| antonioger a întrebat:

Daca preotii sunt cei ce au judecat si au hotarat ca Iisus sa fie rastignit, de ce astazi se sarbatoreste tot de catre preoti "Invierea Domnului"? Nu ar fi o rusine pentru ei precum rusinea germanilor cu Hitler?

Răspuns Câştigător
| Xox0 a răspuns:

Păi preoții evrei l-au judecat pe Iisus, iar evreii nu cred în El.
Prin urmare, Învierea Domnului e sărbătorită de părțile, să spun așa, creștine și anume: Biserica Catolică și Biserica Ortodoxă.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Preotii nu au rusini

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Cred că nici dacă voiam nu reușeam să fac un amestec perfectamente cretin între "non-sequitur", falsa analogie și lipsa crasă de cele mai elementare cunoștințe de istorie a creștinismului, precum este întrebarea ta.

| antonioger explică (pentru MeisterSchnitzel):

In afara sa acuzi, poti explica si raspunde? De ce judecata lor de atunci care a fost o judecata gresita nu a devenit o rusine astazi?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru antonioger):

Pentru că atunci când Hristos a fost judecat și răstignit nu existau preoți creștini, așa că de ce să le fie rușine? Preoții creștini își asigură legitimitatea prin succesiune apostolică, adică această castă preoțească de la Sfinții Apostoli pornește, care nu L-au condamnat pe Hristos.
Pe lângă asta, chiar și dacă niște preoți creștini L-ar fi răstignit pe Hristos, de ce s-ar simți preoții de astăzi vinovați? Ideea că moștenești culpabilitatea păcatelor înaintașilor tăi e totalmente idiotică. De astfel, după tine tuturor preoților de azi ar trebui să se facă vinovați de păcatele unui preot oarecare din 1600 care, să zicem, s-a îmbătat și a omorât pe cineva (sunt convins că a existat un astfel de caz). Ar trebui un preot de azi, din 2024, să fie considerat vinovat de păcatul unuia din 1624?
Numai la adunările neoprotestanților am mai întâlnit așa o confuzie istorică și teologică.

| antonioger explică (pentru MeisterSchnitzel):

Eu cred ca crestinismul era dinainte de a se naste Hristos. De ce sa le celor de azi rusine de judecata inaintasilor lor? Am facut foarte bine paralela in intrebarea formata, de ce nemtilor le este inca rusine si trag ponoasele faptelor facute de Hitler? Iar aici nu vorbim de judecata unui om ci de ceea ce au votat si hotarat atunci chiar daca stiau caci candva urma sa vina Mesia.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu este pentru tine o rusine lipsa de logica? Preotii de azi crestini nu sunt saducheii, fariseii si irodianii care l-au judecat pe Hristos!
Invierea Domnului Iisus Hristos trebuie sarbatorita fiindca a insemnat victoria lui Hristos asupra mortii si temeiul credintei noastre. "Unde iti este, moarte, biruinta ta? Unde iti este, moarte, boldul tau? - 1 Corinteni 15:55.

| IonelaIasmina a răspuns:

Dar nu preoții au hotărât, ci Iuda, religia Iudaistă.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Iuda, religie iudaista?
Pe ce lume traiesti?
Ai tai nu te-au trimis la scoala?

| antonioger explică (pentru AndreiBistriteanu):

Religia nu exista in scoli candva, desi am fost la scoli numeroase nu am facut niciodata asa ceva in scoala, poate spre binele meu caci timpul respectiv l-am completat cu stiinte tehnice.

| AndreiBistriteanu a răspuns (pentru antonioger):

Cred ca si tu ai dat degeaba pe la scoala daca n-ai inteles greseala.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru AndreiBistriteanu):

Am greșit, deșteptule. Am scris că Iuda l-a omorât, și scriind asta, am greșit religia, și am scris iudaistă, în loc de evreică, dar după mi-am dat seama, și nu puteam șterge mesajul. Dar și ție îți place să te bagi unde nu are rost să te bagi. De ru răspunsuri bune, și lasă-le pe ale altora.

| T0Teu a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Iuda L a dat pe Isus in mainile mai marilor, nu a hotarat el moartea Domnului.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru T0Teu):

Minunat! Alt lucru la care te-ai băgat. Dacă a ajuns un răspuns câștigător, ați sărit toți. Tăceți, doamne iartă-mă. Mai ziceți că (,) credeți în Dumnezeu, dar voi urâți oamenii. Vai de capul vostru...

| T0Teu a răspuns:

Ce treaba au preoții evrei cu cei romani? Sa nu mai zic ca au trecut câteva mii de ani de atunci, de ce ar fi vinovat un preot de azi pentru ce a făcut unul acum aproape 2000 de ani?