| anonim_4396 a întrebat:

Dacă evoluția nu poate fi dovedită, de ce nu se numește „religie"?

39 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

E doar o gluma. Tipul e un troll. laughing

| mentholinks a răspuns:

Pentru ca nu are legatura cu paranormalul.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru mentholinks):

Dacă este o teorie, care nu este reală, este de fapt paranormal.

| mentholinks a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

In mintea ta, da. Este o teorie ce are ca subiect realitatea fizica si observabila nu lumea imaginara careia nimeni nu-i poate dovedi nici macar existenta.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru mentholinks):

Te ascult. Fără un argument, afirmația nu are nicio valoare.

| Dandanache a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

In criminalistica, investigatorii reusesc sa contureze scenarii probabile inainte sa gaseasca toate elementele probatorii. Adesea scenariile initiale sunt confirmate, cand piesele lipsa apar. Dupa logica ta, se numeste ca fac religie?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru Dandanache):

Este dovadă pentru evoluție? Nu.
S-au găsit piese lipsă? Nu.
Crezi că e adevărat? Dacă zici da,
= religie oarbă.

În criminalistică poți face observații, să le ai în față și să iei probe empirice pentru a face concluzii posibile.
În evoluție când s-a întâmplat asta?
Oamenii fac oameni, primatele fac primate, păsările fac păsări.

| Dandanache a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Mi se pare simpatic modul in care, incercand sa demontezi evolutionismul ca teorie stiintifica, retragi religiei si crestinismului, in speta, orice posibilitate de a se auto-reprezenta cu marturii evidente. In timp ce multi transpira pe TPU pentru a aduce dovezi in sprijinul crestinismului, tu pari primul care e dispus sa recunoasca ca "adevarurile religioase" nu pot fi dovedite si religia e doar credinta oarba.

Fiindca ai adus vorba de probe empirice, te-ai documentat sa vezi cum a fost elaborata teoria evolutionista si cum de-a ramas si astazi valabila in interiorul mediilor academice (medicina, paleontologie, arheologie etc.)? Sau argumentul tau suprem si mai mult decat suficient este "Oamenii fac oameni, primatele fac primate, păsările fac păsări"?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

"In criminalistica, investigatorii reusesc sa contureze scenarii probabile inainte sa gaseasca toate elementele probatorii. Adesea scenariile initiale sunt confirmate, cand piesele lipsa apar. Dupa logica ta, se numeste ca fac religie?" - tinand cont ca fluctiatiile cuantice ar fi determinat aparitia materiei si stiind ca acestea sunt in vid imaterial putem deduce ca ce a stat la baza aparitiei materiei a fost si este posibil sa fie vorba de Duhul Sfant ( energia sau forta activa a Lui Dumnezeu ).

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ce este posibil. Nu pot spune ca n-a fost asa.

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

"Tot ce este posibil. Nu pot spune ca n-a fost asa." - si eu o tratez ca o posibilitate ca un Dumnezeu sa fi facut materia insa nu spun ca in mod sigur a fost asa insa tot ce se vede converge spre o astfel de concluzie.

| drutzix a răspuns:

Prima premiza e falsa. A fosti si este dovedita de multe ori. Doar in capul vostru nu a fost dovedita

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Te ascult. Adu dovadă.

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Desi cred ca e o pierdere de timp, daca doreai dovezi le cautai singur/a, uite cateva:
Bacteriile devin rezistente la antibiotice - Daca asta nu e evolutie atunci ce se intampla? Le actualizeaza dumnezeu pentru secolul asta?
Partile nefolositoare din corpul tau - Coccisul, maseaua de minte, apendicele.
Codul genetic
Nu am chef sa scriu un text urias doar ca sa fie ignorat.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Te înșeli pentru că:
1. Bacteriile din corpul fiecăruia devin rezistente dar nu bacteriile în general.
2. Coccisul nefolositor? dacă aș avea o coadă ar fi destul de folositoare. Măseaua de minte este nefolositoare, poate, dar asta nu explică nimic : De ce au liliecii de fructe colți dacă nu mănâncă carne? apendicele are rol în sistemul imunitar.
Codul genetic este mai mult o dovadă că există Dumnezeu.

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

1. Nu
2. That's the point.
3. Nu
4. Cred ca esti troll

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Tu ești trollul. zici "nu" dar fără un argument. Ție ți se pare normal?

| DanielCotabita a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

"Bacteriile din corpul fiecăruia devin rezistente dar nu bacteriile în general."

Cam genul asta de prostie reuseste sa spuna, intr-un singur rand, cat de habarnist esti in problema de fata. De ce ar trebui bacteriile "in general" sa devina rezistente, daca nu sunt supuse acelorasi stimuli? De ce naiba nu incerci macar sa afli din DEX ce inseamna cuvantul adaptare? De ce atata ipocrizie, sa iti treci imnul national ca nume de utilizator, cand in realitate tu dormi somnul mintii?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru DanielCotabita):

Adaptarea nu este o explicație pentru evoluție.

| drutzix a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu am cum altfel sa raspund la tampenia pe care ai scris-o.
1, Bacteriile in general devin rezistente la antibiotice si atat.
2.Da era folositor daca aveai coada, dar ai evoluat si nu iti mai trebuie coada.
3.Codul genetic nu e dovada pentru zeitate e dovada ca am evoluat de la un stramos comun.

Exact acelasi lucru il faci si tu, vi cu niste supozitii aiurea (pamantul are 6000 de ani, am fost creati de o zeitate, evolutia e falsa) si ne ceri noua sa iti dovedim contrariul in timp ce tu nu aduci nici o dovada care sa iti ajute supozitiile. Ti se pare normal?

| DanielCotabita a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Pentru un incult, desigur nu. Pentru oricine a studiat mai atent teoria evolutiei, da. In Originea speciilor, Darwin nici nu a folosit termenul de evolutie, ci pe cel de adaptare.

Uitandu-ma mai bine peste intrebarile si raspunsurile tale, imi dau seama ca cel mai probabil esti troll. Imi pierd timpul cu tine.

| drutzix a răspuns (pentru DanielCotabita):

Da, e troll.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru drutzix):

Îmi place că vorbiți între voi despre mine.
Evoluția nu e dovedită. Este paranormal. Este o glumă în sine.
Trăiți într-o minciună.
Și nu, nu sunt un troll. Mă minunez câte scuze puteți găsi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, teoria evolutiei NU este dovedita si este argumentata incomplet si deloc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tocmai e dovedit. Tu ai evoluat ...inapoi.

| heracles a răspuns:

Evolutia a fost dovedita, dar ea nu se produce doar la nivelul omului ci si la plante, si la nivelul planetei si chiar si a sistemului nostru solar, si este intr-o continua desfasurare, ca nu degeaba se zice universul este intr-o continua miscare si evolutie,
Nu ai auzit de australopitecus-homo-erectus; homo-neandertal; homo-sapiens(adica noi)omul a iesit din pestera si acum sta in case, palate, blocuri, a inceput sa zboare cu racheta printre planete, asta se produce la nivelul omului, la nivelul plantelor sunt sigur ca plantele de acum sute de mii de ani sau milioane de ani care existau pe planeta asta au disparut si au aparut altele, datorata erelor glaciare, care si asta poate inseamna o evolutie la nivel de planetar, chiar si in zilele planeta se indreapta spre o noua era glaciara, mai uitate si tu pe national geografic sau digiworld.sau pe da vinci learning, si lasa netul

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru heracles):

Adică tu spui că dacă ceva apare pe national geografic, digiworld sau da vinci learning asta înseamnă că trebuie să o credem orbește?
Eu nu cred tot ce se scrie în așa zisele „teorii științifice", apropo, nu ai dovedit nimic, este doar imaginație, vino cu dovezi.
De ce crezi că se folosesc milioane de ani? pentru că nu o poți observa, să țină minciuna.
Planeta are cam 6000 de ani vechime, așa cum scrie în Biblie.
când spui "acum 3 milioane de ani" de fapt spui „A fost odată ca niciodată".
De unde vii cu numerele astea?

Am urmărit un documentar pe national geographic, a început așa:
Tot universul era în acest punct de energie, mai mic decât un atom, și acum, istoria așa cum o știm este gata să erupă în mod misterios din motive neștiute de noi. Serios? Ce basm e ăsta?

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Tot biblia scrie ca pamantul sta pe loc

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru heracles):

Serios? unde?

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Cauta si vei gasi; cerceteaza si vei crede, si tot in biblie cei care au scris-o, au spus ca soarele se invarte in jurul pamantului; asa dar cauta si vei gasi laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru heracles):

Dă-mi un citat din Biblie care spune asta. Poate tu ai citit altă Biblie, nu știu.

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Poate,poate o tineam invers si nu mi-am dat seama laughing

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Tot universul era in acest punct de energie, mai mic decat un atom(subatom) si acum istoria este gata sa erupa, din motive nestiute de noi, ce basm este asta?
nu este nici un basm exista 2 teorii una spune ca universul asta nu a avut nici un inceput, exista pur si simplu si alta teorie spune ca universul asta a aparut in forma actuala dupa o mare explozie, big-bang. oamenii de stiinta emit ipoteze, teorii carre dupa aceea incerca sa le dovedeasca, cele care nu pot fii dovedite raman la nivelul de teorie, cum este teoria lui darwin, el spunea ca omul a evoluat din maimuta, insa acum s-a dovedit ca aceasta teorie este gresita, pt.ca nu se poate dovedi asa ceva, asta nu inseamna ca evolutie nu exista exista asa cum am spus omul a evoluat daca acum sute de mii de ani fiintele umane stateau prin pesteri,acum in vremurile noastre stam in case, altii zboara printre stele, la fel si planeta altfel arata acum sute de mii de ani si altfel arata acum in zilele noastre, iar peste altii mii de ani cu siguranta va arata altfel, pentru ca deja clima la nivel planetar s-a schimbat, din cauze naturale, dar si artificiale provocate de om.Asta este evolutie

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru heracles):

Tu ai spus acum doar ce crezi. Este credință ce ai spus tu cum. Nu o numi știință. Dar Dumnezeu a creat lumea. Deci religia ta este una greșită.

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Nu intelegi, stiinta inseamna a stii, a cunoaste, se bazeaza pe cele 5 simturi,pe metoda observatiei unele teorii sunt dovedite, altele nu, raman in stend by, pana sunt dovedite, eu nu am spus ce cred ci, ce a fost dovedit, adica existenta lui homo -habilis a fost dovedita, si nu ca asa cred eu ca o fii esistat
asa pot sa bat campii sa zic eu cred, ca au existat balaurii''dar acestea sunt basme, sau pot sa zic cred ca exista dumnezeu, deci aceasta este credinta, cred, dar nu stiu.dar stiinta nu merge pe credinta, eu nu pot sa spun ''cred ca pamantul este o sfera'' eu stiu ca pamantul este o sfera, pentru ca s-a dovedit si mai ales ca si cosmonautul nostru nu mai stiu cum il cheama a fost in spatiu si a vazut pamantul, iar daca ai zburat vreodata cu avionul daca e uiti in jos o sa vezi pamantul ca o sfera.

| heracles a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

A, ca am zis, ca peste mii de ani planeta va arata altfel, dar cred ca va arata altfel, dar nu am de unde stii pentru ca eu nu traiesc mii de ani. aici se poate merge pe metoda observatiei, oamenii mai in varsta ca mine care au 80 de ani, au spus ca pempul lor iarna era iarna, vara, vara, primavara era primavara, toamna era toamna, ce se observa acum ca ''iarna nu este ca vara''laughing

| doctorandus a răspuns (pentru heracles):

N-are niciun rost sa discuti despre evolutie cu bigotii. Daca a chiulit de la biologie, noi nu-i putem baga informatie stiintifica-n cap.

De altfel, creationismul Pamantului tanar (YEC), este certat cu aproape toate stiintele, de la fizica nucleara si astronomie la geologie si arheologie.

| heracles a răspuns (pentru doctorandus):

Ce inseamna evolutie domnule prof.de biologie din punctul dumneavoastra de vedere laughing am cam lipsit de la biologie laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru doctorandus):

N-aveți răspunsuri și apelați la autorități. acesta nu este un argument.