| anonim_4396 a întrebat:

Daca stiinta spune ca Universul are un inceput, daca religia spune ca Dumnezeu e inceputul, atunci de ce nu pot fi cele doua asociate?
De ce nu isi dau mana?
Macar din perspectiva religioasa daca nu stiintifica, pentru ca pe religiosi nu ii incurca nimic, ci din contra, îi avantajeaza.
Mai bine zis, de ce nu vor ei accepta conceptia panteista?
Macar am reduce ura cauzata de frica fata de teoria Big Bang, care pe deasupra mai e si dovedita.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu la ce religios care are si creierul la el ai vazut tu frica de teoria Big-Bang, mai ales ca aceasta a fost prima data enuntata de un...preot. Preot care s-a si chinuit mult timp sa i-o explice lui Albert Einstein, fara rezultat.
In fine, probabil pe TPU aceste lucruri nu sunt foarte cunoscute de atei si religiosi, si de aici, confuzia.
Sa lasam Big-Bangul.
Intrebarea ta este in principal: de ce nu incearca Stiinta sa il caute sau sa il explice pe Dumnezeu, ok? Sa il cuantifice, cumva.
Un raspuns l-am dat eu acum cativa ani,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16742070/
Un altul l-a dat un fizician de curand, de la minutul 4:00.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Dupa cum observi din cele doua raspunsuri, Dumnezeu nu este suficient de definit ca sa poata fi explicat de una sau mai multe stiinte, indiferent ca este vorba de Fizica, Matematica sau...Neurologie.
E pur si simplu, prea complicat sa-l pui pe prezumtivul Creator al universului in niste Legi cu care incerci sa explici si universul.
Daca exista in Ro "Just six numbers" a lui Martin Rees, (un astrofizician), vei vedea acolo ca asta s-a tot incercat nu de putine ori, dar cu putine sanse.
Daca vrei un bonus la: DA, Stiinta NU se poate ocupa de Dumnezeu, mai jos ai esecul si concluzia unui ateu destul de celebru...
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16224809/

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Stiinta opereaza cu mai multe ramuri si toate sunt eficiente.
Filosofia e regina stiintelor si e o ramura.
Filosofia e un strop de dorinta impletita cu ratiune, chiar daca ignori asta.
Ne dorim, de aceea rotitele merg.
https://www.tpu.ro/......atuit-din/
Cert e ca unii isi doresc prea mult si nu mai gandesc deloc.

| ania a răspuns:

De ce sa nu isi dea mana?