| remus1007 a întrebat:

Daca dumnezeul TAU mi-a dat si mie liberul arbitru, de ce ma judeci ca-s ateu?

Răspuns Câştigător
| Doub a răspuns:

Eu nu te judec.

Răspuns utilizator avertizat
52 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Câte controverse inutile a stârnit o întrebare retorică...

NOname
| NOname a răspuns:

Din aceeaşi serie: http://i.imgur.com/3v5JMA8.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Intrebare de nota 10.
De unde ai luat-o?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca liberul tau arbitru, a iesit de pe drum si a luat-o prin mocirla, strigand in gura mare ca ceilalti sant prosti iar el e disteptul.nerespectand semnele de circulatie, puse de unul care cunoaste foarte bine drumul, innoti in noroi pana la gat, in noroiul lumii si asa zisei stiinte. drum bun si carare batuta.eu nu incerc nici sa te scot nici sa te urmez.arbitru tau e liber.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Noi crestinii avem "datoria" morala fata de semenii nostri, mai putin invatati(spiritual). Sa le vorbim despre IIsus despre invataturile sale, despre crestinism si bunatatea lui Dumnezeu.

Tocmai ca voi si restul sa nu puteti spune : "Aa pai nu mi-a vorbit nimeni de Dumnezeu, de unde sa stiu eu, si tot asa". Noi ne facem datoria, daca voi respingeti credinta este problema voastra.
Ca Dumnezeu inseamna dragoste, iar dragoste cu forta, stim cu totii ca nu se poate.

| Tina88 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Bogdan ce fericire sa te "vad"! O zi minunata, mereu prezent intre noi cand e nevoie.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Tina88):

Tina la fel si tie. Eu cred ca este de ajuns. Domnu' Remus nu merita atat efort din partea noastra.

Eu am terminat cu dansul. Daca te simti persecutat, eu imi cer scuze.

| Tina88 a răspuns:

Cine te judeca? Majoritatea cazurilor ateii au o problema cu cei care au credinta si nu invers.

Răspuns utilizator avertizat
| Tina88 a răspuns (pentru remus1007):

Pai de ce au cu religia daca sunt atei? Nu prea va inteleg pe voi ateii, cu orice ocazie cautati sa convingeti ca religia este o prostie si ca Dumnezeu nu exista. Daca voi sunteti siguri de asta pentru ce cautati sa convingeti pe cineva? Credinta este o alegere, religia la fel. Imagineza-ti ca zilnic unii oamenii ar incerca sa-i convinga pe ceilalti ca : masina care o conduc nu este buna, ca haina pe care o poarta nu este buna. Nu te judeca nimeni ca esti ateu, atata timp cat nici tu nu judeci pe cineva ca este credincios unei religii. E o alegere personala, nu trebuie defilat cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Tina88 a răspuns (pentru remus1007):

Dragul meu, nu stiu in ce masori un adevarat ateu insa poti sa-ti spun cu siguranta ca o persoana care nu crede, nu crede si atat. Nu o sa stea sa conteste cu argumente ceva ce el considera ca nu exista, pentru ca pur si simplu daca tu esti convins ca Mos Craciun nu exista nu vad ce sens mai are sa convingi pe restul ca nu exista, probabil o sa-si dea ei seama cu timpul daca exista sau nu. Cei care contesta sunt exact acei "wannabe" despre care vorbesti. Daca tu iei in ras faptul ca de exemplu crestinismul este o mare porcarie atunci absolut ma iei si pe mine in ras, daca religia este o prostie atunci si eu sunt proasta ca eu cred in ea de exemplu. Daca fiecare si-ar vedea de treaba lui si nu l-ar interesa in ce crede X sau Y lumea ar fi un loc mult mai fericit dar nu se poate... Mereu unii incearca sa demonstreze ceva altora in loc sa-si demonstreze lor si sa-si urmeze cursul in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Tina88 a răspuns (pentru remus1007):

Ateismul nu este o scuza ca sa nu respecti alegerea cuiva de a trai intr-un anumit mod, de a face parte dintr-un cult sau orice alta alegere. Trecand peste partea cu liberul arbitru, oamenii (atat cei religiosi cat si cei atei) traiesc in sfera unor valori morale impuse de societate, valori printre care se afla si libertatea de exprimare si libertatea individului de a trai dupa bunul plac. Incerci sa schimbi situatia acum "tu ai ceva cu religia nu cu oamenii" insa postul clar se adreseaza unei persoane "dumnezeul TAU" - "de ce ma judeci?". Deci desi afirmi ca nu ai ceva cu individul care face parte din religia X postul tau te contrazice.

Răspuns utilizator avertizat
| Tina88 a răspuns (pentru remus1007):

Pai nu ai cum sa contesti religia dar nu si cei din care se compune religia : oamenii. Religia este facuta cu oameni si de oameni. Liberul arbitru despre care vorbesti nu vine doar pentru cei religiosi, este o temelie libertatii de gandire si nicidecum nu inseamna violarea valorilor morale pe care o persoana le detine. Mai pe scurt cu "mere si pere" daca tu lasi in pace oamenii religiosi si respecti alegerile lor, la randul tau o sa ai liniste si o sa-ti exerciti LIBERUL ARBITRU dar in limitele bunului simt.

Răspuns utilizator avertizat
| Tina88 a răspuns (pentru remus1007):

Tu vezi liberul arbitru doar prin prisma religiei insa liberul arbitru il are toata lumea, unii considera ca vine de la Dumnezeu altii considera ca l-au dobandit pur si simplu iar el trebuie respectat si de o tabara si de cealalta. Cert este ca il au si unii si altii doar ca opiniile legate de provenienta sunt diferite. Daca vrei un sfat sincer mai bine ti-ai ocupa timpul cu ceva constructiv, religia a incercat sa fie daramata de oameni mai mari ca tine, oameni de stiinta, oameni care au facut diferenta in istorie, se pare ca religia este inca aici.Religia inseamna speranta pentru oameni, dupa cum bine stim speranta moare ultima ..Asa ca in loc sa incerci tu si ceilalti atei sa stricati fericirea cuiva mai bine incercati sa va gasiti propria oaza de speranta si fericire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tina88):

Insinuezi ca fiecare om ar trebui sa-si vada de treaba lui? Blasfemie! Ateii trebuie sa le arate credinciosilor ca ei sunt mai destepti! Pe cand credinciosii trebuie sa le arate ateilor ca, de fapt, ei au dreptate. Pentru ca... pentru ca... nu stiu, pentru ca asa trebuie!

Sustinatorii ambelor tabere arunca cu rahat unii in ceilalti, ca maimutele la zoo, nereusind sa vada penibilul in care se scalda. Macar e amuzant pentru noi, restul. Ce incerc sa spun, in prea multe cuvinte, este ca ai dreptate. Nu se intampla prea des ca oamenii sa reuseasca sa vada imaginea de ansamblu.

| Tina88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost si de o parte si de cealalta, inteleg furia simtita de atei dar inteleg si speranta oferita de religie ..Ma simt norocoasa ca mi-am gasit acum locul si sper ca si ceilalti sa reuseasca. In final fiecare isi gaseste linistea interioara, ca e in religie sau in afara ei, cand si-o gasesc renunta la a mai demonstra ceva cuiva si se preocupa de dezvoltarea personala. Multumesc pentru aprecieri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tina88):

Multumesc pentru ca ai ales sa impartasesti experienta ta cu ceilalti si pentru ca ai facut-o cu mult tact si bun simt (eu, de exemplu, nu ma pricep la ultima parte). E reconfortant sa gasesti astfel de comentarii in amalgamul asta de dejectii.

| eXtremeAdy a răspuns:

Da intr-adevar Dumnezeu a dat liberul arbitru tuturor, deci fiecare e liber sa aleaga in ce vrea sa creada, dar nu e liber sa-l faca pe altul prost si in alte feluri doar pentru ca crede in ceva si el nu crede. Vedeti, voi sunteti judecati, pentru ca voi la randul vostru aruncati atacuri, jigniri si denigrari asupra celor care nu vor sa fie ca voi, adica nu vor sa nu creada in nimic. Cred armonia ar putea fi posibila daca fiecare din noi am respecta propriile noastre convingeri, chiar daca nu suntem de acord cu ele

Răspuns utilizator avertizat
| eXtremeAdy a răspuns (pentru remus1007):

Domnule remus1007 in primul rand te-as ruga sa stergi acea parte din comentare prin care m=ai facut retard, in al doilea rand, REPET!, eu personal, nu te oblig, nu te judec, daca tu ai ales sa nu crezi, e problema ta, desigur fiecare din noi incercam sa ne convingem unii pe altii, dar daca noi totusi vrem sa ne pastram convingerile, toate aceste lucruri, ar trebui sa se opreasca aici. Armonia consta in bunul simt, bunele maniere si in a respecta convingerile celorlalti, chiar daca nu suntem de acord. Repet, e o opinie personala

Răspuns utilizator avertizat
| corinelmik a răspuns:

Nici eu nu te judec. Unul singur o sa ne judece pe toti.

| danalungu22 a răspuns:

Pentru ca religia nu inseamna "bunatate", ci frica de dumnezeu, iad sau de rasplata pacatelor.

Răspuns utilizator avertizat
| danalungu22 a răspuns (pentru remus1007):

Nu,ma refeream la faptul ca dumnezeu te ameninta cu focul daca faci pacate.Adica daca este asa de bun de ce ar face asta? El cica este tatal nostru, ce tata si-ar pedepsi copilul in halul in care o face el?

| danalungu22 a răspuns:

Parerea mea este ca religia, n-o sa mai existe cu trecerea timpului.

| StefanR0 a răspuns:

Sunt chestiile hidoase care se transmit prin traditie.Cunosc oameni pocaiti care-s persecutati de altii pentru ca sunt pocaiti.Dar, e o mare prostie! Suntem manati de aceste minciuni spuse de religie incat am ajuns sa le credem.
De aceea spun ca oamenii nu trebuie judecati dupa ce cred ci dupa cum se comporta.Asta e important in ziua de azi.
De exemplu, daca s-ar intalni un pocait si-un catolic la masa rotunda pentru a face pace(din cauza unor motive absurde), si-ar declara razboi din simplu motiv ca au fost indoctrinati sa creada unul despre altul ca celalalt e "posedat de diavol" sau cum ii mai zice... bullshits...