| unbaiatanonim a întrebat:

Daca eu va spun acum ca sunt fiul lui Dumnezeu si am venit pe pamant sa va salvez sufletele de diavol voi m-ati crede?

39 răspunsuri:
| martzian a răspuns:

Nu. Nici pe El - pe Cel adevarat - nu L-am crezut, pana nu mi-a schimbat viata.

| unbaiatanonim explică (pentru martzian):

Atunci o sa te trimit in iad pe vecie. Las' ca vezi tu dupa moarte ce te asteapta.winking

| Ovidiu11 a răspuns:

Da, eu cred ca aberezi.

| MMihai a răspuns:

Unii ar crede, alții nu.
Majoritatea nu ar crede.

| martzian a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Gresit. Mai intai trebuie sa iti dai viata. happy

| unbaiatanonim explică (pentru Ovidiu11):

Tu esti Toma necredinciosul?

| RaduMD a răspuns:

Nu, în niciun caz.

Dacă, însă, venirea dv pe pământ ar fi precedată de multe profeţii, uneori făcute cu secole înainte, dacă veţi face minuni văzute de toţi şi, mai ales, minuni cu viaţa mea, dacă, în plus, veţi muri şi veţi învia a treia zi, atunci s-ar putea să încep să cred chestia asta.

| unbaiatanonim explică (pentru RaduMD):

Crede si nu cerceta.

„Fericiţi sunt cei care cred fără să fi văzut" (In 20, 29)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMD):

"Se vor ridica multi profetii micinosi si vor spune multi eu sunt hristosul dar sa nu-i credeti caci aceia va vor amagii." Nu stiu exact locul in Biblie unde este scris dar am citit versetul destul de recent si va dau un astfel de exemplu: Mișcarea Rastafari (cunoscută și ca Rastafari sau mai simplu Rasta) este o mișcare religioasă nouă[1] monoteistică, Abrahamică, ce îl recunoaște pe Haile Selassie I, fostul Împarat al Etiopiei ca fiind încarnarea lui Dumnezeu, denumit și Jah[2] sau Jah Rastafari. Haile Selassie este văzut și ca parte din Sfânta Treime și ca reîntoarcerea promisă în biblie a mesiei.
Alte caracteristici a mișcării includ consumul spiritual de cannabis[3][4], respingerea societății moderne (denumită "Babylon") și diverse aspirații sociale și politice[3][5], de exemplu învățăturile lui Marcus Garvey (publicist jamaican, organizator și separatist de culoare), văzut ca și profet și ale cărui viziuni politice și culturale l-a ajutat pe Leonard Howell să dezvolte fundația viziunii sale asupra unei noi lumi. Mișcarea Rastafari a apărut predominant în Jamaica în secolul 20 și proclamă Africa (denumită "Zion") ca fiind locul real unde s-a găsit corpul primului om.
Denumirea de Rastafari provine de la Ras (traducere liberă "Cap", titlu etiopian echivalent cu Duce) și Tafari Makonnen, numele înainte de încoronare a lui Haile Selassie I.

| unbaiatanonim explică (pentru martzian):

Lasa ca vezi tu dupa moarte, acum nu iti fac nimic ca nu ma lasa taticu' dar dupa ce vei deceda te astept eu la poarta iaduluiwinking

| SpanzurMuste a răspuns:

Pentru inceput: naspa de tine, pariez ca a durut faza cu crucificarea. In al doilea rand: daca imi salvezi sufletul de la diavol inseamna sa nu ma mai joc Pokemon(biserica nu e de acord cu jocurile Pokemon) atunci, cand dai raporul aluia de sus, sa ii zici ca SpanzurMuste il roaga sa il pupe in anus, caci Pokemon e mai tare decat orice zeu.

| unbaiatanonim explică (pentru SpanzurMuste):

Inca un om pe lista membrilor iadului.

Răspuns utilizator avertizat
| Gibbons a răspuns:

Omg! Tu esti Mesia?!?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vine vorba de asa ceva, toti crestinii iti vor cere dovezi. In schimb, cand vine vorba de isus noi nu avem voie sa le cerem lor dovezi si trebuie sa mergem pe "ferice de cei ce n-au vazut, si au crezut".

| Azµre a răspuns:

Nu te cred că dacă erai, aveai acum Luminol și Cloroform waiting

| doctorandus a răspuns:

N-ai fi nici primul, nici ultimul.

| unbaiatanonim explică (pentru Dane):

Tare asta laughing)

| unbaiatanonim explică (pentru Azµre):

Nu vreau sa abuzez de omnipotenta mea... Ce exemplu le-as da oamenilor?

| Azµre a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Dacă tu eși fiu de zeu...dă-mi o fundă big grin

| Nayuky a răspuns:

Nu.Iisus nu amenintalaughingdaca tu eti Iisus spunem totte secretele lumii pe care noi nu o vedem, da-mi un semn ceva..si atuni te cred.ce sa faci sunt mai credula.dar sunt multi care pun intrebari ca asta din plictiseala. daca nu ar fi asa probabil te-as crede..ca acum numai m-ai pus pe ganduri dar mai daca ar fi si un site cu oameni seriosilaughing

| cumadica a răspuns:

TE droghezi zilnic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu fi prost si superficial; cercetati toate lucrurile si alegeti ce e bun.cautati si veti gasi, intrebati si vi se va spune, bateti si vi se va deschide.ce spui tu cu fericiti cei nu au vazut si au crezut, inseamna ca mai mare credinta au avut si incredere in adevar.nu inseamna ca trebuie sa creada nici orbeste si nici de frica.ci din convingere si cu o dragoste la fel de mare cu care a fost lasata chemarea; veniti cei insetati, si va voi da apa vietii.nu ti-e sete? nu bei.nu-ti toarna nimeni pe gat cu forta.

| Ovidiu11 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu.

| DyNo a răspuns:

Nu... numai suntem in urma cu 2000 de ani, sa fim seriosi, suntem in secolul 21.

| unbaiatanonim explică (pentru Nayuky):

Crede si nu cerceta. Eu nu sunt Iisus, eu sunt Razvan, fiul lui Dumnezeu.

| KingSize a răspuns:

Daca iti spun ca eu sunt Lady Gaga ma crezi?

| SakonSIUkon a răspuns:

Te cred ca faci minuni si ai vorbe intelepte.

| shadovv a răspuns:

Poate daca mergi pe apa...

| sebydoda a răspuns:

Imposibil exista un singur hristos si nu esti tu acela daca vrei sa te cred da-mi o funda si indeplinestemi 3 dorinte