| AvalohAlyn a întrebat:

Daca exista dovezi arheologice si istorice ca Iisus Hristos a existat acum aproximativ 2000 de ani (dovezile exista)de ce nu credeti in Dumnezeu sau de ce nu credeti ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu? O intrebare curioasa pentru cei ce nu cred in divinitate.

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

In lumea in care am ajuns sa traim nu te mai mira nimic. La un moment dat, ajungi sa te saturi de atatea jigniri atatea critici si ironizari din partea acestor atei. Si totusi nu renunta si continua sa isi sustina aceasta parere falsa.
( Dragi atei, lasati acesti prosti crestini asa cum ii numiti si nu mai vorbiti aiurea, mai ales daca nu stitiwinking Nu vreti sa ne intelegeti, asta e. Dar gata. Nu suntem nici prosti, nici tampiti, nici "orbi" s.a.m.d. Adunati-va gandurile, eu una nu imi vad viata fara Dumnezeu in ciuda varstei pe care o am acum. Stati linistiti ca avem modele de urmat. Parintii si profesorii de religie ne indruma spre calea cea dreapta dar e doar un avant, mai departe zburam singuri. Ganditi-va ca sunt si copii pe acest site, ganditi-va ca stricati tot ce au reusit sa cladeasca parintii, voi incurajandu-i sa renunte la credinta. Sunteti lipsiti de scrupule. Controlati-va, nu va inteleg nemultumirea.

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca exista, eu am citit de mult cartea ''Si totusi Biblia are dreptate ''de Werner Keller unde arheologii confirma adevarurile biblice.

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Unde pot gasi cartea? O pot citi si online?

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Cred in isus, a existat, dar ca om, nu ca zeu

| EmaS a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu am avut una pe care am daruit-o cuiva si acum mi-a comandat fiica-mea pe internet.http://www.elefant.ro/......85956.html

Vezi poate poti sa o citesti aici. http://ro.scribd.com/......er-Keller-

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Imi dai te rog pe privat o adresa, un site de unde pot sa o procur? Mai ieftin sa fie..Multumesc mult

| Exilee a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

''Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut''.

| Mădă0611 a răspuns:

Iisus putea sa existe, asta nu inseamna ca e cine au spun altii ca e, fiul unui zeu. Si strabunica a existat, pot sa spun acum ca a fost Sailor Moon, peste cativa ani daca o sa apara o religie in care strabunica e venerata, dovada ca a exista exista, restul nu.

| dragos9234 a răspuns:

Nu exista dovezi clare, totusi cred ca a existat un autoproclamat mesia.

Nu cred ca Isus este fiul lui dumnezeu pentru ca dumnezeu nu exista, prin urmare nu poate avea fii.

| dragos9234 a răspuns (pentru Exilee):

Eu nu am vazut niciodata un milion de euro dar am crezut mereu ca am.
Sunt fericit?
Nu!

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Multumesc mult.

| EmaS a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu mult drag. Este bine sa citesti cat mai multe carti ca sa poti sa stai de vorba cu ateii care contesta Biblia.

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Multumesc mult.Totusi daca doriti puteti sa scrieti sau sa formulati o intrebare cu cateva informatii din cartea aceea sau sa faceti o intrebare despre carte si/sau descrierea cartii.Insa e doar o opinie, un gand.Numai bine.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru dragos9234):

Iudeii nu cred in isus ca zeu, oamenii printre care el sia petrecut mai toata viata. Sunt convins ca siau dat seama ca isus era un inpostor.
A fost mult mai usor sa convingi oamenii, ca el a fost un zeu, dupa moartea lui, inflorind, la greu biografia lui sa zicem, cu tot felul de miracole, care sunt doar fabulatii

| savdurrr a răspuns (pentru dragos9234):

Nu crezi pentru ca nu ai vazut, dar daca ai vedea ai crede dar dupa nu ar mai exista liberul arbitru deci, Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut.

| EmaS a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Publicata pentru prima data in 1955 si revizuita in 1980, celebra lucrare a lui Werner Keller a fost tradusa in peste 25 de limbi si s-a vandut in mai mult de zece milioane de exemplare. Datorita abordarii documentate, dar deloc greoaie, a istoriei si arheologiei biblice, cartea a devenit extrem de populara, ajungand sa fie folosita ca material de studiu. Autorul dedica treizeci si patru de capitole Vechiului Testament si zece capitole Noului Testament, demonstrand stiintific ca Biblia contine date reale. De-a lungul Nilului, al Iordanului, Eufratului si Tigrului, cat si pe tarmurile Marii Moarte si ale Marii Mediterane arheologii au descoperit atat de multe dovezi stravechi ale celor spuse in Biblie, incat oamenii de stiinta din cele mai variate domenii au putut sa prezinte, pas cu pas, explicatii pentru istorisirile biblice.

| AvalohAlyn explică (pentru EmaS):

Multumesc.Am sa fac o intrebare special despre asta.laughing Merci frumos, nu stiam deloc de carte.Cred ca este o carte in care imi voi intari credinta in Dumnezeu, o voi citi cu siguranta.

| RetardedRacoons a răspuns:

Exista chiar in zilele noastre unul prin mexic care sustine ca e Iisus, p-ala de ce nu-l crede nimeni?

| arama5 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Iisus* cica ateii sunt prosti laughing

| M25M a răspuns:

Iisus este foarte posibil sa fi existat insa partea cu fiul lui Dumnezeu e putin probabila.

| nogomani a răspuns (pentru savdurrr):

Poti sa il refuzi si dupa ce il vezi. Si liber arbitru ocricum nu exista.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru Mădă0611):

Sti care e problema ta? tu crezi numai in ce iti place sa auzi.

| Dandanache a răspuns:

Dovezi arheologice? Care sunt?

| n0matterman a răspuns (pentru EmaS):

Posibil sa o fi citit eu acum prea mult timp, dar confirmarea "adevarurilor biblice" e cam mult.Tot ce-mi amintesc eu din acea carte este cum un nene ne arata ca relatarile din biblie nu sunt complet inventate, ca exista dovezi pentru anumite parti.
O voi citit din nou zilele astea sa-mi improspatez memoria.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Prietene, ca nu iti place ce spun, nu inseamna ca am o problema laughing tu ai, ca inghiti tot, fara sa mesteci, cica face rau la stomac thinking

| dragos9234 a răspuns (pentru savdurrr):

La ce logica ai ..se vede ca esti credincios.
Daca exista si il vad tot sunt liber sa cred sau nu.

| Alphawolf a răspuns:

Pai cum as putea sa cred ca Iisus(sfantul biblic) a creat sau a luat parte la crearea universului? Cum as putea sa fac din tantar armasar? Nu am cum!

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

Si atunci ce mai vreti? Va contraziceti singuri oameni buni! Nu are sens ce spui. Cereti sa va dovedim cu dovezi palpabile existenta Lui dar afirmati singuri ca Ii negati existenta chiar daca L-ati vedea straight facestraight face. Gandeste inainte sa vorbesti. Tu ai o problema nu noi. Daca tu crezi ca ii poti insela pe altii, te minti singur! Ce ai spus tu e ceva de genul: Vezi un copac intr-o curte, e real, IL VEZI dar spui -Nu exista ca asa vreau eu! Doamne fereste...

| doctorandus a răspuns:

Despre existenta lui Isus nu s-a descoperit nici urma de dovada arheologica, iar daca s-ar fi descoperit astfel de dovezi ele nu ar putea demonstra ca a fost Fiul lui Dumnezeu, ci un om ca oricare altul. Istoricii nu pot stabili evenimente supranaturale si nu au acces la Dumnezeu. Ei nu pot spune ca biserica a supravietuit deoarece asa a fost voia lui Dumnezeu, asta nu e istorie ci teologie. Istoricii in calitatea lor de istorici nu fac teologie, ci fac stiinta empirica si nu lucreaza cu cauze supranaturale.

| dragos9234 a răspuns (pentru AndraRox):

Vai dar ce te-ai suparat.
Unde ai vazut tu ca eu am spus ca i-as nega existenta chiar daca l-as vedea?

| AndraRox a răspuns (pentru dragos9234):

"Daca exista si il vad tot sunt liber sa cred sau nu." nu la asta te refreai sau am inteles eu gresit?