| Superior a întrebat:

Daca noi intr-adevar am evoluat cu scopul de a ne inmulti si avem in instinct supravietuirea propriei persoane,cum de un tata sau o mama isi poate da viata pentru fiul sau? Ca sa reducem raspunsul "un instinct involuntar de auto-scarificare pentru continuitatea indivizilor tineri,mai capabili,pentru inmultirea speciei",si un fiu isi poate da viata pentru parinti,sau un frate pentru alti frati chiar mai batrani ca el.
Pana si animalele,o catea isi plange puiul,un elefant isi plange tatal sau fratele,deflinii sunt altruisti nu doar fata de ei dar si de alte specii,etc.
Oare lumea chiar este condusa de rau si bine,avand in vedere ca le putem regasi ca si valori la aproape orice vietate?
Asta ma face sa ma gandesc la ideologia cu yin si yang.
Exista doar doua posibilitati, A sau F, 1 sau 0.
Cea de mijloc,sa zicem,neutralitatea,nu exista, pentru prin ea se poate produce un rau.sau un bine,in functie de caz.
Pana si calculatoarele,sunt limitate la doua cai, ele fiind formate din tranizatori ce percep doar doua cai, comunicand pe limbajul binar 1 si 0.
Credeti in bine si in rau? Credeti ca aceste doua valori ne guverneaza?
De ce din punct de vedere evolutionist,care sustine ca un organism evolueaza spre a deveni cat mai puternic,avand in interes propria supravietuire,a adoptat sentimentel are?
Ce are de castigat un delfin daca impinge la suprafata un om cu scopul de a nu se ineca, tinand cont ca cel mai probabil nu are legatura cu continuitatea vietii sale, ba chiar ocazional expunandu-se la pericol?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Evolutia nu are nici un scop,sens,existenta nu are nici un scop,sens,Darwin a descoperit selectia naturala si sexuala atat,el nu a spus ca evolutia are vreun scop,sens,empatia a evoluat o data cu specia noastra, legatura emotionala, dar nu toti tati ar face asta, multi iti parasesc copilul si mama il creste singur, uni indivizi au empatie mai multa ca alti

| NGheorghe a răspuns:

"Daca noi intr-adevar am evoluat cu scopul de a ne inmulti si avem in instinct supravietuirea propriei persoane, cum de un tata sau o mama isi poate da viata pentru fiul sau? "
Cam împrăștiat spus, că noi in realitate noi nu zicem că "evoluam". (noi ne "maturizăm" (adică devenim capabili sa ne autoingrijim si autoîntreține. ) Notiunea de "instinct de supraviețuire" este cam exagerată, I.P.Pavlov, cel ce a definit aceasta noțiune s-a bazat pe 3 categorii de comportamente: autoaparare(îngrijire si dezvoltare), reproducere si apărare a specie. Iar faza cu "un părinte își da viața pentru un fiu" face parte din al 3lea instinct, si nu este ceva ce intra in contradicție cu primul, dincontra, comportamentele astea innascute au legatura cu continuitatea vieții: s-au născut, au făcut urmașii, urmașii continua sa trăiască, atunci este OK.

"Ca sa reducem raspunsul "un instinct involuntar de auto-scarificare pentru continuitatea indivizilor tineri, mai capabili, pentru inmultirea speciei", si un fiu isi poate da viata pentru parinti, sau un frate pentru alti frati chiar mai batrani ca el."... ete na, aici ai dat o palmă la o baligă. Dacă, din instinct, cel mai in vârsta, care are viață mai scurtă, se "sacrifica" pentru cel tânăr, atunci, ce sa vezi?, tot din același instinct si cel tânăr se va sacrifica pentru cel in vârsta — deci mai nou scopul, după mintea ta, este exact ca sa se termine mai repede viața?

"o catea isi plange puiul, un elefant isi plange tatal sau fratele"— de elefanți știu ca au un cimitir unde se duc singuri. Mai nou si-au pierdut memoria?

"Oare lumea chiar este condusa de rau si bine, avand in vedere ca le putem regasi ca si valori la aproape orice vietate?" — dacă orice ființa vie are cele trei comportamente instinctuale asta înseamnă exact contrariul, adica nu este nevoie de niciun conducator! Mai clar: ființele vii se nasc deja învățate (nimeni nu predă lecții de comportament, iar dacă îți face cineva rău asta nu înseamnă neapărat ca celălalt e rău, dincontră, ție ți se poate imputa: de ce te-ai băgat unde nu "îți fierbe oala".

"Asta ma face sa ma gandesc la ideologia cu yin si yang." ideologie ...care de fapt este un "principiu". Tu câte limbi străine vorbești acasă?

"Exista doar doua posibilitati, A sau F, 1 sau 0" — si milioane de comportamente de autoaparare. Câte bordeie atâtea obicee. Le amestecăm? Cu votcă si bulion?

"Cea de mijloc, sa zicem, neutralitatea, nu exista, pentru prin ea se poate produce un rau.sau un bine, in functie de caz." - mda, încerci sa continui să forțezi o comparație imposibila, deși te-ai fript. Pot sa te critic pana se schimba banii! De exemplu "neutralitatea" -luată ca o stare in care nimeni nu este faultat sau rănit- este doar o stare aparentă, ca sa se întâmple asta trebuie depuse foarte multe eforturi de relaționare pentru susținere a păcii, calmului. Deoarece, sa produci un conflict ai nevoie de minim un mincinos si minim doi creduli. (Mincinosul ii sperie pe fiecare credul cum ca celalalt credul vrea sa ii facă rău... iar când credulii se întâlnesc, ei nu vor începe sa stea de vorba ci vor acționa direct si violent. Mortul este intotdeauna vinovat. Profită cine poate! Este o întâmplare ce s-a repetat de enorm de multe ori de-a lungul istoriei, si se va mai repeta, fi sigur.

"Pana si calculatoarele, sunt limitate la doua cai, 0 si 1" — m-am speriat ca vei pomenii de "instinctele calculatoarelor"

"Credeti in bine si in rau? Credeti ca aceste doua valori ne guverneaza?" -instinctele - da! ele există si au sens!, "binele si răul" nicidecum! Ceea ce este "bine" pentru mine, pentru tine poate fi "rău". Ceea ce azi consideram ca este "bine", mâine putem considera ca este "rău". Apropo, înainte le considerai "ideologii", acum sunt "valori"?

"De ce din punct de vedere evolutionist, care sustine ca un organism evolueaza spre a deveni cat mai puternic, avand in interes propria supravietuire, a adoptat sentimentel are?" —Dar ce părere ai despre "puternicia alcoolistilor sau a drogatilor"? ei par a fi foarte inapoiați. Era mult mai fain dacă abordai evoluția industriei de prelucrare a alcoolului! Începând din înaintea erei noastre aveai multe de spus.

"Ce are de castigat un delfin daca impinge la suprafata un om cu scopul de a nu se ineca". -are de câștigat respect! Încă nu am auzit cercetători care sa susțină ca delfinii sunt proști!
"ocazional expunându-se la pericol" — da bineânțeles, exista pericolul de a fi înecați — exact cel ce se îneacă. happy