| anonim_4396 a întrebat:

Daca exista Dumnezeu, de ce oamenii care vad ingeri, demoni, Iisusi si vorbesc cu ei sunt considerati schizofrenici? big grin

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

NGheorghe nu m-am exprimat bine, am vrut sa spun, una e sa isi imaginezi un sobolan, alta e sa vorbesti cu un sobolan, sunt lucruri diferite, a te ruga unei icoane este ok, a spune ca icoana a vorbit cu tine e o problema

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eu nu mă rog la icoane sau la moaște. Cine face așa este necredincios.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Fi calm nici tu nu esti crestin cu adv si cu numele, sectanct care face propaganda pe TPU

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eu nu simpatizez nici o religie.

| anonimg a răspuns:

In Biblie, in cartea "Galateni" capitolul 5 cu versetele 22 și 23 putem să descoperim dacă un om este schizofrenic sau este condus de Duhul Sfânt al lui Dumnezeu. Acolo este scris:
"Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege. Deci dacă un om are aceste caracteristici in caracterul lui și ni se pare ciudat, atunci acest om este condus de Dumnezeu.

Pe când faptele firii pământești ne sunt descrise în versetele 19, 20 și 21:
"Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea,
închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide,
pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu."

Chiar dacă vorbim astfel, sfințirea este un mod de viața.
Un om spiritual, temător de Dumnezeu trebuie să fie un om liniștit, răbdător și plin de dragoste chiar față de vrăjmașii lui. Și dacă nu suntem așa, atunci nu ne este de folos nici mersul la biserica, nici binefacerile, și nici dacă ne-am da viața pentru cineva.
Schimbarea omului după voia lui Dumnezeu se datorează în totul lui Dumnezeu. Pentru că omul nu poate să-și schimbe inima de unul singur. De aceea mântuirea este meritul lui Dumnezeu în totul totului tot.

| Donsavas a răspuns:

Pentru ca acesti oameni sunt in general fanatici, obsedați. Vorbesc neintrebat despre subiecte controversate de genul si incearca sa convinga obsesiv ca trebuie sa credem in ce vor ei. Il descriu pe dracu exact cum e in carti pentru ca l au văzut întâi acolo apoi au halucinat. Nu e nimic real. E doar gura de ei, cred si plictisesc cu credința dar sunt paraleli cu stiinta.

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca exista si oameni ca tine care nu vad padurea din cauza copacilor.

| Steregoi a răspuns:

Iisus a spus că vor apare Iisusi falși adică oameni care pretind a fi Iisusi. Si eu i-aș considera schizofrenici. Îngerii si demonii si Iisus nu sunt prosti să se arate. Ultimul semn a fost cel al lui Iona. Îngerii si demonii acționează în culise.

| Yurisa a răspuns:

Au mai fost puse intrebari de genul. Nu mai amestecati stiinta cu religia.

Oamenii care ii considera schizofrenici pe cei care vad infatisari nu sunt aceeasi care sunt fanatici ai divinitatii.
Preotii de exemplu nu o sa ii considere pe ăstia nebuni, ci mai degraba aia care lucreaza in domeniul medicinei

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Dar religiosi admit faptul ca ingeri,demoni exista si ca ei vorbesc cu iisus,sunt secte care spun ca au viziuni,relevati, ca vorbesc in limbi, ca le posedeaza sfantul duh, sunt pers convinse de demoni care le urmaresc, am vazut inclusiv aici pe TPU astfel de persoane

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Si? Asta inseamna ca ii baga imediat la spitalul de nebuni? Si eu vad noaptea sobolani in camera, dar asta nu inseamna ca nu sunt acolo. Viziunile asta sunt facute de subconstientul unei persoane pentru a se acomoda pentru ceea ce urmeaza, omului fiindu-i frica de necunoscut. Sunt metode prin care omul incearca sa desluseasca misterul vietii

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

A vedea sobolani e una a vedea ca ei comunica cu tine e altceva

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ca nu am incercat sa vorbesc cu el, daca il vedeam pe doamne doamne cred ca as fi incercat sa il scot la un cico

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Misto,esti creativa

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Cum sa vezi sobolani noaptea prin camera? laughing)) Ti-e frica de intuneric? Ca altfel nu inteleg.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iei speis vezi si capuse laughing

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eu nu.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbesc cu Dumnezeu astfel: "ajuta-ma să fac voia ta si mulțumesc pentru orice lucru bun" si atât. Si ma ajuta si am parte și de lucruri bune. Chiar dacă așa fi pe patul de moarte as vorbi la fel cu Dumnezeu și el mi-ar răspunde la fel. Viața e ceva bun. happy

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar sobolanii exista

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Exceptional!
Asa e normal.

| SG1995 a răspuns (pentru Yurisa):

Înseamnă că trebuie să mergi la un psiholog, halunginațiile nu-s niciodată semn bun.

| Yurisa a răspuns (pentru SG1995):

Ba nu trebuie, camera mea are geamul orientat spre copac si mai tresar cand se misca o creanga

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Nu poti nega faptul ca e o intrebate foarte buna, are dreptate, in fapt fanatici religiosi au acelasi experiente ca bonavi astia

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Da, dar incep polemici care nu se mai termina niciodata, si am avut prea multe discutii abstracte de cand mi-am inceput activitatea pe site laughing

| Mircea08 a răspuns:

Foarte buna intrebarea
Daca nu esti medic psihiatric de ce intrebi?
Daca esti medic psihiatric de ce nu stii?
Daca toti care cred in Dumnezeu ar trebui internati la psihiatrie, ar insemna ca peste 90% din populatia Romaniei sa fie in spital.

| Steregoi a răspuns (pentru Mircea08):

Care 90%? Doar 0.001 % sunt credincioși. A crede nu înseamnă a vedea lucruri precum îngeri, demoni si Iisusi si Marii ci a intui existenta acestora cu ajutorul celui de al 8-lea simt.

| Mircea08 a răspuns (pentru Steregoi):

Eu am spus ce a declarat populatia la recensamant

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Pentru el cine nu e din secta lui sunt diavoli

| SG1995 a răspuns (pentru Mircea08):

Dacă vorbesti cu Doamne-Doamne ești credincios, dacă îți răspunde mergi la psihiatru.

| Steregoi a răspuns (pentru Mircea08):

Sa dea bine in recensamant sau in statistici. Romanului ii place sa se stie ca respecta o traditie religie stramoseasca dar in realitate stie ca nu este asa.

| NGheorghe a răspuns:

Deoarece acesti "ingeri, demoni si Iisusi" spun multe dar nicio informație utilă.

| NGheorghe a răspuns:

Ray vine cu teoria "vederii de sunete" : "A vedea sobolani e una a vedea ca ei comunica cu tine e altceva"
Ray separa "comunicarea" de "înțelegere"... ca si cum rostul comunicării nu este înțelegerea a ceea ce se spune ci doar de a face gălăgie. Probabil Ray ne crede cretini si ne lălăie in nestire, iar cine îl deranjează cu întrebări este ignorat. Cică știe drumul către "number one"... ne da lumină.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Xerxes1 laughing)))))))) cum sa dai un raspuns si apoi sa-mi dai block?
ti-e frica de-un reply?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Xerxes e tâmpit, mai pe toți ia băgat la block.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca religia innebuneste oamenii, pe unii atat de rau incat devin schizofrenici.Mai bine nu mai crezi in ceva ce nu exista.