| TrueColors a întrebat:

Daca nu te inchini icoanei,nu te inchini nici Fiului lui Dumnezeu, atunci care este icoana cea vie a nevazutului Dumnezeu?

7 răspunsuri:
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Nu ca m-as pricepe al religie, dar de ce sa te inchini la o icoana?
Te inchini la Dumnezeu pirn intermediul icoanei.

Nu am citit eu Biblia, dar nu cred ca zice ca trebuie sa te omori ca sa ajungi sa pui icoane si sa ei mai stiu eu ce boli din saliva altuia (am fost scarbos).

Am zis chestia cu omoratul pentur pupat icoane, pentur ca cam asta e. E sinucidere sa te duci la o icoana "sfanta", iar eu nu cred ca daca pupi o icoana ea te ajuta eventual de ajuta DUmnezeu sau sfantul din icoana, nu icoana.

| danay72 a răspuns:

Nu exista in Biblie nici o icoana a lui Dumnezeu.El doreste sa ne inchinam doar lui, fara sa apelam la idoli. Exod20:4,5; Ioan4:23,24.

| Silviuloan a răspuns:

Icoana Maicii Domnului cu Pruncul in brate

| raymusic5432 a răspuns:

Nu v-ati plictisit sa tot postati acelasi intrebarii?

| Esial a răspuns:

Nu e bine sa folosesti imaginile in inchinare Isaia 42:8, Intr-o vreme am pictat si restaurat icoane si, credeti-ma nu-i nimic sfant in asta, ce va inchipuiti, ca icoanele sunt un fel de celular cu legatura directa cu Dumnezeu? Nu, sunt niste obiecte reci si seci.

| pesciolino a răspuns:

Isaia 40:18
"Cu cine voiti sa asemanati pe Dumnezeu?
Si cu ce asemanare Il ve-ti asemana?

| Razvanjerrry a răspuns:

Exodul, ne povesteste Istoria Egiptului si inceputul crestinatatii.Inainte ca egiptenii sa fie scosi de sub tirania lui faraon de catre Dumnezeu ei N-ul cunosteau pe Dumnezeu si eu isi faceau chipuri diverse de exemplu cea mai importanta este a taurului de aur. Dumnezeu a dat aceasta porunca atunci pentru ca nici nu l-a vazut nimeni fizic vreodata pentru ca intr-un pasaj al bibliei spune Dumnezeu: Este posibil ca omul sa vada fata mea si sa traiasca? Deci pe Dumnezeu nimeni N-ul putea vedea nimeni nici fizic nici spiritual. Dupa ce prorocul Moise a fagaduit porincile Domnului printre una dintre ele a fost porunca aceasta: Sa nu-ti faci clip cioplit nici sa te inchini lui. Dupa ce Dumnezeu I-a scos pe egipteni din tirania faraonului meritele erau ale Lui si El merita sa fie slavit.Dar nimeni nu l-a vazut fizic pe Dumnezeu pana la nasterea salvatorului Hristos si imparat al lumii.Deci lumea L-a vazut fizic pe Dumnezeu.De 2000 ani incoace se fac picturi cu chipul Maicii Domnului, Iisus Hristos.Tu cand te inchini unei icoane nu te inchini lemnului, ci tu te inchini persoanei din ea. De exemplu cand te inchini lui Iisus e inchini lui Dumnezeu pentru ca este tot acelasi fiindca Iisus a zis:Oare nu cunoasteti ca Tatal este intr-u mine si Eu intru Tatal?
Asa ca poti picta linisit de acum inainte toate chipurile sfintilior si a lui Iisus Hristos, orice se tine de Dumnezeu.