| anonim_4396 a întrebat:

A existat Isus in realitate? Exista dovezi istorice ale existentei lui Isus Hristos?

Răspuns Câştigător
| roxaa15 a răspuns:

Binenteles ca a existat, cred ca scrierele Biblice ar trebuie sa fie mai mult decat concludente, dar pe langa asta exista si giulgiu si cred ca m-ai sunt si alte dovezi. Dar cea mai importanta dovada e in sufletul nostru

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ema, tu intrebi asa ceva?happy
Isus a existat cu adevarat in istorie. Exista dovezi. Cartea "El a umblat printre noi" de Josh McDowell, un volum destgul de stufos, prezinta numai dovezi istorice, literare, arheologice ale existentei lui Isus Hristos ca persoana istorica.

| William a răspuns:

Iisus inca exista. Dovada ca El a existat inainte sa fie facut omul este pamantul si tot ce mai este prin univers. Tu stii deja asta dar scriu pentru altii. La facerea lumii ni se arata cum Sfanta Treime face pamantul, luna, soarele etc. Dumnezeu Tatal a facut planul, Iisus Hristos a facut pe om iar Duhul Sfant i-a dat viata. Cu animalele, plantele, planetele si stelele a fost altfel, Dumnezeu a spus si s-a facut iar pe om l-a facut cu mana Lui si a suflat viata peste el. Iar mai apoi S-a intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si S-a facut om. In timpul petrecut pe pamant a savarsit foarte multe minuni. Iar la doua mii si ceva de ani de la nasterea Lui inca mai face minuni pentru unii. De exemplu acum mult timp la Sfanta Impartasanie Trupul si Sangele Domnului s-au transformat in carne si sange adevarat (nu mai stiu unde am citit asta ca v-as da sa cititi si voi) alta data la Sfanta Liturghie in Postul Craciunului icoana Mantuitorului a inceput sa planga cu Sf. Mir, puteti sa mergeti la Filiora in Agapia, judetul Neamt si sa intrebati de icoana facatoare de minuni a Mantuitorului care plange cu Sfantul Mir. Sunt mai multe minuni dar cred ca ajung si astea.

| danut a răspuns:

Exista nenumarate marturi directe a diversilor martori ai vremii dar exista si dovezi de netagaduit. Recensamantul facut de imparatul roman la nasterea lui Hristos unde a participat si Iosif cu Maria, Inscrisurile care se faceau in templu de la Ierusalim cand se facea taierea imprejur. Relatarile itoricului pagan al curtii Imparatului de le Roma, Flavius. Dovezile scrire ale Conducatorului roman al vremii din Israel. Toate aceste scrieri in general, au ramas in special cele ale lui Flavius. Sunt (asa spun istoricii) 26000 de marturii directe (martori implicati in evenimente si scrieri). Dar cea mai mare dovada este CRESTINISMUL ca religie in sine. P.S. Avem si noi arheologi romani care au sapat sau sapa in Ierusalim si celelalte zone si care confirma toate relatarile Biblice ale vremii. De exemplu, a fost descoperita baia unde Isus l-a vindecat pe cel se sedea de 30 de ani sa poata intra atunci cand venea ingerul de misca apele (cine doreste amanunte sa citeasca in Biblie). Am vazut poze cu acea baie. Toate sunt la peste 15m adncime fata de nivelul solului de astazi (si e vorba de un oras locuit).

| RAY a răspuns:

Poate ca a exisat dar nu a inviat, nu a facut minuni a fost un om normal filosof cred, dovezii sunt doar biblia scrisa dupa 70 de ani de nici un martor ocular si scrisa doar din auzite din gura in gura, ca istorie apare la un istoric despre un crucificat care a fost cruficat ca era importriva romanilor, alte dovezii in prezent nu se cunosc

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Serios bro cele mai multe scrieri despre Isus sunt luate aproape dupa legendele egiptene.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus e o copie indentica dupa horus, dar nu vreau sa spun adevarul emei ea prefera sa traiasca in lumea ei cu ingerasi, zeii, demoni, satana

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai mult sau mai putin ca de fapt e copie dupa 18 zei numai Isus insa tot vechiul testament a fost copiat dupa mai multe legende antice din diferite locuri.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Si ce ai tu impotriva daca aceasta lume imi da satisfactii si ma face fericita? Toti oamenii cauta fericirea intr-un fel sau altul, dar prea putini o gasesc.

| Defreyor20 a răspuns (pentru RAY):

Poate a existat? Tu nca nu esti precis ca Iisus a existat 2000 ani in urma?
Dar crezi in virsta universului care are miliarde de ani?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ema nu te supara, n-am spus-o in sens negativ

| RAY a răspuns (pentru Defreyor20):

Poate a existat si horus de unde sti ca nu a existat?

| Defreyor20 a răspuns (pentru RAY):

De ce nu raspunzi la intrebarea mea?
Intrebarea ta de 2 bani pe mine ma lamureste indata > Diavolul vrea sa devina ca Dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru Defreyor20):

Poti demonstra stiintific ca exista dumnezeu, diavol, isus?

ultima intrebare, daca nu poti demonstra te las bye

| M25M a răspuns:

Da a existat cica conform Bibliei, sunt dovezi insa sunt vagi(mentionari ale unor scriitori de la acea vreme).

| blueheart a răspuns:

Dumnezeu are trei atribute majore: omniscient, omniprezent si omnipotent. Iisus fiind fiul lui exista, nu a existat. Eu iti raspund asa : "CREDE SI NU CERCETA!" Unele intrebari nu au nevoie de raspuns.

| pisicutzamik a răspuns:

Da exista, Biblia, Cartile Sfinte, sunt multe care dovedeste existenta lui Isus Hristos!

| teodora24 a răspuns:

Da.In Ierusalim.''Casa'' in care a trait Iisus impreuna cu oile sale care le ingrijea.Eu asa stiam.Nu prea sunt sigura.

| RAY a răspuns (pentru teodora24):

Isus era tamplar nu avea grija de oii

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu numai ca nu avea grija de oi ci chiar si-a dat viata pentru ele.El este Pastorul cel bun!happy

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu ti-a dat nici o viata faza cu iertarea pacatelor e o farsa de a lui pavel, tu ai auzit de gnostici? isus trebia sa se elibereze de suflet pentru a putea deveni cea ce este asa credeau primi crestini

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

"Nu ti-a dat nici o viata faza cu iertarea pacatelor e o farsa de a lui pavel". Daca nu mi-a dat viata, de ce nu ma mai supar, de ce nu mai jignesc, de ce nu mai ma port urit, de ce nu mai injur, de ce nu stau prin santuri (aveam la 20 de ai aceasta posibilitate), de ce nu sunt un nimeni cum am fost? Nu e vorba nmai de iertarea pacatelor, e mult mai mult, e o noua viata, care iti da putere sa nu mai pacatuiesti, si asta atesta ca Isus e viu si real. "Daca Hristos n-a inviat, atunci voi sunteti inca in pacatele voastre" spunea Pavel. Eu nu mai sunt in pacatele mele, nu le mai fac, deci, logic vorbind, Isus a inviat cu adevarat - asta e cauza, efectul - eu am puterea de a nu mai pacatui.

| Gipsy_Gabriel_1998 a răspuns:

Tu imi dai mie un mar sa iti zic daca exista Iisus.iar eu iti dau tie trei mere daca imi dai dovezi si imi spui ca al nu exista!

| mike12 a răspuns:

S-au descoperit documente care confirma asta.