| anonim_4396 a întrebat:

Daca o persoana are grave probleme psihice și alege sa se sinucidă poate ajunge in iad? Care este pedeapsa pentru cei care au probleme la mansarda?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia cred ca vor face masaj la penisu lu dracula... denominat masaj lingam

| danut a răspuns:

O persoana care se sinucide FACE o CRIMA asupra propriei fiinte FARA a avea posibilitatea de a-si cere iertare pentru fapta facuta. Nu iti poti cere iertare DECAT pentru ceva infaptuit, nu pentru ceva ce vei face deoarece atunci CHIAR daca iti ceri iertare se subantelege dorinta de a infaptui pacatul si acesta nu mai poate primi iertare. Fiind un criminal si fara iertarea cuvenita atunci sigur vei avea parte si de pedeapsa pentru fapta ta.

| zăGhost a răspuns:

Ti se pare ca au ales ei sa fie bolnavi psihic?
Nu ca as crede in Iad.

| sierra1 a răspuns:

Explică-ne ce-i aia "iad" și mai departe preluăm noi.

| minrest a răspuns:

Sa zicem ca o persoana crede in viata de dupa moarte, are mari probleme psihice (asta inseamna ca sufera de o psihoza), si alege sa se sinucida. Evident, singurul scop posibil pentru care ar face asta este scapare de suferinta provocata de boala. Iar dupa moarte traieste vesnic, asa bolnava psihic, fara sa mai aiba nici posibilitatea sinuciderii. Ca doar nu o sa imi spui ca moartea te vindeca de psihoza. Se poate concepe ca o persoana sa se vindece de orbire, sa nu mai fie schioapa, in general sa aiba un corp perfect, care nu se degradeaza, dar psihoza face parte din personalitatea ei. Asa ca, nu are de ce sa se sinucida.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ei ajung in rai; acolo se reunesc cu toti religiosii, ca si astia au ceva la mansarda.winking laughing laughing laughing

| xerxes1 a răspuns:

Cea mai buna pedeapsa este sa creada intre-o religie.

| AliGab a răspuns:

Daca este intr-adevar bolnav si nu doar intr-o stare de nervi avansata, atunci Dumnezeu stie cum judeca, insa mi-e greu sa cred ca va fi trimis in iad un om fara posibilitate de discernamant.

| Nilsson a răspuns:

Nu stie nimeni cum judeca Dumnezeu.
Dar e mai sigur sa ameninti pe cineva cu focul iadului vesnic daca crede in asa ceva cand s-ar gandi sa se sinucida, asa poate fi descurajat.
Uneori frica e neplacuta dar sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ajunge in iad, pentru ca nu exista asa ceva.Chiar mai crezi in povesti de copii de 9 ani? laughing

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu ajungi nicaeri, daca te sinucizi.....cred s-ar putea doar sa mori

| SkandallKamataru a răspuns:

Mda, fix asta era problema, ca ajunge in iad nu ca se sinucide... bravo ma.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu, rai, iad etc.
De ce s-ar sinucide? e cea mai tampita decizie pe care ai putea s-o faci

| Thedarklightofthemoon a răspuns:

Nimeni nu stie deiarece numeni nu s-a mai intors ca sa ne spuna raspunsul

| ionutionut333 a răspuns:

Cel mai mare pacat este sinuciderea pentru ca ai pus capat vietii date de Dumnezeu si te ai dat pe mana celui rau asta e printre cele mai mari pacate sa te sinucizi

Răspuns utilizator avertizat
| Embed a răspuns:

Păi psihcul e o boala, deci daca a fost psi.din copilarie atunci daca a facut un lucru+lucruri rele n-au fost cu intenţie, nu cred ca ar merita în iad mai degrabă în purgatoriu, ce este...e un loc unde se spală greşelele, am citit asta întro carte din biliotecă.Da mai citesc

| Donsavas a răspuns (pentru Embed):

"Psihicul" asta nu e o boala, ci modul în care răspunzi realității.

| Donsavas a răspuns (pentru Embed):

Internare involuntară. Stai sa vezi cum face după,are impresia ca l au răpit diavolii sa l chinuie. De fapt,acel bolnav despre care tot vorbim subt obsedații de religie fără pic de cultură științifică care nu vor sa inteleaga in ruptul capului ca povestile spuse de bunica, nu doar ca au fost inventate, dar ce sa vezi, cei care nu le stiu nu au parte de îndrăcire, cum au cei care innebunesc si cred in Diavol.