| ateuNEGATIV a întrebat:

Daca un ateu are credinta in el e credincios la vreo religie, zeu?
"Ateismul este o concepție care se bazează pe respingerea religiei și pe negarea existenței oricărei divinități." Tot respectul pentru activitate și premiile obținute, dar există două probleme cu "noua" definiție:

- ateismul are legătură cu credința (și anume, cu respingerea ei), și nu cu religia; credința și religia nu sunt sinonime, după cum nu toți oamenii care nu au o religie sunt automat atei (spre exemplu, deiștii sau liber-cugetătorii), și tot după cum există religii non-teiste (ca anumite ramuri buddhiste);

- ateismul nu este "negarea existenței oricărei divinități"; negarea presupune o atitudine activă; ceea ce ai definit tu se numește "strong atheism"; însă ateismul este atât: lipsa credinței în zei, indiferent că o persoană, ca ateu, consideră că poate dovedi inexistența lui Dumnezeu sau doar îi lipsesc dovezi pentru asta.
Când cineva spune "nu cred că există", este ateu, nu contează dacă mai spune și "cred că nu există", cele două lucruri NU sunt același lucru, diferența poate e mai vizibilă atunci când spui "nu cred că mă înșeală nevasta" față de când spui "cred că nu mă înșeală nevasta"; în primul caz gradul de certitudine legat de fidelitate este posibil să nu fie 100%, dar în al doilea e certitudine, siguranță 100%.

Răspuns Câştigător
| Geass a răspuns:

Credinţa se manifestă exact nu numai pentru divinităţi, dar în cazul creştinilor când aud cuvântul credinţa automat se gândescbig grinumnezeu tu care eşti bun blând etc...

35 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ateu slab, ateu tare... Oare cum o fi diminutivul de la ateu? Ateuţ? sau Ateuş?

| Geass a răspuns:

Chiar contează dacă este ateu sau nu? Eu îl felicit pentru ideea lui de a ne aduce aceste informaţii.

| 4b a răspuns (pentru Geass):

Eram curioasa, nimic mai multwinking

| ateuNEGATIV explică (pentru Geass):

Sunt ateu doar eram curios daca credinta inseamna automat sa crezi intr_o divinitate

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

Poti sa ma intrebi orice doresti

| ateuNEGATIV explică (pentru Geass):

Tu vb germana?

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ce onoare:p bun, pana la urma, daca nu crezi in Dumnezeu, atunci esti ateu, nu crezi in existenta Lui, iar credinta te indeamna sa crezi.

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

Nu cred ca exista o divinitate pana nu apar dovezi care sai demonstreze existenta dar nu sunt convins ca nu exista asa cum acum o mie nu stiam de multe lucruri, mereu apar lucruri noi asa ca accept orice, sunt deschis la orice
credinta in mine nu ma obliga sa cred in dumnezeu gresesti

| Geass a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Nu, înafara de unele cuvinte.De ce?

| ateuNEGATIV explică (pentru Geass):

Am crezut din moment ce ai pe hitler ca avatar

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ray frate, pai tu astepti sa coboare un inger din cer sa-ti spuna despre existenta lui Dumnezeu?

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

Tu de ce nu crezi in alt zeu? vreau dovezi stiintifice

| Geass a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Heh,sincer am pus acest avatar să văd cum reacţionează anumite persoane când îl văd şi rezultatele sunt după cum m-am aşteptat, mă amuz teribil.

| ateuNEGATIV explică (pentru Geass):

Copii de gradinita nu le baga in seama esti ateu negativ?

| Geass a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Da,nu cred că o să mă pot numi vreodată pozitiv deoarece măcar si 1% cred în existenţa unei divinităţi.

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Pentru ca eu cred Biblia;)daca vrei, vizioneaza asta: http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

Nu multumesc am citit vechiul testament

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Okhappy

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Multumesc

| Geass a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Credinţa se manifestă exact nu numai pentru divinităţi, dar în cazul creştinilor când aud cuvântul credinţa automat se gândescbig grinumnezeu tu care eşti bun blând etc...

| 4b a răspuns:

Tu esti pro sau contra ateilor?big grin

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

Ce inseamna pro sau contra?

| 4b a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

De partea cui esti tu raymusic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Este ateu convins. daca nu iti spune el iti spun eu

| ateuNEGATIV explică (pentru 4b):

A nimanui

| 4b a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mersi

| ateuNEGATIV explică (pentru anonim_4396):

Nu exista ateu convins, convins de ce ateismul nu-i doctrina, dogma, religie convins ca nu exista o divinitate sunt asa convins cum esti cu restul zeiilor asa sunt si eu cu totii

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4b):

Nu ai pentru ce dar pana iti raspundea raymusic...are dreptate raymusic nu e ateu convins e un ateu simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Scuze..esti un ateu si atat bine asa/?

| ateuNEGATIV explică (pentru anonim_4396):

Zi-mi un ateu convins de pe TPU

| ateuNEGATIV explică (pentru anonim_4396):

Dar ce as putea sa fiu mai mult? tu nu sti cei ateismul asta e problema, sunt doua tipuri pozitiv si negativ puternic si slab, cel slab neaga existenta lui dumnezeu nu o infirma sau o afirma 100 la suta

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Ee asta-i alta treaba. Eu stiam ca ateii nu au nici o convingere religioasa atat. Poate nu m-am informat eu destul despre atei.

| ateuNEGATIV explică (pentru anonim_4396):

Sasi explic eu nu am nici o convingere religioasa nu cred in nici un zeu dar nu pot afirma 100 la suta ca nu exista asa cum pot afirma ca nu exista alba ca zapada eu accept ideile noi mereu nu am idei fixe batute in cuie, cum mereu cum apar noi descoperiri de ce mas opri intr-o convingere absoluta despre un lucru?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Cam asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exact care este intrebarea aici?