| Mămăligă59 a întrebat:

"Religia a fost şi este, cel mai mare obstacol pentru cunoaştere. Să ne amintim cum a început totul."

"Atunci când vine vorba de impactul dintre religie și știință, în aproape toate site-urile și blogurile susținătoare ale ateismului găsim astfel de afirmații ridicate la rang de dogmă. Cei mai mulți atei îmbrățișează fără reținere această concepție promovată ca un motto de bază împotriva credinței în Dumnezeu, alături de celebrul slogan "religia este opiul popoarelor" (Karl Marx).

De fapt sintagma "religia este împotriva științei", este doar o prelucare grosso modo a ideii că "oamenii religioși sunt împotriva cunoașterii științifice".

Desigur că dacă nu ar fi existat confuzia de termeni teoria evoluției = ştiinţă și religie = inchiziție, atunci o mare parte dintre ateii de astăzi ar fi înțeles mult mai uşor că oamenii religioși nu sunt împotriva cunoașterii științifice ci doar împotriva teoriei evoluției speciilor, la fel cum sunt și împotriva religiozității greșit înțelese. Desigur că facem aceste generalizări de opinie în linii mari, de altfel existând și atei care nu sunt împotriva religiozității așa cum există și religioși care nu sunt împotriva evoluționismului. Însă aceasta este o altă discuție.
Este credința în existența lui Dumnezeu irațională și naivă? Este această credință într-o Forță Atotputernică învechită și demodată? În prezent o mare parte din comunitatea științifică sunt adepții ateismului, dar acest lucru nu ar trebuie să ne indimiteze sau să ne facă să ne îndoim de ceea ce credem. Totuși, în trecut cât și în prezent, au existat oameni care aveau convingerea fermă în faptul că Dumnezeu există și El este responsabil pentru tot ceea ce ne înconjoară. Acești oameni pe care vreau să vii prezint au ajuns la această convingere a lor pe baza a ceea ce au descoperit și au studiat întreaga lor viață. Hai să vedem câțiva dintre cei mai cunoscuți:

Johannes Kepler (1571-1630)

Kepler a fost un stălucit matematician și astronom. A avut contribuții în domeniul fizicii opticii și a stabilit legile mișcărilor planetelor în jurul Soarelui. De asemenea, el a ajuns aproape de a descoperi conceptului newtonian cu privire la gravitatea universală, chiar înainte ca Newton să se nască! A fost descris ca:"Omul ce a început procesul prin care superstiția a fost înlocuitã cu rațiunea" datoritã marii sale opere și descoperiri în domeniul astronomiei. El și-a rezumat crezul afirmând: "Sunt creștin". L-a recunoscut pe Dumnezeu drept: "Creatorul plin de bunãvointã care a adus în ființã natura din nimic". Legile sale, ale mișcãrii planetare, au fost rezultatul credinței într-un Dumnezeu al ordinii, și nu al haosului.

Robert Boyle (1627-1691)

Pe lângã faptul cã a fost un pionier al chimiei moderne, el a avut o contribuție însemnatã la progresul gândirii știintifice. Printre multe alte descoperiri renumite, cercetãrile sale în domeniul raportului dintre presiunea și volumul gazelor este cunoscutã și astãzi sub numele de Legea lui Boyle. Boyle nu a considerat cã existã vreun conflict între știintã și credința sa creștinã. A scris cãrti religioase, inclusiv o colecție de meditații creștine pe care le-a descris ca simple observații din naturã având drept scop ilustrarea adevãrurilor creștine.

Sir Isaac Newton (1642-1727)

A fost unul dintre cei mai mari oameni de știintã, autorul a foarte multe descoperiri, printre care legile gravitației, legile mișcãrii și calculul matematic. Contribuția sa la progresul știintei acoperã domeniile fizicii, matematicii si astronomiei. Punctul sãu de vedere, ca om de știintã, a fost afirmat clar atunci când a spus: "Ateismul nu are sens. Când mã uit la sistemul solar, vãd pãmântul aflat la distanța potrivitã de soare pentru a primi cantitatea corespunzãtoare de cãldurã si luminã. Asa ceva nu s-a produs din întâmplare." Investigând miscarea planetelor, Newton a vãzut mâna lui Dumnezeu la lucru. Iatã ce a mãrturisit el: "Acest sistem extraordinar al soarelui, planetelor și cometelor poate izvorî doar din sfatul și stãpânirea unei Fiinte inteligente."

Samuel Morse (1791-1872)

A inventat telegraful și codul Morse ce-i poartã numele. Cuvintele primului mesaj telegrafic transmis oficial au fost alese din Biblie: "Ce lucruri mari a fãcut Dumnezeu!". El si-a descris opera de-o viațã cu cuvintele: "Este opera Lui… Nu nouã, Doamne, nu nouã, ci Numelui Tãu dã slavã - Psalmul 115:1." El nu a considerat cã existã vreun conflict între științã și religie.

Matthew Maury (1806-1873)

A fost o figurã de frunte în domeniul oceanografiei și hidrografiei. A scris și cãrti renumite, dintre care unele au devenit cele mai populare manuale în domeniu. A susținut cu vigoare proiectul Cablului Transatlantic – prima realizare fantasticã în materie de comunicații mondiale – și a contribuit la el în calitate de consilier. A apãrat cu mult zel folosirea Scripturii în cercetãrile și scrierile sale: "Am fost acuzat de oamenii de științã… cã citez Biblia drept confirmare a principiilor geografiei fizice. Biblia, spun acestia, nu a fost scrisã în scopuri științifice și de aceea ea nu reprezintã o autoritate în probleme știintifice. Sã avem iertare! Biblia este o autoritate în orice domeniu de care se atinge. Biblia este adevãratã și știinta este adevãratã, și de aceea, fiecare, citite corect, nu fac decât sã o dovedeascã pe cealaltã ca fiind adevãratã."

Rene Descartes (1596-1650)

El a fost un matematician, om de știință și filozof faimos francez, căruia i se mai spune și "tatăl filozofiei moderne". El era un adept al Bisericii Catolice, având în același timp și o dorință pasională de a descoperi adevărul. Sistemul său filozofie începe prin celebra maximă: "Gândesc, deci exist!". Următorul său pas pe care l-a făcut, pe care multă lume îl ignoră, a fost procesul de a stabili cu certitudine existența lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu ocupa un loc principal în filozofia sa. Fiind dornic de a deține într-un fel adevărul el a ajuns la o singura concluzie, astfel a afirmat că: "Adevărul nu este sigur decât datorită faptului că Dumnezeu este sau nu există şi că El este o fiinţă perfectă iar tot ceea ce este în noi vine de la el."

Michael Faraday (1791-1867)

A fost un pionier în domeniul pe atunci încã necunoscut al electricitãții. Este inventatorul generatorului electric și al transformatorului electric. De asemenea, a construit unul dintre primele motoare electrice. Contribuția sa în acest domeniu a fost recunoscutã o datã cu denumirea unitãții de capacitate electricã dupã numele sãu: faradul. A rãmas un om smerit, în ciuda faptului cã lua masa de prânz cu regina Victoria și cã la prelegerile sale asistau membri ai familiei regale. A fost prezbiter în biserica sa localã și a predicat adesea Evanghelia. Când a fost întrebat de un reporter ce speculații face în legãturã cu ceea ce urmeazã dupã moarte, el a rãspuns: "Speculatii?! Nici una. Am certitudini. Stiu în cine am crezut. Și sunt încredințat cã El are putere sã pãzeascã ce I-am încredințat pânã în ziua aceea."

James Joule (1818-1889)

Este renumit datoritã contribuției sale în domeniul fizicii, realizând legãtura dintre cãldurã și miscarea mecanicã; de aceea numele sãu a fost dat unitãții de mãsurã a energiei, Joule-ul. Este, de asemenea, autorul Legii lui Joule, cât si unul dintre întemeietorii științei termodinamicii, pe atunci o științã nouã, oferind bazele experimentale ale renumitei Prime Legi a Termodinamicii (a cãrei consecințã trãdeazã faptul cã universul nu s-a putut crea singur). El a simțit o armonie puternicã între munca sa si adevãrul descoperit în Biblie. Mulți colegi de-ai sãi, oameni de științã, i-au împãrtãșit punctele de vedere și nu au îmbrãțișat darwinismul, care, la acea datã, fãcea ravagii în Anglia. În consecințã, în 1864, la Londra, 717 oameni de științã au semnat un manifest remarcabil intitulat "Declarația studenților în științele naturale și fizice" în care își mãrturiseau încrederea ce o aveau în "integritatea științificã a Sfintelor Scripturi." Joule credea cu tãrie cã Dumnezeu este Creatorul și a afirmat cã are urmãtoarele prioritãți: "Dupã cunoașterea și împlinirea voii Lui Dumnezeu, urmãtorul meu țel este sã cunosc câte ceva despre atributele Sale – despre înțelepciunea, puterea și bunãtatea Sa – așa cum sunt ele arãtate de lucrarea mâinilor Sale."

Francis Bacon (1561-1627)

Bacon a fost un mare filozof englez și este cunoscut pentru că a stabilit metoda științifică prin experimentare și logică. În opera sa "De Interpretatione Naturae Prooemium", Bacon își stabilește ca scopuri descoperirea adevărului, servirea țării și a bisericii. Deși opera lui s-a bazat pe experimente și raționament, el a respins ateismul ca fiind un rezultat al insuficienței aprofundări a filozofiei, afirmând că: "Puțină filozofie duce mintea omului către ateism, dar o aprofundare a filozofiei duce mintea omului către religie."

Max Planck (1858-1947)

Planck a adus numeroase contribuții fizicii, dar el el cel mai bine cunoascut pentru teoria sa cuantică, care a revoluționat înțelegerile noastre privind lumile atomice și subatomice. Într-un articol din anul 1937 el își exprima părerea că: "Dumnezeu este prezent peste tot". El credea cu tărie că acest Dumnezeu este atotputernic, atotcunoscător și plin de îndurare. Din punctul lui de vedere: "atât știința cât și religia poartă o bătălie neîncetată împotriva scepticismului și dogmatismului, împotriva necredinței și superstiției având ca scop final îndrumarea către Dumnezeu."

Louis Pasteur (1822-1895)

A pus bazele noii științe a microbiologiei și bacteriologiei. A inventat vaccinarea, imunizarea si pasteurizarea, datoritã cãrora au fost salvate viețile atâtor oameni. Este autorul Legii biogenezei ce afirmã cã viața nu poate proveni decât din viatã, contrazicând ideea, pe atunci la modã, a evoluției prin generare spontanã. Pentru Pasteur, nu există nici o contradicție între științã și creștinism. El a afirmat cu tãrie cã: "stiinta îi apropie pe oameni de Dumnezeu". Ca om de științã remarcabil, el a ajuns la concluzia cã pretutindeni existã dovezi ale unui "proiect divin" și a refuzat insinuãrile haosului. A afirmat: "Cu cât studiez mai mult natura, cu atât sunt mai uimit de lucrarea Creatorului."

Nicholas Copernicus (1473-1543)

Copernicus a fost astronomul polonez care a pus bazele sistemului heliocentric care postula că planetele se roteau în jurul Soarelui. El a studiat la diverse universități europene, iar noul său sistem planetar a fost prezentat la Vatican în anul 1533. El n-a simțit niciodată vreo persecuție religioasă, fiind acceptat atât de către catolici cât și de protestanți. El s-a referit de mai multe ori la Dumnezeu ca fiind aceea forță care a pus în mișcare și întreține ceea ce vedem astăzi noi pe cer, și anume sistemul nostru solar în toată complexitatea sa. El nu vedea nici o contradicție între ceea ce afirma Biblia și descoperirea sa, și anume sistemul heliocentric.

William Thomson (Lord Kelvin) (1824-1907)

Este binecunoscut pentru forma riguroasã pe care a dat-o științei termodinamicii și pentru formularea primei legi a acesteia (propusã inițial de Joule) și a celei de-a doua legi, folosind o terminologie precisã. Ambele legi conferã însã evoluției un cadraj neștiințific. A descoperit scara temperaturii absolute, ale cãrei unitãți au primit numele de grade Kelvin, în cinstea sa. A patentat în timpul vieții sale 70 de invenții. El a zis: "Pretutindeni în jurul nostru se aflã dovezi copleșitoare ale unui proiect divin inteligent și binevoitor. Concepția ateistã mi se pare atât de lipsitã de sens încât nici nu o pot exprima în cuvinte." Nu a vãzut nici un conflict între științã si Biblie și era convins cã: "În ce privește originea vieții, știința susține în mod cert o putere creativã".

James Clerk Maxwell (1831-1879)

Teoria electromagneticã, al cãrei autor este, precum și ecuațiile câmpului magnetic, asociate ei, au pavat drumul spre fizica secolului XX. Maxwell a fost un creștin devotat ce a studiat Biblia și a activat ca prezbiter în biserica sa, având o credințã și un zel binecunoscute prietenilor și colegilor sãi din cercurile știintifice. O rugãciune descoperitã între notitele sale, spune: "Dumnezeule Atotputernic, care l-ai creat pe om dupã chipul Tãu și l-ai fãcut un suflet viu ca sã Te poatã cãuta pe Tine și i-ai dat stãpânire peste creaturile Tale, învațã-ne sã studiem lucrarea mâinilor Tale pentru a supune pãmântul spre folosința noastrã și întãrește-ne rațiunea pentru slujirea Ta; ca astfel, sã primim binecuvântatul Tãu Cuvânt, pentru a crede în Cel pe care Tu L-ai trimis, sã ne dea cunoștiința mântuirii și a iertãrii pãcatelor noastre. Toate acestea ți le cerem în Numele aceluiași Isus Hristos, Domnul nostru."

Mai pot fi enumerați mulți alții, precum Fleming, pionierul electronicii, care a scris: "Existã dovezi abundente cã Biblia, deți scrisã de oameni, nu este produsul minții omenești. Ea a fost întotdeauna veneratã de nenumãrați oameni ca fiind cuvintele transmise nouã de cãtre Creatorul universului." Lister, care a inventat chirurgia antisepticã, a declarat: "Sunt un om care crede doctrinele fundamentale ale creștinismului." Simpson, care a inventat anestezicele, când a fost întrebat care este cea mai mare descoperire a vieții sale, a rãspuns: "Faptul cã L-am gãsit pe Mântuitorul." Dalton, care a pus bazele teoriei atomice, a fost de asemenea, un creștin devotat. Nu trebuie sã-i uitãm nici pe ceilalți precum: Babbage(știința computerelor), von Braun (rachete spatiale), Euler (calcul matematic), Mendel (geneticã), Pascal(probabilitate), Ramsay (chimie), și mulți alții care au mãrturisit lumii întregi, cu îndrãznealã, credința lor neezitantã, fãrã compromisuri.

Aceștia sunt doar câțiva dintre oamenii de științã cu descoperiri sau invenții remarcabile care nu au socotit că există vreo contradicție între credința lor în Biblie, drept Cuvânt desăvârșit al lui Dumnezeu, și geniul lor științific."
Cum comentati?

55 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Si religia este o forma educatie.

NOname
| NOname a răspuns:

LouiseStephanie: "... oamenii religioși nu sunt împotriva cunoașterii științifice ci doar împotriva teoriei evoluției speciilor..."

"Most men would kill the truth if truth would kill their religion." - Lemuel K. Washburn.

Cât despre încercarea de a manipula prin apelarea la personalităţi cunoscute, se poate şi invers.

http://youtu.be/78aBQtu3JIM

Peste 90% oamenilor de ştiinţă sunt persoane non-religioase (şi în obiectivitatea şi corectitudinea lor, personal, am mai multă încredere, căci nu prea au motive să mintă şi să fabrice "adevăruri").

- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg
- http://i.imgur.com/PvsEPik.jpg
- http://i.imgur.com/chmeXPo.png
- http://i.imgur.com/GHS9wF1.png
- http://i.imgur.com/aMj0qQE.jpg
- http://i.imgur.com/EziR3wK.png
- http://i.imgur.com/rTrqGJ6.png

Oricât ţi-ar plăcea, ştiinţa şi religia nu se prea pupă, căci prima se ocupă cu realitatea, iar realitatea o contrazice indirect pe a doua, bazată pe poveşti.

| yekto a răspuns (pentru NOname):

"căci nu prea au motive să mintă şi să fabrice "adevăruri")." cat te inseli in privinta asta. cerceteaza stiintific situatia astawinking

NOname
| NOname a răspuns:

"...indemnul la iubirea aproapelui e bun, atat"

De acord.

În completare:
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax.

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase." - Blaise Pascal.

| doctorandus a răspuns:

Kepler era astrolog si credea in vrajitorie. Newton respingea dogma Sfintei Treimi. Descartes a scris opere care au fost trecute la index. Copernic a fost declarat eretic. Maxwell s-a lepadat de bisericile parintilor sai. Nasterile sub anestezie au fost considerate contrare Bibliei.

| relian a răspuns:

Ce parere am? Una nu prea buna.In primul rind tu spui ca ateii nu inteleg.Acelasi lucru se poate spune despre tine ca tu de fapt nu intelegi.Ateii nu sint impotriva religiosiilor, ci spun daca poti intelege ca daca am fi fost religiosi cu toti nu am fi fost astazi aici. Daca religia nu ar fi fost la putere mii de ani si inca este am fi fost poate altundeva acum.Deci cam asta arata ateii sau vor a zice nu ce tu crezi.Si mai cred ca daca nu te opreau cei de pe site le ocupai tot spatiul cu exemplele tale neconcludente.Si de ce spun asta? Simplu pentru ca daca te uiti la toti cei pe care tu iai enumerat o sa constati ca pe atunci biserica taia si spinzura. Daca cumva spuneai ceva impotriva bisericii dispareai in secunda urmatoare.Acum existau oameni cu capul unde trebuie si care gindeau si voiau sa faca ceva, ori pentru umanitate, ori pentru ei insasi sa demonstgreze anumite lucruri si ce trebuiau sa faca dupa tine? Sa spuna da nu credem in religia voastra? Daca spuneai adevarul tu ce idee ai mai ajungeau ei sa studieze ceva? Cred ca incerci sa arati ceva dar fara sa stai prea mult pe ginduri. Daca Newton n-ar fi spus da eu cred in Dzeu lar mai fi lasat careva sa studieze? Sa fim seriosi.Toti cei din perioada religioasa cind biserica taia si spinzurau toti au spus si recunoscut public ca ei cred in Dzeu.Dar adevarul era cu totul altul.Ii dureau pe ei la basca de Dzeu.Ei ca sa isi atinga scopul, ceea cei interesa sau facut frate cu dracul vorba aia si asa omenirea a fost impinsa putin cite putin inainte.Astazi de ce cei care se ocupa de stiinta nu mai merg la biserica? De ce nu se mai spune da eu cred in Dzeu? Pt ca astazi biserica nu mai poate lua capul nimanui din fericire pentru omenire. Uite ca idee cite sau descoperit de cind biserica a pierdut puterea.Asta cred eu xca biserica este o piedica in calea progresului.De ce? Simplu poate ca se naste un om care este capabil sa descopere cine stie ce, care duce omenirea undeva departe si spre ceva bine ok? Dar daca persoana asta se nasta intr-o familie de religiosi fanatici acel copil posibil mare descoperitor sa nu se mai poata manifesta.Despre asta vorbesc ateii nu car avea ceva cu religiosi.Parerea mea este ca daca am fi fost cu toti religiosi si astazi am fi ramas in pesteri avind in jurul nostru frunze de banan, daca le am fi avut si pe alea.Deci primul ateu a fost Adam iar religia prin Dzeu a vrut si la pedepsit. Daca cineva te pedepseste pentru ca incerci sa gindesti, pentru ca rei sa iti fie bine e de naspa.Deci axcei mamri savanti enumerati de tinme asta au facut, sau facut frate cu dracul siau trecut de ei.

| anonimg a răspuns:

"Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator..." (Evrei.4:12) Caci daca n-ar fi viu, ar fi o nebunie sa te lupti cu cineva/ceva fara viata.
Si tocmai pentru ca exista aceasta lupta se dovedeste faptul ca Dumnezeul Bibliei exista, si "a randuit o zi in care va judeca lumea dupa dreptate, prin Omul pe care L-a randuit pentru aceasta si despre care a dat tuturor oamenilor o dovada netagaduita, prin faptul ca L-a inviat din morti…" (Fapte.17:31)

Sunt unii care se lupta cu vocea Lui care este glasul constiintei. Unii isi aduc glasul constiintei la tacere dar fac acest lucru nu spre binele lor, ci spre raul lor. Si cei care fac acest lucru sa fie siguri ca nu vor mai putea fi mantuiti, chiar daca poate mai tarziu isi vor dori aceasta. Curata nebunie din partea omului! Oare Dumnezeu vrea raul omului? N-a murit El pentru salvarea noastra? Cum pot unii sa aiba o minte atat de ingusta si sa Il lepede tocmai pe Acela care le poate da viata!
"Si nu vreti sa veniti la Mine ca sa aveti viata!" (Ioan.5:40)

| Mădă0611 a răspuns:

Iar articolul asta. Stiinta si religia nu pot fi prietene din moment ce stiinta e cu dovezi, lucruri exacte, iar religia e cu basme. Religia a omorat oameni care afirmau ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, nu invers, stiinta afirma ca vremea nu are treaba cu pacatele oamenilor, bolile la fel (cu prostia are), stiinta afirma ca un dumnezeu atat de uman nu poate fi decat o inventie; daca te uiti bine peste vietile oamenilor de stiinta dati exemple, o sa vezi ca ba au fost indoctrinati, ceea ce ea o lege la acea vreme, nu ca acum n-ar fi, ba aveau un zeu personal fara a-l desparti de tot de cel biblic din lipsa de informatii.
Repet: lucrurile care exista pot fi descoperite oricand, de catre oricine. Cate au fost descoperite si nespuse pentru ca ar fi contrazis religia/credinta crestina, sau oricare ar fi fost?
App de numele din articol, ca vad ca va tot perindati pe aici cu "oamenii de stiinta crestini". Probabil cel mai urat om de crestini e... (buhuhuhuhu) Darwin, ca deh, a zis ca omul a evoluat din maimuta --> http://i.imgur.com/ObTpzg7.jpg dar n-a fost singurul care a observat ca toti suntem la fel doar ca suntem adaptati mediului. Daca n-ar fi fost el sau Wallace, ar fi fost altii. Instinctul de supravietuire ne face curiosi, articolul dat de tine e dovada ca si oamenii religiosi il au, deci sunt ce a spus Darwin. >:)

| milan9 a răspuns:

Dar creștinismul colaboreaza cu stiinta si nu exista astazi nici o incompatibilitate intre știinta si credinta (nu mai punem la socoteala teoriile fanteziste fara substrat stiintific, nedemonstrate, care inainte de toate se contrazic și între ele)... happy

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Oamenii de stiinta onesti au optat pentru o religie cosmica si s-o respinga pe ceea doctrinar - dogmatica.mai exct se crede ca este posibil sa se ajunga l-a o cunoastere unificatoare, sintetica intre religie si stiinta.nu trebuie sa uitam ce a facut inchizitia cu multi ani in urma/de aceea oamenii de stiinta resping si (pe buna dreptate) actualele religii institurionalizate(doctrinar-dogmatica).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Nu forma institutionalizata sau neinstitutionalizata este problema
(Mantuitorul Si-a lasat Biserica Sa ca pe o institutie divino-umana unica).

Daca in mod firesc aceasta institutie, Biserica lasata de Dumnezeu, nu are alta misiune decat aceea de a transmite har, de a invata si de a ajuta, problema catolicilor evului mediu a fost alta. Ei au transformat-o temporar in instrument de cenzurare a libertatii. Nu a fost vina Bisericii ca institutie.

Crezul si valorile ei nu s-au schimbat, nu s-au alterat. Vinovati sunt imbecilii care atunci si-au imaginat ca le pot forta interpretarea asa cum vor ei.
Intelegand si facand altceva, altceva decat valorile crestine, ei au devenit dusmani ai Bisericii.

Chiar daca ei erau pusi sa o serveasca, s-au aflat in infama situatie de a-i denatura crezul si valorile, de a o deturna temporar de la misiunea ei. happy

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Iar ajungem la contradictii si nu are rost, tocmai aici e problema religiile sau institutionalizat.devenind o unealta folositoare oamenilor politici, lumea este condusa de o mafie politico -religioasa. oamenii de stiinta au tras semnale de alarma, ca, daca lumea nu-si schimba modul de gandire(mai ales politicienii) o sa disparem.nici nu-ti dai seama cat de isignifianti suntem la scara universului.i-a gandeste-te acum catva ani in Indonezia un tsunami provocat de un cutremur a spulberat 320.000 de oamenii.religiosii o sa spuna valeu ne bate elohim.dar pe langa aceste cutremure naturale, omul isi bate joc si de natura.(poluari, defrisari de padure, padurea ne da oxigenul.e.t.c.)dar deh politicienii isi fac cocioabe, pochi manastiri si prea fericitul (la banii lui )caterala manturii prostilor.franta si Germania deja regreta ca ne-au primit in U.E. noi si bulgarii suntem cancerul U.E. nu vezi ca toti doctorii aproximativ toti i-au drumul occidentului/si raman doar cei slabi pregatiti.

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă nu ești un om extraordinar de prost și încuiat, îți vei da seama că poți să ai parte și de cunoaștere, să cercetezi și să descoperi anumite chestii și în același timp poți să crezi și într-o entitate sau în ce zeu vrei tu, dacă asta te face să te simți mai bine și-ți oferă un mai bun confort psihic.
Dar cum majoritatea sunt obscen de proști și încuiați, așa ceva o să vezi mai rar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ai completa dreptate. Maxim Respect pentru raspunsul tau. E prima oara cand vad asta pe TPU de 2 ani juma' de cand sunt. Daca ar fi intrebarea mea ti-as da automat funda dar multumeste-te si cu un vot laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Fundă? Ce căcat să fac cu niște pixeli portocalii?

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Ideea e ca acele 23 de contraagumente aduse evolutionismului nu sunt nici pe departe false, ba chiar se bazeaza pe niste principii fundamentale ale naturii, respectiv stiintei.
Dar NU ZIC CA NU ESTE ADEVARATA, DAR NICI ACELE CONTRAAARGUMENTE NU SUNT FALSE, dimpotriva. Sa fi in stare sa accepti invaliditatea lor e ca si cum ai accepta numai ceea ce ti-ar conveni, iar stiinta NU se bazeaza pe "ceea ce ii convine".

| doctorandus a răspuns (pentru Exilee):

Lol. Mentioneaza zece nume de profesori universitari de biologie contemporani care nu cred in evolutie.

| Mămăligă59 explică (pentru Exilee):

Da, aceea este sursa. si inca un site. dar am pus „ " big grin

| Mămăligă59 explică (pentru Exilee):

Interesant articol.

| ErrorFound a răspuns (pentru Exilee):

Hai sa te rup si pe tine si pe andronic:

1.Atunci, daca exista Dumnezeu, el de ce este in viata?

2.Inca.

3.Nu, genele exista, asa raman, dar prin combinatii se extind.

4.Atunci de ce se nasc copii cu coada?

5.Acum. Acum sunt dureroase fiindca singurul motiv pentru care mai apar sunt radiatiile de la centrale nucleare. Oamenii au invins de mult selectia naturala, fiindca nu mai moare cel slab si traieste cel puternic. Daca incerci sa intelegi de unde vine omul fara sa vezi si niste primate, mori frustrat.

6. Mutatiile previn cresterea viabilitatii acum. Fiindca nu sunt mutatii naturala. In rest, citeste la 5.

7.Din generatie in generatie apar si dispar noi organe pentru a functiona alaturi de celalte. De exemplu, apendicul. Nu-l mai folosesti si in cateva mii de ani va disparea.

8.Design definit prin incercare. Natura spune: Nu-i bun, da-l la gunoi, incercam altfel.

9.Asta e chiar prost... "In fact" i napele australiene, exista peste 9 specii de pesti care dezvolta picioare. Luati ****.

10. Da, fiindca aproape toate speciile care au evoluat, au murit. Nu mai gasesti dinozauri fiindca s-au transformat in pasari. Aceasta a fost o schibmare radicala.
Iti dau un exemplu care dovedeste asta la cai. Exista cai salbatici, exista zebre, exista magari, ponei...toate fac parte din aceiasi familie si au un stramos comun.

11.Ba da, dar asta prezinta doar ce vrea el.

12.Ba nu lipsesc. Foarte putine lipsesc, dar nu atat de multe incat sa nu fie posibila tranzitia. Uneori apar si schimbari bruste.

13.Asta e chiar prost ma... Daca el considera bacteriile fara creier, ochi, urechi sau minte dezvoltate, merita cateva palme.

14.Nu exista fiindca insectele nu au un schelet ca al nostru. Ele dispar definit, avand oasele biodegradabile. Oasele noastre raman cel putin 10000000 intacte daca nu sunt dranjate de factori externi.

15.Ba ma prost ca asta nu e posibil. REGINA nu este o specie. Lucratorii nu sunt o specie, ci deprind aceste schimbari la o varsta cand rolul lor in colonie este determinat. Gena reginei sau gena luptatorului se mosteneste.

16.Nu il pot explica ei, dar asta nu inseamna ca nu este posibil. Mintea umana este limitata, dar intr-o singura specie, evolutia interdependenta este posibila.

17.NU. Daca tu incepi sa scoti sunete cat mai complexe, acest lucru inseamna auto educare. Il faci si pe celalalt sa inteleaga pana la urma si se pune baza unui limbaj.

18.E usor sa afirmi asta daca nu cunosti. Nu este adevarat.

19.Mda, daca esti prost e usor sa afirmi astfel de imbecilitati.
Fiindca submarinul nu are viata, este facut strict de oameni.

20.Fiindca acele forme nu sunt propice vietii. O sa intelegi cand vei fi mai mare.

21.Fiindca nasterea nu este o evolutie.

22.Fiindca in vid viata nu exista. N-am ajuns inca pe Titan, un satelit al planetei neptun, dar acolo exista clar oceane cu apa. Numai Terra, Mercur si Venus au atmosfera.

23.Si omul de cromagnon? Omul de neanderthal? Astrolopitecul? Desigur, exista si falsuri, dar la fel exista si zei falsi(toti).

24.Bine, au fost depozitate rapid, dar intrebarea este: acum cat timp s-a intamplat asta?

25.Ineptie de zile mari. Datarea cu carbon 12, carbon 14 si uraniu in combinatie sunt foarte exacte. Trebuie sa fi prost sa mai zici asta. Acest lucru era valabil acum 100 de ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Exilee):

Iata ce zice un profesor universitar de Noul Testament despre cei ce nu cred in existenta lui Isus, comparandu-i cu cei care nu cred in evolutie: "These views are so extreme and so unconvincing to 99.99 percent of the real experts that anyone holding them is as likely to get a teaching job in an established department of religion as a six-day creationist is likely to land on in a bona fide department of biology". http://www.huffingtonpost.com/bart-d-ehrman/did-jesus-exist_b_1349544.html

| ErrorFound a răspuns:

Arata-mi un singur bilolog care e crede prostiile din Biblie. UNUL SINGUR!

Religia nu se bate cap in cap cu matematica, nu se bate cap in cap cu fizica sau chimia, ci cu biologia.

Desigur, un creator/zeu ar fi putut sa faca toate calculele matematica si sa proportioneze lumea in asa hal, dar daca imi dai o carte unde scrie ca un zeu a creat universul in 6 zile, pe noi intr-o zi(si a facut atetea lucruri marete in atat de putin timp dar i-au luat 40 de zile ca graveze niste tablite), iar apoi prin sute de ani de cercetare aflu ca noi ne tragem din primate, nu distruge tot ce spune acest creator?

Parca era perfect, parca stia totul, parca era peste tot, dar daca greseste o data, nu mai e PERFECT. A gresit o data si poate a mai gresit de milioane de ori. Daca aceste lucruri se bat in cap in asa hal, eu ce ar trebui sa confirm? Ceea ce stiu, ceea ce am aflat, sau ceea ce mi s-a prezentat fara sa am nici o confirmare? Plus ca: Dumnezeu se arata numai in vechime, cand oamenii nu-si puteam explica anumite chestii logice. Acum putem si uite ca zeul asta atat de iubitor si "adevarat" nu se mai arata. DE CE?

| iurii75 a răspuns:

Romani 1:20 Căci calităţile sale nevăzute, da, puterea sa eternă şi dumnezeirea sa, se văd clar de la crearea lumii, deoarece sunt percepute prin lucrurile făcute, aşa că ei sunt fără scuză.
Cu toate că nu este un manual de ştiinţă, Biblia este exactă din punct de vedere ştiinţific

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur au fost,au trait au constatat fiecare cate ceva in perioado de timp respectiva, dar as dori sa ma opresc putin, la constatarea pe scurt facuta de Sir Isaac Newton, spun pe scurt ca nu ne permite timpul si spatiul, dupa cum a constatat d-lui, ateismul nu are nici un rost, doar misca si ei praful, insa este mare lucru sa cunosti adevarul, care este unul singur, apreciem oare oamenii carepot vedea, primi si trai adevarul? Cum a afirmat Newton, ca in toate lucrurile vede mana lui Dumnezeu, si-o inteligenta inegalabila. Desigur ca este frumos sa filozofezi pe marginea lucrurilor facute deja, dar estedeosebit de important sa lasi ca doar adevarurili incontestabile a lui Dumnezeu sa-ti influenteze viata. Iata caoameni din trecut si de azi au recunoscut sau unii au fost obligati sa recunoasca existenta, inteligenta, puterea, iubirea lui Dumnezeu, insa gandirea umana, a avut influienta, pentru scurta perioada de timp, au facut unii lucruri eficiente, constatari bune, dar au trecut odata cu epoca lor, au apreciat dar in fata oamenilor au vrut cu tarie sa se scoata pe ei insisi in evidenta, si nu au promovat cu tarie si prioritate ceea ce ar fi dorit Dumnezeu, de accea s-a spus in Biblie:,, cat despre cei ce au murit, pana ce si amintirea li se uita.Eclesiastul 9:4-6., Desigur din punct de vedere stiintific Biblia este ecsacta, nu a putut fi contestata, doar azi si ieri au mai fost eretici, dar au trecut odata cu vremea lor, dar Cuvantul lui Dumnezeu a ramas in picioare, si-si continua drumul. Insa daca meditam putin la stiinta omului, iata unde a ajuns, in unele domenii poate dupa ei la cele mai inalte culmi, dar daca ne gandim in domenii importante cum ar fi medicina, stabilirea relatiilor sociale, economice, in legislative, sut in esec, sa nu vorbim de incapacitate guvernarii umane,(iata cat sunt de stiuti, nu pot elimina coruptia, terorismul, saracia, asuprirea, drogurile, divorturi, violuri, criminalitate, moarte ). Nu este rolul lor, dar totusi putini sunt constienti de incapacitatea lor si de faptul ca depind de Dumnezeu. Nu-l recunosc in caile lor, dar nici nu le merge nimic, tot ce este impotriva lui Dumnezeu merge la distrugere. Biblia spune :. Deci geniile sunt in acest sistem pentru o perioada, Dumnezeu este vesnic, geniile, au presupus sau chiar constatat, au enuntat, unii au infaptuit ce au zis si au reusit in parte, altii au esuat, dar Dumnezeu a facut tot ceea ce a fost necesar, insusi semnificatia Numelui sau

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Religiile actuale sunt institutionalizate,deservesc puterii, umilesc fiinta umana si o ameninta cu sfarsitul lumii, iadul deoarece numai asa pot stapanii masele de oamenii si pentru.a-si atinge propriile interese/religiile acestea sunt razboinice, periculoase, nu ne-a ajutat cu nimic nici din punct de vedere spiritual si nici din punct de vedere al cunoasterii/nici macar porunciile lui Iesus nu au fost ascultate aceea de a trai in armonie noi traim in dezarmonie.asa ca las-o balta cu biblia si religiile.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine ai spus Dragos, foarte bine,, dar daca suntem pe acest site, despre asa ceva vorbim, cine doreste, evident, putini sunt sinceri, insa intr-o zi se vor trezi, dar le va fi prea tarziu. Cei ce au inventat TPU, au facut un luctu bun si de folos, numai ca multi nu stiu aprecia si-si bat joc de truda altora, dar ce sa facem, tine de caracterul omului. Dar pe tine de ce nu te-ar interesa ADEVARUL biblic? Caci de el depinde viata noastra prezenta si viitoare? Dorinta lui Dumnezeu este sa salveze oameni de orce fel, nu este partinitor, dar ei oamenii, il resping, Satan nu doreste ca omul sa se apropie de adevaratul Dumnezeu, si de cunostinta adevarului(Ioan 8:44-46.), ba are multa satisfactie cand metodele lui marsave dau rod, si indeparteaza omul de Dumnezeu.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Satan,lucifer,aghiuta,scaroschi.cum sa-i mai zic drac diavol necuratul, impielitatul e.t.c.nu exista.tot raul vine din noi, noi suntem dracii gandim negativ, actionam din interese proprii.nu respectam natura deci ne autodistrugem singuri. oamenii de stiinta spun asa ca religiile autentice de pe tot globul, cele aparute cu mii de ani i.e.n.contin informatii codificate, pe care oamenii le vor descifra atunci cand vor atinge un anumit grad de cunoastere si evolutie spirituala
Dumitru C-tin Dulcan spunea in cartea s-a ''religiile sunt codificari ale evenimentelor care se petrec in interiorul sacrului''Inteligenta materiei'' daca te intereseaza o gasesti pe scribd.cheste este ca actualele religii sunt institutonalizate si au fost create de a suprima accesul oamenilor l-a cunostere.Toate religiile de stat isi bazeaza invataturile pe umilinata si frica.Numai asa pot controla mase mari de oameni in interesul lor.d-zeul biblic este tribal.acolo nu este vorba despre adevarata divinitate.sau inteligenta universala asa cum o numesc oamenii de stiinta doar 10% din oamenii de stiinta cred ca exista un dumnezeu restul nu cred, si asta tot din cauza bibliei. Dumitru C-tin Dulcan a specificat ca in viitor este necesar sa existe o singura religie si aceasta sa colaboreze cu stiinta.actualele religii nu sunt viabile.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Bine zis //tine de caracterul omului// oamenii sunt ignoranti (nu totii)la adevarurile pe care le spune stiinta daca in viitor omul nu o sa inteleaga ca trebuie sa traiasca in armonie cu tot ce-l inconjoara vom dispare, asta nu o spune doar Constantin Dulcan, ci toti oamenii de stiinta. i-a gandeste-te cat de nesemnificativi suntem la scara universului. mici ca un graunte de nisip.asa o sa disparem ca si cand n-am fi existat.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine o fi spus Dulcan, ca va fi o singura religie in viitor. Dar ceea ce spune autorul Bibliei nu minte. Dulcan o fi citit si el biblia, si a ajuns la aceasta concluzie, dar vezi ca asa le-a invartit inca cu succes ca oamenii sa creada ca ideea ii apartine lui, si nu scopului lui D-zeu,(Iata inca o umbra ). Si sa revin la spusele tale despre drac, pai el asta doreste sa intipareasca in mintea omului ca de fapt el nu exista, se ascunde, ca in toate cazurile sa nu fie el invinuit de om, pentru rautatile lui, si vezi ca omul in genere il urmeaza pe el, si nu constientizeaza ca viata lui a fost creata. Oare o fi transmis Dumnezeu informatii pentru om, prin intermediul Bibliei, in zadar? Observa cum spun multi :nu exista Dumnezeu, ba il ponegresc cum vor, dar asa vrea Satan, si are succes, vrea ca omul sa fie distrus de Dumnezeu, pentru ca el Satan este condamnat la distrugere, si dupa cum este un egoist de la-nceput, nu vrea sa piara singur. Geneza 3:15; Ezechiel 28:14-18.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga Rodica happy Domnul Dulcan este un credincios nu este ateist. specialist in neuro-spihologie,Leo Taxil la fel a facut seminarul iezuit inca din copilarie devenind calugar iezuit, a studiat biblia din scoarta in scoarta, dupa studierea bibliei a renuntat la biserica catolica devenind un mare om de cultura si ziarist dupa experienta pe care a capatat-o in timpul cat a lucrat in Biserica catolica a scos Biblia Hazlie, Viata lui Isus, Amantele papei sau ceva de genul(cartea aceasta nu circula,, inca'' in Romania. el nu-si bate joc de divibitate ci are o atitudine critica la adresa biserici catolice si a religiei catolice. daca el a fost un mare credincios urmand seminarul iezuit si dupa ce a studiat biblia ce la facut sa renunte asa usor la biserica facandui-se scarba dupa cum zice el.
Tu zici ceea ce spune autorul bibliei nu minte, de fapt au existat mai multi autori cartiile bibliei au fost scrise de diferiti autori, pe parcursul a o miie si ceva de ani nu mai stiu exact.
Nu am inteles ce ai vrut sa zici acolo Domnul Dulcan a invartit cu succes ca lumea sa creada ca ideiile ii apartin lui.si nu scopului lui d-zeu.el nu a invartit nimic citestei daca vei avea timp lucrarea lui Inteligenta materiei si ai sa vezi ca nu a invartit nimic.din potriva cei care au scris biblia au rastalmacit cuvintele au falsificat informatii autentice
Ex. Facerea divinitatea a creat lumea in sase zile si a 7 s-a odihnit fals.formarea planetei a durat miliarde de ani.iar universul dupa unii ar avea o vechime de 15 si ceva de miliarde iar dupa altii 13 miliarde de ani.
alta informatie falsa sau gresita nu stiu actuala populatie a planetei se trage dintr-o singura pereche.
pai cum iti explici tu aparitia a 3 rase europeana, africana, mongoloida si sa zicem si amerindienii/(pieile rosii) ciudat aici ca de pieiile rosii nu spun nimic din 60 milioane cati erau in momentul in care Columb a ajuns in acolo actualmente mai sunt 2, 5 milioane masacrati de albi in fine.dar cand e vorba de evrei poporul ales(cica) toti i plangem eu nu zic ca a fost bine dar si amerindienii au fost oameni.deci Dulcan nu trage umbre ci lumineaza mintea omului.
Cu privinta l-a diavol daca asa crezi tu asta este.
dar diavolii suntem noi, tot raul de pe lumea aceasta vine din noi. diavolul a fost inventat tot de mistici pentru ca nu-si explicau metehnele noastre si atunci in lipsa de explicatie au pus acesta slabiciune pe seama unei fiinte malefice.cum se intampla si cu cutremurele si vulcanii oamenii din antichitate credeau ca cearta zeii nevand cunostinte despre placi tectonice dasdeau vina pe entitati supra-naturale, nu uita Rodica ca acrualele religii care au impanzit planeta ca o plasa de paianjen se trag din religiile monoteiste si politeiste.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Oamenii de stiinta ateisti nu-l ponegresc pe dumnnezeu, ei nu cred in biblie si religiile actuale institutionalizate, ei nu exclud existenta unui creator.dar resping biblia si religiile din cauza inchizitiei a informatiilor ilogice pe care le-a constatat. si atunci se bazeaza pe cele 5 simturi cu care suntem dotati/au observat au inceput sa cerceteze si uite asa au aparut legile fizici ale matematici, chimiei, biologiei.stiinta miscari, astronomia, e.t.c.deaceea a zis Dulcan ca in viitor religiile trebuie sa coopereze cu stiinta, marile descoperiri au venit din partea stiintei si cine stie ce se va mai descoperii in viitor.deocamnata se stie ca universul este un spirit viu sunte legati unul de celalalt omul de animale animalele de vegetale vegetalele de natura e.t.c.tocmai asta trebuie sa intelegem ca trebuie sa traim in armonie cu tot ce ne inconjuara altfel o sa disparem.cu toate rugaciuniile noastre

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Acum stai linistit ca doar nu sunt eu judecatorul lui Dulcan, ti-am spus doar ca a invartit unele idei, ca sa para pentru prostime, ca-i apartine lui teza, existentei pentru viitor a unei singure religii. Dar dupa cum am mai spus nu sunt eu in masura sa judec pe nimeni, Dumnezeu sa+i judece pe fiecare, a lui judecata este dreapta. Insa vorbim, si este bine ca reusim, dar spune tu daca cineva ar studia Biblia cum zici tu din scoarta-n scoarta, oare nu ar fi scos in evidenta mesajul ei si sa-l faca public, ca doar isi dorea sa se numeasca crestin _ Dar oamenii astia vorbesc vrute si nevrute, dar nu primesc realitati. Spune tu daca este adevarat sau fals daca un asa zis crestin indiferent de rang, sau pozitie are ce sa caute in viata politica? _Lucrarile inteligente ale oamenilor, au scos in evidenta putine realitati si multa fictiune. Cu stiinta lor vor fi dati de rusine in fata intelepciunii lui Dumnezeu.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Teza ''Inteligenta materiei'' lui i aparine cu siguranta citez,, Multe din adevarurile initiale s-au pierdut intentionat din vari motive, viitorul va umple probabil aceste lacune si se va ajunge la o singura religie cu o singura fundamentare.Mai exact credem ca este posibil sa se ajnga la cunoastere unificatoare, sintetica intre religie si stiinta.Este interesant de observat ca tocmai stiintele moderne,pe masura ce patrund in profunzimea materiei,pe de o parte se apropie de religie iar pe de alta obliga religia sa se apropie de stiinta ''Leo Taxil nu a facut politica el a fost scriitor si jurnalist a renuntat la biserica catolica facanduise scraba ce informatiile eronate care abunda in biblie, bine inteles ca a scos in evidenta mesajul ei facandul public prin Biblia Hazlie acolo a scos in evidenta toate informatiile false si ilogice introduse intentionat de mistici tocmai pentru ca omul de rand (prostimea)sa nu ajunga la informatii adevarate.
Religia e o fraza de dansii inventata ca cu a ei putere sub jug sa ne mentina cred ca cunosti cui apartine acest mesaj
Religia pentru oamenii de rand (prostimea)este adevarata, pentru intelepti falsa iar pentru conducatori utila/
cine a fost inteleptii care au descoperit falsuri pai galileo galilei, giordano bruno, copernic (a fost preot si matematician)
Leo Taxil.fost calugar iezuit a renuntat si a devenit scriitor si ziarist nu a facut politica, daca asta vrei sa spui.intreabate si tu logic cum iti explici aparitia a 3 rase alba, neagra mongoloida, si amerindienii, dintr-o singura pereche,
nu-ti dai seama ca acolo este o traducere falsa sau eronata intentionat.
2.lumea aceasta a fost creata de divinitate in 6 zile si a 7 sa odihnit/stiinta a descoperit prin probe clare ca pamantul s-a format in decursul a miliarde de ani nu intr-o zi.Citeste Biblia hazlie si au sa vezi contradictiile din biblie.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Lucrile oameniilor inteligenti au scost la iveala multe fictiuni si putine realitati, pai compozitia apei ( H2O ) este o fictiune scosa in evidenta de oamenii de stiinta mai Rodica mai.galileo galilei cand a spus ca pamantul se invarte a fost o fictiune, cand giordano a spus ca pamantul este rotund si nu numai el a fost o fictiune de fapt nu este un rotund perfect este o sfera,
cand Mendeleev a completat tabelul periodic al elementelor chimice a fost o fictiune, evolutia vietii de la microorganisme unicelulare la cele pluricelulare a fost o fictiune/? mai Rodica mai citeste si tu ti-am zis inteligenta materiei si trage o concluzie sau pe galileo galilei, sau copernic ca ala a fost preot(daca-ti sunt asa de dragi preotii.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mai Rodica tu vrei sa cred in legenda facerii si a apritiei oemeniilor pe pamant din Adam si Eva.se vede cu ochii liberi nu trebuie sa fi om de stiinta ca sa-ti dai seama ca acolo sunt informatii eronate. am devenit apolitic vrei sa devin si ateist.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Ca ai devenit apolitic foarte bine, Sa devii ateu nu e cinstit in fata celui caruia ii datoram viata.Dar de ce nu poti sa crezi ca Biblia spune adevarul? Este singura si cea mai citita si mai veche carte de pe glob, in ea sunt asternute gandurile lui Dumnezeu, scrise prin intermediul oamenilor, alesi de catre El. Aceste scrieri sau profetii nu au fost scrise dupa voia omului, ci asa cum a dorit Dumnezeu le-a transmis prin Spiritul Sfant, si le-a adus oamenilor (40 barbati ) prin vise viziuni si ingeri, astfel ca pana in anul 98 e.n. a fost terminata de scris Biblia. Atunci gandeste, daca in urma ~1900 de ani au fost scrise profetii ce le traim noi inplinirea azi, iar cate au fost facute pentru alte perioade de timp, s-au implinit, inseamna ca autorul lor nu ne-a mintit, atunci este evident ca nici cu creerea lui Adam nu ne-a mintit. Si stii tu ca este un proverb in popor :minciuna are picioare scurte -, daca era minciuna, generatii de oameni, nu ar fi vorbit asa mult despre ei. Dar azi omul in mandria lui cauzata de Satan, nu poate accepta adevarul, prefera minciuna, si minciuna il duce la distrugere. Ce stiinta are omul de cati ani exista, si si-a dorit sa fie independent de Dumnezeu, ce a realizat? A ruinat pamantul, si-a distrus sursa de viata sanatoasa, nu are o viata fericita, multumita, pasnica, vesnica. Nu poate sa exprime o iubire de sacrificiu pentru semenul sau, nu poate rezolva problemele omenirii, atunci unde-i stiinta/ /?

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Vad ca nu intelegi, deci 3 rase diferite nu puteau sa apara dintr-o singura pereche Adam si Eva este la mintea cocosului, razboiele, violuri minciuna, egoismul, trufia, e.t.c.sunt metehne omenesti nu vin de la satan.biblia nu a fost tradusa corect s-au introdus falsuri tocmai pentru a ne intoxica si a ne mentine sclavii piterilor politice, Isus a spus sa ne iubim apropele ca pe noi insine stiinta a spus si spune in continuare ca noi trebuie sa traim in armonie cu tot ce ne inconjuoara, insa omul politic ifnora acest lucru, la fel si marii clerici, ei predica in biserica de dragul baniilor nu de dragul omului.la fel si sectele care s-au inmultit ca ciupecile dupa ploaie, intresul lor fiind banul. daca exista un singur D-zeu atunci o singura religie ar trebui sa fie.si aceea sa colaboreze cu stiinta. apropo cine ti-a bagat telefonul in casa pochi sau oamenii de stiinta,becul cine ti la bagat in casa pochi sau stiinta,creionul,masina,avionul,televizorul,dvd, vitaminele, medicamentele, cand te inbolnavesti la cine te duci la preot sau la medic, papa ioan paul al-ii-lea cand a fost impuscat la cine s-a dus la medic sau s-a rugat de vreun cardinal sa-i scoata glontul din corp.noi toti trebuie sa fim recunoscatori oameniilor de stiinta care a ajutat omenirea sa persevereze scotand-o din pesteri,noi traim intr-o societate corupta dar asta nu datorita oameniilor de stiinta ci datorita oameniilor politici si capii bisericilor,pestele de la cap se impute/nu vezi ca biserica bate pasul pe loc,nestiind ce sa mai faca din cauza actualei crize de ordin moral, spiritual, social, economic, e.t.c. ce a facut biserica timp de 2000 de ani nu ne-a ajutat cu nimic sa perseveram spiritual la fel si cu sectele, interesul lor e banul nu sa perseveram spiritual.pana la urma asa o sa fie cum a prezis Dulcan o singura religie care sa se subordoneze stiintei pentru ca omul sa poata cunoaste modul de organizare a universului, si sa respecte natura.
viata vesnica zici tu, pai exista condorm chimiei nimic nu piere totul se transforma, materia si energia nu dispar ci se transforma, moartea este un fenomen natural(de fapt nu exista moarte, materia moare corpul material.dar cel energetic nu. daca crezi in dumnezeu de ce ti-e frica de moarte?/hm eu trag o concluzie ca tu de fapt nu crezii in existenta divinitatii dincolo de moarte.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Foarte greu am putea totusi ajunge la un consens.Tu spui ca eu nu inteleg ce-mi zici, inteleg, numai ca nu am timp si spatiu, sa+ti scriu totul.Si unele cuvinte ce nu sunt pe placul cenzorului TPU, le taie. Fii atent, nu crezi in Dumnezeul Bibliei, Nu te lasi invatat in adevar, nu poti sa vezi realitatea, ca profetiile biblice se implinesc, ca existenta nelegiuiri, vine de la Diavol, citeste Apocalipsa 12:9-12; 1Ioan 5:19. Intr-adevar bisericile banoase, nu au ajutat cu nimic omul, doar au profitat de lipsa lui de cunoastere a lui Dumnezeu, caci majoritatea erau si sunt,, oameni ai pamantului", doar ei capii sunt in legatura cu politicul, ori crestinii adevarati nu fac politica. Spui ca eu nu cred in stiinta, cum sa nu, dar limitat, nu fac din ea un Dumnezeu, pentru ca intelepciunea omului vine de la Dumnezeu in parte, cat cunoaste omul, nu depaseste intelepciunea lui Dumnezeu, Dar stiinta a fost si este de folos daca este folosita cu judecata sanatoasa (gandeste -te la atom, Einstain, o fi zis ca vor muri mii de japonezi, intr-un ceas, era spre bucuria lui?)Exploatarea stiintei omului a dus la creerea arsenalelor militare de o precizie mare, in folosul omeniriI? De ce se lupta inpotriva distrugerii insectelor din diferite culturi, si prin aer cu avioane, si terestru cu tot felul de masinarii si substante, si nu se pot distruge? De ce nu distrug terorismul? criminalitatea? de ce nu inlatura bolile? de ce nu pot crea prin stiinta o buna comunicare in familie, de ce nu sunt golite inchisorile, spitalele, de ce nu putem comunica cu placere? Aha om fi rase diferite! Da? Nu vezi cate straturi diferite de sol sunt? Nu-l judecam noi niste furnici pe Dumnezeu > Doar la cine nu-i place compania lui in fapte si gandire nu are decat sa aleaga.Sa stii ca eu nu fac parte dintr-o secta, iar de pocainta avem nevoie fiecare in fiecare zi.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

1.Apocalipsa, un film S.F. a fost scrisa de niste persoane care au avut probleme cu psihicul. Cum poti crede asa ceva, nici copii mici din ziua de azi nu mai cred asa ceva.
2.intelepciunea, totii oamenii o au de la divinitate si oamenii de stiinta ateisti, si oamenii crdinciosi e.t.c.
intr-adevar stiinta a fost este si ne va fi de folos daca o vom folosi in sens constructiv, Aurel Vlaicu pionierul aviatiei mondiale, cand a construit primul avion el nu l-a construit cu intentia de a arunca bombe din el.(din pacate banul dicteaza in lumea aceasta)
3..de ce nu putem traii in armonie? cu alte cuvinte nu pt.ca suntem rase diferite, ci pentru ca traim dupa legea junglei omu-l e lup pt.om.legea junglei o impun/impus-o, ceii de sus. politicul si religiile, au fost atatea razboaie religiioase. stii doar ca pestele de la cap se impute.
eu nu am specificat ca faci parte din vreo secta, am zis doar ca s-au inmultit ca ciuperciile dupa ploaie.
eu nu am zis ca stiinta este dumnezeu, ci ea vine de la d-zeu. ne-a dotat cu cele 5 simturi pentru.a cunoaste lumea inconjuratoare in care traim.stiita =a stii, a cunoaste prin intermediul celor 5 simturi. daca d-zeu nu vroia sa cunoastem lumea nu ne-ar mai fi dotat cu creier am fi fost niste pocii, stalpi, bolovani, e.t.c.totusi ne-a dotat cu creier, cu neuroni gandeste-te ca creierul contine miliarde de neuroni care comunica intre ei prin sinapse.majoritatea insa nu-i folosim si normal ca se atrofiaza ca si un muschi daca nu-l folosesti el se atrofiaza.si bine inteles o mare contributie la adormirea neuroniilor au dus-o si inchizitia, si religiile ''crede si nu cerceta.''adica sa nu ne mai folosim neuronii ci sa credem in basmele lor(intoxicare)

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Pocainta,pentru a-ti schimba modul de gandire nu cred ca avem nevoie de sute de culte religioase.cei mai multi adventisti din toata U.E. se afla in Romania si cei cu asta? a schimbat cu ceva situatia din Romania nu.in Germania jumatate din popultia tarii sunt ateii cu toate acestea, au economie puternica si acolo se munceste. inca de la varsta de 18 ani copii sunt obligatii in timpul vacantei sa munceasca in diferite domenii.acolo nu se defriseaza paduriile ca la noi.''codru-i frate cu roman-ul'' nu mai e valabil, romanul a devenit dusmanul codrului.suntem ultima tara din lume o tara de c...t. suntem sclavii U.E.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dragos38):

Bine spui tu in parte, dar nu urmaresti ceea ce eu vreau sa-ti spun, tot lalaiesti, de-a matura. Nu vezi ce mesaj iti transmit? Citeste Daniel 2: 44, nu-mi tot insira vrute si nevrute, citeste mai cu eficienta, Biblia decat saraciile lumii, 2Corinteni 4:3, 4.Lasa-i tu pe adventisti in zeama lor, ca acolo sunt ca multi altii. Nu consider ca nemtii sau americanii sunt rase superioare, numai ca atat timp cat ei au avut cap sa se dezvolte romanii s-au batut, astia au fost tot intr-o alerta, unde a fost vorba de revolta, tradare, minciuna, coruptie, tup au fost si ei prezenti, Azi cum sunt? De plans, sunt cei mai mojici, nu sunt uniti, dejaba i-a invatat Mihai, Alexandru, Regii de Hohantzoler ce inseamna unitatea, ca pe astia nu i-a prins nimic, asa au fost si cand i-au atacat romanii, au baut, au mancat, au, si s-au contopit, s-au vandut, si o zeama chioara au fost si vor fi, oameni fara caracter, ce nu pot sa-si iubeasca semenii, unii sunt mai destepti decat altii de rasul lumii. Cand mergi la straini si aud de romani, parca aud de scabie, dar, cine-l cauta pe Dumnezeu, in adevar, la Dumnezeu nu este nationalitate, sovinism, invidie, egoism > Poftim, de exemplu, nu putem colabora, pentru ca nu avem aceeasi instruire, desi suntem dintr-un neam, cica, tu cauti ce crezi tu si nu stii ce, nu justifici dupa concluzia si faptele tale, eu vreau sa-ti spun lucruri adevarate, dar asta e, mai bun nu avem. M ultumesc pentru colaborare.

| dragos38 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Rodica eu nu ma iau dupa Biblie, pentru ca acolo este vorba despre zeul YHWEH zeul tribal la care se inchina vechii evrei.
nimeni nu da doi bani pe biblie, cu atat mai putin politicienii mai ales cei care jura cu mana pe Biblie, nici popii nu cred in pasajele din biblie sunt convins, dar asta le este meseria se duc in biserica dau din gura citesc evangheliile, ne mai ameninta cu infricosatoarea judedacta a lui HRISTOS. dupa slujba se duc beau si ei o bere si pace voua.Sti cum a zis Seneca religia pentru oamenii obisnuiti este adevarata, pentru intelepti falsa, iar pentru politicieni utila.eu cam stiu ce vrea divinitatea de la noi.sa respectam natura, sa traim in armonie cu tot ce ne inconjoara, sa nu comitem fapte imorale.iar pentru a respecta natura trebuie sa studiem stiintele fixe, stiintele naturii, e.t.c.
eu sunt de partea celor care au spus ca in viitor pentru a ne putea apropia cat de cat de divinitate trebuie sa existe o singura religie universala si care sa colaboreze cu oamenii de stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris cam mult si nu am citit chiar tot.
Stiinta nu contrazice deloc existena lui Dumnezeu. Doar teoriile stiintifice o fac, dar nu au fost inca demonstrate si nici nu vor fi deoarece exista un singur adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fi geniu intr-un domeniu si o nulitate in altul.
Nu dau doi bani pe un om de stiinta ateu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt dai multi bani. Asa ca pentru a-i recupera, vinde tot ce tine de tehnologie, si ca sa fim in tema, da saracilor acei bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca in tentativa voastra de a demonstra ca si oamenii de stiinta pot fi crestini ignorati foarte multe detalii importante.

Tu spre exemplu ignori faptul ca unii dintre cei pe care I-ai mentionat NU erau chiar crestini. Ba mai mult de atat, unii mai aveau si alte credinte care erau impotriva crestinismului. Un alt lucru pe care il ignori este perioada in care au trait acei "crestini". Voi cand vreti sa o ardeti cu "ui ba, si oamenii de stiinta ie crestini", tot timpul dati exemple de oameni din trecut. Cum ramane cu cei din present? Cam 90% sunt atei, restul fiind si crestini si altceva. Si apropos de religie, cm ramane cu oamenii de stiinta care nu sunt crestini dar au alte religii? Chiar si cei din trecut. Pe respectivii de ce nu-I bagi in discutie?

"Aceștia sunt doar câțiva"... lista pe care poti tu sa o oferi este una foarte mica. Eu pot sa-ti dau mult mai multe exemple de atei care au treaba cu stiinta.

Apropo de Pasteur ( si pot sa-ti dau asemenea exemple si pentru ceilalti)

"However, despite his belief in God, it has been said that his views were that of a freethinker rather than a Catholic, a spiritual more than a religious man. He was also against mixing science with religion"

"Biblia, deți scrisã de oameni, nu este produsul minții omenești"... esti sigur de asta? Nu e o poveste prea complicata, am vazut filme mult mai interesante decat acea carte. Nu e obligatoriu sa ai o imaginatie bogata ca sa scoti o asemenea carte. Daca iau mici fragmente din toate filmele pe care le-am vazut, iti scot o poveste mult mai interesanta decat cea prezentata in biblie.

Hai sa ti-l dau si pe Planck :

"Later in life, Planck's views on God were that of a deist. For example, six months before his death a rumour started that Planck had converted to Catholicism, but when questioned what had brought him to make this step, he declared that, although he had always been deeply religious, he did not believe "in a personal God, let alone a Christian God"

Mai vrei? Sigur ca unii dintre cei mentionati de tine au fost crestini dar sa nu exageram totusi.

Stiinta si religia nu au ce sa caute impreuna. Nu exista nici o intrebare la care singurul raspuns correct sa fie cel oferit de religie. TOT TIMPUL raspunsurile oferite de religie au fost inlocuite cu cele corecte (cele date de stiinta).

Ma mir ca nu l-ai bagat in discutie si pe nea' Einstein.

"Aceștia sunt doar câțiva "... vrei sa facem un mic joc? Tu imi dai numele TUTUROR oamenilor de stiinta care sunt crestini iar eu iti dau pentru fiecare cate 2 atei si o persoana de alta religie.

Apropo, vad ca si tu folosesti in mod abuziv cuvantul "religie" dar te referi doar la crestinism si la zeul respectiv.

Esti constient/a de faptul ca "religie" NU inseamna "doar crestinim" nu?

Invata diferenta dintre "religie" si "doar crestinism".

| dragos38 a răspuns:

In viitor datorita progresului stiintei religiile cam bat pasul pe loc, si atunci singura solutie este ca in viitor sa existe o singura religie care sa colaboreze cu stiinta.,, Inteligenta materiei'' Dumitru C-tin. nu vedeti cum popi nestiind ce se intampla cu schimbariile climaterice ei ies in camp ruganduse la D-zeu dar degeaba.de fapt este vorba de razboi geo-climatic. (Emil Strainu/

| doctorandus a răspuns (pentru dragos38):

Ha, ha, ha, astea-s teorii demne de Obregia. Sau mai bine zis de tratat la Obregia.

| dragos38 a răspuns (pentru doctorandus):

Amice, religiile actuale nu sunt viabile ele prezinta un d-zeu tribal/razboiul geo-climatic nu sunt basme sunt realitati, tehnologia atat de mult a avansat incat omul a reusit sa controleze clima si chiar sa o si influenteze.cu aprate sofisticate.dar tu se pare ca traiesti inca in Antichitate.

| doctorandus a răspuns (pentru dragos38):

Lol. Emil Strainu a scapat de la balamuc, d-aia scrie de "razboi geo-climatic".

| Dumniezău a răspuns:

Nu am citit chiar totul..prea mult copy-paste dar in fine.Sa ne intoarcem la prima afirmatie.Este foarte adevarata.De ce? Pentru ca religia te impiedica sa cercetezi mai profund si mai logic.Cel mai simplu a fost sa bage un personaj imaginar pe care nu il putem vedea si care a facut tot ceea ce este in jurul nostru si care a creeat universul ceea ce este total fals.E adevarat ca ne este greu sa intelegem cum am "aparut" pe planeta asta, dar asta nu inseamna ca ne-a creeat (dupa biblie) un mos invizibil care il doare in cur de noi.

| Mămăligă59 explică (pentru Dumniezău):

Majoritatea ateilor percep intr-un mod total gresit crestinismul. nu mi-e de mirare ca si tu ai facut-o happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Crestinismul are la baza un zeu inventat, asa ca totul e o inventie, indemnul la iubirea aproapelui e bun, atat, dar oamenii sunt amenintati cu iadul vesnic daca nu cred in Iisus/dumnezeu. N-ai cum sa crezi asa ceva cand detii minimum de informatii in domeniu.

| adrian1419 a răspuns:

Daca oameni de stiinta au fost religiosi asta nu inseamna ca exista sau nu exista Dumnezeu.Fiecare are parerea lui logica si pe atunci indoctrinarea era foarte mare. Faptul ca ei au zis ca Dumnezeu a facut astea arata ca inca nu descoperisera cu adevarat totul happy