| Madalin7153565 a întrebat:

Daca ma fac crestin mai mor?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toti oamenii mor cand le vine sfarsitul, nu are importanta daca sunt credinciosi sau nu, daca sunt crestini sau de alta religie.

| Mayhem666 a răspuns:

Da.

Ti se pare tie ca, crestinii sunt imortali sau ceva?

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru Madalin7153565):

Sincer, sper ca trollezi, si ca nu vorbesti serios.

| CostinAlamariu a răspuns:

Trupește da, dar sufleteste nu.
Iar trupește doar temporar happy

| CIaudiu a răspuns:

Toti oamenii mor indiferent de alegerile lor religioase. Poti fi si ateu, si religios, si agnostic caci rezultatul tot acelasi va fi si anume o moarte infinita unde persoana in cauza va trece intr-o stare de inconstieta si inexistenta exact ca in cea dinainte sa fi luat viata. Pe scurt, te-ai nascut din neexistenta si tot acolo vei ajunge. Raiul si iadul sunt doar niste basme religioase scornite de oamenii din antichitate din simplele lor perceptii eronate cu privire la originile vietii si continuitatea acestuia dupa moarte. Ei pur si simplu asta credeau. Nu isi puteau imagina cum bogatii si preotii au o viata scurta si dupa gata, inexistenta. Si-au imaginat ca asta e doar un pas, un beta test pentru marea viata. Nu-si puteau inchipui ca dupa atata munca si viata sociala de inalt rang sa ajungi in nimic. Si in plus, stiinta nu era avansata. Deci singura lor sursa de definire a tot ce ii inconjura erau perceptiile. Iar un rol important care lua parte la creerea acestor perceptii era dorinta interioara. Ei voiau asta, voiau sa creada ca nu totul se rezuma doar la aceasta viata. Cum spunea si nazistul Joseph Gobels, "Dacă spui o minciună suficient de mare și continui să o repeți oamenii vor ajunge în cele din urmă să o creadă. Dacă o repeți suficient de mult vei ajunge să o crezi chiar tu însuți."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai mori in pacat, dar de murit toti murim la batranete.
Sa nu mai zic ca daca oamenii nu mai mureau din cauza religiei toti am fi devenit crestini.
Dar mai mult decat atat, religia a omorat mai multi oameni decat non-religia.

| CIaudiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Religiosii sunt niste nesimtiti si niste falsi care comploteaza direct sau indirect impotriva stiintei. Daca se fac descoperiri stiintifice iar acea persoana are o credinta, gata e ajutor religios sau uite ca si persoana aia a fost religioasa. Insa treaba nu e asa, omul acela a lasat la o parte religia pentru a pune pe primul loc profesia lui si pe care n-ar fi urmat-o daca asculta cu stricte Biblia si religia. Insa, daca atatia criminali care fac milioane de crime anual au o credinta in Dumnezeu, pe aia religiosii nu ii mai lauda, nu ii mai asociaza cu religia, ca na, le defaimeaza societatea. Dar pe omul de stiinta care are si el o credinta in aceeasi masura o asociaza pentru ca este ca un trofeu ce le aduce cinste. Sunt niste sarlatani si niste frustrati. De-asta ti-am raspuns, pentru ca ai vorbit despre crimele din partea religiei si simt ca o sa iti comenteze cativa fanatici ca aia nu sunt credinciosi pentru ca un credincios n-ar face o crima. Uite ca un crestin n-are ajunge nici sa studieze univerul in defavoarea religiei daca oricum religia ii ofera povestea intreaga. Bullshittttt!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CIaudiu):

Sunt întru totul de acord cu observatiile pe care le-ai facut.
Nu iti fa griji daca ma contraataca un crestin, pentru mine e un lucru usor, asta pentru ca ma pricep bine sau daca nu foarte bine in domeniul religios.
Adevarul nu poate fi ucis asa usor de minciuna, e mai greu sa minti decat sa spui adevarul.winking

| chuckmanson a răspuns:

Fă-te creștin după apucă-te să bei venin de cobră și anunță-mă cum a fost după!

| LupusDei1993 a răspuns:

Nu, ai sa mori ca oricare alta vietate de pe pamant, indiferent de ce religie apartii.

| Whateverrr a răspuns:

Trupul moare, dar sufletul unui om nascut din nou nu va muri niciodata