| raMLesS a întrebat:

Daca nu aveti rabdare sa urmariti tot clipul, dati de la minutul 4:40.
https://www.youtube.com/watch?v=ttevamkS6gw
Ce parere aveti? Cred ca le raspunde multora dintre crestini.
Urmariti tot clipul, sunt de parere ca asa ar arata un zeu corect, bun si rational.

Răspuns Câştigător
| alexxtreme a răspuns:

Salut, țin să menționez că videoclopul deși ca animație este frumos, informația/viziunea despre Dumnezeu pe care omul care a creat videoclipul o deține și o inspiră și altora este slab documentată și total greșită, cred că cel ce a creat videoclipul este ateu, deoarece reiese clar din videoclip acest lucru, iar acest lucru este destul de important, pentru că după cum tot observ mai mereu ceea ce ateii aduc ca argument mereu împotriva creștinilor este tortura veșnică în iad, acest lucru nu este adevărat, din Biblie reiese faptul că iadul este moartea a doua, trecerea în neființă(Obadia 1:16, Maleahi 4:1-3, Psalmul 21:9-10, Apocalipsa 20:14 etc) faptul că și anumite instituții(biserici) care sunt creștine promovează acest lucru, demonstrează cât de departe sunt și ele de adevăr, majoritatea bisericilor nu acceptă Biblia, punând tradiția și învățăturile lor mai presus de aceasta (nu dau nume). Tortura veșnică într-un foc este ceva ce introduce o anumită frică în om și faptul că Dumnezeu este rău. Faptul că din Biblie reiese că iadul nu e veșnic, demonstrează dreptatea lui Dumnezeu. Întrebare : Dacă cei nelegiuiți nu primesc nemurirea, cum pot aceștia să ardă veșnic?
Iar cât despre argumentul împotriva Bibliei, se observă că cel ce a făcut videoclipul n-a citit Biblia, altfel nu ar avea opinii ca acelea de pe tot parcursul videoclipului, ci demonstrează de fapt cât de influențat este, la fel ca alții, de învățăturile anumitor biserici care nu sunt bune.
Cât despre Iisus Hristos care este Dumnezeu (Ioan 1:1-3, Filipeni 2:6-9), da, El a fost omorât de oameni care pretindeau a fi creștini, dar aceștia erau împotriva lui Iisus Hristos și L-au omorât pentru că ei nu doreau adevărul pe care Iisus îl propovăduia pentru că acesta era împotriva învățăturilor și datinelor lor. Marcu 7:9 "El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu ca să ţineţi datina voastră." Matei 15:9 "Degeaba Mă cinstesc ei învăţând* ca învăţături nişte porunci omeneşti.’"
În concluzie, videoclipul nu răspunde deloc creștinilor, ci arată influența pe care învățăturile bisericilor le pot avea asupra cuiva, chiar dacă acel cineva este împotriva bisericilor și poate chiar ateu.
Lumea nu acceptă Biblia, sau când o acceptă fac ce vor din ea, în folosul scopului lor.
Și încă ceva, pentru tine Ramless, nu toți o să vadă videoclipul așa cum îl vezi tu sau cel ce l-a creat pentru că, creștinismul și ateismul sunt două sisteme de gândire total diferite, iar unii văd lucrurile într-un fel alții total diferit.
Teoria focului în care arzi veșnic nu e adevărată, nu mai propovăduiți/promovați acest lucru.

40 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Mai ai "multe" desene animate de genul asta, fara sunet sunt distractive, cu sunet sunt pentru idioti. Dumnezeu nu este om si nici nu arata ca un om, asta inca nu au inteles-o din nefericire multi, chiar si pseudo credinciosi. In rest nu merita pierdut timpul.

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS explică (pentru danut):

"Mai ai "multe" desene animate de genul asta, fara sunet sunt distractive, cu sunet sunt pentru idioti."
Si iti etalezi prostia in fata tuturor in urmatoarea fraza "Dumnezeu nu este om si nici nu arata ca un om, asta inca nu au inteles-o din nefericire multi, chiar si pseudo credinciosi. In rest nu merita pierdut timpul."
Normal ca nu ai inteles nimic din clipul ala, acel clip este pentru persoanele care-l pot aprecia la adevarata lui valoare, ar trebui sa ai iq-ul egal cu cel al unei furnici ca sa nu-ti dai seama despre ce e vorba.
Dar o sa incerc sa-ti explic, poate se intampla o minune de la Dumnezeu si te prinzi si tu...
Clipul ala este doar un fel de "simulare", un fel de poveste, care ar reflecta ce s-ar intampla daca Dumnezeu ar fi un zeu corect, bun... etc, intr-un fel este si un raspuns pentru celelalte persoane, daca ai avea putina minte ai intelge ce mesaj transmite clipul.
Dumnezeu e atotputernic, poate lua orice forma, si s-a intruchipat in fata celor 3 oameni de acolo doar ca sa le fie mai usor oamenilor sa-l inteleaga, si chiar nu stiu ce minte si ce gandire poti sa ai sa nu intelegi ce se intampla in clip.
Daca nu-ti plac desenele animate, macar fii atent la text, la dialog, chiar spune acolo despre cum a incercat biserica sa manipuleze oamenii cu Isus si cu restul.
Daca esti batut in cap si nu intelegi nici macar putina engleza, pai nu da vina pe clip.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Iisus a fost un om, care s-a nascut, a trait si a murit, cred ca asta a facut povestea asta mai unicata insati umanizarea lui iisus care era om si zeu, un fel de contemplare

| danut a răspuns (pentru RAY):

"Iisus a fost un om, care s-a nascut, a trait si a murit"
Ai redat doar o parte din adevar, uite cum trebuia sa scrii:
Isus ESTE Fiul lui Dumnezeu, care s-a INTRUPAT in om, care a trait ca om, a murit omorat de oameni, A INVIAT ca Dumnezeu-om, care este viu si isi face lucrarea la tronul Tatalui si care VA REVENI in foarte scurta vreme in preajma pamantului pentru a-si recupera oamenii.

| danut a răspuns (pentru raMLesS):

"Si iti etalezi prostia in fata tuturor"
Oare, nu cumva iti etalezi tu prostia, spunand prosti si indemnand oameni sa urmareasca un film denaturat si pentru idioti?
"Normal ca nu ai inteles nimic din clipul ala, acel clip este pentru persoanele care-l pot aprecia la adevarata lui valoare"
Care este "valoarea" acelui film pentru retarzi mintali?
"ar trebui sa ai iq-ul egal cu cel al unei furnici ca sa nu-ti dai seama despre ce e vorba."
Sti ce este ala un IQ sau la ce se foloseste?
"Dar o sa incerc sa-ti explic, poate se intampla o minune de la Dumnezeu si te prinzi si tu..."
Crezi ca Dumnezeu are "nevoie" de explicatile tale?
"Clipul ala este doar un fel de "simulare", un fel de poveste, care ar reflecta ce s-ar intampla daca Dumnezeu ar fi un zeu corect, bun"
Adica Dumnezeu este un "zeu" si acela incorect"? Credam ca esti doar fara minte dar te scufunzi cu mare repeziciune in groapa cu zoaie.
"Dumnezeu e atotputernic, poate lua orice forma, si s-a intruchipat in fata celor 3 oameni de acolo doar ca sa le fie mai usor oamenilor sa-l inteleaga"
Daca citeai Biblia nu debitai asemenea inepti, citeste ce SPUNE Fiul Sau despre Tatal.
"chiar spune acolo despre cum a incercat biserica sa manipuleze oamenii cu Isus si cu restul."
Nu meriti jignit, asa esti tu, atata poti. Pentru mine nu esti decat un trol.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu inteleg ce se spune prin insumarea tuturor datelor acumulate, nu ce viseaza unii noaptea.
Dumnezeu ne-a facut dupa "Chipul Sau" adica creatori de fiinte vi, aici este asemanarea, nu la infatisarea fizica fiindca nici noi nu aratam la fel.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In termeni Biblici prin "chip" se pot intelege multe.
Matei 3, 16. De îndatã ce a fost botezat, Isus a iesit afarã din apã. Si în clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vãzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel si venind peste El.
Duhul Sfant nu este porumbel dar asa l-a vazut Ioan Botezatorul.
Evrei 8, 5. Ei fac o slujbã, care este chipul si umbra lucrurilor ceresti, dupã poruncile primite de Moise de la Dumnezeu, când avea sã facã cortul: "Ia seama", i s-a zis, "sã faci totul dupã chipul care ti-a fost arãtat pe munte."
In special prin chip se inteleg isusiri dar si asemanari totusi Dumnezeu este Duh (FLUID) deci nu vad cum ai fi asemenetor cu Acesta.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stiu ca n-am fost acolo dar vom afla in curand (doar unii, nu toti.)

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru danut):

Restul sunt afirmati fictive fara a putea dovedi

| RAY a răspuns (pentru danut):

Dovedeste omule ca iisus asta a inviat din morti

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astept sa afli tu primul. laughing

| danut a răspuns (pentru RAY):

Isus al meu a inviat din morti si ESTE Viu, de al tau habar nu am.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Dovedeste omule asta, sunt scrieri din vremea aia care te contrazic, inclusiv coranul

| danut a răspuns (pentru RAY):

De ce ar trebui ca sa-ti dovedesc ceva, tie?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Conform lui Juan Garcés, curator la British Library, care a studiat Codex Sinaiticus, anumite paragrafe din învierea lui Iisus nu erau incluse în manuscrisele originale ale Bibliei.[6] Garcés se referă la consensul științific în studiul Bibliei (textologia), afirmând că textele Bibliei s-au modificat de multe ori de când au fost scrise.[7] Anume, în Codex Sinaiticus lipsesc versetele Marcu 16:9-20,[8] prin urmare Evanghelia după Marcu nu conține decât relatarea unui tânăr conform căruia Iisus ar fi înviat, dar nu-I descrie nici învierea, nici pe Hristos înviat. Numai versiunea neconformă cu originalul (inautentică) a Evangheliei după Marcu Îl descrie pe Hristos înviat, această descriere fiind rodul fanteziei copiștilor.[9] Prin urmare, versetele Marcu 16:9-20 sunt versete apocrife.[10]
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C3%8Envierea_Domnului

| RAY a răspuns (pentru danut):

„Și plecand ele, iata unii din strajă, venind în cetate, au vestit arhiereilor toate cele întâmplate. Și adunându-se ei împreuna cu bătrânii și ținând sfat au dat bani mulți ostașilor zicând : Spuneți ca ucenicii Lui, venind noaptea, L-au furat, pe când noi dormeam"
—Evanghelia după Matei 28:11-13[1]
„Și de se va auzi aceasta la dregătorul, noi îl vom îndupleca și pe voi fără grijă vă vom face. Iar ei luând arginții au făcut precum au fost invățați. Și s-a răspândit cuvântul acesta între iudei până astăzi"
—Evanghelia după Matei 28:14-15[1]

| danut a răspuns (pentru RAY):

Este vorba despre un Nou Testament incomplet, nu merita atentie decat dpdv istoric cu texte apocrife si fara texte canonice, chestie comentata de nu stiu cine un nume cu ciudat pentru un englez. Daca imi spui si ce statul are individul, poate comentam daca este anglican sau protestant dar daca este catolic sau ateu nu merita bagat in seama.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mai danut nu exista atunci noul testament, erau scrieri care au fost interzice si unele care au fost aprobate apoi modificate

| danut a răspuns (pentru RAY):

Trebuie dovedit ceva ce este de sine statator?

| danut a răspuns (pentru danut):

Matei 28,11. Pe când se duceau ele, au intrat în cetate unii din strãjeri, si au dat de veste preotilor cei mai de seamã despre toate cele întâmplate.
12. Acestia s-au adunat împreunã cu bãtrânii, au tinut sfat, au dat ostasilor multi bani,
13. si le-au zis: "Spuneti asa: "Ucenicii Lui au venit noaptea, pe când dormeam noi, si L-au furat."
14. Si dacã va ajunge lucrul acesta la urechile dregãtorului, îl vom potoli noi, si vã vom scãpa de grijã."
15. Ostasii au luat banii, si au fãcut cum i-au învãtat. Si s-a rãspândit zvonul acesta printre Iudei pânã în ziua de astãzi.
Citim incomplet? Citeste tot.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Citeste in Textus Receptus sau din altceva complet, nu din variante ciudate, cu texte apocrife. Probabil ceva gnostic (satanic in speta).

| raMLesS explică (pentru danut):

Nu vezi ce afirmatii faci? Ce prostii spun eu? De ce clipul acela este pentru retarzi mintali?
Vorbeste gura fara tine, macar dovedeste si tu ce spui sectantule, si nu mai manca rahat aiurea.
Nu vezi ca nu esti in stare sa-i raspunzi lui RAY la intrebari? Daca tot crezi ca ai dreptate, macar demonstreaza-i ca e un imbecil si ca se inseala, nu ii spune "De ce ar trebui sa-ti dovedesc ceva tie?" Aici deja transmiti in mod indirect ca nu mai ai argumente, cand ai scris chestia asta te-ai c*cat in restul afirmatiilor...
Mai ai si tupeul sa-ti iei aere d-alea infecte de superioritate "Nu meriti jignit, asa esti tu, atata poti. Pentru mine nu esti decat un trol."
Esti ca taximetristii, ei gresesc, dar tot ei fac gura mare... Voi sunteti niste prosti, niste prosti cu pareri.
Pana ieri te incaltai cu fesul si azi vii sa-ti dai cu parerea despre lumea asta laughing
Esti vai de tine.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Sa incheiem o disputa fara sfarsit, tu spui ca sunt nenumarate versiuni cu diverse variante, eu sunt de acord DAR cu mentiunea ca Dumnezeu este atat de puternic incat a putut sa influenteze existenta unei "versiuni" autentice iar eu cred ca ceasta este Textus Receptus, in rest comentari fara rost.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru raMLesS):

Nu discut cu plozi imberbi care fac "filozofie de balta" bazata pe desene animate la sectia Religie. este evident ca nu intelegi NIMIC si nu vad de ce te-as jigni fara rost, arata poti, atata dai.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Eu spun ca iisus a fost un rabin iar mesajul lui a fost modificat apoi

| raMLesS explică (pentru danut):

Nu face nimeni filozofie de balta.
Nu trebuie sa am doctorat in religie ca sa-ti pun niste intrebari atat de simple la care nu esti in stare sa raspuzni.
Daca erai destept nu mai spuneai "citeste si o sa afli", raspundeai tu singur, daca nu esti in stare inseamna ca ai studiat biblia degeaba.
Dar na, unora le e prea greu sa-si foloseasca creierul.
Cu un om ca tine cu o minte cu iq-ul cat al unui bob de grau n-am cum sa ma inteleg.
Habar n-ai ce inseamna imberb.

| RAY a răspuns:

Categoric ca zeul fictiv din biblie e creatie umana,se poate dovedi asta,prin istorie, dar da un creator asa ar fi inteligent, rational, bun, daca exista asa ceva desigur, in prezent sunt zero dovezi si multe religii si atat

| raMLesS explică (pentru RAY):

Cred ca castigi mii de euro lunar din site-urile alea ale tale laughing tongue

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Cum sa castig daca tot ce postez numi apartine mie si altora care posteaza pe Youtube

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Https://youtu.be/c-QSOX7AGQI
da, da, da.winking multor crestini le raspunde.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca dumnezeul biblic era nedrept fiindca te judeca dupa credinta, nu dupa fapte, zeul din videoclipul asta e la fel de idiot si nedrept pentru ca te judeca dupa necredinta, nu dupa fapte.
Zeul din porcaria asta are exact aceleasi insusiri imposibile cu dumnezeul biblic: omniscienta si omnipotenta.
Pe langa asta, are si rautatile celui biblic, doar ca sunt diametral opuse: ii indreptateste pe cei necredinciosi, iar pe cei credinciosi tinde sa ii judece mult mai dur. Nu pare decat o animatie facuta de vreun ateu ca sa suga *** celorlalti atei.

| Steregoi a răspuns:

Dupa felul cum gandesti nu ma intereseaza. happy