| cornelmarius a întrebat:

Daca sabatul cadea de la o luna la alta in alta zi, cum se producea trecerea la o alta zi daca mereu se socotea cifra 7? Pentru ca daca socotesti mereu din 7 in 7 zile sabatul ar pica mereu in aceeasi zi. Asta referitor la evrei.cine cunoaste ma poatea ajuta!

2 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

Nu e prea clara intrebarea, poate incurci ceva. Totusi, Cuvântul „sabat" provine din ebraicul shaváth, care înseamnă „a se odihni, a înceta, a se opri". Sistemul sabatic prescris de Legea mozaică includea o zi de sabat săptămânal, alte câteva zile la date fixe pe parcursul anului, precum şi anul sabatic la fiecare şapte ani şi la fiecare cincizeci de ani. Sabatul săptămânal evreiesc, adică a şaptea zi din săptămâna lor, începea vineri la apusul soarelui şi se încheia sâmbătă la apusul soarelui.