| Moisie a întrebat:

O intrebare pentru cei care au curajul sa gandeasca:
Daca am accepta mitul biblic precum ca Fiul a vrut sa-L detroneze pe Dumnezeu de pe tronul Sau ceresc, a fost azvarlit de Dumnezeu din ceruri, aici pe pamant, si iata ca aici pe pamant a reusit sa-L detroneze pe Dumnezeu, si vedem ca el fiul se lasa slavit in biserici mai presus de Dumnezeu, ce este acest fiu?
a) Dumnezeu?
sau
b) Diavol?

15 răspunsuri:
| heyromania a răspuns:

Pentru aceste "erezii" Dumnezeu a transmis in Vechiul Testament profetiile mesianice care-l prezinta pe Hristos ca Mantuitor nu ca Detronator

| Moisie explică (pentru heyromania):

Ceeeee? Odata ca Dumnezeu nu a transmis NIMIC in VT al crestinilor ci in Tanachul religiei Mozaice, si acolo este vorba de un Messiah adica de un UNS si nu de un dulgher neuns!
In Isaia 43:11 Dumnezeu spune clar ca el este singurul mantuitor, asa ca nu mai da in sus si jos cu mantuitorul, pentru ca problema mantuitorului este clar clarificata in scriptura.
In plus de asta Isus NU este UNS = Hristos, si daca nu e UNS deci nici Christos, dar vedem ca e slavit in biserici ca Dumnezeu, este clar ca el este Detronatorul!
Ce naiba tot amestecati minciuna cu adevarul ai amandoua cu lipsa de cultura? Credeti ca prin combinatia asta diabolica sunteti mai convingatori?

| motan444 a răspuns:

Ma ce biblie citesti tu ca ma sperii rau nu seamana cu ceea ce stiu eu eu sunt crestin ortodox tu ce religie ai daca nu te superi

| Moisie explică (pentru motan444):

Eu sunt ateu.
Dar citez din Biblia ortodoxa. si de speriat este bine ca te sperii, si invata sa nu iti schimbi viata dupa niste minciuni ale unor sarlatani ci numai dupa adevaruri dovedite ca adevaruri.
Sper ca ai citi schimbul de replici de mai sus avut cu Boss_Ionut_1999

| motan444 a răspuns (pentru Moisie):

Va veni ziua judecati si pentru tine

| Aalexander a răspuns (pentru motan444):

rolling on the floor

| Moisie explică (pentru motan444):

Fi sigur ca nu am de ce sa-mi fie frica, pentru ca spun adevarul, iar Dumnezeu este ADEVAR!
Mai bine vezi-ti de tine care te inchini la Lucifer numindu-l Dumnezeu ca iadul te asteapta!

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Diavol dar mitul nu e adevarat.

| Moisie explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Mituil este mit, dar poate contine in el si adevaruri, de ex. mitul potopului!

| Tibi45 a răspuns:

În primul rând, cred că trăieşti într-o profundă eroare!?, deoarece fiul (Isus) nu a avut niciodată intenţia de a-şi detrona Tatăl Ceresc şi nici Dumnezeu nu l-a "azvâlit" pe Isus din cer pe pământ.
Conform preceptelor Biblice, Isus s-a născut din coborârea Sfântului Duh al fiinţei divine asupra fecioarei Maria, în urma acestui miracol născându-se Isus Christos.
Cel care s-a răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, a fost unul dintre cei mai iubiţi îngeri ai Lui numit: "Lucifer", care i-a contestat supremaţia şi sacralitatea!
Însă Lucifer, nu a fost nici el "azvârlit" pe Pământ, ci i s-a rezervat aşa numitul tărâm al Intunericului (iadul), unde îi păstoreşte pe cei asemeni lui.
Cred că faci o confuzie cu legendele din mitologie, deoarece acolo este vorba despre "azvârlirea" de către Zeus a lui Prometeu pe pământ, şi legarea sa de o stâncă (unde un vultur îi ciugulea ficaţii, pentru a-l chinui), drept pedeapsă că a îndrăznit să facă cadou oamenilor "focul", care provenea din tărâmurile Olimpului, atrăgându-şi asupra sa furia lui Zeus!

| Moisie explică (pentru Tibi45):

1 In eroare esti chiar tu.si asta nu o zic eu ci o zice Biblia si daca vrei sa stii unde raspund la aceste intrebari pe forumul meu vezi in profil.
2 Da cu Duhul sfant asa este cum spui, asta conform unei maculaturi pe care nici Isus si nici Dumnezeu nu o recomanda niciodata sa o citim si cu atat mai putin sa o credem sau sa o urmam!
3 Bingo! Ai ghicit exact de Lucifer e vorba, exact de el vorbeste si Biblia in Apocalipsa 22.16 unde vedem cum Lucifer=Luceafarul= Steaua Stralucitoare anunta ca se va naste ca om in neamul lui David si ca va veni pe pamant sa-si faca biserica sa, si a venit si si-a tras si o biserica!
4 Eu nu vorbeam de Legendele Olimpului ci de Biblie, nu de Zeus si Prometeu ci despre Isus aducatorul de "lumina", adica exact atata "lumina" cat se da de la un muc de lumanare la altul in noaptea de inviere.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Tibi45):

Lucifer a fost trimis pe pamant si el si-a facut imparatia sa numita iad nu ia rezervat-o Dumnezeu, El nu a ajutat niciun tradator.

| Moisie explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Ma exasperezi!
Tu ai citit veresetul din Apocalipsa 1 :17+18. se vezi ca Lucifer = Isus, dupa invierea sa, recunoaste in acel verset ca el este seful cheilor mortii si seful cheilor Iadului, adica el este cel care primeste oamenii in imparatia sa Iadul deschizandu/le oamenilor usa mortii?!
Ce tradator sa ajute, cand el insusi l-a tradat pe Dumnezeu in ceruri, motiv pentru care a fost azvarlit pe pamant si de aici in Ias?

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Moisie):

Lucifer a fost ales special de Dumnezeu pentru a avea grija de pamant dar acesta L-a tradat imaginandusi chiar ca este mai puternic decat Dumnezeu si de aceea Dumnezeu l-a trimis pe pamant si de acolo in iad.Te sfatuiesc sa te lasi de religie si fate ateu ca e mai bine macar mai scutesti lumea de rprostiile pe care le scoti pe gura.

| Moisie explică (pentru Boss_Ionut_1999):

Evident ca iti dau dreptate, doar ca tu vrei sa pricepi ce scrie in Apocalipsa 1:17+18!
Daca ai citi aceste versete si le-ai intelege, ai intelege si faptul ca cel care se lauda ca este seful Iadului este chiar Isus!
Iar daca ai avea cultura mai multa, ai stii ca in biserica crestina, Isus Christos a fost slavit timp de peste 1000 de ani cu numele de Lucifer! Si ca dovada este Imnul religios catolic Carmen Aurora, si chiar numele unui sfant care si-a luat numele de Lucifer.
Uite sa te convingi ca si aici tot legatura asta se facei aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Luceaf%C4%83r
Asa ca eu pe gura scot doar lucruri pe care le pot dovedi, iar cel ce vorbeste fara dovezi este cel care vorbeste prostii