| anonim_4396 a întrebat:

. Daca materia toata a fost creata intr-o fractiune de secunda in aceeasi fractiune de secunda ar fi trebuit sa se creeze "tot spatiul" intrucat toata materia nu poate incapea decat intr-un spatiu la fel de mare.

6. Voltaire dobora această teorie printr-un slogan cât se poate de înţelept: "Universul mă încurcă/Şi nu pot gândi măcar/c-ar putea exista ceasul/Fără un ceasornicar"voltaire erea poet?

Răspuns Câştigător
| casian_6565 a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea in 6 zile, unele lucruri nu le putem intelege fiindca suntem oameni din pamantul care se afla sub picioarele noastre in pamant sunt minerale da? acestea se gasesc si trebuie sa ne aprovizionam cu ele deci ceea ce este in pamant este si in organismul nostru si rezulta ca omul este din pamant oamenii niciodata nu vor afla toate secretele acestei lumi! funda?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tu nu vezi ca Voltaire
Este vadit incurcat,
Unde nu pricepe bine
A lasat-o dezlânat.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu-ncurcat ci doar romantic, nu vrea sa ne traga-n piept, si a spus-o mai cromatic, nu e pictor, e poet.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, exprimari de acest gen, 'fractiune de secunda', sunt bune doar in filosofie ' insa intr-o teorie stiintifica lucram cu termeni 'ceva' mai exacti.
Voltaire nu dobora nimic, din contra, el vrea sa spuna ca ratiunea omeneasca e atat de limitata incat 'nu poate dobora nimic'. Cu alte cuvinte Voltaire se transpune in pielea incapabilului, a celui ce nu poate intelege tainele universulu i (si evident nu le poate nici contesta), iar tu ai interpretat complet gresit, atribuindu-i capacitatea de a dobora ceva.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Voltaire era unicat
A avut ceasul stricat.
Universul l-a-ncurcat
Fiindca nu l-a studiat.

Tardiv intreb si cu cinism
De ce a renuntat la crestinism?
Deist, teist si francmason
Toate a fost, la unison.

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cum naiba a putut fi deist si teist in acelasi timp?laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul lui, se poate;))

Voltaire a fost deist, dar s-a autonumit teist.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Voltaire

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Dilema sa a fost ca nu a inteles termenul de deist

| danay72 a răspuns:

Asa e, orice lucru are un fauritor, oare vastul univers care e atat de complex sa nu aiba? Evrei3:4

| Mădă0611 a răspuns:

Dap, si acel ceasornicar e natura, singura creatoare, singura care ar trebui respectata.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Voltaire era ateu convins, nu crestin practicant

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Voltaire era deist domnisorule

| M25M a răspuns:

Stim foarte putin, despre formarea universului, despre aparitia vietii, despre univers, stim atat de putin in acest moment. Inca mai avem multe de descoperit si e ok daca recunoastem asta. Daca nu stim un lucru acest fapt nu implica neaparat existenta unei entitati creatoare. Este intr-adevar o posibilitate, insa daca e suficienta asta nu inseamna ca e si necesara.
Iar citatul cu ceasul si ceasornicarul face parte din aceeasi categorie cu celebru pariu al lui Pascal.