| WolfgangKreutzfeldt a întrebat:

Daca esti ateu si dupa Paste un crestin te saluta cu C/Hristos a inviat ii raspunzi la salut? Stiu ca e politicos sa raspunzi cu Adevarat a inviat dar pana la urma esti ateu. Raspunzi mai mult obligat/fortat de politete sau ii raspunzi doar cu un simplu salut?

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Îl salut simplu. De ce să fac afirmaţii în care nu cred?

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Cu mine nu vorbesti? Ti-a fost dor de mine, recunosc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa raspunzi sarbatori fericite si eviti raspunsul cu Hristos a inviat. Daca raspunzi iar esti nesimtit. Ce tu ai un an numai? Ca sarbatoresti nasterea in fiecare an? Astea-s glume de needucati.

| anonimg a răspuns (pentru Salontanul):

Buna intrebarea lui bdfgs, si bun raspuns ai dat.
In primul rand omul este om si dupa aceea este crestin, ateu sau altceva. Bunul simt trebuie sa fie inaintea crestinismului sau ateismului.
Si raspunsul lui NOname este bun. Concret, se poate raspunde la salut cu un salut simplu: "Buna ziua(dimineata, seara)"; sau cum a mai spus cineva: "Sarbatori fericite" sau "Paste fericit".

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Mersi! Sa fii iubit! Ai dreptate cu ambele variante.

| Holiday a răspuns (pentru Salontanul):

"Daca raspunzi iar esti nesimtit. Ce tu ai un an numai? Ca sarbatoresti nasterea in fiecare an? Astea-s glume de needucati."

In fiecare an ne sarbatorim implinirea a "n" ani, nu nasterea. N-are nici o legatura asta cu "invierea" anuala a idolului crestin.

| danay72 a răspuns:

Îl saluți tu primul, atunci nu mai e o problema. Îl saluți cum vrei.

| RAY a răspuns:

Azi de exemplu nu am spus nimic, ce daca lor le spun adevarat a inviat zeul indian ei ce vor spune? nu voi spune a inviat pentru ca e minciuna, nu ma simt obligat sa mint ca asa le convine lor unor persoane crestine doar cu numele

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ateu inseamna sa te doara in p la.
Daca ai fi satanist, te-ai simti ofensat, dar fiind ateu, poti sa ramai politicos, si sa-i raspunzi 'crestineste' fara sa crezi ce spui, sau sa-i raspunzi cu un salut de om normal.
Pentru atei nu exista un regulament, ideea e sa te doara in p la! La figurat, bineinteles.

| sublime89 a răspuns:

As vrea sa traiesc sa prind ziua aia cand ateii vor avea vreun salut, si crestinii vor considera ca ar fi amabil din partea lor sa le raspunda la fel. Dar sa fim seriosi, stim bine ca asta nu se va intampla niciodata, pentru ca si-ar simti credinta ofensata. Dar ateii se pare ca nu au voie sa se simta ofensati de nimic, nici cand sunt amenintati cu iadul, nici cand sunt insultati in cele mai josnice moduri, nici cand sunt facuti anticristi, nici cand sunt facut satanisti, etc. De ce? Poate si pentru ca ateii sunt mai putini, deci trebuie sa se supuna vointei majoritare. Cam tot timpul e asa, in orice societate. Minoritatea se supune majoritatii.
Eu le-am raspuns mereu la salutul de Paste, tocmai ca sa demonstrez ca nu sunt ca ei, adica nu ma simt ofensat atat de usor. E o traditie populara in epoca si in tara in care traim, si atata tot. E doar o vorba pana la urma. Nu te obliga nimeni sa crezi ceea ce spui.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Este un salut ortodox nu crestin.
Catolicii nu au acest obicei prostesc.
Raspunsul poate fi S-o crezi tu.

http://cec.vcn.bc.ca/mpfc/modules/rel-trru.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Sau:"Daca spui tu!"

| Darkmagic a răspuns:

Politicos este sa raspunzi, mai ales ca este un "salut" limitat ca timp de folosire.
Serios acum, ateii NU il folosesc pe "Adevarat a inviat"...trei zile pe an, pentru ca nu "cred" intr-un zeu?
Atunci de ce tot anul stati "in gura" cu "la naiba", "du-te dracu", etc?
Stiam ca "Necuratul" este un inger, fie el si cazut. Sau ateii au la acest subiect alta parere? big grin
Mai usor cu "ateismul", ca nu-i atat de simplu sa te pretinzi ateu...

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Politicos este sa raspunzi, mai ales ca este un "salut" limitat ca timp de folosire."

Da, la fel cum "politicos" a fost o perioada prin Europa sa raspunzi cu "Heil Hitler!"
Inteleg ca, din politete, daca cineva te-ar saluta asa, tu bineinteles i-ar raspunde...

"Atunci de ce tot anul stati "in gura" cu "la naiba", "du-te dracu", etc?"

Iti imaginezi ca nici macar crestinii cand folosesc astfel de expresii nu-si imagineaza ca se intampla asta, au devenit doar expresii prin care se exprima nervozitatea, frustrarea, nemultumirea, etc. Pe principiul asta de ce ai mai zice "sa ti-o trag!", cand stii bine ca nu i-o tragi in realitate, mai ales ca, mai putin la noi, dar prin alte parti "*** you" il folosesc si femeile...
Pana la urma astea cu naiba si dracu au ajuns sa fie variantele soft de la "sa-mi bag.", cu derivatele lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii raspunzi in limba lui. Daca un englez te-ar saluta in limba Engleza bineinteles ca ii raspunzi in limba Engleza, la fel cu orice strain nu? Deci daca te saluta un credincios cu Hristos a Inviat ar fi bine sa ii raspunzi la fel. Daca ateii ar avea un salut si tu ai saluta in formula aceea un Crestin, nu crezi ca ai vrea sa primesti un raspuns la fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,nu esti ateu.Esti crestin si tu odata ce ai fost botezat si ai un nume.Ca si cetatenia ta, statutul credintei este scris undeva. Daca vrei sa te cinvingi poti cauta in actele bisericii unde te-ai nascut sa vezi ca esti trecut ca fiind crestin. Daca vrei sa fii ateu si sa nu mai figurezi in acte ca fiind crestin, cred ca se urmeaza niste proceduri bisericesti ca sa te eliberezi de crestinism.

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru anonim_4396):

Da frate stii... cand m-am nascut eu am ales daca sa fiu crestin sau ateu. Eu nu am putut alege deci...

| anonim_4396 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Deci mergi la biserica si discuti cu preotul cum vrei sa iesi din religia asta. Si iti va spune, exact ca la orice birou ce procedura trebuie sa faci.Cu acte pe la patriarhie etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

înainte totul mi se părea așa normal, acum parcă... nu știu, este ciudat să spun astfel de chestii.
Nu știu ce o să zic, depinde în ce stare mă aflu, probabil n-o să zic nimic thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa-i spui parerea ta ori; stiu am aflat si de la altii.

| blAster85 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingsau"umbla vestea repede"laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru blAster85):

Da.Problema e ca invierea asta este un inceput de drum catre desavarsire a fiecarui om indiferent ca e crestin, ateu, ori alta religie. Este acea nastere din nou, a omului, din duh, cand isi da seama ca ce e material e supus disparitiei transformarii si in raport cu vesnicia, e normal ca ceea ce e vesnic sa fie desavarsit, perfect. Asa e ca bobul de grau pana nu moare in pamant, nu da nastere la alte zeci de boabe? O fi vreunul ateu?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Cu un simplu salut ca nu esti de aceeasi parere cu el.

| blAster85 a răspuns:

Pai nu raspunzi el cand spune H a inviat, tu intrebi:"iar"?laughing

| WolfgangKreutzfeldt explică (pentru blAster85):

Buna asta laughing

| blAster85 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai nu invie anual?laughing

| blAster85 a răspuns:

Imi place la culme cand am ocazia sa "intalnesc"eroi de tastatura care nu au argumente sau ceva logic de spus si trec la amenintarilaughing Fii serios man, fiecare e liber sa creada ce vrea nu ce i se impune de o mentalitate luminata cu lanterna. Da am umblat si eu la biserica de mic fiind, dar crescand si ajungand la varsta care o am, constat care e de fapt viata, spune-mi tu mie mare crestin si sfant ce esti (cu toate ca e nu mare pacat in lumea ta de sfant sa ameninti dar o faci, poate asa iti spune El.) se spune ca suntem EGALI DIN NASTERE pentru el, fa-ma sa inteleg de ce atata diferenta sociala, atata rasism foame etc, etc. in lumea asta, ca eu nu inteleg. Asa vrea El? Si revino-ti, lasa amenintarile ca nu ai ce sa imi faci, poate esti la varsta pubertatii te inteleg perfect, stai linistit nu e vina ta...

| blAster85 a răspuns (pentru blAster85):

Si hai sa iti mai spun ceva serios si lasand gluma,cineva ma saluta cu Hristos a inviat, normal il salut cu un raspuns adecvat"adevarat a inviat, etc, ca nu voi incepe sa il injur, pentru ca sunt o persoana cu educatie si bune maniere, le folosesc atunci cand am cu cine...

| blAster85 a răspuns:

Tu chiar te crezi EL, sfatul meu(prietenos si de forma educata)e sa vizitezi un medic pana nu va fi tarziu. Socoteala imi dau mie si persoanelor carora le gresesc.Pa

| Innsbruck a răspuns:

Raspund,dar cu ''buna ziua''

| AleixD a răspuns:

Tinerii nu prea spun de astea, eu de obicei si cand vad batrani ii salut civilizat nu astfel. nu stiu nu imi vine in gura sa le spun asa ceva. Deci un simplu Buna cred ca e ok, daca iti cere explicatii ii spui ca esti ateu