| SERIALS a întrebat:

Credeti ca este corect ca Munca si Credinta sunt doua valori ce fac neamul nostru fericit?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Credinta il face fericit pentru ca ii da iluzia ca stie totul si ca va fi rasplatit pentru toata munca si toate greutatile indurate in viata asta. Citeste "Imparat si proletar" de Eminescu.

Iar cand vine vorba de munca, in primul rand noi cunoastem ce inseamna termenul asta, tocmai pentru ca suntem prea religiosi. Atat timp cat crezi ca d-zeu te ajuta, nu ai cum sa stii ce inseamna munca cu adevarat. Munca, in tarile dezvoltate din nordul si vestul europei, inseamna ca toata puterea e in mainile tale, si doar de tine depinde propria dezvoltare, si nu de "noroc" sau cat te ajuta "cel de sus". Prin munca iti faci tu norocul.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Asa ar trebui sa fie in mod normal.Si cu multi ani in urma chiar era.Intr-o anumita masura.Dar din pacate a cam disparut aceasta mentalitate.Doar batranii sa mai creada in asa ceva.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Da, normal!

| Wøodenpints a răspuns:

Asta este cea mai mare idioțenie pe care am auzit-o.
La noi, munca e făcută în sictir și de cele mai multe ori se fuge de ea, iar românul apelează la credință doar atunci când are probleme și nu-i în stare să le rezolve singur.
Nu cred că munca și credința de definesc ca neam, într-o țară plină de șomeri și în care este îmbrățișată cea mai ipocrită credință.

| Rakanishuu a răspuns:

Munca este ca sa-ti asiguri o paine, mai intai de toate, lucrand pentru altii. Daca ai fii multumit sa lucrezi pentru un individ care asteapta sa fie pupat in fund atunci esti fraier. Iar daca practici meseria ca iti place tie atunci este altceva, cu toate ca nu dispare acea frustrare de "angajat" sau " sef mai mic ".
Pe langa acest tip de munca mai e si munca casei, care o faci in favoarea ta, pentru a fii mai fericit, mai mandru, dar nu poti spune ca-ti place. Tot truda e.
Cat despre credinta... Cum te face ea mai fericit? Prin iluzii create de alti oameni, in general, care doresc ca poporul lor sa fie unul mai organizat? Adica, prin minciuni? Pai in cazul asta raspunsul e da. Ca-ti da acea iluzie de iubire a duhului sfant fata de tine, care te face sa te simti important, desi mai sunt 7 miliarde de alte persoane la fel de neimportante.
Deci nu, nu e corect.

| Ciggaretto a răspuns:

Munca in primul rand este ca o sa te faca lenes, si credinta n-ai cum so intelegi big grinumnezeu 3 oameni, o persoana. What the ***?

| Elena554 a răspuns:

Da