| verdeinfață a întrebat:

Daca s-ar aplica,,invataturile"aberante descrise in biblie, ce valoare ar avea femeia in societatea noastra?
http://www.trilulilu.ro/......tolului-pa
Credeti ca atotputernica Divinitate poate indemna la asa ceva?
http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22 -28-29

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DACA ai incerca sa intelegi ceea ce scrie in Biblie si nu te-ai uita la toate bazaconile de pe net de genul:(http://www.trilulilu.ro) ai intelege ce scrie acolo si n-ai pune intrebari de si din "categoria" sugarilor.

| verdeinfață explică (pentru danut):

Ooo,ia uite cineva care intelege!
Tu ce intelegi din aceasta mitologie iudeo-crestina?
Din categoria sugarilor faci parte tu care crezand ca daca lingi niste ciolane de morti esti in legatura cu Divinitatea!
Mai pune si citesten,informeaza-te, nu vegeta!
Mai citeste cate ceva de Raymond Moody, de D.C. Dulcan, Informeaza-te de ultimele descoperiri in fizica quantica, etc.etc.

| danut a răspuns (pentru verdeinfață):

Dragule, cred ca tocmai fizica, de orice fel RELATEAZA tocmai despre Dumnezeu, numai ca indoctrinarea umana te face sa nu intelegi ce se afla in imediata ta apropiere si de ce nu, mandria care te bantuie precum suflarea antichristului.

| sublime89 a răspuns:

Cam acelasi rol pe care il aveau femeile in Afganistan in perioada 1996-2001.

| martzian a răspuns:

Ti-ai facut cont nou? happy

| verdeinfață explică (pentru martzian):

Cel mai,, bun''raspuns! sa-ti dau... funda?

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

Nu am nevoie de fundă de la unul care și-a luat... țeapă! happy

| verdeinfață explică (pentru martzian):

Despre ce țeapă,, vorbesti'' sau prinzi posturi straine ca si popii pe care-i pupi in!

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

You need to figure it out. Te poti cauta si singur de teapa: eu ti-am spus verde in fata si tu nu ai priceput decat cu partea dorsala. Mai e loc de ridicol, daca te straduiesti. laughing

| sempreinvolo30 a răspuns:

Efeseni5:28,29
''sotul sa își iubească soția ca pe corpul lor, cine își iubește soția se iubește pe sine.
Dacă s-ar aplica acest sfat înțelept, cu siguranță ar fi mai multa unitate în familie, nu ar mai fii divorțuri și femei ucise
De fapt aberante sant concepțiile din afara Bibliei iar asta o demonstrează modul în care sant tratate femeile în prezent

| verdeinfață explică (pentru sempreinvolo30):

Eeee,de aici se vede treaba cata contradictie si abureala este in aceasta carte!
Cum ar putea Dumnezeu sa fie dual?
Pe de o parte se,, spune''ca barbatul sa iubeasca femeia, IAR pe de alta parte barbatul nu numai ca poate sa o violeze, dar poate sa si o cumpere!
Si aceasta este chiar LEGE lăsată de IAHWE. http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22-28-29
Deci care este calea? Ori iubesti, ori ai dreptul la viol si cumparare a femeii, ca la targ?
De ce nu comentezi si legea aceea cu violul si cumpararea cu bani a femeii?
Aia nu o vezi? sau nu vrei sa o vezi? asa invata popii, turma de berbecuti, SA DEA GUNOIUL SUB PREȘ?

| verdeinfață explică (pentru sempreinvolo30):

Și apropo ', reziduurile conceptiei de a trata femeia ca in vechime, se văd si in zilele noastre!
Sau tu nu vezi nimic? ti-au acoperit ochii fustele negre a popilor?

| verdeinfață explică (pentru sempreinvolo30):

De asta ce mai zici?
http://www.trilulilu.ro/......l-lui-isra
Taci in continuare?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru verdeinfață):

IN 1 rand eu nu merg sub poala popii ni nici nu-i pup mana murdara deci asta poti sa o lasi la o parte.
In al 2 rand ceea ce nu stii tu este ca ac ele legi nu mai sant valabile iar asta o demonstreaza chiar Isus cand zice in (Romani 10:4) Căci Cristos este sfârşitul Legii, pentru ca oricine manifestă credinţă să dobândească dreptatea.
Dupa venirea lui Isus nu mai trebuie sa tinem legea mozaica caci altfel ar trebui sa tinem si sabatuò saptamanal, cel la 7 ani si chiar oferirea de jertfe.
Cu venirea lui isus trebuie sa tinem doar 2 porunci in care sant incluse si altele
(Matei 22:36–39) „Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?" 37 El i-a zis: „«Să-l iubeşti pe Iahve, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta». 38 Aceasta este cea mai mare şi cea dintâi poruncă. 39 A doua, asemenea ei, este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi».
Atunci daca il iubesti pe Dumnezeu si pe cel de langa tine"aproapele"
nu il violezi, nu il furi, ucizi, injuri...
Biblia nu se contrazice, ci trebuie doar inteleasa
Deci berbecut te-ai dovedit a fii tu si ti-ai dat singur verdehappy

| verdeinfață explică (pentru sempreinvolo30):

Http://www.trilulilu.ro/video-cultura/lege-deuteronom-22-28-29
Pe timpul acela nu exista Dumnezeu? cum a putut indemna lșa asa ceva?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru verdeinfață):

Trebuie sa invatam sa citim printr-e randuri si nu sa judecam repede, caci este usor sa judecam pe cineva chiar de nu avem dreptate dar cam greu sa ne judecam pe noi insine
Dumnezeu cunoaste gandurile oemenilor si sentimentele pe care le au acestia, de aceea el a vazut ca au in minte doar sa faca lucruri rele cum ar fi si acesta.
Acesta era un caz de seducere forţată sau fornicaţie. Dacă un om lipsit de conştiinţă considera că este liber să aibă raport sexual cu o fecioară, ea ar fi fost cea mai păgubită. În afară de faptul că putea să aibă un copil nelegitim, valoarea ei ca mireasă era diminuată, deoarece mulţi israeliţi ar fi putut refuza să se căsătorească cu ea, dat fiind că nu mai era fecioară. Dar ce anume l–ar fi împiedicat pe un bărbat să se poarte atît de necuviincios cu o fecioară? Numai Legea „sfîntă şi dreaptă şi bună" a lui Dumnezeu. — Romani 7:12.
Legea mozaică prevedea posibilitatea ca un bărbat să divorţeze de propria soţie din anumite motive (Deuteronom 22:13–19; 24:1; Matei 19:7, 8). Dar ceea ce citim în Exod 22:16, 17 şi în Deuteronom 22:28, 29 arată că posibilitatea de a divorţa era exclusă în cazul fornicaţiei înainte de căsătorie. Acest lucru deci îl putea determina pe un bărbat (sau pe o fecioară) să reziste ispitei de a comite fornicaţie. Bărbatul nu se putea gîndi: ’Ea e drăguţă şi atrăgătoare, aşa că mă voi distra cu ea, chiar dacă nu este tipul de femeie cu care mi–ar plăcea să mă căsătoresc.‘ Dimpotrivă această lege descuraja imoralitatea, determinîndu–l pe omul care înclina spre o încălcare a legii să cîntărească bine consecinţele pe termen lung ale fornicaţiei, şi anume faptul că trebuie să rămînă pe tot parcursul vieţii alături de persoana respectivă.
Legea contribuia şi la diminuarea numărului de copii nelegitimi. Dumnezeu stabilise că „nici un copil nelegitim nu putea intra în congregaţia lui Iehova" (Deuteronom 23:2). Astfel, la israeliţi, dacă un om care seducea o fecioară trebuia să se căsătorească cu ea, din fornicaţia lor nu s–ar fi născut copii nelegitimi.
Este adevărat că creştinii trăiesc într–un context social deosebit de cel al israeliţilor antici. Noi nu sîntem sub decretele Legii Mozaice, deci nici sub această lege care cerea ca două persoane care comiseseră fornicaţie în împrejurările amintite să se căsătorească. Totuşi, nu putem concepe că a comite fornicaţie înainte de căsătorie este un lucru de mică importanţă. Creştinii trebuie să se gîndească cu seriozitate la consecinţele pe termen lung ale acestui fapt, aşa cum trebuiau să se gîndească israeliţii în virtutea legii.
Seducerea unei persoane necăsătorite îi anulează acesteia dreptul de a contracta o căsătorie creştină în puritatea virginităţii, fie că este vorba de un bărbat, fie că este vorba de o femeie. Un asemenea act de fornicaţie lezează şi drepturile oricui ar putea să se căsătorească cu persoana respectivă, şi anume dreptul de a se căsători cu un creştin sau o creştină castă. Mai presus de toate, fornicaţia trebuie evitată deoarece Dumnezeu spune că este un lucru greşit, un păcat. Apostolul a scris pe drept: „Iată ce vrea Dumnezeu: sfinţirea voastră; să vă abţineţi de la fornicaţie." — 1 Tesaloniceni 4:3–6; Evrei 13:4.