| tonyc7 a întrebat:

Daca Israelul e tara ''poporului ales", cum spune in Biblie, atunci putem considera Israelul ca unul din cele mai importante 7 state ale lumii, alaturi de SUA, UK, Rusia, China si Germania? Mai ales in conditiile in care are o armata superdotata care face legea in Orientul mijlociu?

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Si, macar ca sunt samanta lui Avraam, nu toti sunt copiii lui Avraam; ci este scris: "In Isaac vei avea o samanta care-ti va purta numele."
Aceasta inseamna ca nu copiii trupesti sunt copii ai lui Dumnezeu; ci copiii fagaduintei sunt socotiti ca samanta." (Romani.9:7,8)

"Astfel, El ne-a chemat nu numai dintre iudei, ci si dintre Neamuri, dupa cum zice in Osea: "Voi numi "popor al Meu" pe cel ce nu era poporul Meu si "preaiubita" pe cea care nu era preaiubita.
Si acolo unde li se zicea: "Voi nu sunteti poporul Meu", vor fi numiti fii ai Dumnezeului celui Viu." (Romani.9:24-26)

Poporul lui Dumnezeu de astazi sunt toi aceia care au credinta lui Isus.

Arabia Saudita, Iranul -sunt state mult mai mari ca Israel.
De fapt, dupa Liban, Israel este cel mai mic stat din orient.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

Degeaba sunt mai mari in suprafata si in populatie, ca nu poseda nici macar un sfert din inalta tehnologie pe care o are Israelul. Mai ales pe aia din domeniul militar, de asta se tem cel mai mult, altfel inghiteau demult Israelul de pe harta.

| Felys a răspuns:

Cine te opreste, numeste-i cu vrei, oricum nu contezi tu pentru ei

| Lukasssz a răspuns:

Cele mai importante tari sunt Elvetia, Luxemburg, Monaco si Qatar acolo se castiga cel mai bine. Medicii elvetieni castiga 500k euro intr-un an pe cand un medic american abia 200k de dolari pe an laughing
salarii mari =fericire

| tonyc7 explică (pentru Lukasssz):

Astea enumerate de tine sunt cele mai bogate! Dar eu nu la bogatie m-am referit. Ci la importanta! Iar importanta unei tari e data de mai multi factori- politici, geopolitici, militari, statut international, putere economica, mediu de afaceri, etc

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Israelul e singura tara de pe glob care e ceea mai importanta. Restul sunt doar de umplutura.

| chuckmanson a răspuns:

Israel este un stat fascist apartheid

| tonyc7 explică (pentru chuckmanson):

Daca numi aduci macar un argument cat mai convingator nu am cum sa te cred!

| chuckmanson a răspuns (pentru tonyc7):

Vorbim de un exemplu clar de neocolonialism. Evreii care s-au reîntors în Israel au făcut asta cumpărând pământ de la lorzi ottomani feudali și mai târziuprin a ajuta Britania să cucerească Palestina. Imperiul britanic și milițiile evreiești au omorât zeci de mii de palestinieni. Israel ca stat a fost fondat pe colonialism și purificare etnică. Ți-ar conveni ție ca Rusia să ne invadeze, să facă din România un etnostat de ruși și să ne arunce pe noi, oamenii nativi în Dobrogea sau Banat? Israel controlează cam toate teritoriile palestiniene prin intervenții militare și palestinienii nu au aproape deloc autoguvernare. Având în vedere că palestinienii sunt mai mult sau mai puțin ținuți în lagăre de concentrare uriașe, că mulți din ei nu au drept de vot, că pot fi dați afară din case oricând, că școlile sunt segregate, că sunt discriminați frecvent când vine vorba de a deține teren, de a obține cetățenie, că sunt victime frecvente ale brutalității poliției și deseori sunt interogați prin tortură, inclusiv copii etc. etc. etc. Da cred că putem destul de sigur să îl numim stat apartheid. Nu cred că trebuie să mai menționez ce au făcut anul ăsta în Gaza, datorită Israelului 97% din apa Gazei nu este potabilă. Nici măcar nu poate fi numit conflict. Este o situație clară de asupritor și asuprit.

| TheStrategist a răspuns:

"Poporul ales" sunt toți cei care cred în Iisus. Nu cred că există o țară mai importantă decât alta.

| tonyc7 explică (pentru TheStrategist):

De ce contrazici Biblia? Acolo se specifica foarte clar: poporul ales e poporul lui Israel (personaj biblic, de la care s-a dat si denumirea statului).

| TheStrategist a răspuns (pentru tonyc7):

Probabil așa e