| OctavianDanielMaria a întrebat:

Dacă unul se sinucide, e voia lui Dumnezeu?

32 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Dumnezeu nu exista și nu va exista
Daca vrei sa te sinuciz nu va intervii nici un atotputernic imaginar sa te oprească

| Apokales a răspuns:

Daca crestinismul are conceptul de liber arbitru, tu ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu am zis ca nu este nimic fara voia Lui. Plus ca daca este asa, atunci de ce mai faci ceea ce faci? Daca totul este scris, de ce mai stai pe TPU si nu ajungi direct la rezultat? Cu totii trebuie sa traim cu constiinta ca exista liberul arbitru. Daca lasi totul in voia lui Dumnezeu sau in cazul tau in voia destinului, atunci vei avea o mare dezamagire. Vei observa ca nu ai facut nimic si ca viata ta este mizerabila, iar destinul tau s-a schimbat din momentul in care ai luat decizia de a nu face nimic. Deci mai pui problema ca este voia Lui si nu a ta?

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Liberul arbitru nu se refera la faptul ca orice dorinta iti este indeplinita, se refera la nivel decizional ca nimeni nu poate interveni in decizia ta, o iei tu in functie de context. Daca vrea sa traiasca foarte bine, dar nu vad cum liberul arbitru l-ar putea ajuta, in afara faptului in care lua decizia de a nu se fi urcat in masina la fel cum iei decizia de a nu comite suicid. La fel si tu daca vrei sa traiesti mai mult, atunci nu mai mananci toate porcariile. Se refera strict la deciziile luate, nu la dorinte imposibile.

| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din nou, se refera la nivel decizional. Daca pretinzi ca nu-l ai este mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Capacitatea omului de a acționa numai după voința sa, independent de orice altă influență.

Ce este mai sus este dex-ul. Stiu ca nu avem liberul arbitru, dar mai rau ar fi sa crezi ca nu-l ai. Asta-i adevarul. Invata sa gandesti, nu sa-ti dau eu mura-n gura.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal ca te ia politia. Dar este decizia ta sa furi, calculata si in functie de context. Cum ar fi sa nu te judec pentru ca nu este vina ta, ci a mediului. Asta este o idee a unui socialist dus cu capul. D-asta zic este normal sa pretinzi ca exista liberul arbitru, altfel ar fi fost mai rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca crezi ca nu-l ai, atunci poti spune ca nu-i vina lui Hitler milioanele de morti. Este un om nevinovat, vina este a societatii care l-a respins. Chiar ai crede asta? Este vina lui, deci consideram ca are liberul arbitru si ca decizia nu i-a fost influentata de mediu sau consideram ca are si vina este a lui, evident si a complicilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar asta nu inseamna ca nu vor veni consecintele. Daca asa iti este scris in destinul tau sa duci o viata tragica si sa dai in cap, iar tu imi omori copilul, atunci eu va trebui sa consider ca asa a fost sa fie si sa nu te pedepsesc pentru ca si tu, ca si copilul meu, esti victima destinului nemilos? Pai, nu. Inseamna ca trebuie sa te pedepsesc si sa consider ca ai liberul arbitru, puterea de decizie si ca nu esti un simplu animal fara pic de discernamant. Intelegi acum de ce este important sa crezi ca ai liberul arbitru, desi nu-l ai cu adevarat?

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu asta era argumentul. Citeste mai bine. Ideea era ca nu trebuie raul lasat liber. Daca oamenii buni n-o sa faca nimic, atunci acesta va atinge cote alarmante. La fel si animalele alea ce vin aici.

| NotNamed a răspuns:

Se sinucide din propia initiativa. Dumnezeu nu exista pentru a ne putea controla mintile.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu.
Omul are liberul arbitru.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca unul se sinucide, e voia lui, a celui care se sinucide.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta nu e nimic in comparatie cu ce se mai zice prin popor : „Părinte, eu fac câţi copii îmi dă Domnul„
Daca copiii tai nu ii faci tu si ti da Domnul atunci clar faci sex pe lumina stinsa.,

Răspuns utilizator avertizat
| UnDiavol a răspuns:

El în tot deuana a existat niciodată sa nu te îndoi de asta el exista pentru noi și data sufletul inima pentru noi a făcut totul el exista de el niciodată sa nu te îndoi

Răspuns utilizator avertizat
| UnDiavol a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru cei ce nu o au.

| Anna20Maria a răspuns:

Dumnezeu nu contribuie la sinuciderea unei persoane deoarece El nu poate fi rau, In cazurile de sinucidere Satana e cel care iti inunda mintea cu tot felul de lucruri si ganduri care te fac sa recurgi la acest lucru!
Dumnezeu ne- a dat libertatea de a alege ce e bine si ce e rau, si de a vedea diferenta dintre cele doua!