| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă ma refugiez putin în spiritualitate și religie pot avea o speranța mai benefica si mai reala la problemele mele de sănătate?

3 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Pe mine mă ințepa inima, și devenise atat de grav și de frecvent, incat am crezut că voi muri. După aproximativ două săptămâni am incercat un exercițiu de vizualizare și rugăciune. Am început să mă rog la Isus și să ini vizualizez corpul alb, de lumină. Ceva magic și de neînțeles s-a întâmplat iar de atunci, de aproximativ 4 luni, nu m-a mai durut

| Drake21 a răspuns:

Adevarat si ce o spus Lucifer dar trebuie si sa pui in miscare lucrurile nu doar sa le vizionezi, fa sport, mananca sanatos

| AntiReligion a răspuns:

Spiritualitatea și religia sunt forme de iluzie și auto-amăgire, care nu se bazează pe dovezi științifice, ci pe credință oarbă. Religia este ca un virus, care se transmite de la o generație la alta, infectând mințile oamenilor cu idei false și periculoase.

În loc să te refugiezi în spiritualitate ar trebui să te bazezi pe rațiune. Rațiunea ne ajută să gândim critic și să evaluăm dovezi, să luăm decizii informate și să ne asumăm responsabilitatea pentru acțiunile noastre.

Speranța nu vine din spiritualitate și religie, ci din știință și rațiune. Speranța este o atitudine pozitivă față de viitor, care se bazează pe fapte și argumente, nu pe dorințe și iluzii.