| anonim_4396 a întrebat:

Daca voi crestini chiar credeti in nemurirea sufletului de ce va mai e frica de moarte?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De ce un copil nu sare intr-un bazin de inot, cu colacul pus, si profesorul langa el, el realizand ca nu poate pati nimic?

| danut a răspuns:

Crestinii nu cred in nemurirea sufletului ci religile hinduso budiste. Nemurirea sufletului vine din Spiritism sau credinta in DRACUL, Satana, Lucifer.

| milan9 a răspuns:

O corectura necesara: crestinii CRED in nemurirea sufletului, necrestinii fiind cei care nu cred. Asta pentru ca iata ce afirma clar si transparent Bibila:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11

| milan9 a răspuns:

Nu este nimic mai clar decat faptul ca Scriptura nu face confuzie între sufletul nemuritor şi trupul muritor:

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;

- "SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!
După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."

- Ecclesiast 12, 7; Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

| sublime89 a răspuns:

Din instinct. Nu pot scapa de el, degeaba cred ei in zeul iubit. Instinctul da de gol toate religiile care pretind ca exista o viata dupa moarte.

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu sunt Crestin autentic (ortodox), nu-mi este nici frica de moarte. 'Cui ii este frica de moarte', inca nu a simtit crestinismul, in orce caz nu are nici in clin nici in maneca cu Crestinismul. Pentru clarificare citeste Quo Vadis Domine? de Senkievici.

| Hombre a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Eu sunt Crestin autentic (ortodox), nu-mi este nici frica de moarte."
Du-te cu caprele la pascut, si nebunilor le e frica de moarte. Habar na-i ce vorbesti.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Dintr-un motiv foarte simplu. Credinta e una, siguranta e alta.

| suffarstar a răspuns:

Frica de moarte apare la oricine. Daca vine unu de pe strada,iti pune cutitu' la jugulara,cum reactionezi?
Pun pariu ca pici in genunchi si ceri sa-ti crute viata,ii promiti toti banii pe care ii ai,casa,masina,tot,doar sa te lase sa traiesti. E ceva natural,am mai explicat.
In momentul in care sufletul iti este implinit,impacat,simti ca ti-ai trait "Legenda Personala",poti muri linistit, pentru ca scopul existentei a fost atins.
Pe langa asta, Biblia nu ofera confortul psihic -nemurirea-ar fi o idiotenie. Biblia spune ca dupa moarte vine judecata, graul va fi luat, iar pleava va fi arsa-n foc.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia nu învaţă că omul are un suflet nemuritor. Ea spune că atât cât este viu omul este un suflet viu. (Geneza 2:7) La moarte omul înceatează să mai existe, nu merge în alt domeniu pentru a-şi continua existenţa. Singura speranţă de viitor promisă de Creatorul nostru este speranţa învierii pentru a trăi veşnic aici pe pământ. (Faptele 24:15)

| Dumniezău a răspuns:

Ca ii pedepseste dumnezu daca pacatuiesc

Răspuns utilizator avertizat
| sempreinvolo30 a răspuns:

Deoarece unii au fost invatati gresit ca sufletul este chinuit dar este o minciuna deoarece toate sufletele conform bibliei mor, deci nu se duc nicaieri Ezechiel18:4

| robroy a răspuns:

Pai nici mie nu mi-e frica de moarte, mi-e frica de suferinta in cazul unui accident sau nenorocire, dar de moarte chiar n-am nici o treaba