| AnaBlackVampire a întrebat:

Daca Sfintii au exsistat acum mii si milenii de ani (cum scrie in biblie) de ce nu exista si acum? De ce nu se mai nasc sfinti acum? De ce erau sfinti doar atunci si acum nu? Erau ei poate doar o legenda?

Argumentati.

18 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sfant devii dupa moarte.

P.S:da, e doar o legenda.

| cristi202 a răspuns:

Ei exista. Insa nu vei vedea niciodata ca un sfint va iesi cu ceva in evidenta. O poti vedea doar prin caracterul lui, prin comportament, insa aceasta presupune sa il cunosti. Dar chiar si asa, smerenia lui va face ca sa se ascunda acolo unde exceleaza, ca sa nu fie vazut decit de Dumnezeu.
Eu am cunoscut citiva oameni sfinti, cu inima curata. Ca credincios, in 20 de ani am intilnit doar citiva, si am cunoscut mii de credinciosi. Dar ce e mai de rpet la ei e lipsa oricarei forme de mindrie - ei stau cuminti la locul lor si isi fac treaba asa cum trebuie, si adesea nu sunt bagati in seama, si ei nici nu vor asta, si de aceea tu zici ca acum nu mai exista oameni sfinti.

| Angel0 a răspuns:

Sfinti au existat si exista in toate religiile.Mai informeaza-te.

Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

Dar papa nu e om sfant?

| Danutza27 a răspuns:

Sf canonizat in 1992
Pe data de 2 iulie este rinduit in calendar Sf Stefan cel Mare,pe vremuri turcii cu catel cu purcel,plecau in pelerinaj in Moldova,nici gind sa se duca la Manastiri, sa aprinda luminari si sa dea acatiste, sau sa ceara cuvint de invatatura. Naravul lor il stiau si moldovenii il stia si Sf Stefan cel Mare si atunci ce faceau stringeau armata si se pregateau sa ii casapeasca pe turci, ca nu o scoteau cu ei la capat cu vorba buna.In ajun ce facea Sf Stefan cel Mare tinea Sf Liturghie pe cimpul de lupta, spovedea si impartasea toata armata si ii lua la casapit pe pracuviosii turci
Peste 400 de ani va fi canonizat si dr Pesamosca Alexandru supranumit "Ingerul copiilor" 50.000 de copii salvati cam cit un oras va fi si el printre Sf Doctori neiubitori de arginti Ai fost contemporan cu un Sfint, dar nu o sa apucam noi sa il vedem Canonizat, stra stra nepotii tai da

| Necrophagist a răspuns:

Exista si acum canonizari.Eh,ceva mai greu fiindca nu mai este acea constrangere care face din omul ce se revolta pentru religie atat de dedicat, atat de autentic.Pe langa asta o intrebare paralela si la fel de simpla e "De ce nu se mai naste si acum un Jacobi, un Descartes, de ce nu un Michelangelo?"

| Schnitzel a răspuns:

Si acum exista sfinti, numai ca nu sunt mediatizati si ei insisi se feresc de a arata ca sunt divini, chiar nu indraznesc sa creada ca sunt divini, se smeresc. Doar post mortem poate fi numit un om sfant. Bineinteles ca acum oamenii care sa merite acest rang de sfant sunt mult mai rari, din cauza decaderii morale a societatii. Datorita faptului ca religiei nu se mai ofera atat de multa valoare, multi sfinti raman anonimi, pentru ca nu are cine sa ii descopere, dar asta nu inseamna ca ei nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Infernia a răspuns:

Nu exista niciun sfant. Au imaginatie bogata unii crestini care au fost si sunt.

| n1445 a răspuns:

Pai poate pentru ca acum e imposibil sa fie cineva sfant nu crezi si pentru ca acum milenii de ani traia Isus

Răspuns utilizator avertizat
| XDoctor a răspuns:

Du-te pe la biserica si ai sa afli!:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Biblia nu ne vorbeste de milioane de ani, ci de mii de ani. Au fost 5000 si ceva de ani inaintea Nasterii lui Hrostos.

2. Sfinti au existat si inca exista. De ce pui intrebari aiurea fara sa te documentezi?

3. Vrei sfinti contemporani? In primul rand, un mare sfant care a trecut la Domnul anul acesta este Sfantul Arsenie Arhimandritul (Parintele Arsenie Papacioc). La fel, Parintele Cleopa, tot un sfant a fost. Toti martirii ucisi in lagarele comuniste, toti au fost mari sfinti, mucenici.

Sii tu oare vietile acestor oameni? Stii tu oare ce e in jurul tau? Nu! Doar comentezi! Puna mana si citeste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenica sfintii sant atat de putini, cam doi trei la cateva milioane de prosti. exemple? maica veronica, papa ioan paul a; doilea mai contemporani asa.si multi sfinti parinti traitori prin singuratati si munti si schituri. daca tu esti prost si in intunerec,cum sa vezi tu lumina cunostintei ce lumineaza ca o faclie? acesti oameni au ridicat-o sus si tu tot nu ai vazut-o. daca-ti dadea cu ea in cap,incepeai sa te vaieti; auu crestinii sant rai, sant razbunatori, ca uite ce mi-au facut.deci e mai bine pentru tine ca ei sa nu existe.

| Sonya5888 a răspuns:

Draga mea ei nu s-au nascut sfinti tu nu ai invatat la scoala ei au devenit sfinti dupa moartea lor datorita faptelor lor bune pe care le-au facut in timpul vietii si a vietii in care l-au slujit pe dumnezeu happy

| lalalalal a răspuns:

De maica tereza ai auzit? dar de papa ioan paul al II-a? au fost beatificati.si mai sunt mii de astfel de oameni.numai ca nu stii tu de ei

| lalalalal a răspuns:

Aa...si inca un lucru.nu existau sfinti acum MILENII de ani, daca te gandesti mai bine crestinistul s-a format cu 2000 de ani in urma