| emilia21 a întrebat:

Credeti ca Dumnezeu ne aude tot timpul cand ne rugam, poate sa-ti aline suferinta care o ai in suflet?

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Da, Dumnezeu exista si mereu ne asculta, si ne alina suferinta, durerea din suflet si lucrul asta il stiu sigur, mi-a fost dovedit de multe ori. El este mereu acolo, trebuie doar sa avem credinta.

17 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Emilia21, daca iti spun ca D-zeu nu exista, problemele tale se vor rezolva vreodatá? Probabil ca da, atunci cine a dus la rezolvarea lor? Stii cine? TU! Prin vointa si puterea de a trece peste cei rau, ai rezolvat acea parte dureroasa a vietii tale.
D-zeu ca entitate nu existá. E parerea mea si mi-o sustin de cate ori am ocazia. D-zeu = contiinta, vointa, mila, puterea de a ierta. Te-ai nascut cu ele, nu ti-au rasarit din senin. Daca le ai, multumeste-le parintilor tai.

nony
| nony a răspuns:

@emilia21

Una e ¨sá vrei sa existe¨ ala e ¨sá existe¨. Tu VREI sa existe ca o solutie la problemele tale.Ai zis ca prima data te-au ajutat parintii. Ei eu fost D-zeu-ul tau.Prin sfaturile lor, prin sustinerea lor, prin bunatatea lor.Asta vreau sa-ti spun. D-zeu, chiar daca ar exista, probabil ar intinde mana spre cei din Haiti sa-i scoata de sub daramaturi si sa intregeasca familiile distruse. Familia ta nu e distrusa, problema ta e departe de a fi imposibil de rezolvat.Nu cred ca ai nevoie de ¨forte divine¨ pentru a o rezolva, ai nevoie de incredere si vointa.Atat.Daca ai inteles mesajul meu, ok. Daca nu, continuá sa crezi in fantasme, e alegerea ta.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu stiu daca ne aude dar sunt convinsa ca ne dorim sa ne auda, altfel de ce ne-am mai ruga?

| Razvan a răspuns:

Dumnezeu ne aude oriunde. Dumnezeu nu trebuie cautat in Biserica ci in noi insine.Sa te cunosti inseamna sa iti accepti divinul si demonicul din tine.Despre asta e vorba mereu in viata.Despre cine triunfa la final
Dumnezeu e cea mai buna solutie pentru a-ti regasi sperantahappy
El stie exact cine esti si prin cate ai trecutsi te iubeste pentru ca esti o parte din ce a fost candva Totulwinking

| Sოﺁℓε a răspuns:

Dumnezeu este peste tot el ne aude tot ce vorbim si el poate sa iti aline dar gandeste-te ca nu nu numai uh esti pe acest pamana (nu e o jignire ) sarmanul trebuie sa ne faca pe plac la toti si sa ne "judece" uneori sper ca te-am ajutat fundita?/ big grin

| oz a răspuns:

Suferinta? cati oameni bolnavi de cancer sau alte boli incurabile, s-au rugat, si acum sunt oale si ulcele? nu cred ca sufei mai mult decat au suferit cei de mai sus.de ce te-ar ajuta pe tine, daca nu ia ajutat pe ei?

| BeT a răspuns:

Emilia fi foarte atenta:Intrebarea pe care ai pus-o, cine a pus-o tu sau EL-Creatorul?

| BeT a răspuns:

Emilia, nu te lasa lovita niciodata de vorbele celor din jurul tau. celor care te jignesc zimbestele. Vorbestei Tatalui Creator, si prin cuvinte simple si cere-i ce iti doresti...Eu intodeauna cind il rog ceva ma pornesc lacrimile.eu nu mi-am cunoscut tatal, asa ca vorbesc Domnului Dumnezeu, exact cum i-as vb. tatalui meu.

| BeT a răspuns:

Iti dedic aceste rinduri, nu te superi DA?! PT. Emilia.-De mic copil visam sa"zbor"Sa plec din asta Lume.Acolo sus in lumile de vise.Sa pot simti si Eu-adevarata fericire.Trecut-au anii din viata mea. Exact cum trece-un tren prin gara.Care se-opreste ne-ntrebat.Chiar daca nimeni nu coboara!

| ÅñdRa a răspuns:

Tot timpul ne alina suferinta, mai devreme sau mai tarziuhappy...chiar daca pe moment crezi ca nu te aude, sa stii ca nu ea asa, El mereu ne aude si mereu ne ajuta chiar daca uneori nu ne dam seama care este ajutorul lui.

| mersifrumos a răspuns:

Cum poti sa crezi asa ceva? Doamne ce mai aud laughing ca Dumnezeu ne aude cand ne rugam. Dumnezeu ne aude tot timpul! Dumnezeu ne aude chiar si cand ne rugam, asta nu inseamna ca ne si asculta, si motivele pot fi multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sa stii ca ne aude si acum sau mai tarziu tot o sa ne raspunda, dar sa stii ca, conteaza si cum te rogi ca ar fi culmea sa zici stii Doamne vreau un bmw si o casa cu 10 etaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony cred ca esti ateu.am citit intr-o carte undeva ca si ateii cred. am stat de vorba cu cineva care este ateu spunea ca da exista o forta asa numea el pe DUMNEZEU este dovedit stintific ca exista dumnezeu si ti recomand sa citesti marturii ale oamenilor care au trecut prin moarte clinica iar emiliei la fel exista multe marturii ale oamenilor care au fost in moarte clinica si siau revazut intreaga viata. Da DUMNEZEU ne aude si ne vede

| emilia21 explică:

Oz nu am nevoie de critici, am scris doar asa o intrebare, in plus tu nu sti ce se intampla in viata mea!

| emilia21 explică:

Multi dintre voi nu intelegeti sensul intrebari asa ca nu mai criticati, nu am spus ca mi-as dori ceva si l-am pus pe Dumnezeu sa imi indeplineasca dorinta, asta scoate-ti voi din gura voastra, nu eu. Asa ca stiu sa dau si stupid care meritati. nu cred ca sunteti in masura sa judecati!

| emilia21 explică:

Uite Traian a inteles intrebarea mea, chiar daca nu am scris-o corect, multumesc si celorlalti, care ati raspuns, fara critici!

| emilia21 explică:

Nony eu nu te judec acum si iti spun ca nu e bine cea ce crezi, dar eu cred ca e bine sa gandim ca Dumnezeu exista, de multe ori am avut probleme si mai mari decat care le am acum, si am iesit victorioasa daca m-am rugat si m-am gandit pozitiv, si binenteles ca parintii sunt langa mine, dar uite ca de data asta nu ma pot ajuta, e o problema mai personala si nu vreau sa-i implic, iar ei imi respecta decizia. Eu cred ca Dumnezeu ne intareste, daca ne rugam! acum fiecare cu parerea lui!