| OctavianDanielMaria a întrebat:

Daca zeul vostru nu v-ar "promite" nemurirea dupa moarte, ati mai crede in el?

32 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap. Eu cred in Dumnezeu. Ce urmeaza dupa moarte nu se poate sti.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Tu esti panteist e o diferenta mare

| RAY a răspuns:

Iahve nu promie viata de apoi, ideea de viata de apoi nu exista in vechiul testament iar in noul vorbim de o reinviere a celor morti, biblia nu spune ca exista viata de apoi, lazar a avut parte de asa ceva? asta e mai mult o inventie a biserici care astfel a mintit oameni secole la rand, iahve nu a creat raiul sau iadul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Celcestietot
„Nimeni nu e ca tine între dumnezei, Doamne". În alți psalmi (e.g., 82:1) [5] dumnezeul evreilor ni se spune că stă de vorbă într-o adunare de dumnezei („[...] El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6]. Aceeași idee a „zeului nostru printre alți zei" este reluată și-n Exod (18:11) [7] unde Ietro, socrul lui Moise, declară: „Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;" De unde concluzia că folosirea pentru YHWH a substantivului comun plural „dumnezei" („Elohim" pluralul de la „El"/„Eloha"), în afară de a sugera un plural de politețe indică și spre multitudinea de zei/divinități pe care acesta le-a înlocuit în cursul procesului de trecere a religiei evreiești spre monoteism. La babilonieni, zeul Marduk întruchipează din ce în ce mai mulți zei (Lugal-Aki, Nirig, Nergal, Bel și Nebo). Acest fenomen de unificare a panteonului național are corespondență și în religia Egiptului, deși nici babilonienii, nici egiptenii nu au atins monoteismul iudaic. Există și alte destul de numeroase instanțe în care Biblia (Vechiul Testament) mai trădează politeismul[8] autorilor ei, care însă ele nu sunt neapărat evidente în textele traduse cât e cazul în cel original ebraic. Un exemplu este Facere 6 unde versetele în ebraică trădează o insistentă dar puțin de imaginativă intervenție care comporta repetiții peste repetiții, solilocvii ad hoc și erori gramaticale insolubile și probabil inevitabile, totul pentru a camufla contextul politeist în care a fost gândit mitul potopului original, anume acela în care avea loc un conflict între diverse grupuri și ierarhii de zei, așa cum știm că se întâmplă în variantele mesopotamiene.[9]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu

Dovezi arheologice vin să sprijine textul biblic, demonstrând că în perioada monarhică, sub Solomon, evreii divinizau mai mulți dumnezei în afară de YHWH, precum Baal, Așera (soția lui YHWH)[10][11], Milkon și Kemos. Panteonul evreiesc era ierarhic, în el intrând și kerubimi (sau heruvimi), inițial personificări ai norilor furtunii, ființe fantastice cu aripi de acvilă cunoscute și de către alte populații canaaneene [12], serafimi (șerpi înaripați) etc.[13]

Dumnezeu este fie termenul prin care se face referire la divinitatea supremă a celor trei religii monoteiste avraamice: iudaism, creștinism, islam, fie un termen sinonim cu acela de „divinitate, zeitate, zeu/zeiță". În general se poate determina la care dintre cele două sensuri se face referire într-un text prin faptul că în prima sa accepțiune termenul este scris cu majusculă, iar în cealaltă cu literă mică.

| anonimg a răspuns:

Nu te poți încrede în nici o persoană (fie Dumnezeu, fie om) care poate să te ajute și nu o face.
Dar credința în Dumnezeu depășește credința pe care o avem noi zilnic în lucrurile obișnuite (de exemplu, cred că voi face o mâncare grozav de gustoasa cu acea bucată de carne).
Pentru că omul poate să aibă siguranța vieții veșnice chiar mai înainte de ceea ce numim noi sfârșitul pământului. Pentru că Împărăția lui Dumnezeu se găsește în inima celui care o dorește și crede în ea, în Dumnezeu. Dumnezeu ne face să avem încredere în El. Și ne bucurăm de promisiunile Lui, chiar mai înainte de a le avea. Pentru că cine ajunge să cunoască pe Dumnezeu se va încrede în El, pentru că va descoperi că este iubit de Dumnezeu.
"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică." (Ioan.3:16)
Descarcă Biblia și citește comentariul acestui verset.
https://play.google.com/......ps/details

| Celcestietot a răspuns:

Bineinteles, dar El nu este zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Omanii rai primesc block, stiai happy?

| DeyCj a răspuns:

Creştinii vor crede la nesfârşit că există acolo sus(nimeni nu ştie unde) o persoană de sex masculin care scrie, ştie, şi a creat tot, indiferent de ce promite sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

laughing))),...şi ei cred că au păcătuit şi i-o bătut Dumnezo laughing)))))))))))

| Apokales a răspuns:

Dumnezeu face parte din imaginatia colectiva a oamenilor. Umanismul promoveaza drepturile omului, gandirea libera si multe altele. Umanismul l-a inlocuit pe Dumnezeu fara sa promoveze nemurirea sau viata de apoi, deci se poate crede in religii si lucruri imaginare fara asteptarea unor recompense nelimitate, ci doar efemere.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Oamenii nu au drepturi sau libertati, dar cu totii credem in ele si astfel ele exista in realitatea intersubiectiva a oamenilor. Exista 3 realitati: subiectiva, obiectiva si realitatea intersubiectiva care uneste oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, nu. Fiecare religie promoveaza idei, poti spune ca fiecare religie este o ideologie. Iisus a existat ca om si a promovat crestinismul, Mahomed a exista ca om si a promovat Islamismul (cred, sper sa nu gresesc), Buda a exista ca om, a fost un print si a promovat un stil de viata, nu o religie, dar a fost adus la rang de zeu si stilul de viata promovat a fost adus la rang de religie, Budismul. Astfel poti spune si ca exista religii moderne ca au fost relevante la timpul lor: nazismul in Germania care crede in evoluatia speciilor elaborata de Darwin, socialismul, liberalismul etc. La o a doua privire exista mult mai multe religii si in timp ce avansam altele vor fi create si ne vor uni sub o aceleasi credinte si valori.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

E o promisiune fara acoperire extrem de eficienta care valorifica lacomia si naivitatea.

| RAY a răspuns (pentru Algo098):

Egoista care satiface partea emotionala umana, crestinilor nu le pasa de cei 5, 5 mld pers care vor ajunge in iadul vesnic,nu credeti un iisus nu ne pasa, ignora suferinta din lumea asta, copii imobilizati la pat de mici, cu cancer iar irinel baga vrajeala cu iubirea lui iisus, e clar faptul ca sunt doar pe interes atat

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu promite vesnicia in cer pentru cei ce sunt ai Lui Hristos, prin dragostea cea nemarginita cu care ne-a iubit si ne iubeste, El ii iubeste si pe credinciosi si pe necredinciosi, ii cheama la El si pe unii si pe altii, dar este alegerea fiecaruia, El ne-a dat liberul arbitru.
Chiar daca nu ne-ar promite nemurirea, ceea ce este o erezie, noi stim ca si aici pe pamant avem nevoie de El, El ne poarta de grija in fiecare zi, nu stiu daca o mama sta intotdeauna la capul patului de spital al copilului ei, dar stiu ca Dumnezeu o face, si in cele mai grele momente, El este langa noi si Dumnezeu spune ca ne putem baza pe El. El ne-a lasat biblia, este mesajul de dragoste al Lui Dumnezeu catre noi, El ne iubeste, si chiar daca prietenul tau cel mai bun, sau parintii tai aici de pe pamant, nu iti pot garanta mantuirea si raiul niciodata, tu tot ii iubesti si ii asculti, de ce? De ce iti iubesti si iti asculti parintii? Oricum nu iti pot garanta nimic in momentul in care vei pleca de pe acest pamant. Dar ii iubesti si ii asculti pentru ca te iubesc, pentru ca stii ca iti vor doar binele, pentru ca fac totul ca sa iti fie bine si sa fie langa tine, chiar si cu un prieten apropiat, poate ca nu iti poate oferi prea multe, material vorbind, dar te simti bine in prezenta lui, pentru ca ai o relatie frumoasa cu el.
In celalalt sens, o persoana care iti daruieste cate o casa si o masina anual, dar de care stii ca nu te iubeste si face acest lucru din datorie, sau din alte motive, nu te simti atat de bine in prezenta ei, vezi in privirea ei ca nu esti acceptat de ea.
Dar Dumnezeu promite vesnicia, raiul, prin dragostea Lui de la cruce, Dumnezeu a dat totul pentru tine si pentru mine, si te cheama la El.

1 Ioan 4 :18 ''În dragoste nu există frică, ci dragostea desăvârşită alungă frica, pentru că frica are de-a face cu pedeapsa. Cel ce se teme n-a fost făcut desăvârşit în dragoste.''
Dumnezeu nu vrea sa ne temem, ci sa fim curajosi si iubitori, prin Hristos.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Promite reinvierea celor morti nu viata de apoi, scrie ca cei morti numai stiu de ei doar cei vi

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Este adevarat ceea ce spui Ray, dar toti vor fi inviati pentru judecata.
Uite ce scrie in Matei 25:31 ''Când Fiul Omului va veni în slava Sa, împreună cu toţi îngerii, atunci El Se va aşeza pe tronul slavei Sale 32 şi toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii aşa cum desparte păstorul oile de capre 33 şi va pune oile să stea la dreapta Lui, iar caprele, la stânga.

34 Apoi Împăratul le va zice celor din dreapta Lui:

– Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu; moşteniţi Împărăţia care a fost pregătită pentru voi de la întemeierea lumii!''

Apoi celor de la stanga le va spune ''Apoi le va zice celor din stânga:

– Plecaţi de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit pentru diavolul şi pentru îngerii lui!''

Cine a fost nascut din nou prin jertfa Domnului Iisus Hristos, nu mai vine la judecata, dar cine nu a fost mantuit prin singura cale de mantuire, acela va veni la judecata, pentru ca plata pacatului este moartea, ori platim noi acest pret in iad, ori plateste Hristos pentru noi la cruce, El a platit deja, trebuie doar sa acceptam jertfa Lui plina de dragoste pentru noi.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Omule tu mereu trebuie sa faci propaganda,ai raspuns scurt gata, esti fanatic, TPU nu este un forum de propaganda, cat despre iubirea lui iisus el a spus eu am venit doar pentru oile lui israel atat, cum poti accepta faptul ca 5, 5 miliarde de pers vor arde in iadul vesnic un egoism enorm sau daca mama sau tatal tau nu au crezut vor fi in iad, tu in rai bine mersi, sunteti niste egoisti pe interes va pasa doar de voi atat

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Nu draga prietene, ce sustii nu este deloc adevarat.
Ioan 10:14 ''Eu sunt Păstorul cel bun. Eu Îmi cunosc oile Mele, și ele Mă cunosc pe Mine, așa cum Mă cunoaște pe Mine Tatăl și cum cunosc Eu pe Tatăl, și Eu Îmi dau viaţa pentru oile Mele. Mai am și alte oi, care nu sunt din staulul acesta; și pe acelea trebuie să le aduc.''

Iisus spune ca mai are si alte oi care nu sunt din Israel, se refera la tine si la mine.

Romani 2 :1 ''Sau Dumnezeu este doar al iudeilor? Nu este şi al neamurilor? Da, este şi al neamurilor, întrucât Dumnezeu este Unul, şi El este Cel Care-i va îndreptăţi, prin credinţă''

Dumnezeu nu face diferente intre noi.

Nu exista egoism in crestinism, sau nu ar trebui sa existe, eu nu spun despre ce fac unii oameni, eu spun despre ce a spus Hristos. Cum sa existe egoism cand Iisus a spus sa ne daruim vietile noastre altora, si sa nu fim egoisti ci in toate lucrurile sa fim sensibili la nevoile altor persoane.
Te rog, studiaza in profunzime noul testament.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ai si tupeu sa spui ca cica eu mint, omule intelege ca TPU nu este site de propaganda sectancta

21 Plecând de acolo, Isus s-a retras în părţile Tirului şi Sidonului 22 şi iată, o femeie canaaneană a ieşit din ţinuturile acelea şi a strigat: „Îndură-te de mine, Doamne, Fiul lui David. Fiica mea este chinuită cumplit de diavol". 23 Dar el nu i-a răspuns nici un cuvânt. Apropiindu-se, discipolii lui îl rugau: „Trimite-o pentru că strigă în urma noastră". 24 El a răspuns: „Nu am fost trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel". 25 Dar ea a venit, s-a prosternat înaintea lui şi a spus: „Doamne, ajută-mă!" 26 El a răspuns: „Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci la căţei". 27 Dar ea i-a spus: „Da, Doamne, dar şi căţeii mănâncă firimiturile care cad de pe masa stăpânilor lor!" 28 Atunci Isus i-a răspuns: „O, femeie, mare este credinţa ta! Să fie cum vrei tu". Şi, din acel ceas, fiica ei a fost vindecată.

Răspuns utilizator avertizat
| GicaGigekGica a răspuns:

De ce vorbiti de Dumnezeu cand voi nu aveti nici o idee cu ce se mananca si nici nu vreti sa descoperiti. Din punctul vostru de vedere cu exista, deoarece nu aveti o relatie cu el. Sunt o multime de oameni care au duhul sfant si vorbesc in limbi. Stiu, ca voi nu stiti cum vorbeste in om in limbi. Dar nu mai conteaza asta.

Răspuns utilizator avertizat