| xAlexGabriel15 a întrebat:

Daca eu cred doar in Dumnezeu si nu in biserica, preoti, pomeni, biserici, etc. care este religia mea? laughing)

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Poate nu ai nicio religie, poate esti doar monoteist.
Deism - Ei cred ca exista un Creator. Dar acesta este pasiv; a creat lumea si atat.
Panteism - Ei cred ca Dumnezeu este totul si totul este Dumnezeu. Ei nu cred neaparat ca El a creat lumea.

Sunt si crestini care nu cred in biserica, preoti, pastori, etc., dar cred in Biblie si o aplica.

21 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu

| Freya1 a răspuns:

laughing

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

"dar cred in Biblie si o aplica"
Daca conducerea unei tari ar aplica biblia, statul ala ar deveni totalitar. Ti-ar placea sa stai intr-o tara unde oamenii aplica biblia?

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Da, mi-ar placea.
"Daca conducerea unei tari ar aplica biblia, statul ala ar deveni totalitar." - Ei pot sa aplice Biblia si fara sa-i oblige pe ceilalti s-o aplice.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Daca cei care conduc un stat ar aplica Biblia, acel stat ar fi condus de Dumnezeu iar un stat totalitar sub conducerea lui Dumnezeu ar fi tot ce poate fi mai bun pentru omenire.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Deci ti-ar placea sa traiesti intr-o sclavie totala sub conducerea autoritara a unui zeu criminal. Daca vei indrazni sa te opui ideologiei sclavagiste religioase a statului o sa fii imediat persecutat pentru ca in biblie ori esti iudeo-crestin ori esti macelarit. Vei fi sarac pentru ca biblia promoveaza saracia si zice sa-ti vinzi tot ce ai si sa ajungi sarac pentru ca tu te gandesti ca un indoctrinat ca iti salveaza Yehova sufletul. Vei fi monitorizat in permanenta pentru ca biblia zice ca Yehova stie tot despre toti si le urmareste fiecare miscare. Daca va fi nevoie, iti vei trada familia pentru ca Isus Cristos zice ca a venit pe Pamant sa dezbine familiile si sa aduca violenta. Nu vei mai putea gandi pentru tine pentru ca trebuie sa se supui exclusiv autoritatii statului.
Comunistilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Imi pare rau de tine. Citeste mesajul de mai sus ca vi se potriveste perfect voua care cititi biblia invers si nu vedeti cata sclavie este in ea.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Voi chiar nu ati inteles INCA ca pe pamant NU exista LIBERTATE, sunt doua forme de existenta, sa fi sclav DE BUNA VOIE al LUI Dumnezeu dar LIBER si LIBER in asertiunea celorlalti DAR SCLAV (fara stiinta) al SATANEI. Nu exista ZONA NEUTRA sau libertate. DA prefer sa ma aflu sub STAPANIREA LUI Dumnezeu care imi acorda sansa sa STIU in stadiul in care ma aflu si LIBERTATEA acordata de Dumnezeu DECAT sa cred ca sunt LIBER dar sa fiu DOAR o MARIONETA fara sa stiu. LIBERUL ALBITRU. Crezi ca esti liber, habar nu ai in ce stadiu de sclavie te aflii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Ești paralel. Chiar și dacă este să mă iau după bazaconiile tale tot constat că nu ai dreptate.

Geneza 2:16-17
16. Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta: „Poţi să mănânci după plăcere din orice pom din grădină;
17. dar* din pomul cunoştinţei binelui şi răului să** nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el vei muri† negreşit."

Geneza 3:4-7
4. Atunci şarpele* a zis femeii: „Hotărât, că nu veţi muri,
5. dar Dumnezeu ştie că, în ziua când veţi mânca din el, vi* se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul."
6. Femeia a văzut că pomul era bun de mâncat şi plăcut de
privit şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui şi a mâncat*; a dat şi bărbatului ei, care era lângă ea, şi bărbatul** a mâncat şi el.
7. Atunci li s-au deschis* ochii la amândoi; au cunoscut** că erau goi, au cusut laolaltă frunze de smochin şi şi-au făcut şorţuri din ele.

Yehova i-a mințit pe Adam și Eva că dacă vor mânca din pomul înțelepciunii vor muri și Yehova voia ca oamenii să-i fie sclavi supuși nu să fie înțelepți și de asta le-a zis să nu mănânce din pom. Șarpele (Satan) i-a zis Evei că poate mânca din pom și după ce au mâncat li s-a deschis amândurora mintea și au început să cunoască binele și răul. Adică șarpele le-a dat libertatea de a gândi singuri și de a deveni înțelepți iar Yehova repede s-a supărat că nu-i mai poate ține pe oameni sub control dacă sunt înțelepți și cunosc binele și răul. Interpretabil este cum creștinii tot spun că Yehova este omniprezent și omnipotent dar nu a făcut nimic să-i oprească pe Adam și Eva să mănânce din pom. Evreii au avut nevoie de scena asta pentru a vă băga vouă în cap că încă de la naștere sunteți păcătoși și trebuie să plătiți pentru păcatele voastre și că șarpele este artizanul tuturor relelor. Doctrine numai bune de spălat oameni pe creier. Dacă stai să te gândești, ar trebui să-ți dai seama că de fapt șarpele a avut intenții bune întrucât a vrut să le deschidă mintea lui Adam și Evei și nu Yehova care i-a mințit și i-a amenințat cu moartea dacă vor mânca din pom. Scena asta oricum conține mituri furate din păgânism precum arborele vieții/înțelepciunii.

În concluzie, trezește-te la realitate,

| SG1995 a răspuns:

Deism.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

"pentru ca in biblie ori esti iudeo-crestin ori esti macelarit" - Referinta care sa sustina ceea ce ai scris?

Biblia nu promoveaza saracia. Exista oameni bogati in Biblie despre care se spune ca sunt neprihaniti.

Iehova oricum stie tot, indiferent ca oamenii aplica sau nu Biblia.

"Isus Cristos zice ca a venit pe Pamant sa dezbine familiile" - Isus stia ca unii din familie care vor crede in El vor fi separati de ceilalti care nu cred in El.

| milan9 a răspuns:

Dar in Biblie te increzi? Pentru ca iata cum descrie atat preotia (citatele de mai jos) si Biserica:

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1. -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

"Referinta care sa sustina ceea ce ai scris?"
1. Împăratul Aradului, un canaanit, care locuia la miazăzi, a auzit* că Israel vine pe drumul Atarim. El s-a luptat împotriva lui Israel şi a luat mai mulţi prinşi de război.
2. Atunci* Israel a făcut Domnului o juruinţă şi a zis: „Dacă
vei da pe poporul acesta în mâinile mele, îi voi nimici cu
desăvârşire cetăţile."
3. Domnul a auzit glasul lui Israel şi a dat pe canaaniţi în mâinile lui. Israeliţii i-au nimicit cu desăvârşire, pe ei şi cetăţile lor; şi locul acela l-au numit Hormaa.

Ce motiv avea Yehova să măcelărească aradiți? Ăia nu erau creștini.

15. Aşa să faci cu toate cetăţile care vor fi foarte departe de tine şi care nu fac parte din cetăţile neamurilor acestora.
16. Dar în cetăţile* popoarelor acestora, a căror ţară ţi-o dă ca moştenire Domnul Dumnezeul tău, să nu laşi cu viaţă nimic care suflă.
17. Ci să nimiceşti cu desăvârşire popoarele acelea, pe hetiţi, pe amoriţi, pe canaaniţi, pe fereziţi, pe heviţi şi iebusiţi, cum ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău,

Yehova le dă evreilor drept moștenire țările păgânilor iar pe ei să-i decimeze.

"Biblia nu promoveaza saracia."
Ba da.
Luca 18:25
Fiindcă mai lesne este să treacă o cămilă prin urechea acului, decât să intre un om bogat în împărăţia lui Dumnezeu.

Proverbe 11:28
Cine se încrede în bogăţii va cădea, dar cei neprihăniţi vor înverzi ca frunzişul.

Marcu 10:21
Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie.

Adică să dai tot ce ai și să devii și tu sărac doar pentru că ai iluzia că Yehova îți salvează sufletul și te duce la fericirea veșnică. Lasă șmecherii de evrei care știu care-i treaba cu biblia să aibă ei toate bogățiile și să conducă masele de ignoranți.

"Iehova oricum stie tot, indiferent ca oamenii aplica sau nu Biblia."
Asta este doar în capul tău și a celorlalte 1.8 - 2 miliarde de creștini.

"Isus stia ca unii din familie care vor crede in El vor fi separati de ceilalti care nu cred in El."
Vrăjeală. Isus știa că unii din toate familiile? Isus a zis la general că aduce dezbinare, nu s-a referit la familii unde există răzvrătiți. Nu scrie nicăieri că Isus dezbină familiile care nu cred în el. Asta este doar scuza voastră.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu ai nici o religie. Cat despre pomeni, Dumnezeu spune in Biblie ca fericiti sunt cei milostivi, ca aceia se vor milui.

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

1. Numeri 21:1-3 Cei din Arad (care erau canaaniti) au atacat Israelitii care treceau pe acolo.
2. Deuteronom 20:15-17. Hai sa citim si versetul 18: "ca nu cumva să vă învețe și pe voi să faceți toate urâciunile pe care ei le fac pentru dumnezeii lor și să păcătuiți astfel împotriva Domnului, Dumnezeul vostru."; se stie chiar din Biblie ca evreii au avut multe momente cand au idolatrizat zeii popoarelor din jur.
3. Saracia - Biblia spune ca iubirea de bani este radacina tuturor relelor. 1 Timotei 6:17: "Poruncește‑le bogaților din veacul de acum să nu se îngâmfe, să nu‑și pună speranța în bogățiile nesigure, ci în Dumnezeu, Care ne oferă din belșug toate lucrurile, ca să ne bucurăm."; Biblia chiar spune ca oamenii sa nu se grabeasca sa se imbogateasca (adica sa nu faca afaceri ilegale). Deci sfaturi cum sa se gestioneze bogatia, banii.
4. Catolicii, Ortodocsii, Protestantii, Martorii, etc. au aceeasi interpretare a acestui pasaj, pentru ca in Matei 10:36 scrie: "așa încât dușmanii unui om vor fi chiar cei din familia lui". Pe site-urile anti-crestine probabil e citat doar versetul "nu am venit sa aduc pace, ci sabie".

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

"ei din Arad (care erau canaaniti) au atacat Israelitii care treceau pe acolo."
Din câte se pare, israeliții căutau război, că doar nu trecea o armată întreagă pe acolo în vizită.

"Hai sa citim si versetul 18"
Ce vină au păgânii că evreii le simpatizează credințele? Evreii se duc la război prin alte cetăți, nu sunt invitați să se ducă. Yehova a zis clar că le dă cetățile să le cucerească, deci jîdanii se duc peste păgâni să-i măcelărească nu să le adopte credințele.

"Biblia spune ca iubirea de bani este radacina tuturor relelor"
Și voi chiar credeți? Ce este adevărat este că evreii au creat o lume în care dacă ai bani atunci ai putere. Bine că Yehova le zice îndoctrinaților să nu fie bogați și evreii exploatează credința oarbă și se îmbogățesc de pe urma voastră ca să aibă tot mai multă putere pe zi ce trece. Nu vezi că mai toți oamenii bogați ai lumii sunt evrei? Nu vezi ce lume de rahat au creat?

"Catolicii, Ortodocsii, Protestantii, Martorii, etc"
Pentru că toți au aceleași credințe. Te așteptai ca un cult creștin să aibă o părere rea despre Cristos? Site-urile anti-creștine interpretează de 100 de ori mai bine biblia decât o faceți voi pentru că site-urile anti-creștine sunt create de oameni mai raționali care au înțeles scopul bibliei, nu de îndoctrinați care cred că religia creștină e numai lapte și miere.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Imi pare rau dar sunt sigur ca mai trebuie sa iei lectii la CITIRE, vrei sa reiei versetele pe care le citezi? Dar nu trebuie sa iei lectii de citire ci sa rogi pe cineva sa-ti explice SENSUL cuvintelor. Si ca sa nu batem apa in piua pentru ceilalti sa revenim la subiect, Dumnezeu le-a spus ca DACA vor manca din pom VOR MURII, cumva exista in afara celor luati de Dumnezeu la cer, oameni NEMURITORI? Spune-mi-si mie cateva nume de indivizi ce traiesc de mii de ani. Normal ca aceasta istorie este cunoscuta sub diverse versiuni fiindca toti oamenii au un singur tata fizic, Adam. Eu sunt unul care in zeci de ani de viata am ajuns la concluzi ca Biblia are dreptate iar Dumnezeu este prezent pentru cei care Il cauta si respecta. Tu o gauza de cativa anisori ce experienta de viata duci in spate sa te crezi mai destept ca miliarde de oameni? Incercati sa gasiti intelepciunea la batrani ca altfel se alege praful de voi cu net cu totul.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

"Dar nu trebuie sa iei lectii de citire ci sa rogi pe cineva sa-ti explice SENSUL cuvintelor."
laughing
Daca as vrea ca cineva sa-mi explice versete pe cars nu le inteleg, clar nu as apela la crestini. Voi interpretati in cel mai gresit mod biblia si este si normal avand in vedere ca doctrina voasra este bazata pe credinta oarba.

"Dumnezeu le-a spus ca DACA vor manca din pom VOR MURII, cumva exista in afara celor luati de Dumnezeu la cer, oameni NEMURITORI?"
Ma omule, Yehova le-a zis ca daca vor manca din pom vor muri iar Sarpele le-a zis ca daca vor manca din pom li se vor deschide mintea si asa a si fost. Cine a avut dreptate si cine a mintit?

"Normal ca aceasta istorie este cunoscuta sub diverse versiuni fiindca toti oamenii au un singur tata fizic, Adam"
Deci toti oamenii din lume sunt evrei. Bravo, esti un geniu.

"Eu sunt unul care in zeci de ani de viata am ajuns la concluzi ca Biblia are dreptate"
Esti doar unul dintre indoctrinatii crestini, nu este ceva neobisnuit sau remarcabil.

"Tu o gauza de cativa anisori ce experienta de viata duci in spate sa te crezi mai destept ca miliarde de oameni? "
Se vede ca esti indoctrinat. Nu am zis ca sunt mai destept ca miliarde de oameni, doar tu ai tras concluzia asta din frustrare pentru ca ti-am pus credinta la indoiala. Eu am preferat sa cercetez aspectele majore din doctrina crestina nu sa am credinta oarba ca o oaie si am ajuns la concluzia ca are niste ideologii nesanatoase si lipsite de ratiune. In plus, eu nu sunt evreu ca sa urmez doctrine evreiesti. Poate tu esti daca reactionezi atat de vehement.

Daca tara ar fi condusa de extremisti ca tine, as fi obligat fie sa emigrez, fie sa ma sinucid pentru ca unul ca tine este in stare sa transforme o tara in sclavie religioasa.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Nu dragule, extremist esti tu dar e greu sa intelegi asta mai ales la cat de indoctrinat esti tu. Inca nu ai inteles ca esti o marioneta care se crede libera? Pentru unul ca tine Satana este papusarul dar cand vei afla asta va fi prea tarziu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Bine, să-mi trimiți o vedere din rai când o să-ți salveze yehova sufletul.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Sigur ne vom vedea.