| anonim_4396 a întrebat:

Dacă noi suntem templul Duhului Sfânt și trebuie să ne închinăm în Duh și în Adevăr, atunci de ce zic credincioșii că trebuie sa ne închinăm în biserică și nu în templul nostru?

Răspuns Câştigător
| SorinelCopilu a răspuns:

Nu frate eu sunt Pendicostal la noi e asa locul unde te așezi si te rogi Domnului nostru cu toată inima ta este o biserica și casa Domnului chiar dacă este si într-o balta nu este neapărat sa mergi în biserica trebuie doar sa te așezi si sa te rogi Domnului cu toată iubirea si cu patos si Domnul te va asculta poate ca nu ți se va adeveri rugăciunea dar Domnul iti va da exact ce îți trebuie ție. sper ca te-am ajuta pace frate.

| sadrian46 a răspuns (pentru SorinelCopilu):

Ei, iată cum creatorul universului ajunge să fie la cheremul credinciosului. El cere și Dumnezeu se execută.

| anonim_4396 explică (pentru SorinelCopilu):

Pe multi religia îi leagă la ochi si urechi pentru ca, sa nu vada, sa nu audă, și să nu se întoarcă la adevarata libertate pe care doar Hristos o poate da, nu biserica, nu popa, nu fratele, doar El.
"Biserica te încălzește, lumea te răcește"
Asta se mai zice prin turma de oi care se duce la biserica doar ca sa "îl întâlnească pe Dumnezeu", si eu le spun că mă întalnesc cu Dumnezeu în fiecare zi în inima mea și îmi vorbește tot timpul prin Cuvantul Lui.
Si da, ma duc la biserica, fiindcă am motive sa ma duc, dar motivele mele nu sunt de ordin divin, fiindcă altfel as fi un prefăcut, ori asta as fi putut face oricând acasa, sa ma rog, sa laud, sa îl cunosc pe El, dar pentru prieteni oricând pot fi la dispoziția lor și să am părtașie cu ei, daca e.

Si eu sunt penticostal, penticostal pe jumătate, fiindcă, pentru mine, dogma nu e închegată sănătos așa cum trebuie, doar ce gasesti pe aici pe colo cateva minciuni strecurate și considerate un adevăr absolut.

| anonim_4396 explică (pentru SorinelCopilu):

Oh, un penticostal. De când voiam să pun o întrebare unui penticostal...
Dacă cineva practică minciuna conform căreia persoanele sub autoritatea Duhului Sfânt se roagă într-o limbă pe care nu o înțeleg nici ei și nici enoriașii atunci acea persoană nu este pocăită? Un pocăit nu ar păcătui constant făcând același păcat și mințindu-se pe sine pentru a ajunge să creadă ce ceea ce face îi este atribuit lui Dumnezeu, nu? Mie chiar îmi sună a hulă chestia asta...
Parcă și Pavel spunea că prin bolboroselile păgânilor ajung chiar să-L jignească pe Dumnezeu, aveți grijă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu raman sceptic la darul acesta, în detrimentul cincizecimii, o experiență total diferită de cea prezentă la pentecost.
Nu trec peste cuvântul lui Dumnezeu nici daca se considera asta o hulă din partea confesiunii la care am aderat.
As crede însă daca cel putin un semn din cele prezentate în ziua cincizecimii ar avea loc la staruința lor (ex. limbi de foc sa se vada, vâjâit sa se produca)

Dar oricând pot fi de acord să recunosc aceste limbi ca îngeresti,(vezi celebra vorba a Celui atârnat pe lemn "Eli, Eli, lama sabactani") nicidecum omenești asa cum s-a manifestat în ziua cincizecimii.

| SorinelCopilu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu sunt de aceeași părere tocmai de aceea nu merg la biserica pentru ca atunci când ii vad pe ăștia ca fac gesturile alea ma simt ciudat sunt Pendicostal dar eu sunt diferit de ceilalți pocăiți ei nu inteleg Biblia cum o inteleg eu.

31 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu nefiind credincios este?
Biserica ca si constructie are la baza Templul lui Dumnezeu din vechile timpuri,cel pe care l-a facut Solomon, daca nu in totalitate cel putin o parte din biserica actuala.
Templul nostru interior este altceva, biserica este casa Domnului de aceea zic doctrinele religioase ca nu este suficient sa te inchini acasa daca nu intri in Casa Domnului, e ca si cum ai cere un favor cuiva de la distanta dar niciodata nu mergi sa cunosti acel om,oare te va ajuta el? si alta este cand el te vede fata in fata.
eu tot nu inteleg de ce o multime de sectanti,anti-crestini,evanghelisti,atei etc vin si pun intrebari ce tin de religia crestina pe TPU daca tot ceea ce ei doresc sa faca este sa denigreze pe Dzeu, eu va zic sa stati in banca voastra, valabil pentru tine memoSs si pentru cei ca tine.
Nu uitati un lucru cei care-l hulesc pe Dumnezeu asemeni voua nu ajung bine in viata, cu astfel de intrebari voi huliti pe Domnul desi intr-o alta postare cu alta ocazie ai zis ca ai incredere ca viata pe Pamant a fost creata de o "inteligenta creatoare", tu asa IL numesti noi il numim Dzeu, altii il numesc Allah.
Nu sunt mare specialist si nu ma laud ca as fi, dar multi nu sunteti dusi pe la biserica, si nu ma refer la biserica ca si institutie cum ar fi BOR-ul, ma refer la acea cladire minunata in care iti poti gasi linistea sufleteasca, in acel loc daca ai fi mers ai fi stiut ca in cadrul Liturghiei se sfintesc painea si vinul prin intermediul Duhului Sfant, dar putini au ochi sa vada sau sa inteleaga.
Problema este ca multi preoti falsi au facut de ras haina pe care o poarta in asa fel incat multi numai cred in practicile pe care ei le fac, dar acele ritualuri pentru mine recunosc si pentru multi sunt un fel de ritualuri oculte pe care doar initiatii le pot intelege, degeaba mergi la biserica daca nu intelegi, nu citesti si nu cunosti multe chestii de acolo, multe nici eu nu le cunosc, de aceea se face scoala in domeniu, insa biserica ortodoxa cat si cea catolica nu sunt simple glume inventate acum 30 de ani, sa nu uitam ca ortodoxia are cateva mii de ani in spate, o parte dintre acele ritualuri si practici au vechime de sute de ani si ele au fost invatate din vechime si transmise din casta in casta din preot in preot din scoala in scoala. Si boxul e un sport vechi care a fost predat unuia si altuia si s-a pastrat pana in zilele noastre, daca despre box NU POTI spune ca NU AR AVEA BAZE reale, despre RELIGIE nici atat!
Dar cum zicea un cunoscut de-al meu preot, pe un ateu nu il poti face sa creada indiferent de cate si ce argumente ii oferi.
Credeti in dilatarea spatiu-timp, supernove, gauri negre dar nu credeti in un Creatorul Suprem al Universului, sunteti niste ipocriti care nu aveti o baza reala in cunoasterea voastra, nu aveti cunostinte si nici cunoastere reala. Apropo cunoasterea vine odata cu practica, nu poti spune ca in biserica nu se intampla anumite lucruri cum ar fi pogorarea Duhului Sfant daca tu nu ai fost niciodata acolo, vorbesti din spatele unui monitor sau display, la acel capitol tu ateule (asta este pentru atei in geeral) esti o tabula rasa, o tabla stearsa cum spun adeptii empirismului, o persoana care nu are cunoastere, atunci de ce iti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti?
Exista Dumnezeu, da exista la fel cum exista toate planetele si constelatiile pe care noi nu le cunoastem individual ci le luam la gramada ca fiind infinite!

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Cu ură dai, cu ură primesti, deci nici răspuns din partea mea nu vei primi.

| RAY a răspuns:

Ca sa donezi pentru vila unui preot

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa se înalțe mândria babilonului, Catedrala Mîntuirii Neamului românesc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă așa zic ei. Dumnezeu nu este la biserică, acolo este un loc un de se vorbește despre.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Unde se vorbește despre... ce vor ei, mai putin ce vrea Dumnezeu.
Știi, locul ăsta arată foarte frumos din afară... dar este ca o închisoare înauntru.
Tu joci dupa regulile lor, nu dupa regulile tale sau ale lui Hristos, altfel ti-ai fi luat demult bagajul.
Eu nu pot sa zic idolatria e un păcat conform bibliei în biserica ortodocsa, de exemplu, sau în alte împrejurări, cu alte culte, ca altfel vine nenea ortodoxu' sa îmi zica de ce ma iau de religia lui și de biblia lui, pe care nu o vede, nu o pipaie, și nici nu o aude.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu au nicio relevanta cei doi termeni pe care i-ai zis, intr-un asemenea context.
Trupul, templu, este una. Biserica este alta.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Are daca nu stii unde sa te închini Lui cu adevarat.
Unde sa te rogi cu adevarat, de exemplu?
Aici:https://www.google.com/amp/s/www.bible.com/ro/bible/191/MAT.6.6.VDC
Cum se împlinește în biserică porunca care zice "sa nu stie dreapta ta ce face stanga" atunci când vine cheta?
Fiindcă ce dai, se vede.
Cât dai, iar, se poate vedea, daca vrei sa te arăți.
Ai cât dai, dar cand nu ai nimic?
Daca vine cheta, și tu esti sărac lipit, nu esti tu cel disprețuit de frați și surori?
Am văzut un sărac cum se prefacea ca pune bani la cheta.
M-a durut, nu pentru ca era prefăcut, ci pentru că nu știa cum să își ascundă sărăcia.
Despre lauda, nu mai zic, îl voi lăuda pe Domnul în orice vreme, la orice ceas, asta spune biblia.
Mai ieșiți odată din barca aceea numita biserica si umblati pe mare!

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu personal ma inchind oriunde vreau sa fac asta si ma rog, tot in acelasi mod. Fie ca este in biserica, fie afara, fie in timp ce stau in pat. Prea multe definitii pentru trup. nu ar trebui.

Iar chestia cu saracia, ai dreptate. Insa ce legatura are? Nu este mereu asa. Cand a fost cheta, unii au dat, altii nu, ca nu au vrut. Eu cand nu am vrut sa dau, a trecut pe langa mine si nu am dat. Nu este vina acelei persoane sarace pentru ce a facut. Pur si simplu nu era constient de situatie, s-a lasat influentat de cei din jur. Nu putem schimba asta la acea persoana. Nu daca nu mergeai si ii explica-i frumos ce am zis aici.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cunosti Cuvantul lui Dumnezeu? Daca da, cât la % de la om și cât de la El?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce "cuvant" cunosc de la El. Nu ii dau nume, nu il definesc. Altfel risc sa ma pierd, si nu vreau asta. Nimeni nu cunoaste niciun % de la El propriu zis. Noi aici cred ca discutam despre entitati diferite. Desi Dumnezeu este unul singur, adica existenta, ce nu are numai un cuvant, ce este tu, eu si tot ce exista. Deci automat include si oamenii si pe El :3

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cuvantul Lui e mai aproape decat crezi, e chiar lângă tine, este citit în fiecare zi la fiecare slujbă, auzit la radio, pe internet, oricine s-ar strădui ca sa îl facă să tacă, el va striga de pe acoperiș, chiar cand îți e lumea mai draga, când te desfeti în plăcerile de-o clipă, el e acolo.

Acum te întreb mai direct:
Ai lasat analfabetii functionali ca sa îți citească Biblia, Coranul, Vedele în locul tău?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, nu am intrebat si nu am zis unde este El, pentru ca stiu ca este peste tot, ca doar. asta exista. Totul.

Iar in al doilea rand, nu am lasat pe nimeni sa imi citeasca nimic in locul meu happy Cu toate ca nici eu nu am citit Biblia inca tongue

Dar cred ca ne-am intins cu subiectul, asa ca o sa ma opresc aici. Nu am nimic de impus ^_^

O seara placuta iti doresc in continuare happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nu te opri, poate aici e sansa ta sa cunosti adevărul din spatele minciunii religiozitatii din care faci parte.
Stiu, e plictisitor sa citesti biblia, dar mai plictisitor este cand înghiți fără să rumegi.
Uite ce zice Hristos despre biserica ta:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Ioan+4%3A19-24&version=NTLR

O seara la fel de frumoasa îți doresc și eu. :)

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba ma opresc laughing Ca te legi de biserica mea, pe care nu o stii (si probabil nici eu), de "analfabetii" pe care nu ii cunosti si ii judeci, pe "religiozarii" din care fac parte desi nu stii din ce fac parte laughing, si totul intr-o maniera absurda. Nu exista o biserica a mea sau a altcuiva. Exista un singur lucru pentru toti. Toti suntem uniti, toti traim pe Pamantul asta, toti suntem legati intre noi. Fara discriminari, fara acte de vinovatie.
Prin aceste exemple de "vine" pe care le arunci si din care nu poti sa scapi, faci sa instrainezi si mai mult religia de oameni. Pentru ca cine incepe sa zica ceva despre altceva despre care nici nu am adus vorba? :/

Traieste in pace alaturi de ceilalti ^_^, desi nu este corect sa spun asta, dar daca imi asum riscul, Dumnezeu asta ar vrea sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mda, preferăm mai degrabă să râdem, sa glumim și să ascultăm de om mai mult decat de Dumnezeu.
Trebuia să îmi fi dat seama demult cu cine stau de vorbă, de fapt, am avut o asa presimțire, că te-am și întrebat la început de cine asculti mai mult.
Nu fac nicio discriminare cand ma apuc sa tai și să spanzur la toate religiile.
44.000 de culte crestine și tu fiind ala norocosul cu religia corecta?
Asta înseamnă ipocrizie, și cea mai mare este atunci când ești adeptul pământului plat pe baza unor versete interpretate prost.
Si da, este zona a lui crede și nu cerceta, și e una adevarata în cazul tau.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Na iar ai facut-o. Ai zis ca eu as fi norocosul cu religia corecta? laughing nici nu am adus vorba macar de asa ceva.
Nu conteaza mai deloc pentru mine cate religii sunt pe lume, asta nu inseamna nimic. Nici din cea ortodoxa din care fac parte nu. Este doar un nume.

Dar oricum, nu ma supar sau ceva ^_^.
Noapte buna (din nou big grin )

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Bine, sa înteleg atunci ca, nu conteaza la tine daca faci parte dintr-un cult mincinos, ca doar tot ce zboara se mănâncă, mai putin cuvântul Lui Dumnezeu.

Fii băiat deștept, prostia se vinde la pachet!

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Fiecare religie este diferită doar că se mai găsesc specimene care nu știu altceva decât doar ceea ce fac eu, și prin urmare o să-si bată joc de tine etc.

| anonim_4396 explică (pentru RazvanLegendaVie):

Nici eu nu îi laud, pentru că ei se aduna laolaltă nu ca să se faca mai buni, ci ca să se faca mai răi. (uită-te prin comentarii sa vezi răutatea lor)
Judecata începe de la "casa Domnului" și puțini scap de ea, poate doar unul ca David psalmistul sa scape:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Psalmi+55%3A12-14&version=RMNN

| Whateverrr a răspuns:

Nu trebuie sa ne inchinam doar in biserica happy

| anonim_4396 explică (pentru Whateverrr):

Asa se mai zice.
Dar mai sunt si oameni care se închina doar în Duh și Adevăr, printre care a fost și Avraam, Moise, Ioan Botezătorul, Isus și eu.
La biserica ma duc doar pentru a avea părtașie cu prietenii, dar cand vreau sa vorbesc cu Dumnezeu, ma retrag în grădina ghetimani și îmi las prietenii sa doarmă în biserica.

| vladlipioiu a răspuns:

Nu prea ma pricep la religie si nici nu am excelat la asa ceva, insa stiu ca Sf. Biserica este casa lui Dumnezeu. Iar cei cel iubesc pe Dumnezeu vor veni indiferent de problema, pentru a-s cere iertare fata de Tatal si pentru ai multumi pentru toate lucrurile bune si rele din viata sa.
Cat despre faza cu templul. din cate am auzit de la preot, noi trebuie sa ne rugam pentru ca Mantuitorul Iisus Hristos sa poata locui in trupul nostru si sa ne calauzeasca spre lumina si spre viata de veci.
Acum. fiecare are religia lui si crede in ce vrea el. De asta ne-a dat Dumnezeu minte. Sa o folosim si sa alegem dintre bine si rau.

| sabin89 a răspuns (pentru vladlipioiu):

Zici că să-i mulţumeşti pentru lucrurile bune şi rele din viaţa ta. Nu prea înţeleg cum să-i mulţumeşti pentru lucrurile rele. Ai vreo idee?

| vladlipioiu a răspuns (pentru sabin89):

Pai, din punct de vedere spiritual, cu totii trecem peste chestii grele si prin probleme ce nu se pot rezolva foarte usor. Si din cate a spus preotul, si bunica-mea, avand o varsta de destul de respectabila. Spun, ca Dumnezeu, Tatal, ii da omului cat poate duce. si ca tot el, in functie de credinta pe care o are. Dumnezeu il va ajuta. Pana la urma, eu cred in Dumnezeu si in faptul ca El imi ofera si lucruri bune si rele in viata.
Asta este parerea mea despre lucrurile rele. Pana la urma, in viata nu o sa ai doar fericire si tot ce-ti doresti. Ii imposibil sa nu ai cel putin o problema si sa nu-i ceri ajutorul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru vladlipioiu):

Dumnezeu nu locuiește în temple zidite de mâini omenești:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Adevarata lauda si multumire, este facuta in Duh si Adevar în propriu templu.
"Iată Eu stau la ușă și bat." Se spune că inima este usa, iar camera de oaspeti "voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine", este mintea.