| troleibuz a întrebat:

Danutz spune ca Dumnezeu chinuie doar copiii care stie ca vor deveni violatori, criminali, monstri. Ce parere aveti? Crestinii doneaza, fac acte caritabile pentru copiii aflati in dificultate, abuzati, bolnavi? Sau le spun copiilor ca asa a vrut Dumnezeu sa traiasca pentru ca asa merita un viitor violator

Răspuns Câştigător
| alexthedragon a răspuns:

Întrebarea mai corectă este: De ce nu s-a găsit o persoană rațională de la TPU care să îi închidă contul?

51 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai ales, bine spus!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Exact, biserica, acest George Becali la nivel institutional. "A furat maica, dar a si dat, fie el binecuvintat." nu ne mai scoate din mizerie nici in o mie de ani...

| doctorandus a răspuns (pentru Bluestar15):

Numeri cap. 31 l-ai citit?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Poate, fata de tine care NU sti ca altfel nu debitai asemenea aiureli.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bluestar15):

Multi preoti catolici se ocupa cu cinuirea de copiii

| troleibuz explică (pentru Bluestar15):

LGBT nu are nicio legatura cu discutia si nu sunt toti atei. In familiile traditionale se intamplă cele mai multe violente. Cei mai multi copii sunt violati de persoane apropiate, rude si cei mai multi criminali sunt tot crestini. Criminalul Marius Czampar vorbeste foarte mult despre Dumnezeu si pocainta chiar daca spune ca nu simte regret ca a omorat 6 oameni. Barbatul care a ars-o pe acea fata avea Facebook-ul plin de icoane. Va reprezinta bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand o sa fie toti la suflet asemenea crestinilor practicanti, atunci va fi o lume mai buna, fara mizerie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Atita vreme cit tot vor exista institutii care sa iti zica cum sa te rogi si in cine sa crezi... hell no.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare isi prezinta punctul de vedere, pana la urma omul alege in cine sa creada, poti si sa nu apartii de o biserica.

| Bluestar15 a răspuns (pentru RAY):

Nu tine.Pedofilia intre preotii ortodocsi e mult mai mica decat pedofilia in randul populatiei.In zona lgbt, rata de pedofilie e 25%, iar comunitatea lgbt e formata in mare parte din atei, nu din ortodocsi practicanti.Grupurile de pedofili din toata lumea (sunt zeci de grupuri care militeaza pentru legalizarea pedofiliei) NU sunt grupuri de ortodocsi, sunt grupuri de atei.Astia pentru tine sunt cumva ortodocsi? https://en.wikipedia.org/......anizations

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Vorbeam si de preoti catolici, cat despre lgbt aia sunt homosexuali, lesbiene nu pedofili, pedofilia nu este un gen sexual, nu uita ca fecioara maria era minora cand s-a luat cu iosif si alte personaje biblice, fetele faceau copii la 15, 16 ani iar in biblie regasim incestul, pedofilie si inca cate

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Thailanda, Cambodgia, India, Brazilia și Mexic au fost identificate drept principalii puncte de exploatare sexuală a copiilor. De asemenea, vârstele victimelor copilului au fost găsite în Cambodgia, Myanmar, Filipine și Thailanda, variind între 6 și 11 ani, urmate de 12-15 ani și 15-15.

aici nu prea sunt atei

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_and_religion
nu toti sunt atei din contra uni sunt acceptati ca pastori
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_and_LGBT_people
Alte biserici creștine, cum ar fi Biserica Angliei, [18] Biserica Unită a Canadei, Biserica Unită a lui Hristos, The Biserica Prezbiteriană (SUA), The Biserica Evanghelică Luterană din Canada, The Biserica Evanghelică Luterană din America, [19] Biserica luterană din Suedia, Biserica luterană din Danemarca, Biserica luterană din Norvegia, Biserica Luterană din Islanda, Biserica protestantă a Olandei, Biserica protestantă din Belgia, Biserica protestantă unită din Franța, bisericile luterane germane, reformate și unite din Biserica Evanghelică din Germania, Biserica Catolică Veche, Biserica Anglicană din Canada, Biserica Episcopală din Statele Unite sau Biserica Episcopală Scoțiană nu consideră relațiile de același sex imoral. și va ordona clerici LGBT și va binecuvânta căsătoriile de același sex. Quakers liberali, cei care sunt membri ai Conferinței generale britanice anuale și a prietenilor din SUA aprobă căsătoria și uniunea de același sex și desfășoară ceremonii de căsătorie între persoane de același sex în Regatul Unit. [20] [21][22]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ziare.com/......te-1615334

Cel putin 3.000 de victime si 1.500 de agresori: o prima evaluare a gradului de pedocriminalitate in Biserica din Franta din 1950 a fost dezvaluita miercuri de o comisie independenta, care urmeaza sa isi continue activitatea pana in toamna anului 2021, relateaza AFP.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, dar cand omul se va fi eliberat de ultimul zeu, abia atunci va fi liber. Cum ar fi o lume in care toti s-ar comporta cum ai zis tu, precum crestinii practicanti - lasind doar partile bune cu ajutarea aproapelui si eliminind povestile cu cultul stupid al mortilor, viata de apoi, si alte alea. Gen hai sa ne adunam duminica in parc sa discutam ce carti am mai citit. Ecuatii diferentiale. Cum sa fim mai buni pur si simplu. Cum ar fi ca resursele IMENSE care se consuma acum pentru obiecte de cult si alte de-alea sa se foloseasca pentru educatie, cultura, sanatatate?

| danut a răspuns (pentru alexthedragon):

Fiindca Danut NU a scris ce spune acest individ, citeste mesjul.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu este Dumnezeu Tatal peste toti si nimeni nu mai este ca El?
Da, in parc sau oriunde. Ceea ce este necesaar pentru religia respectiva, este necesaar, ceea ce nu este, sa fie folosit in scopuri bune, chiar pentru cele scrise de tine in ultimul rand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai uitat de Chuck Norris!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Acum este la fel cum erau si zeii greci sau romani cu niste mii de ani in urma. Aia au ajuns la capitolul mitologie. Va veni si momentul in care TOTI zeii vor fi la capitolul "mituri si superstitii preistorice" cindva... daca nu ne belim unii pe altii pana atunci.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La asta ma gandeam si eu, dar am analizat mai atent situatia si s-ar putea sa nu fie asa, chiar daca nu disparem pana atunci.