| ionutandrei2003 a întrebat:

Daca starea intr-o anestezie este de incostienta absoluta, de unde stim ca starea de dupa moarte nu este la fel?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Pf, acum inteleg la ce te-ai referit. Dar nu cred ca se refera la a fi ei(mortii) inconstienti ci la faptul ca nu isi mai aminteste nimeni de ei. Mai am niste Biblii vechi si unele si mai vechi si in astea scrie "pomenirea", ca sa intelegi ce vreau sa spun. Pomenire=amintire asta vreau sa spun.

Poate mai sunt versete care arata ca mortii sunt inconstienti(si mi-ar place sa mi le spui) dar asta un cred ca este unul dintre ele.

40 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Deoarece starea de inconstienta din timpul anesteziei are loc in contextul functionarii întregului organism si implicit al creierului. Lucru care nu mai e valabil dupa moarte.

Daca se modifica circumstantele nu vad nici un motiv pentru care produsul final ar ramane nemodificat.

| danay72 a răspuns:

Dar Biblia spune chiar acest lucru, ca omul când moare este inconștient, nu mai știe nimic.Eclesiastul 9:5, 6,10

| RAY a răspuns:

Pentru ca din aia isi mai revi in scimb din moarte nu niciodata

| Mădă0611 a răspuns:

Nu asa se pune problema, ci daca in urma unui accident la cap o persoana pierde informatii pentru totdeauna, cum se poate ca dupa ce creierul moare sa mai existe ceva pentru acea persoana?

| sublime89 a răspuns:

Nu exista nimic care sa indice ca starea de dupa moarte nu este la fel. Ar fi cu adevarat surprinzator ca un creier mort sa fie capabil de ceva mai mult decat un creier viu.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cine te-a mintit ca este inconstienta absoluta?
Ai fost anesteziat?
Cauta "the out of body experience" si vezi ce iese.

Biblia a fost scrisa pentru a produce inconstienti absoluti.
Si lumea este plina de ei.

| fllu07 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Salut. stii la ce ma gandeam? in Biblie gasim norme morale din partea lui Dumnezeu pentru noi oamenii. unii care care se cred stapani pe situatie si se conduc dupa zicala: "nu-mi spune mie nimeni ce sa fac" (fie direct, rostind cuvintele, fie indirect, nerostindu-le dar demonstrand prin modul de viata) cum ziceam, norme morale, ce e bine si ce e rau, ce prietenii sa alegem, la ce aspecte sa fim atenti, cum sa gasim fericirea. etc.
unii oameni se cred mai fericiti, mai liberi se cred stapanii lor daca nu respecta biblia. si-si spun, eu sunt liber, nu sunt sclav ca tine, eu nu am restrictii, si cum si tu ai nick-ul aici pe site, majoritatea traiesc clipa. si de cele mai multe ori nu se gandesc la consecinte.
dar partea interesanta este ca acelasi Dumnezeu care a inspirat scrierea Bibliei, care a stabilit norme morale pentru oameni, a stabilit si alte legi care oamenii le respecta, fara sa-si dea seama: de exemplu legea gravitatiei. ai putea sa nu o respecti. ca tu vrei sa fii liber, nu "sclav". intr-o zi cand te grabesti, nu mai cobora scarile blocului pana jos, ci sari pe geam, ajungi mai repede jos, si bonusul este ca dovedesti celor din jur ca tu esti stapan pe viata ta, ca esti liber si faci ce vrei. sa vezi atunci ce fericit vei fi.

| KodrutZ a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Am fost anesteziat si nu am avut nici o mega-experienta. Plus ca out of body experience e de cele mai multe ori o trebusoara generata de subconstient pe baza informatiilor deja inoculate, constient sau inconstient.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru fllu07):

Dumnezeul din Biblie a fost un simplu elohim in carne si oase.
Un criminal care va plati pentru faptele lui.
Ca evreii l-au zeificat este treaba lor.
Crestinii s-au folosit de cartile evreilor fara sa inteleaga despre ce este vorba, iar Pavel a compus o povestire emotionanta despre un zelot crucificat de romani.

| fllu07 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ce te intreb eu, si ce raspunzi tu?
nu sti sa citesti? Despre dumnezeu, existenta lui, presonalitate si caracter discutam cu alta ocazie, acum raspunde la chestiunea ridicata de mine. nu bate cammpii, sau ai scapat din "lanturile" sclaviei religioase incat fugi si nu te mai poti opri? hai, concetreaza-te. stiu ca poti. sunt sigur.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru fllu07):

Ai scris:
""acelasi Dumnezeu care a inspirat scrierea Bibliei""
Rahat.
""in Biblie gasim norme morale din partea lui Dumnezeu ""
Rahat
"care a stabilit norme morale pentru oameni,"
Fals, a stabilit reguli strict pentru poporul sau pe care decat evreii si combatantii ISIS le mai respecta.

Ai pus si o intrebare este adevarat:
"stii la ce ma gandeam?"

Nu, nu stiu la te te gandeai, probabil la vreun verset din rahatul ala de Biblie care oricum trebuie sa-i scrii numele cu majuscula.
Indoctrinarea religioasa te impiedica sa mai gandesti.
Momentul prezent este tot ce conteaza.O spun legile fizicii.
Timpul este doar o iluzie.
Dar asta nu o sa gasesti scris in povestile din Biblie.

| VelaJohnny a răspuns:

Pentru ca Biblia spune. Am obosit tot sa citez Eclesiastul 9:5 "Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită."

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Pentru ca Biblia spune"... si de unde stii ca ce spune biblia e corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Pentru ca Biblia spune."... daca tot esti la capitolul "pentru ca scrie in cartea asta", de ce sa nu ne luam dupa scrierile altor religii? De ce dupa a ta? Inainte sa raspunzi la comentariul acesta, raspunde la cel de mai sus.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietene, la ce categorie e pusa intrebarea? Omul intreaaba din punct religios, am raspuns din punct religios. Si daca stii tu de alte scrieri ale altor religii care sa explice subiectul asta, atunci te rog, posteaza si tu. Eu nu am habar. Majoritatea religiilor antice spun ca sufletul e nemuritor, si daca ai fost o persoana influenta ajungi zeu, mai zic si de un fel de iad, daca nu ma insel, Hades se ocupa cu sufletele de acolo...no in fine. Stiintific vorbind, omul e inconstient la moarte, cand activitatea creierului inceteaza.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 6684464):

Psalmul 146:4 „Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ
şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile." (a nu se confunda spiritul cu sufletul)

Eclesiastul 9:10 „Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune."

Eclesiastul 3:19 „Căci sfârşitul fiilor oamenilor este ca sfârşitul animalelor; au acelaşi sfârşit. Cum moare unul, aşa moare şi celălalt; toţi au acelaşi spirit şi omul nu întrece cu nimic animalul, căci totul este deşertăciune."

Iov 14:10 „Dar bărbatul viguros moare şi zace înfrânt; omul pământean îşi dă ultima suflare. Şi unde mai este el?"(nu mai exista)

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"am raspuns din punct religios"... si ti se pare ca eu nu tot din pdv religios te-am intrebat?

"Eu nu am habar"... bun, deci raspunsul tau, conform tie, e bazat pe ignoranta si favoritism.

"Majoritatea religiilor antice spun ca sufletul e nemuritor"... da, majoritatea zic ca dupa ce mori se intampla ceva doar ca acel ceva difera de la religie la religie. Eu ti-am cerut sa-mi zici de unde stii ca ce zice biblia e corect si nu alte scrieri religioase.

Mai usor cu tupeismul ca nu ai cu ce. Ti-am pus niste intrebari exagerat de simple.

"la ce categorie e pusa intrebarea"... tin sa iti amintesc o chestie pe care aparent tu nu o stii : religie NU inseamna "doar crestinism".

Deci... raspunzi la ce ti-am cerut sau eviti iar?

De unde stii ca ce zice biblia e corect si de ce sa ne luam dupa scrierea ta religioasa si nu dupa scrierile altor religii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

De unde stii ca dupa ce mori nu ai sansa sa ajungi alaturi de Odin in Valhalla?

Intrebarile mele de mai sus sunt chiar asa de complicate pentru tine? Esti chiar asa de depasit de subiect?

Daca Odin este zeul care exista? Sau Hanuman? Sau Zeus?

Repet : de ce sa ne luam dupa religia ta si nu dupa hinduism spre exemplu? Poti sa oferi niste argumente valide care sa NU fie bazate pe favoritism si ignoranta? Daca nu poti, zi ca nu poti si gata.

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Mersi. happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu ai habar inseamna sa fi ignorant si favoritist? straight face Apoi, Ionut, hai sa il intrebam pe Ionut, la ce s-a referit? La crestinism sau la toate religiile? Din intrebarile puse de el pana acum, si chiar ceea ce m-a intrebat mai sus, clar s-a referit la crestinism. Dar nooo, ca de fiecare data, tot tu critici, chiar aiurea, si pe nedrept, dar o ti ca ai dreptate. S-a referit la crestinism, i-am raspuns la crestinism. Apoi, nu doar din punct de vedere religios e raspunsul. Cum ziceam mai sus, logic si rational e astfel. La moarte, incetezi sa mai existi. Creierul inceteaza sa mai functioneze, astfel ca nu vezi, nu auzi, nu simti nimic, nu mai gandesti etc. Mdap... apoi, am incredere in Biblie deoarece am cercetat-o. Ai memoria scurta sau ai pofta de discutii aiurea? Ti-am scris si in mesaje in privat, ti-am mai raspuns pe site, motivele pentru care am incredere in Biblie. Nu-mi face placere sa ma repet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Avand in vedere ca treaba cu religiile intra la categoria "cunostinte elementare", da, daca habar nu ai de existenta altor religii esti ignorant.

"la ce s-a referit"... din postare nu reiese ceva clar deci cel mai corect e sa vorbim in general si sa includem cat mai multe religii.

"Din intrebarile puse de el pana acum"... irelevant.

"clar s-a referit la crestinism"... irelevant. Eu te-am intrebat pe tine ceva.

"pe nedrept"... de ce pe nedrept? Eu ti-am pus o intrebare cat se poate de corecta si de SIMPLA. Ca tu esti incapabil sa raspunzi la ea e altceva.

"am incredere in Biblie deoarece am cercetat-o"... ai cercetat si alte scrieri din alte religii? Nu. De ce nu?

"Ai memoria scurta sau ai pofta de discutii aiurea?"... mai usor cu tupeismul. Ti-am zis, e ok doar atunci cand ai cu ce. Tu momentan nu ai cu ce.

Observ ca nici acum nu mi-ai raspuns la intrebarile de mai sus cu toate ca au fost exagerat de simple. Dupa cum am zis, daca esti depasit de subiect (si e clar ca esti) zi pur si simplu "nu stiu" si gata. Accepta ca credinta ta e bazata doar pe favoritism si ignoranta fara sa mai tastezi chestii aiurea si fara sa mai eviti. Nu o mai arde cu "da eu m-am documentat" deoarece stim amandoi ca nu e asa. Nu poti sa o arzi cu "inghetata de capsuni e cea mai buna inghetata" cand :

1 - tu habar n-ai ca mai exista si alte tipuri de inghetata
2 - nu ai incercat alte tipuri
3 - nu vrei sa incerci alte tipuri

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica eu tupeist...greu e sa te uiti in oglinda sa te vezi pe tine. Clar, pierd vremea discutand cu tine. Nu ma mai chinui sa iti explic ca nu ai dreptate, nu merita cu persoane arogante si incapatanate. Legat de intrebari, as raspunde cu mare drag la ele daca n-ar fi puse cu intentia de care dai dovada. Ce rost are sa o dau din subiect in subiect. Prin faptul ca nu am raspuns la intrebari, ar fi trebuit sa intelegi ca nu doresc sa discut atatea subiecte cu tine. Nu imi place sa repet greselile, ma documentez si cercetez ca sa iti demonstrez ceva, si cica e eronat, sau se dau nastere la alte intrebari. Nu, multumesc. Sunt satul de comentariile tale. Legat de cercetari, cica amandoi stim ca nu am cercetat nimic...mdap, lasa-te. Mai un pic si umpli paharul Gaia, incepi sa devii insuportabil de enervant prin feul tau de a fi si de a vorbi. Imi dau seama ca esti doar un hater.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vad ca si acum eviti sa raspunzi. Jalnic.

| 6684464 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pf, acum inteleg la ce te-ai referit. Dar nu cred ca se refera la a fi ei(mortii) inconstienti ci la faptul ca nu isi mai aminteste nimeni de ei. Mai am niste Biblii vechi si unele si mai vechi si in astea scrie "pomenirea", ca sa intelegi ce vreau sa spun. Pomenire=amintire asta vreau sa spun.

Poate mai sunt versete care arata ca mortii sunt inconstienti(si mi-ar place sa mi le spui) dar asta un cred ca este unul dintre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dormi fara vise si te trezesti dimineata, moartea e la fel cu exceptia trezirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,posibil,acum cand vorbim, unii pot fi morti si sa traiasca viata din moarte.Fratilor,mortu-i mort si viu-i viu!

| 6684464 a răspuns:

Nu stim. Si din cate stiu, Biblia se refera la asta cand spune "moarte" in "moarte sau viata vesnica".

In Apocalipsa 20:13 arata ca pacatosii ajung in doua locuri, ori locuinta mortilor, ori in inconstienta(morti) pana la Judecata.

| fllu07 a răspuns (pentru 6684464):

Biblia nu arata nicaieri ca dupa moarte ar mai exista viata. de fapt, ce ar insemna moartea, daca omul nu ar muri, ci si-ar continua viata?
in schimb, gasim numeroase pasaje care spun ca odata ce esti mort, esti bun mort, si sufletul moare, si singura sansa, a celui mort, mai este invierea, adica depinde de |Dumnezeu. o alta dovada in aceasta privinta, este faptul ca sunt 9 persoare amintite in biblie cu numele, care au inviat, unii au fost chiar cateva zile morti, de exemplu Lazar, a fost in stare de putrefactie, totusi cand a fost inviat nu i-a inspaimantat pe oameni cu povestiri despre focul iadului, sau sa le povesteasca cat de bine si cata fericire si implinire a fost in rai. Ioan cap 11.
In geneza 2:15-17 Dumnezeu ii spune lui Adam sa nu manance din pomul interzis ca va muri. apoi ii 3:19 ii spune ca pentru ca nu la ascultat, va muri, "caci tarana esti, si in tarana te vei intoarce"
TE VEI INTOARCE. care a fost starea lui adam inainte sa sa existe? atunci intelegem ca Dumnezeu l-a facut constient pe adam ca se va intoarce la starea de nonexistenta.

| 6684464 a răspuns (pentru fllu07):

Dar, Ioan 3:16.

| fllu07 a răspuns (pentru 6684464):

Corect. dar te poti intreba, unde este viata asta vesnica? ce vrea sa insemne? cand va fi? exista cu adevarat sau este doar un miraj?
ce te face sa crezi ca viata vesnica este dupa moarte?
eu, nu o contest, sunt 100% convins ca exista, dar la fel de convins sunt ca ea nu este dupa moarte.

| 6684464 a răspuns (pentru fllu07):

Daca tot pui mai multe intrebari, pune subpuncte. Sa o luam in ordine.
1. Langa(/in) Isus.
2. Rom. 2:7
3. Ioan 5:24 "din moarte la viata"
4. Ioan 3:16; 1Ioan 1:2; 1Ioan 5:20
5. Din nou, Ioan 5:24.

| fllu07 a răspuns (pentru 6684464):

Ce nu intelegi din versetele astea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Daca "ea nu este dupa moarte",atunci cand? Este clar ca aici,pe Pamant, suntem doar niste trecatori, epuizam energia si, precum o lumanare, ne stingem.

| 6684464 a răspuns (pentru fllu07):

Am raspuns in ordine la :
1. "unde este viata asta vesnica?"
2. "ce vrea sa insemne?
3. "cand va fi?"
4. "exista cu adevarat sau este doar un miraj?"
5. "ce te face sa crezi ca viata vesnica este dupa moarte?"

| ionutandrei2003 explică:

VellaJohny atunci mantuitorul ne spune despre rai si iad.

| VelaJohnny a răspuns (pentru ionutandrei2003):

Da, spune. In unele traduceri cu referire la Gradina Edenului se foloseste termenul „rai". In alte traduceri „paradis". Gradina Edenului a fost pe pamant, citeste Geneza capitolul 1 si 2. Raiul si cerul nu sunt tot acelasi lucru. La inviere, oamenii vor trai din nou in paradis/rai, adica pe pamant. Pana la urma scopul lui Dumnezeu in legatura cu oamenii a fost acela de a se inmulti, de a umple pamantul si de a-l stapani.

Psalmii 115:16 „Cerurile sunt cerurile lui Iehova,
dar pământul l-a dat fiilor oamenilor."

E adevarat, vor merge oameni la cer, insa nu toata omenirea.

Psalmul 37:29 „Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el."

E complicat, is multe versete care explica partea cu cine si pentru ce vor merge la cer, care dintre oameni. Oricum, legat de iad, majoritatea traducerilor moderne traduc termenul ebraic „șeol" si grecesc „hades" (adica iad) prin mormant sau locuinta mortilor. Tocmai pentru ca nu se refera la un chin vesnic, ci se refera la locul unde toti mortii merg, mormantul comun al omenirii, si am aratat mai jos cu versete, mortii sunt inconstienti.

| ionutandrei2003 explică:

VelaJohnny si Gaia eu cand am scris acest comentariu nu m-am gandit si la alte religii, dar accept parerea oricui sj fiecare este de ajutor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionutandrei2003):

Nu ai specificat nimic in intrebare legat de o singura religie. Chiar si asa, cel mai corect era sa astepti raspunsuri din mai multe puncte de vedere nu doar dintr-un singur punct, dintr-o singura religie.

Chiar si asa, eu l-am intrebat pe vela de ce trebuie sa ne luam dupa religia si cartea lui religioasa. Nu ti se par intrebari bune? Nu consideri ca trebuie sa ofere niste argumente bune pentru religia lui daca tot sustine ca a lui e miezul din fanta? Din moment ce sunt foarte multe religii si fiecare zice cate ceva cand vine vorba de moarte, nu crezi ca varianta lui vela are competitie si ca daca afirma ca trebuie sa ne luam dupa biblie si ca biblia are dreptate, atunci trebuie sa prezinte dovezi si argumente valide?

Dupa cum observi, vela evita sa ofere niste argumente pentru religia / cartea lui. Ce concluzie poti trage din asta?

| ionutandrei2003 explică:

Flu 07 eu vorbeam cu velajohnny si gaia.

| ionutandrei2003 explică:

Flu 07 dar cand este dupa tine viata vesnica?