| Culiceanu_Liviu_1977 a întrebat:

Daca te rogi simti putere iubire si o putere daruita de sus voi dragilor ati simtit fiori ai iubirii de Biserica de Dumnezeu.

43 răspunsuri:
| danay72 a răspuns (pentru danay72):

Daca trebuia sa se inchine la ingeri le spunea clar. Apoi cand apostolul Ioan a incercat sa se plece in fata unui inger, acesta l-a oprit. Apocalipsa22:8,9

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Si copiii care sunt in Africa si mor de foame? Ei au nevoie de hrana si Dzeu nu le da. Sau o persoana care e omorata, ce vina are? Dzeu de ce nu face nimic? Pai era mai bine fara religie, ea ne-a tras in jos, un exemplu fiind Inchizitia. Nu sfintii au dus lumea mai departe, ci descoperirile stiintifice.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Da dar tot nu sti raspunsul la intrbarea mea, si inca ceva, tu cum poti sa judeci deciziile divinitati nefiind in stiinta de cauza, in sensul ca tu stii de ce sau pentru ce moare cineva? Nu pentru ca doar dumnezeu stie spuneai ca ce vina au uni oameni ce sunt ucisi etc. poate au fost ucisi pentru : a nu mai face rau, a ajunge in rai, sau pentru a le salva sufletul in sensul ca daca ar mai fi stat pe pamant s-ar fi indreptat pe cai mai rele. nu vad sensul afirmatiei tale doar pentru ca mor oameni inseamna ca nu exista Dumnezeu? Nu e asa, daca tot o ti cu stiinta de ce nu se pot explica vindecari miraculoase, sau sfinti care miros tot timpul a mir si nu putrezesc, toate acestea NU AU FOST EXPLICATE de oameni de stiinta.

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Îngerul a respins închinarea apostolului DOAR pentru ca exista riscul de a fi confundat cu divinitatea sau considerat "extensie" a Divinităţii, pe când el era doar un alt fel de slujitor in folosul mantuirii oamenilor.
Mai exista apoi riscul ca cei din jur (cititorii scrierii - neiniţiaţi încă deplin în creştinism) să îl confunde pe acel înger cu un zeu – lucru total inacceptabil în situația respectivă (pentru că riscul era real – ei trăiau într-o vreme a idolatriei care Îl excludea pe Dumnezeu).
Astăzi nu mai există riscul ca cineva să confunde pe Unicul Dumnezeu cu creaţia...

| milan9 a răspuns (pentru justinko):

Este vorba despre libertatea omului, peste care Dumnezeu nu trece. O libertate responsabilă pe care El o respectă în mod deplin...

Libertatea omului este ceva dincolo de care, poate greşesc, dar tind să cred că nici Dumnezeu nu doreşte să "cerceteze", să intuiască sau să vadă viitorul.
Aceasta este în fond libertatea- forţa de a schimba lucrurile, necontrolată de nimic coercitiv.

Astfel, faptele noastre cred că au darul de a fi o "surpriză" chiar şi pentru Dumnezeu - o adevărată delectare pentru El, sau o dezamăgire profundă pentru Cel care este în continuă stare de răstignire pentru noi (pentru că tot în formă continuă sunt şi păcatele omenirii...).

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Geniale raspunsuri ai. Cum poti sa afirmi ca un tata care isi omoara copilul in bataie si-a omorat copilul pentru ca el "sa nu faca rau, sa nu ajunga in iad, sa i isalveze sufletul", cel putin asa reiese din ce ai zis tu mai sus. Eu ma refeream la faptul ca unii oameni omoara alti oameni si te intrebam unde e Dzeu acolo. Ti-am mai explicat treaba cu minunile. Sunt lucruri pe care momentan stiinta nu le poate explica, dar o va face in viitor. ASa cum in trecut oamenii mureau de la pneumonie sau de la rabie si s-a descoperit vindecarea, asa va fi cu alte treburi inca neelucidate in prezent.

Vad ca tie iti plac mult moastele, esti si tu un pupator din ala inrait? Nu uita ca in Biblie scrie clar ca nu exista mijlocitor intre om si Dzeu decat ISus, si ca Dzeu nu se afla in temple construite de mana omului, ci in suflelte noastre.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Eu ma refeream la faptul ca Dumnezeu nu intervine in situatiile amintite de tine din anumite motive nu ca un tata isis omoara copilul ca sa ajunga in rai ci Dummnezeu poate vrea sa-l primeasca in rai si nu intervine.Alti zic ca cum poate exista un Dumnezeu asa rau sa te chinuiasca vesnic? oameni buni dar cat DE BUN este Dumnezeu daca ne da BUCURIE VESNICA.Si tu chiar crezi ca daca ei vor afla cum se intampla lucrurile astea nu va exista posibilitatea ca cu cat le studiaza mai mult sa-si dea seama ca numai Dumnezeu putea face asta? happy Ok daca vor fi dovedite asta nu inseamna ca sunt false,pentru ca in biblie zice ca toate se vor descoperi,atunci de ce uni oameni care sau rugat la DUMNEZEU ma refer la cel adevarat, sau vindecat, daca e cum zici tu ca nu exista Dumnezeu atunci s-ar fi vindecat orice om care are credinta in zeul lui, dar fazai ca nu e asa, deci nu e ceva ce poate provoca mintea noastra deoarece orice om are minte dar nu orice religie are vindecari miraculoase sau sfinti si atunci daca tot ma faci pupator de moaste, sfinti sun simbolul dreptati si al puritati mai intai respecta macar aceasta ide, eu cred in ceva care ma indruma pe calea respectului a intelegeri tu la ce te inchini la TV, citesti o carte si uau,, am sens in viata,,, sau poate sa urasti pe cei care cred in ceva? Si la sfarsit vei sti cum toti oameni in ipostaza asta a sfarsitului stiu ca e prea tarziu ca sa vrei sa mergi pe calea,, pupatorilor de moaste,,. Si acuma repet citeste cu atentie, daca toate lucrurile aproape din ziua de azi au fost explicate de unde sti ca nu au sursa divina, cum explica oameni tai de stiinta ca universul s-a format din ciocnirea unor particule cand la incepu nu exista nici praf nici timp big grin.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

"Dumnezeu poate vrea sa-l primeasca in rai si nu intervine" - iti dai seama ce idiotenie e asta? Putea sa aleaga si alte metode Dzeu, nu prin suferinta.

Pai nu e asa bun daca iti da foc vesnic pentru eternitate. Era si un banc la un moment dat, care e cat se poate de real:

Un hoț intră să fure într-o casă în care trăia o femeie cu copilul ei nou-născut, în timpul jafului femeia se trezește, și panicat, hoțul împușcă din greșeală pruncul... Mama înnebunită de durere sare de pe balcon și moare... Măcinat de vină și remușcări, hoțul merge la biserică să ceară iertare lui Dumnezeu. După legile creștine, mama merge în iad pentru suicid, copilul merge în iad pentru că a murit nebotezat, iar hoțul ajunge în Rai pentru că s-a convertit și l-a acceptat pe Dumnezeu.

Si asa e Dze-ul tau bun, nu?

"uni oameni care sau rugat la DUMNEZEU ma refer la cel adevarat, sau vindecat" - Unii se scrie cu doi i si s-au vindecat, nu "sau vindecat". Bine ai zis tu, unii, nu toti. Simplu. Pentru ca acei oameni au mers si la medic sau pur si simplu prin rugaciune s-au autosugestionat si boala a recidivat, exista si asa ceva.

"fazai" - corect: faza-i

"sfinti sun simbolul dreptati si al puritati" - Sfintii sunt simbolul dreptatii si al puritatii: lasa ca nu toti sunt asa.

Eu sa ma inchin la tv? Eu nici nu ma uit la tv laughing)

Am citit mii de carti care mi-au aratat mai multe decat nu mi-a aratat 11 ani de mers la biserica.

"toti oameni ": Toti oamenii, ai uitat sa mentionezi ca numai 2 miliarde din 7 sunt crestini, restul au alte religii, ce vor face ei, vor ajunge in iad doar pentru ca asa zice religia noastra? E o mare porcarie.

"unde sti ca nu au sursa divina," - De unde stii? Totul va fi explicat stiintific la un moment dat. Si apoi, legat de formarea universului sunt foarte multe teorii, inca se mai cerceteaza, dar prefer sa cred teoria Big Bang decat ca Pamantul are 6000 de ani.

Hai ca nu are rost sa ne mai ciondanim mult, suntem pe lungimi de unda diferite.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru milan9):

Esti tu sigur ca povestile alea exista? este o probabilitate de 60% ca acele povesti sa fi fost spuese de niste oameni cu probleme psihice + cred ca stii cum merge telefonul fara fir porneste ceva si ajunge altceva.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Exista o vorba academica si anume cand un om nu are argumente se ia de alte aspecte care nu au legatura cu subiectul dar il pun in avantaj, cum faci tu happy vezi tu Dumnezeu nu e rau, bai omule ai o viata, 50-60-70 de ani depinde de fiecare poate mai putin, in care sa faci si ce-ti place da sa mergi la biserica 2 ore din 7 zile si sa fi cat decat bun si sa mai spui o rugaciune ti se pare greu? Atunci cum poti spune ca e rau cand iti cere niste lucruri de bun simt.Si,,vrajeala,, ta cu autosugestionarea e eronata, fiindca una e ca sa ti se dea un cub de zahar sa ti se zica cum ca ar fi aspirina ca in vietnam si altai ca oameni de O ANUMITA RELIGIE sa beneficieze de anumite vindecari, daca ai cat de putina logica tiai pune anumite intrebari legate de acest fapt. Adica de ce autosugestionarea functioneaza la anumite religi? Asteas chesti de 2 bani si ca sa stii acum mii de ani un an nu avea aceeasi lungime, adica asa considerau unele popoare in sensul ca in 12 luni la ei puteau fi si 2 ani, ciudat dar ceva de genu. Si ti-am zis faza cu big bangul, daca ar fi existat particulele alea ce sau ciocnit atunci n-ar mai fi fost nevoie de big band deoarece s-ar fi format planetele oricum din moment ce exista materie, nu are sens cum sa ciocnit materia ce nu exista.

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Ha! Ha! Eu consider ca tu bati campii, nu eu. Vrei sa ne batem in citate biblice sa vedem cine castiga? Ai uitat sa precizezi ca Dumnezeul crestinilor cere asta, nu alt dumnnezeu, sunt n zeitati in lumea asta. Ai si tu dreptate pana la un punct, dar eu nu am vazut nicio vindecare, cel putin in jurul oamenilor pe care ii cunosc, iar cazuri cu vindecari miraculoase sunt n, dar nu am gasit niciunde dovezi concrete, documente, doar simple relatari. Stii ca teoria Big Bang a fost descoperita de un preot catolic? Tare Dumnezeu asta, ca i s-a revelat in asa fel tocmai uni preot.

Decat sa cred intr-un zeu invizibil, mai bine cred in stiinta si in ceea ce experimentez pe propria piele.

| justinko a răspuns (pentru Elvina):

Da si Luther a fost catolic pana la un punct. Cred cam scris asta de 10 ori azi dar citeste,, Efectele benefice ale rugaciuni,, de Alex Carrel

| Elvina a răspuns (pentru justinko):

Emotii pozitive si autosugestie - cam despre asta e vorba in carte, nu?