| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa nu-mai confundati atei cu satanisti sau ca e religie e non religie inca ceva nu suntem dominati de diavol sau de altceva mai multe aici gasiti cei ateismul http://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
(Ateismul este negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități.[1] Conform altui sens al aceluiași cuvânt, având în vedere etimologia greacă a cuvântului ateism, în care prefixul „a" înseamnă „fără" sau „nu" și „theos" înseamnă „zeu", este definit ca ateu cineva care nu crede în zei, fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, implicit ateismul este absența credinței în zei.[2][3]
Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
Dat fiind că lipsa divinității ar goli de sens religia, dar nu neapărat[4], existând religii care nu încorporează zei în cadrul lor, ateismul este deseori echivalat cu o respingere a religiei în general.)

20 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Ce-i de făcut?

Următoarea întrebare este: ce trebuie să facem în această situaţie? În primul rând nu trebuie să intrăm în panică.

După Înviere, Hristos le-a spus celor ce cred în El: "iată Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." (Matei 28, 20). Apocalipsa ne spune şi ea că victoria finală va fi a lui Hristos. Aşadar, nu trebuie să ne pierdem nădejdea, ci să ne apropiem mai mult de Hristos. Unii au încercat să conceapă soluţii omeneşti pentru a scăpa de Antihrist, dar acestea vor fi ineficiente atunci. Singura scăpare va fi la Dumnezeu. Acum încă avem biserici, preoţi şi slujbe aşa că e bine să profităm de ele cât timp se mai poate. Trebuie să ne spovedim, să participăm regulat la slujbe şi să ducem o viaţă duhovnicească.

Va veni însă vremea când nu pe vă mai putea sluji lui Dumnezeu pe faţă şi de aceea trebuie să ne obişnuim încă de acum cu rugăciunea lăuntrică. O altă problemă este să renunţăm la tot ce înseamnă lux şi ne obişnuim să trăim cu puţin. În zilele lui Antihrist cei care nu vor primi pecetea acestuia nu vor putea cumpăra nimic şi de aceea vor trăi foarte greu.

Principala preocupare va trebui să fie mântuirea, nu supravieţuirea, pentru că, după cei trei ani şi jumătate ai domniei lui Antihrist, oricum va veni sfârşitul lumii şi nu va mai supravieţui nimeni în lumea asta.

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Vechea vrajeala pls lasa-ma cu de astea

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Libertatea de a alege justifica judecata si sentinta vesnica si confera faptelor valoare morala. Si daca nu ar exista libertatea, faptele ar fi private de aceasta valoare. Si daca ar fi facute din frica, iarasi ar fi lipsite de valoare morala. Ortodoxia invata ca ele sunt rodul deliberarii constiente, si hotararii libere a credinciosului.

| Urzi23 a răspuns:

Oamenii religiosi isi irosesc viata slujind divinitati… dar ei considera ca fac cel mai bun lucru cu putinta. Ateistii inca sunt in dezbatere sa stabileasca ceea ce este cu adevarat bun, in care sa merite sa iti investesti cea mai pretioasa avere, viata! Ce durere, ce tragedie ar trebui sa fie sa poti realiza ca ai trait toata viata in minciuna si iluzii… mai ales daca esti ateist!

`Batranii nu se convertesc la ateism, pentru ca o data cu aceasta convertire ar veni la pachet si constientizarea marii risipe, ce nu va putea fi niciodata recuperata.` Tinerii sunt mai tentati sa se converteasca la ateism tocmai din exact aceeasi strategie (de a minimiza riscul), de teama ca nu cumva sa riste sa isi risipeasca viata, iar, la batranete, sa regrete

Ii invit cu caldura pe ateisti sa il citeasca pe Eminescu… sau macar poezia aia cu toate-s vechi si noua toate! Dar poate e un fapt al evolutiei umane (cel putin la mine a fost clar )

| anonim_4396 explică (pentru Urzi23):

Eminescu era ateu

| Urzi23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este interesant ca, de vreme ce ateismul este o optiune construita pe negarea optiunilor altor oameni, rezulta automat ca ateistii considera ca oamenii religiosi se inseala in ‘orientarile’ lor. In mod analog, homosexualitatea nu este definita ca aheterosexualitate sau nonheterosexualitate sau antiheterosexualitate. Homosexualii nu afirma ca heterosexualii ar gresi, s-ar insela sau ar fi rai. Ci doar afirma ca o chestiune atat de intima poate fi tratata decat de persoana in cauza si nu se poate supune scrutinarii altora.
Insa ateistul (asertiv, care se justifica public, prin media, si binecuvanteaza libertatea de expresie) nu doar sustine ca el este lipsit de o credinta anume… ci ca aceasta convingere a sa este cea absolut corecta. Si, implicit, deoarece credinta sa ar fi cea corecta (si universal valabila, pentru toti oamenii, nu doar aplicabila persoanei respective), credintele tuturor celorlalti, pe care acesta le neaga, ar fi gresite

| Necrophagist a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt era o negare mai delicata si plina de abisuri, oricum nu un ateism.Cred ca Schopenhauer ar putea releva cat de cat acea situatie

| Laura a răspuns:

Ai făcut româna cu instalatorul? Care era grec?

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Cu profa de engleza am facut de ce intrebi?

| Laura a răspuns (pentru anonim_4396):

Că ești un agramat care tocmai a descoperit apa caldă și se crede deștept.

| anonim_4396 explică (pentru Laura):

Laura tu esti o fata care are hormoni in cap nu-i asa?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Antipaticu):

Isi dau nr meu sa vb la tel in engleza

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Antipaticu):

Greseli gramaticale in limba romana si eu ce sa fac sti ce lasa-ma cu patriotismul tu sti de cate ori blestem ca m-am nascut in tara asta acum sa invat si limba in veci

Răspuns utilizator avertizat
| Mindreader13 a răspuns:

Pff... daca ar face toti diferenta ar fi bine...