prea se stie, putem doar sa speculam.
Se stie ca universul se extinde (galaxiile se indeparteaza unele de altele) in mod accelerat. Se presupune ca in trecut totul era mai comprimat. Cat de comprimat si cine a creat acel "punct" plin cu toata materia care urma sa umple universul nu avem de unde sa stiu. Sunt mult prea multe necunoscute in fizica moderna oricum, iar filosofia fara ecuatii si date e ca fotbalul fara minge

| Steregoi a răspuns (pentru TistarKNL):

Credinta adevarata nu e filosofie. Credinta adevarata se bazeaza pe cunostinta exacta pe date concrete palpabile si pe ratiune sau logica comparativa despre tot ce poate cunoaste omul adica putinul pe care-l cunoaste omul. Nu e necesar sa cunoastem tot ca sa putem avea o credinta adevarata. Savantii atei elimina din ecuatie pe Dumnezeu si de aceea ajung sa formuleze niste teorii fara nici o logica de ansamblu adica teorii irationale precum teoria big bang si teoria evolutionista care sunt prezentate gresit ca teorii pretins "stiintifice".

De exemplu nici o singularitate sau gaura neagra nu explodeaza ori in teoria big-bang se afirma contrariul a ceea ce se vede adica o singularitate primara care ar fi explodat.

| PianoPlayerX a răspuns:

Sunt un Ateu convins, deci resping orice zeitate, dar cu toate acestea cred in extraterestrii. As putea spune ca sunt un agnostic, in primul rand un om cu o minte neobosita in a-si pune intrebari si de a cerceta. In lume sunt aproximativ 4200 de religii..deci care e sansa ca religia ta sa fie ceea adevarata? Credinta nu tine de vreo divinitate este pur si simplu geografie. Daca te-ai fi nascut in Israel acum ai fi fost evreu; daca te ai fi nascut in Arabia Saudita erai musulman; daca te ai fi nascut in india erai hindus; Dar pentru ca te ai nascut in Romania esti crestin. Stephen Hawking zicea "Ca atata timp cat in Univers sunt si functioneaza legile fizicii, Universul poate si se va creea din nimic". Poate aceste lucruri nu ne vor fi accesbile niciodata, cat timp universul se extinde, vapaile primelor raze de lumina se sting in drum spre noi, in timp ce noi suntem limitati la Grupul Local de Galaxii(zona din care nu vom putea vreodata sa iesim) sunt sanse minime ca noi sa stim cum a inceput totul din moment ce vom putea explora doar 0, 00000000001% din Universul Observabil, in cazul in care o vom face. Cu toate acestea nu cred ca suntem singuri in Univers. Personal mi se pare prea mare BOOM-ul acela de la epoca pietrei la cladit civilizatii si orase intregi. Dau exp Piramidele, care au fost construite acum cca 4500 ani sunt in picioare si azi si timp de 43 de secole au fost ceea mai inalta cladire construita de om, cu o precizie uimitoare pentru aceea vreme. Piramidele egiptene sunt oglindirea constelatiei Orion si se afla intre niste latitudini cam dubios de intamplatoare 29. 9792° N, 31. 1342° E., iar aceasta este viteza luminii C=299 792 458 m/s. Ciudat, nu? Si mai ciudat e ca in Peru si la fel si in mare parte din America de Sud si ceea Centrala s-au gasit piramide (Civilizatia Azteca, Mayasa) in conditiile in care Lumea Noua avea sa fie descoperita si mai apoi macelarita de europeni cu mult timp inainte de venirea acestora. Ambele cu aceeasi poveste "a coborat o fiinta luminoasa din cer si ne-a invatat taine, meserii, ne a ajutat sa cladim orase, ne a aparat de inamic". Cum putea de exemplu sa isi explice un om de acum 4500 de ani un avion din zilele noastre daramite un OZN. Au crezut ca sunt zei. Exemplul perferct dat de niste bastinasi din S-E Asiei in timpul celui de al Doilea Razboi Mondial, cand avioanele americane survolau insulele Japoniei, erau neatinsi de civilizatie. In momentul in care au vazut avionale au inceput sa le atace, dar apoi americanii le aruncai provizii de hrana.Astfel ca de fiecare data cand trecea un avion bastinasii incepeau sa se roage ba chiar au construit un mini avion pentru a le arata multumirea. Gandeste-te ca asa era omul la inceput. Cum putea oare sa isi explice aceste lucruri? Sunt ferm convins ca am fost vizitati de extraterestrii si e posibil sa fim in contact cu ei( Incidentul OZN de la Roswell-cel mai cunoscut caz), dar ca de fiecare data americanii, evreii si celelalte puteri din lume au motive intemeiate in a tine dosare inchise departe de vazul publicului. Cat despre Dumnezeu. Fii tu insusi propriul tau stapan, nu iti lasa viata guvernata dupa principiile altora. Fiecare viata isi are propria poveste, ghideaza-te dupa propriile tale principii morale. Daca ai citit pana aici, iti multumesc pentru timpul acordat happy

PS: Daca te intereseaza ceva de sus iti pot lasa link-uri

| LupusDei1993 a răspuns (pentru PianoPlayerX):

Pe mine ma intereseaza, doar daca dau de ceva ce n-am vazut pana acum.

| Steregoi a răspuns (pentru PianoPlayerX):

Inainte de potopul biblic din 2370 ien unii ingeri s-au imperecheat cu femei si prefacandu-se in oameni buni au construit piramidele cu mana de om. Aceste evenimente istorice s-au transmis oarecum in mod diferit prin viu grai incepand cu cei 8 supravietuitori ai potopului care si-au construit apoi ambarcatiuni repopuland globul.

Legile fizice nu au existat inainte sa apara materia decat in mintea Lui Dumnezeu care le-a planificat.
Hawking a vorbit prostii spunand ca "universul se creeaza singur".

Ateii spun ca "dintr-o multitudine de combinatii a supravietuit combinatia compatibila cu legile fizice" omitand ca de fapt nu exista combinatie incompatibila cu legile fizice pe scala inchipuita a dezvoltarii evolutive. De fapt viata biologica, in mintea unui ateu, nu e nimic altceva decat niste reactii chimice in armonie cu legile fizice. Asta ar insemna ca "si materia anorganica e vie pentru ca formeaza reactii chimice in armonie cu legile fizice" potrivit ateismului. Potrivit ateismului "si o stanca e vie pentru ca participa la reactii chimice doar ca mult mai lent". Daca ar fi asa de fapt conform ateismului "nu exista supravietuire pentru ca totul e viu". Nimic nu e in dizarmonie cu legile fizice. Legea evolutiei nu exista inainte sa apara materia. Considerand acestea, conform ateismului absurd "de fapt nu exista selectie naturala pentru ca totul e viu sau in armonie cu legile fizice." Si omul prost si omul mai inteligent traieste. Comparand acestea putem deduce logic si rational ca viata nu are origini materiale si ca nu depinde de existenta materiei si ca viata a existat inainte sa apara materia.

Iar ideea ca "credinta e geografica" e gresita pentru ca orice om care vrea sa gandeasca corect ajunge la o singura credinta adevarata la acelasi adevar care e unul singur. Minciuni sunt multe insa adevar e doar unul singur. Ori vrei sa spui ca "si o minciuna e adevar sau invers pentru ca e inevitabil in armonie cu legile fizice." Nu exista morala subiectiva ci obiectiva. In orice cultura e promovat adevarul, demnitatea, onoarea.

| PianoPlayerX a răspuns (pentru Steregoi):

Nu jignesc credinta nimanui,fiecare are dreptul sa creada ce vrea,cum si eu o fac. Dar totusi hai sa lasam credinta de o parte si sa vorbim mai liber, mai rational. In primul rand, Biblia este o colectie de carti onorabile, care a marcat o buna parte din istorie, dar totodata plina de legende primitive. Ea este formata din 2 carti, Vechiul si Noul Testament care sunt in antiteza totala. Asta pentru ca, odata Primul Testament a fost scris de cca 150 de scriitori diferiti din perioade diferite, undeva prin 920 I.HR. Noul Testament a inceput sa fie scris cu mult timp dupa moartea lui Iisus( intre 70-100 d.HR), iar intre aceste 2 Testamente a fost o perioada de cca 1000 de ani de stagnare. De ce spun ca sunt in antiteza? Pentru ca Dumnezeul din Vechiul Testament este fara indoiala, cel mai groaznic personaj din toata fictiunea: un purificator rasial, nedrept si neiertator, misogin, homofob, rasist, genocidal, pe cand Dumnezeul din Noul Testament este mai "bland". Piramidele au fost faurite de egipteni, pe spatele sclavilor(Dumnezeu chiar nu era impotriva sclaviei, nici macar a propiei tale fice- Exod21:2 & Exod 21:7 ) nici nu se pune problema. Mai marii istorici ai vremurile din toate colturile Europei au notat si relatat acest lucru, chiar Herodot(considerat parintele istoriei). Astfel nu are nici o legatura cu ingerii, din moment ce piramidele existau in 2370 ien. Ele au fost construite acum 4600 de ani si constructia lor a durat 20 de ani. Cat despre potop, asta sincer mi se pare ceea mai amuzanta parte din Biblie. Exact acel Dumnezeu din Vechiul Testament, purificatorul rasial, decide sa scape de oameni asa ca le trimite un potop menit sa faca curatenie generala (dar totusi ne iubea happy ), si il avertizeaza decat pe Noe de ce va urma. Acesta care avea nu mai putin de 600 de ani cand a inceput potopul, da 600 de ani, s-a apucat sa construiasca megalomanica Arca care ii poarta si numele. Dimensiunile corabiei, prezentate în Biblie, erau urmatoarele: lungimea de trei sute de coti, latimea de cincizeci de coti iar înaltimea de treizeci de coti, dimensiuni care, conform cercetarilor istoriografice, echivalau cu 137 de metri lungime, 23 de metri latime si 14 metri înaltime. Era imposibil ca Noe sa aduca cate 2 animale din fiecare specie, o data din cauza numarului enorm de specii care oricum nu ar fi incaput in corabie+ar fi trebuit sa mearga in locuri nestiute pe atunci precum Australia, Japonia, America(necunoscute de om, abia dupa 1500), iar alta cauza si ceea mai definitorie nu exista nici un izvor istoric care sa relateze despre acest potop "mondial". Avand in vedere ca ultima era glaciara s-a sfarsit acum 10000 de ani, era imposibil ca intr-o perioada atat de scurta toata gheata ramasa sa se topeasca. A plouat 371 de zile incontinuu ceea ce este din nou imposibil dpdv geografic si climatic. Ai zis bine, aceste legende cum e si aceasta din biblie a fost transmisa prin viu grai. Exact asa au fost inspirati si evreii creand Mitul lui Noe, insiprandu-se de la sumerieni, din Epopeea lui Ghilgames; de la egipteni dintr-o tablita "Atra-Hasis" si de la Grecii antici din opere precum Pyra si Deucalion. Atat despre Noe si Piramide.

Nu cred ca esti in situatia, cum nici eu si nici multi altii sa afirmam ca Stephen Hawking a vorbit prostii. El a fost fara de semana cel mai inteligent om al sec XXI, putem sa fim mandri ca am fost contemporani cu el, totodata a revolutionat lumea stiintei prin descoperirile lui, mai ales a Gaurilor Negre( Radiatia Hawking a Gaurilor Negre, au botezat-o asa in cinstea lui). Toate astea nemailuand in seama starea lui de sanatate. Nu stiu cati in situatia lui ajungeu asa de sus si cu asa de mult devotament si iubire de cunoastere. Cei mai multi ca mine, ca tine probabil ne dadeam batuti( mai ales ca la varsta de 21 de ani doctorul i-a spus ca mai are de trait maxim 2 ani). Noi, exact in momentul asta suntem doar niste Keyboard Warriors.

In legatura cu ateismul am precizat mai sus(" Sunt un Ateu convins, deci resping orice zeitate, dar cu toate acestea cred in extraterestrii. As putea spune ca sunt un agnostic... ). In viata avem libertatea sa credem in ce vrem, dar cel mai important acel ceva in care credem sa nu ne impuna principii stabilite de el sau de altii. Trebuie sa ne ghidam dupa propriile noastre principii morale si etice.
"E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine."- Cheloo16Hz, In Corpore Sano

Cat despre ideea ca "credinta este geografie" raman ferm convins ca asa este. Este foarte simplu. Tu daca te nasteai intr-un sat din Africa uitat de civilizatie sau undeva prin insulele din Pacific cel mai probabil nu credeai in nici o divinitate. Tine minte, toti ne nastem atei, dar suntem indoctrinati de mici cum sa gandim. Sa-ti dau un mic exemplu. In lume sunt 7, 6 miliarde de oameni. Cam prin aproximare 600 de milioane de oameni se declara atei, agnostici sau fara religie.
Deci 2 miliarde din oameni sunt crestini => 5 miliarde de oameni nu cred in crestinism;
1, 6 miliarde sunt musulmani => 5, 4 miliarde nu cred in islam;
0, 8 miliarde hindusi => 6, 2 miliarde nu cred in hinduism.
La toate acestea mai adauga 4200 de religii din lume care se practica. Din nou? Care e sansa ca credinta ta sa fie ceea adevarata? Tu de ce nu te convertesti la islam? Sau cei din islam la crestinism?(la ei e mai complicat riscand sa fie ucisi cu pietre)

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dreseaza oamenii cum sa gandeasca." - Arthur Schopenhauer

| Steregoi a răspuns (pentru PianoPlayerX):

Atunci nu mai pretinde ca cunoști daca vii si-mi spui ca "credinta adevarata e o chestiune de preferinte." Credinta adevărata se bazează pe rațiune pe cunoștință.

Am citit tot ce ai scris si pot spune ca ai scris numai prostii.

Omul nu se naste ateu. Credinta adevarata se bazeaza pe cunostinta. Un copil mai intai acumuleaza cunostinta. Nu poti vorbi de credinta sau necredinta in cazul unui copil al carui creier nu e dezvoltat deplin. Creierul este dezvoltat deplin abia in jurul varstei de 18-22 de ani cand omul ajuns adult are si ce compara si ajunge sa-si formeze propria personalitate si ajunge sa poata gandi abstract. Orice om din orice cultura poate ajunge la cunostinta si credinta despre Dumnezeu. Sunt multe cazuri de pe intreg globul. Propaganda ateista este de cand Satan a amagit-o pe Eva si s-a raspandit ca un virus informational in lume.

Legat de potop. Exista multe izvoare istorice care amintesc de un astfel de potop mondial. Era glaciara a fost inainte ca Dumnezeu sa faca lumina in prima zi. Dunele mari de nisip adica deserturile sunt o dovada in plus ca a avut loc un potop mondial. Apa de la potop nu a provenit din topirea ghetarilor.

Sclavul era ca un angajat si se punea un pret pe acesta. Angajatul sau sclavul avea concediu un an intreg adica in anuk al 7-lea dupa ce a prestat 6 ani. In cei 6 ani de munca avea o zi libera saptamanal cu ocazia sabatului. Sclavul se putea casatori si putea sa aiba copii. Se facea un piercing la sclavul care avea femeie de la stapan. Fiicele erau vandute cu acordul lor pentru ca ele doreau sa lucreze si sa-si faca un rost in viata. Iesirea 21:7b:"ea nu va ieşi cum ies roabele." Iesirea 21:9, 10:"9. Dacă a logodit-o cu fiul său, atunci să se poarte cu ea după dreptul fiicelor. 10. Iar dacă va mai lua şi pe alta, atunci ea să nu fie lipsită de hrană, de îmbrăcăminte şi de traiul cu bărbatul său." Iesirea 21:16:"16. Cel ce va fura un om din fiii lui Israel şi, făcându-l rob, îl va vinde, sau se va găsi în mâinile lui, acela să fie omorât."Sclavii erau tratati cu respect si demnitate. Tu interpretezi gresit Biblia si raspandesti interpretari deformate si gresite. Satan face astfel. Tu urmezi calea indicata de Satan chiar daca te declari atee.

Legat de arca lui Noe punctul tau de vedere este amuzant si irational. Referitor la arca lui Noe, ai auzit de potential de variatie genetica? Nu era nevoie sa fie aduse toate speciile ci doar din fiecare gen si Dumnezeu le aducea la Noe. Dumnezeu a vorbit numai cu Noe pentru ca el era sincer interesat de adevar in timp ce restul milioanelor de oameni erau atei si umanisti si rebeli.

Vechiul Testament e in armonie deplina cu Noul Testament.

Nu era nicidecum rasism sau genocid. Strainii puteau sa se integreze in randurile evreilor avand aceleasi drepturi ca evreii din nastere. Nu era vorba de genocid pentru ca Dumnezeu e izvorul vietii si da viata cui vrea El si e in drept sa ia viata inapoi de la cei care nu-L respecta. Sclavia era liber consimtita de cel sau cea care dorea sa fie sclav/a si nu se facea abuz de sclavi.

Ateismul învăța ca "oamenii sunt animale." Ai prezentat niste argumente de nici doi bani care arata ca tu nu gândești cu mintea ta ci cu mintea altora. Ai scris niste minciuni sau interpretări mincinoase legat de Biblie pe care se vede ca habar nu ai ce scrie in ea.

Ateismul promovează sclavia moderna abuziva si opresiva.

Singularitățile sau găurile negre explodează? Cata prostie sa crezi ca prima singularitate a făcut "Big Bang" Bang Bang!

| PianoPlayerX a răspuns (pentru Steregoi):

Frate eu nu o sa te mai deranjez, pentru ca atata timp cat tu vorbesti de rationalitate, dar in acelasi timp imi spui ca ingerii s-au imperecheat cu femeile si au construit piramidele si ca tu crezi cu tarie ca Noe a adunat toate speciile existente de pe pamant(inclusiv Australia, America) si le-a purtat pe o arca de nu aveau loc 100 de oameni, tu prin vorbele tale esti un simplu om indoctrinat, cu alte cuvinte gandesc altii pentru tine.
'Cei ce marsaluiesc vesel in rand cu trupa si-au castigat deja dispretul meu, li s-a dat ditamai creierul degeaba din moment ce maduva spinarii le-ar fI fost de ajuns.- Albert Einstein.
'Vechiul Testament este in armonie cu Noul Testament'. Pe buna dreptate, acelasi Dumnezeu, acelasi purificator rasial, misogin, homofob, un maniac al puterii. Dumnezeu e bun, dar ucide toata populatia planetei, dar totusi ii iubea pe oameni(doar pe aia 8, da I dracu pe restul). Dupa tine Dumnezeu a creat Pamantul acum 10000 de ani? rolling on the floor). Cum venea si cu Dinozaurii? Ii calarea Decebal cand s-a batut cu romanii? Pe dinozauri de ce nu I a salvat Noe? Aaaa pai nu stiu ca murisera acum 66 milioane de ani ceva de genul, nu? Legat de credinta copiilor, cei din America(cand a fost descoperita) de ce nu credea nimeni in Dumnezeu? A, au fos Cat timp tu iti cresti copilul normal, fara macar odata sa mentionezi o divinitate, te asigur ca nu va crede in Dumnezeu. Revin din nou la ideea ca suntem dresati de mici cum sa gandim.
'E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine'
Pace happy

| Steregoi a răspuns (pentru PianoPlayerX):

'E mai usor sa crezi in Dumnezeu decat in tine' - gresit! A crede in Dumnezeu = cu a crede in fortele proprii ca fiind de la Dumnezeu.

Mi-ai scris niste minciuni si apoi vrei pace. Pacea despre care vorbesti e o iluzie. Potrivit cum spui tu, multi copii sunt invatati de mici sa nu creada in divinitate.

Dumnezeu a curmat suferinta milioanelor de oameni, nefericiti datorita necredintei lor, prin moarte cauzata de innecare la potop si i-a salvat pe cei 8 printre care si Noe.

Dumnezeu curma prin moarte suferinta necredinciosilor. Necredinciosii sufera mult datorita necredintei si mandriei lor.

Dispretul tau te chinuie.

Eu am vrut sa te ajut.

| PianoPlayerX a răspuns (pentru Steregoi):

Scuza-ma ca te intrerup dar nu vezi ca tot tu faci apel la ratiune dar in acelasi timp imi spui ca Dumnezeu a curmat suferinta milioanelor de oameni omorandu-i? E de ajuns ca suntem cu 20 de ani in spate fata de vest, daca ar exista un sfert ca tine in tara asta as stii 100% ca nu mai este loc de scapare. Explica-i tu cat vrei, te invit, du te la copii de clasa 1, la batrani, la tineri, spune-le ca Dumnezeu a ucis toata populatia globului cu exceptia a 9 persoane. Cat de malefic si stupid suna asta? Hmm stai asa imi suna mai mult a genocid, ma repet pentru a 3-a, a 4-a oara exact acelasi purificator rasial pentru care daca tu nu ii arati dragoste nemarginita si nu crezi in el, omoara daca e nevoie chiar toata populatia pamantului. Stii tu dragoste cu ura nu se face, dar exact pe principiul asta se bazeaza. Exact pe aceeasi idee zic si eu ca Hitler, la acea perioada in care Germania era umilita in Tratatele de Pace de la Paris si Versailles, a avut dreptate. De ce? Exact acelasi principiu a curmat viata milioanelor de oameni, pentru ca Hitler isi iubea poporul si mai apoi Europa cum si dumnezeu ii iubea doar pe aia 9, da-i dracu pe restul(asta e un subiect foarte amplu ce clar te depaseste, vezi Hitler aKa Evrei Triggered> )
Si iar ma repet pentru a 3-a, a 4-a oara pentru ca ti-e lene sa citesti. DIN CONTRA COPII SUNT INVATATI DE MICI CUM SA GANDEASCA, SA NU ISI MAI FACA GRIJI EI DE CUNOSTINTE ( CA DOAR II VIN LA BOT ), DE CERCETARE CA E UNUL ACOLO SUS DE ARE GRIJA DE EI. Nu zic ca nu trebuie sa ii inveti despre religie, despre credinta, dar in acelasi timp ii arati si o alte directie, nu doar un singur drum. Mai arata-i si alte cai, dar degeaba ii le arati daca o dai pe a grea mai ales unul copil:
- Vezi tati nici oamenii din timpul lui Noe care traiau 900 de ani, au ales sa nu creada in Dumnezeu si acesta i-a omorat pe toti. Dar tu, tu fiul meu, poti sa crezi in stiinta, in orice altceva. Dar ai grija.
Avem liber arbitru, dar daca nu facem ca El, ardem in Iad sau ne omoara. Suna mai mult a frica, a santaj. Daca religia necesita aplicare fortata nu mai e religie, e tiranie.
Dispretul nu ma chinuie, de ce m-ar chinui? Am citit o groaza si voi mai citi in continuare desigur. Am doar un mare dispret pentru oamenii care nu admit ca e posibil sa si greseasca. Dispretuiesc oamenii ignoranti, care totodata se dau si superiori.
Maine la ora de religie, special o sa o intreb pe doamna profesoara despre ingerii care s-au imperecheat cu oamenii si au construit piramidele; invat si eu ceva nou de la lume citita happy. Si eu vreau sa ajut, dar multi nu se vor ajutati. Asta e ai grija de tine.

| Steregoi a răspuns (pentru PianoPlayerX):

900 de ani de chin. Tu de ce crezi ca omul nu mai traieste 900 de ani? Pentru ca suferinta omului sa fie mai putina. Hitler a suferit mult ca era ateu. Sistemul actual se indreapta spre dezastru. Acest dezastru este prevazut si de filmele sf. Inainte de potopul mondial oamenii necredinciosi se bateau, se omorau. Acum te intrebi cum putea ajunge un om sa traiasca 900 de ani intr-o lume violenta? Traiau asa cum au supravietuit unii celor doua razboaie mondiale. Viata grea nu o fac credinciosii ci ateii. Ateii din Vest traiesc intr-o iluzie. Toti necredinciosii traiesc intr-o iluzie. Prosperitatea imaginara a celor din Vest se bazeaza pe suferinta celor din Est. Robotii sunt construiti cu costuri mari. Tu spui ca robotii se construiesc intre ei. O lume plina de roboti e o priveliste urata si nu una paradisiaca.

Mai bine citesti Biblia decat sa o intrebi pe profesoara de religie. Risti sa iti strici reputatia in fata colegilor atei. Ma cam indoiesc sa stie profesoara. Tu spui ca o intrebi ca sa te amuzi si sa creezi o atmosfera de ras ca sa rada toti. In acelasi timp e socant mai ales pentru colege si profesoara sa aduci in discutie in fata clasei cum s-au imperecheat ingerii cu femeile si cum au construit piramidele cu mana de om. Risti sa fii ridiculizat. Chiar si cine striga in gura mare ca crede ca exista Dumnezeu ajunge sa fie ridiculizat daramite sa aduca in discutie cum s-au imperecheat ingerii cu femeile. Daca totusi o sa aduci in discutie acest subiect pentru a atenua socul emotional poti sa asociezi subiectul cu Luceafarul lui Eminescu unde spune despre Catalina si ingerul care se duce noaptea la ea.

"Cu obrăjei ca doi bujori
De rumeni, bată-i vina,
Se furișează pânditor
Privind la Cătălina.

Porni luceafărul. Creșteau
În cer a lui aripe,
Și căi de mii de ani treceau
În tot atâtea clipe.

Reia-mi al nemuririi nimb
Și focul din privire,
Și pentru toate dă-mi în schimb
O oră de iubire...

Tu vrei un om să te socoți,
Cu ei să te asameni?

Ea, îmbătată de amor,
Ridică ochii. Vede
Luceafărul. Și-ncetișor
Dorințele-i încrede

Cobori în jos, luceafăr blând,
Alunecând pe-o rază,
Pătrunde-n codru și în gând,
Norocu-mi luminează!"

Cu asocierea asta risti sa ti se scada nota la Limba Romana si sa o sochezi si pe profesoara de Limba Romana.

Daca aduci in discutie acest subiect in fata clasei sunt curios ce reactie au avut colegele si profesoara.

Ca sa fie asocierea mai tare poti asocia Luceafarul cu Lucifer identificat gresit cu Diavolul. Si asa ajungi sa spui ca fata Catalina dorea sa faca se_x cu Diavolul si chiar a facut se_x. In Biblie nu spune asa ceva. In Biblie spune doar despre ingeri ca s-au imperecheat cu femeile.

Ingerii materializati erau frumosi la chip si si-au luat de sotii femei si li s-au nascut numai baieti care cresteau foarte vigurosi si puternici. Acestia au fost capabili sa construiasca piramidele in cinstea tatilor lor - ingerii materializati. Dupa potop piramidele au fost pictate pe interior de egipteni. Chiar daca cultura egipteana a existat si inainte de potop continuitatea culturii egiptene a fost asigurata de urmasii celor 8 supravietuitori ai potopului. Acesti urmasi sub influenta demonica au continuat cultura egipteana dupa potop. Egiptenii lucrau mult cu demonii.

Facerea 6:2:"2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit."

Facerea 6:4:"4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime."

Iuda 6:"6. Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri veşnice, spre judecata zilei celei mari." De aceea ingerii rebeli nu se mai pot materializa in barbati.

Stonehenge si statuile de pe Insula Pastelui au fost construite inainte de potop. Aluviunile din timpul potopului le-a ingropat partial in pamant. Sunt si alte constructii megalitice construite inainte de potop. Inainte de potop era un singur continent. In timpul potopului uscatul s-a rupt rezultand continentele pe care le cunoastem in prezent.

| Shrug a răspuns:

Nimeni nu stie o cauza exacta a producerii Big Bangului.Multi oameni de stiinta afirma ca universul a fost creat in 5 etape:
1.Are loc Big Bangul.
2.O fractiune de secunda mai tarziu temperatura scade, se formeaza protoni si neutroni.
3.Cateva minute mai tarziu protonii si neutronii ce combina formand nuclee de hidrogen si heliu.
4.Cateva sute de mii de ani mai tarziu electronii incep sa orbiteze nuclee formand atomi, universul umplanduse de lumina.
5.Un miliard de ani mai tarziu gravitatia atrage si uneste materia pentru a forma galaxii.