| 3xfemeie a întrebat:

De ce Dumnezeu este confundat cu religia sau cu biserica?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate multi cred ca o religie sau confesiune te mantuieste, dar se inseala.Religia este una iar credinta in Domnul Isus este alta.

| danay72 a răspuns:

Asa e, probabli pentru ca asa se gandesc oamenii, dar el ar trebui asociat cu Biblia, ca este Autorul ei si e Creatorul nostru. 2Timotei3:16

| milan9 a răspuns:

Fiecare religie Îl va asocia pe Dumnezeu cu învățăturile propriei credințe. Este normal, dacă Dumnezeu nu este văzut ca fiind o divinitate ignorantă!

Este normal ca divinitatea să se exprime printr-un singur,, cod,, de învățături. Acel cod poate fi numit foarte bine,, credință,, sau,, religie,,.

| milan9 a răspuns:

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

În mod logic El a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte… Dar această contradicţie este de neconceput!

| milan9 a răspuns:

În Noul Testament, Fiul lui Dumnezeu vorbeşte insistent, aproape "obsesiv" de o singură Biserică, numai Una (,, seriozitatea" afirmaţiilor Sale se leagă de faptul că ŞI-A DAT VIAŢA PENTRU EA -Fapte 20, 28): Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17...

Biserica a fost întemeiată de Mântuitorul Hristos ca,, organism viu" alături de care El va fi până la,, sfârşitul veacului"(Matei 28, 20) pentru mântuirea oamenilor.

Deci dintre miile de culte existente, aşa-zise "biserici", sigur una, şi numai una, este acea Biserică la care se referă Noul Testament (referire clară şi transparentă la singularitatea ei)!

Este esenţial să nu te desparţi de ea, pentru că Hristos a lăsat transmiterea harului mântuitor doar BISERICII Sale (Una singură)!

| Chαяtreux a răspuns:

Pentru ca sunt prea multi care nu inteleg mesajul adevarat al credintei sad

Răspuns utilizator avertizat