| Dan193 a întrebat:

Daca te rogi pentru un suflet care presupui ca a mers in iad, credeti ca Dumnezeu ii vegheaza si are grija cum poate de ei, chiar si daca au mers in iad?

Va rog fara luat peste picior, chiar sunt in durere.

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, adventistii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sufletele nu merg in IAD fiindca dupa moarte nu mai ramane nimic decat AMINTIREA. V-a fi o reanviere dar aia va fi la timpul potrivit, ACUM nu mai este nimic. Pentru un OM te poti ruga CAT ESTE IN VIATA, dupa aia nu mai este nimic decat AMAGIREA Satanei pentru a ceia confuzie si amaraciune.

| danay72 a răspuns:

Omul este sufletul și când moare merge în pământ nu în alt loc. Dumnezeu ii va învia în paradisul promis care va fi dupa sfârșitul acestui sistem rau de lucruri. Întrucât Dumnezeu cunoaște inima ii va învia pe toți oamenii care merita. Ioan5:28,29,Eclesiatul9:5,6,10,Ezechiel18:4.

| milan9 a răspuns:

"dupa moarte nu mai ramane nimic decatamintirea " spune mai sus un pretins crestin, dar demn urmas al doctrinei lui Stalin... sad
Biblia spune din fericire cu totul altceva...
Omul nu e doar suflet. Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe...

| milan9 a răspuns:

Sfarsitul vietii pamantesti nu intrerupe legaturile dintre semeni, dintre suflete.
Daca Dumnezeu este Cel Care ne indeamna sa ne rugam unii pentru altii (caci spune"mult poate rugaciunea staruitoare a celui drept") atunci nu doar ca ne foloseste aceasta rugaciune pentru sufletele celor dragi, dar chiar te indemn calduros la a implini aceasta datorie crestina pentru cei care nu se mai pot ei singuri ajuta cu ceva...

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu nu vegheaza nici acum. Crezi ca vegheaza dupa moarte?

| xerxes1 a răspuns:

Este o inventie a bisericii crestine ca sa mai faca rost de bani si de pe urma mortilor.

| AC4S4 a răspuns:

Dupa ce omul pleaca din aceasta viata, nu mai ai ce face.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Dupa ce moarte, nu mai poti face nimic pentru acel om.

| PsyhoChild a răspuns:

Buna.
Sufletele care au ajuns in iad pot iesi de acolo.Trebuie sa te rogi pentru acel suflet si la Dumnezeu.De fiecare data cand se pomenesc mortii la biserica se spune ca ei nu mai sunt chinuitii cat timp are loc slujba aceea.Pentru a scoate un suflet roaga-te din toata inima la Dumnezeu sa il ierte si fa fapte bune.