| VreauMiere a întrebat:

Daca participi la un concurs si te rogi la Dumnezeu sa te ajute sa castigi, Dumnezeu te va ajuta sau din contra, te va face sa pierzi?

34 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Copii africani mor acum de foame si de sete, dar tu vrei ca Dumnezeu sa se ocupe tocmai de concursul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Se poate ocupa in paralel de tot ce exista.
Un fel de multiplexing mai avansat, mai ales ca umanii(majoritatea) au un concept total eronat despre timp, spatiu, realitate etc.
Cat despre copiii din Africa, nu cred ca te afecteaza prea mult starea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Se poate ocupa in paralel de tot ce exista"... esti sigurca vorbesti de acelasi zeu? La acel capitol, zeul crestin sta extrem de prost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se ocupa, stai linistit.
Totul este asa cum trebuie sa fie.
Se putea si mai bine, dar din cauza liberului arbitru am ajuns unde am ajuns.
Si estre doar inceputul.

| danay72 a răspuns:

Biblia spune ca daca te rogi pentru orice lucru care e in armonie cu vointa sa te asculta.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu te va ajuta ci numic...e timp pierdut

| Musique a răspuns:

Doar la concursuri vă rugați?
No, fain.

| mODIN a răspuns:

Da-l dracu pe Dumnezeu! Nu te va ajuta.Antreneaza-te,asta te ajuta.

| sublime89 a răspuns:

Si ce se intampla daca se roaga si ceilalti cuncurenti la fel? Pot castiga toti? laughing In orice fel de concurs, ca si in sport, conteaza in primul rand pregatirea si talentul tau, si nu care e mai credincios. Daca ar fi dupa asta, atunci daca ar juca un meci de fotbal o echipa de amatori cu FC Barcelona, si amatorii ar fi mai credinciosi si s-ar ruga mai mult inainte de meci, ar insemna ca ar trebui sa castige ei, si nu Barcelona : ))

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu va analiza cum te rogi(se mai roaga si altii) si va hotara El cine, ce si cum.Copiiiafricani nu se roaga, nici 'doctoranzii', nici familiile lor. Nu e nevoie de pagani.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu uita ca in Etiopia si Eritrea sunt copii africani crestin-ortodocsi. P-aia de ce nu-i scapa de la a muri in chinuri?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai noi toti ne chinuim, la un nivel sau altul! Asta e viata pe pamant! Au murit sfinti in chinuri! Ce legatura are cu viata din ceruri? Tu traiesti, presupun, bine ca ateu, pana acum.Cu stiinta ta vei sti cum vei muri? In ce mocirla? Te simti bine acum in 'pielea ta'? Ai agonisit destul ca sa mori' frumos'?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Te inseli, nu sunt ateu. Restul mesajului tau sunt gargauni si gargara. A astepta ca un Dumnezeu crestin care nu scapa de la moartea-n chinuri copii crestini sa aiba grija sa-ti dea tie sau altuia slujba si trai bun e mai mult decat incumetare, e de-a dreptul nebunie. Asa ca Dumnezeu nu se ocupa cu a interveni in viata ta, are treburi mai importante.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Esti nostim! Dumnezeu s-a preocupat mereu de mine, de aia mai traiesc, chiar daca tu crezi ca nu merit, poate si eu.Dar nu stiu de ce o face? De acei copii nu stiu nimica, cred ca nici tu, oi fi citit prostii ateiste.Eu vad ce in jurul meu! Si se intampla FIX cum trebuie (dupa mintea mea). Dumnezeu scapa pe cine Crede(El), are treaba Lui, nu te intreaba nici pe mine, nici pe tine. Ar fi culmea! Dar daca mai vezi cerul albastru dimineata, iarba verde vara, pasari cantand, etc. etc. hoti care isi fac linistiti treaba, un timp, (cred ca are un simt al umorului deosebit), 'Asa ca Dumnezeu nu se ocupa cu a interveni in viata ta, are treburi mai importante. '(ca sa te citez)
De acord.

| Lizzu a răspuns:

Continua sa vrei lapte si miere in zadar.
Va ganditi la castiguri si la bani si sunteti SIGURI ca acel "Ceva" din cer o sa va ajute.
Cum, frate, sa te rogi la ceva ca sa castigi?
De ce nu te-ai ruga pentru ceva mai de pret? daca chiar vrei sa te rogi la ceva.

Va ajuta la concursuri pe voi si nu-i ajuta pe milioanele de oameni a caror viata e in joc, care chiar au nevoie de ajutor si nu gasesc scapari din probleme.

Ce intrebari idioate mi-e dat sa citesc!

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Lizzu):

Pagano, in hell with you!
Cum iti permiti sa iei numele domnului in desert? De ce esti atat de reaaa?crying(
De ce nu vrei sa crezi in El?crying miiaauuu! Vai Liz, nici nu-ti inchipui cata nefericire ne si tristete in suflet ne pricinuiesti noua tuturor! mrrr
Dar inca mai exista o sansa la mantuire draga roaba a lui D-zeu, spala-te de pacate, ajuta-te, spune nu Satanei, NU ispitei!
"Phiuuh, sa te dau cu usturoi sa arzi mai repede, piei din fata mea" asa sa spui!

| Lizzu a răspuns (pentru contαbαndonαt):

laughing ptiuuu, drace!

O sansa la ce mantuire? lasa ca e bine asa happy ma simt bine asa.
Eu nu vreau miere.

| Lizzu a răspuns (pentru contαbαndonαt):

laughing mersi

| ErrorFound a răspuns:

Eu n-am Nutella acum in casa si tu crezi ca lui Dumnezeu ii pasa de tine? *glumesc*

In fine. Sa spunem ca ar exista Dumnezeu. Are mult mai multe probleme in momentul de fata decat ai avut tu in toata viata ta.
Daca exista si e atotputernic, atotstiutor si bla bla bla...cred ca te-ar lasa sa castigi prin fortele proprii.
Asa ca du-te si mai exerseaza pentru concurs.

| fllu07 a răspuns:

Gandeste=te ca se roaga si adversarul tau. sau ceilalti concurenti. pe cine asculta? pe cine va ajuta?
cred ca mai degraba trebuie sa fii bine bine pregatit si asa vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Concursurile sunt tampite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa incerci sa partici si sa te rogi din tot sufletul tau, iar daca nu vei castiga sa nu te superi pentru ca te-ai rugat si nu ai luat.Domnul Dumnezeu stie ce este mai bine si mai bun pentru noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi chiar credeti ca Dumnezeu nu stie ce se intampla pe lumea asta? :-)))))) nu noi l-am creat pe Dumnezeu ci El ne-a creat pe noi.are grija Domnul Dumnezeu de toate si le va face cum crede El ca este mai bine pentru noi toti.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar tu de ce crezi cu atata indarjire in D-zeu? ce-i asa special la acest zeu mitologic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Pentru ca de fiecare data cand m-am rugat la Dumnezeu m-a ajutat si m-a scos din multe necazuri si mi-a dat multe bucurii.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit vreodata de puterea autosugestiei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Daca esti atat de puternic si te crezi tu Dumnezeu de ce nu traiesti vesnic, de ce nu decizi tu ce faci de azi pe maine etc

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce te ataci singur? am pus o simpla intrebare, ori nu putem fi si pasnici?
Nu-mi baga cuv. in gura pe care nu le-am folosit niciodata, hai sa ne pastram bunul simt totusi.
Nu am spus, nici n-am dat de inteles macar, ca as fi puternic/a ori ca ma cred nu stiu ce zeu, scuze...nu sufar de o boala grea acolo sus.
Deci, imi rasp. insfarsit la intrebare ori nu esti in stare de un rasp. concis si pertinent, fara a mai divaga de la subiect?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te chinui sa imi raspunzi, stiam ca nu esti in stare.

| contαbαndonαt a răspuns:

Era un îndemn drăgălaş, suna cam aşa...:„împuşcă-te". Just do it!
And don't forget, Jesus still hates you happy

Vorba lui @doctorandus.

| HellGirl666 a răspuns:

✰ Nu te va ajuta. E doar o pierdere de timp, sincer.

| Lămâie00 a răspuns:

Totul tine de tine, daca esti bun si te antrenezi da ai sa castigi

| Ilie0 a răspuns:

Salut, daca te rogi lui Dumnezeu si ai credinta poti sa faci orice!