| anonim_4396 a întrebat:

De ce ne-a creat Dumnezeu? Astept raspunsuri serioase, nu irelevante sau ironice.

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca Dumnezeu a creat omul tunci l-a creat indirect, prin consecinta axiomelor sale. Asa ca nu Dumnezeu te-a creat, ci axiomele divinitatii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ar rezulta din Vechiul Testament. In Geneza. Daca ma intrebipe mine, ceea ce nu conteaza, sunt un biet mirean, as zice ca a vrut sa creeze o aproape perfectiune. Si cred ca a reusit. Si in bine si in rau.

| Moisie a răspuns:

Tu glumesti?
Pai pe time te-a creat Dumnezeu si nu te-a adus barza?
Cred ca esti singura persoana de pe aceasta planeta care nu stie ca a nascut-o mama - sa!
Sau cand vorbeai de Dumnezeul care te-a creat, de fapt te-ai referit la mama ta?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Răspunsul poate fi găsit în 1 Ioan 4:8. Acolo se spune că "Dumnezeu este iubire". Mai mult ca sigur că această calitate la îndemnat pe Creator să-şi folosească forţa pentru ca şi alţii să se bucure de viaţă.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Din iubire l-a creat Dumnezeu pe om ca sa stapaneasca pamantul pe care l-a pregatit intr-un mod minunat, cu toate conditiile pentru viata vesnica. Omul a fost creat in asa fel incat sa poata trai vesnic pe pamant, daca asculta de Dumnezeu. Citeste daca doresti Geneza :1:26-28.

| Seba2013 a răspuns:

In calitate de creator, el asteapta unele merite de la noi.
El isi gaseste placerea in lucrurile acestea.
De exemplu un tata, isi gaseste placerea cand fiul lui il asculta.
Sau cand il invata, tot ce stie el.
Lucrurile acestea l-au facut sa isi doreasca sa fie tata.

| dragos38 a răspuns:

Nu cred ca d-zeu, ne-a creat el personal.s-ar putea sa ne fi creat alte entitati, superioare noua, suntem prea salbatici, sa zicem semi-salbatici.pana vom reusi sa traim in armonie cu natura, si tot ce ne inconjoara vor mai trece 2000 de ani.

| RuxandraBianca a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat fiindca asa a vrut.