| mo0nlight a întrebat:

Credeti ca Iisus Hristos nu este fiul lui Dumnezeu? Argumentati raspunsul...

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Uite, poate te poti convinge de aici. Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu si totodata Dumnezeu.

Iisus nu este Fiul lui Dumnezeu în felul în care noi vedem o relaţie obişnuitp dintre un tată şi fiul său ca oameni. Dumnezeu nu S-a căsătorit şi astfel a avut un Fiu. Iisus este Fiul lui Dumnezeu în sensul că El este Dumnezeu întrupat pe pământ (Ioan 1:1, 14). Iisus este Fiul lui Dumnezeu prin aceea că El a fost arătat oamenilor întrupat prin intermediul Duhului Sfânt. Luca 1:35 arată "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu'". În timpurile biblice, expresia "fiul omului" a fost utilizată pentru a descrie o fiinţă umană. Fiul omului făcea întotdeauna referire la oameni.

În decursul chestionării Sale de către liderii evrei, marele preot L-a intrebat pe Iisus: "Te jur, pe Dumnezeul cel viu, să ne spui dacă eşti Hristosul, Fiul lui Dumnezeu" (Matei 26:63). Domnul Iisus a răspuns: "Da. Ba mai mult, vă spun că de acum încolo veţi vedea pe Fiul omului şezând la dreapta puterii lui Dumnezeu, şi venind pe norii cerului" (Matei 26:64). Liderii evrei L-au acuzat atunci pe Iisus de blasfemie (Matei 26:65-66). Ceva mai târziu, înaintea lui Pontiu Pilat, "Iudeii i-au răspuns:,, Noi avem o Lege, şi după Legea aceasta, El trebuie să moară, pentru că S-a făcut pe Sine Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 19:7). De ce pretenţia de a fi "Fiul lui Dumnezeu" ar fi fost considerată blasfemie şi deci demnă de pedeapsa cu moartea? Liderii evrei înţeleseseră exact ceea ce Domnul Iisus a spus când a folosit expresia "Fiul lui Dumnezeu". A fi "Fiul lui Dumnezeu" însemna că avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu. "Fiul lui Dumnezeu" este "al lui Dumnezeu". Pretenţia de a avea aceeaşi natură cu a lui Dumnezeu, de fapt a fi Dumnezeu, a reprezentat pentru liderii evrei o blasfemie şi de aceea ei au cerut moartea lui Iisus. Evrei 1:3 exprimă aceasta foarte clar: "El (Fiul), care este oglindirea slavei Lui şi întipărirea Fiinţei Lui…"

Un alt exemplu poate fi găsit în Ioan 17:12, unde Iuda este descris ca "fiul pierzării". Ioan 6:71 ne spune că Iuda era fiul lui Simon. Ce vrea să spună însă Ioan 17:12 prin a-l descrie pe Iuda ca "fiu al pierzării"? Cuvântul "pierzare" are sensul de "distrugere, ruinare, pierdere". Iuda nu a fost în sens literal fiul "distrugerii, ruinării, pierzării", ci aceste lucruri au reprezentat identitatea vieţii lui Iuda. Iuda a fost manifestarea pierzării. În mod asemănător, Iisus este Fiul lui Dumnezeu, prin aceea că Fiul lui Dumnezeu este Dumnezeu. Iisus este Dumnezeu întrupat (Ioan 1:1, 14).

34 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Şi dacă îţi spun că este fiul lui Dumnezeu bazându-mă pe textele biblice mai dai fundiţa?

| Arthur a răspuns:

Lew Wallace, general englez, duşman al credinţei l-a întâlnit pe colonelul Robert Ingersoll, un ateu convins şi au început să ridiculizeze creştinismul şi Biblia. Deodată Ingersoll îl fixa pe general cu privirea :" Dumneavoastră sunteţi inteligent şi aveţi o înaltă cultură. Pentru ce nu scrieţi o carte pentru a arăta că, creştinismul e absurd şi că Iisus nici nu a existat, o asemenea carte ar avea succes mare " Wallace câţiva ani a căutat material împotriva Bibliei şi a lui Hristos, s-a apucat să scrie cartea, când a ajuns la capitolul IV a început să-şi dea seama că Iisus a existat în mod real. Apoi a dobândit certitudinea că a fost mai mult decât un personaj istoric. La 50 de ani generalul a îngenuncheat pentru rugăciune şi a cerut ca Iisus Hristos să fie şi Mântuitorul său personal. Bogatul material adunat nu l-a aruncat. A revizuit primele 4 capitole şi le-a completat dând lumii cunoscuta carte " Ben Hur " care a pasionat mii de cititori din toată lumea.

| syme a răspuns:

BeT,
Hristos a inviat!
Înainte de a spune că eu nu gândesc pentru că afirm că Hristos este Dumnezeu ori că a înviat, mă aștept să vii cu o dovadă că cel puțin tu gândești. Pentru că nu m-aș supăra ca cineva să îmi arate adevărul, iar dacă eu sunt om fără gândire (și nu numai eu, dar și alții mai „gânditori" decât mine), atunci cel puțin să mi se ofere o alternativă a ceea ce înseamnă a gândi: să mă pot îndrepta și ajunge și eu în rând cu oamenii gânditori.
Ce spui, a gândi înseamnă pur și simplu a nu gândi că Hristos este Dumnezeu? Acesta este criteriul după care se hotărăște cine gândește și cine nu?

| syme a răspuns:

BeT,
Despre orizonturile mai largi despre care vorbești, nu văd de ce ar fi mai largi când vine vorba de ateism decât de creștinism. Dimpotrivă, văd în ateism o grămadă de limitări intelectuale. Și naturalismul specific ateismului este mult mai limitant: dar mai mult de atât, o grămadă de lucruri își pierd sensul. De la gândire și până la moralitate, ateismul se află pe un teren intelectual extrem de șubred. Eu, ca și creștin pot accepta foarte bine concluziile științei în ceea ce privește gândirea umană, însă când vine vorba de un ateu, acceptarea concluziilor cu pricina este similară cu negarea validității gândirii (pentru că din punct de vedere ateist, gândurile se reduc fie la o identitate cu reacțiile electro-chimice ale creierului, fie la o cauzalitate strictă între reacțiile respective și gânduri - și ambele variante duc la invalidarea gândirii, dar mai mult de atât nu corespund realității). Pot să spun că am trecut și eu printr-o perioadă scurtă de ateism, când am trecut de la panteism la creștinism, însă dintre toate pozițiile mi s-a părut cea mai limitantă și nihilistă (nu există un scop, așa că vom inventa un scop pentru noi, care să ne împlinească). Din punct de vedere al moralității, din nou, nu există o descoperire a valorii, ci o inventare a ei. Omul nu este valoros pentru că este valoros, ci este valoros pentru că alți oameni au inventat niște valori care li s-au părut pragmatice și care trebuiesc acceptate de toți (dacă vor să le fie bine în societate). Și am putea merge mai departe cu aceste criterii și comparații: nu există niciun fel de domeniu în care ateismul să ofere orizonturi mai largi decât teismul în general și decât creștinismul în particular.
Despre voturi, cred că eu ți-am votat răspunsul cu stupid, însă motivul nu este acela că „nu-mi convine", ci pur și simplu adevărul că este stupid să se afirme că „doar niste oameni care nu gindesc pot afirma" că Hristos este Dumnezeu. Și pentru a infirma ceea ce ai afirmat este sufiecient să arătăm că există oameni care gândesc și afirmă lucrul respectiv (și poate gândesc mai mult decât noi doi la un loc). Așa că nu-ți fie cu supărare, dar voturile sau opțiunea de a le folosi pentru asta sunt. Iar dacă există unii care votează pentru că „nu le convine", nu am ce face decât să-i încurajez să fie obiectivi.

| BeT a răspuns:

Aceasta "teorie"va cadea cit decurind, doar niste oameni care nu gindesc pot afirma acest lucru?!? Toti paminteni suntem fii lui Dumnezeu, doar crestinismul ne impune un intermediar pe[isus]. Haide sa gindim logic:-Ce faceau miile si zecile de mii de preoti daca nu inventau aceasta doctrina?! Trebuiau sa munceasca si ei in rind cu noi! cum l-am vedea pe"papa"si pe cei de linga el sau pe toti cardinali la munca? Fara cuvinte! Oameni nu gindesc.Isus a fost om ca toti oameni, si nu a fost acceptat de poporul lui nici atunci si nici azi.

| BeT a răspuns:

Salut@syme, nu iti trebuie prea multa scoala sa intelegi Adevarul, daca vei citi cu mare atentie Vechiul Testament vei intelege si tu cum sta treaba?! eu nu stau prea bine cu "gramatica", dar cu cititul stau foarte bine si nu numai in limba romana.Multi ma intelegeti gresit, eu nu doresc sa jignesc pe nimeni si eu am fost ca si voi crestin dar la un moment dat in viata mi s-au deschis"orizonturi"noi.Pentru a intelege cum stau lucrurile trebuie sa cercetezi toate partile-apoi sa tragi concluzia Finala! Ce pot sa va doresc:Ca Domnul Dumnezeu, sa va lumineze si voua gindirea si mintea, sa va dea puterea sa intelegeti ca EL este UNUL si Numele lui UNUL.

| BeT a răspuns:

Din moment ce voi"crestini"dati"stupid"la raspunsurile care nu va convin...imi pare foarte rau sa va spun dar sunteti oameni fara caracter, asta denota cit adevar exista in religia voastra. Exact asa a procedat si"Inchizitia"cine nu s-a dus pe ideile lor au fost arsi si trasi pe roata!

| LuS[z] a răspuns:

Bineinteles! doamne ce iti e si cu ateeii astia! exista scrieri care proorocesc Venirea sa(Vechiul T.)si vorbesc despre venirea si viata Lui(Noul T.)! si in primul rand spiritul meu crede in existenta Sa! M-am saturat de atatia indoielnici...

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu nu cred asa ceva. In mod cert Iisus Hristos e fiul lui Dumnezeu!

| danbnz a răspuns:

In primul rind ma raha pe funda ta
In al doilea rind eu cred

| ileanaadrianastan a răspuns:

Jeshua a fost fiul spiritual al Creatorului Universului, D-zeul ebraic. El a pretins ca este Mesia si a gresit, aidoma lui Shabtai Zvi la 1666. Toti suntem copiii spirituali ai lui D-zeu dar ne nastem din parintii nostri humanoizi. Asa cum s-a nascut si Jeshua/Iisus. Aceasta este esenta Profetiei lui Isaia, pe numele lui de "evreu" Ishayahu. Fecioara care il va naste pe Imanuel/Mesia va fi fecundata de sotul ei foarte evreu si foarte humanoid, nicidecum de - Doamne fereste! - D-zeu. Chestia asta nu o inteleg crestinii si in asta rezida tragedia lor. Deoarece va fi chiar o tragedie.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Jeshua ben Josef din Nazaret (Israel) poate sa fie numit fiul spiritual al lui D-zeu, caci toti suntem copiii lui spirituali (fii si fiice). Dar nu a fost Mesia si nici nu poate sa fie comparat cu D-zeu. Aceasta este o ingrozitoare Blasfemie de care se fac vinovati crestinii!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus/Jeshua poate sa fie numit fiul spiritual al lui D-zeu. Deoarece toti suntem copiii Lui spirituali, dar ne nastem din parintii nostri humanoizi, asa cum scrie in Talmud.
Mashiah/Mesia se va naste dintr-o fecioara aflata la prima ei casatorie cu un sot evreu si humanoid, nicidecum divin. Asa trebuie interpretata Profetia lui Isaia.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus a fost fiul spiritual al lui D-zeu si propriul sau Mesia. Se poate vorbi astfel despre Iisus Christos. Mesia e-n fiecare om.

| lilboutique a răspuns:

Da, pentru ca Dumnezeu nu are mama, tata, copii. noi toti suntem copiii lui Dumnezeu. si daca ar fi fiul lui, cum ar fi lasat Dumnezeu sa se intample ce s-a intamplat cu el? Eu nu sunt de religie ortodoxa si stiu bine c spunhappy

| lilboutique a răspuns:

Doamne, ce prostie:d. cum sa fie Iisus Dumnezeu? nu va auziti ce spuneti? El a fost un profet, ca si toti ceilalti.

| lilboutique a răspuns:

Tu ce crezi?

| lilboutique a răspuns:

@blacksnow

cel care a murit rastignit pe cruce nu a fost elhappy
cum adica a murit ca sa va jertfeasca pe voi? adica puteti face toate pacatele pe care vreti sale faceti, ca oricum veti fi iertati nu? gresitwinking

| lilboutique a răspuns:

Nu stiu de ce unele persoane mi-au dat "stupid" la raspunsurile pe care le-am dat. Pana la urma fiecare isi spune parerea nu?batting eyelashes

Răspuns utilizator avertizat
| justinbiebersucks a răspuns:

Nu mai suport atata libertate. Pentru ce!? Pentru aiureli?!? Se da prea multa libertate. Treaba asta nu-i ca la mate! Aici e religie! Iisus este totuna cu Dumnezeu si totuna cu Sfantul Duh.

| blacksnow a răspuns:

Da Iisus Hristos este fiul lui dumnezeu pentru ca a murit pentru a ierta pacatele noastre si a inviat a treia zi un inger de la dumnezeu sa coborat si i-a dat viata inapoi. sa inaltat la cer pentru a domni impreuna cu tatal. „Eu sunt poarta si cine vrea sa ajunga la tatal trebuie sa intre prin mine caci eu sunt in tatal si tatal in mine" verset spus de Iisus Hristos.

| Umbra_9400 a răspuns:

Chiar am urmarit ieri un documentar pe "National Geographic" cu aceasta tematica, eu tind sa cred ca Iisus este fiul lui Dumenzeu cu toate se pot aduce o multime de contra-argumente, totusi este un subiect extrem de complex si probabil m-as rataci printre cuvinte, nu sunt un credincios, nu am tangente cu biserica nici macar de Paste... dar negand legatura tata-fiu practic se dezradacineaza toata biblia... nu ar mai avea pic de credibilitate si dupa cum probabil stiti religia este un factor deosebit de important in mentinerea pacii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea nimic nu-i adevarat 100% :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AlanTigergerid aici intatrsc afirmatia ta. http://www.youtube.com/watch?v=WOlh3v10jzc&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot sa argumentez ca Diego si Carmen sunt soti, Jesus si Elvira sunt vecinii mei de peste strada, Juan si Chantal sunt cumnati.pe astia ii cunosc personal si iti argumentez cu mana pe inima ca-s adevarati.Imi pare rau, dar nu pot argumenta ca Isus este fiul lui Dumnezeu, inca nu am avut placerea de ai cunoste personal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este o fiinta rationala, perfectibila.asa spun filozofii. Iisus Hristos a fost mult mai generos; fiti voi desavarsiti, asa cum si tatal vostru din cer este.caci prin credinta avem dreptul sa strigam ava, care inseamna tata.deci, da este fiul lui Dumnezeu asa cum si noi santem prin infiere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred din adancul sufletului meu ca Iisus este cu adevarat fiul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, Duhul Sfant= Dumnezeu.