| troleibuz a întrebat:

Danutz spune ca Dumnezeu chinuie doar copiii care stie ca vor deveni violatori, criminali, monstri. Ce parere aveti? Crestinii doneaza, fac acte caritabile pentru copiii aflati in dificultate, abuzati, bolnavi? Sau le spun copiilor ca asa a vrut Dumnezeu sa traiasca pentru ca asa merita un viitor violator

Răspuns Câştigător
| alexthedragon a răspuns:

Întrebarea mai corectă este: De ce nu s-a găsit o persoană rațională de la TPU care să îi închidă contul?

| danut a răspuns (pentru alexthedragon):

Fiindca Danut NU a scris ce spune acest individ, citeste mesjul.

51 răspunsuri:
| danut a răspuns:

UNDE a spus asa ceva Danut? Mincinosule.

| RAY a răspuns:

Sectanct fanatic, ce sa le ceri, ei vorbesc in limbi, vorbesc cu dumnezeu si ei cu ei, au viziuni, aud voci in cap

suntserios
| suntserios a răspuns:

Danut a zis si ca fetele alea doua de la Caracal au murit pentru ca nu credeau in dumnezeul lui. Omul e un jeg, atat de spalat pe creier de te ia cu fiori

| troleibuz explică (pentru suntserios):

Ar trebui internat la psihiatrie.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Tu nu trebuie sa fi internat draga trolebuz? La intrebarile si raspunsurile tale psihiatria este un Rai pentru tine.

| troleibuz explică (pentru danut):

Raspunsurile mele sunt foarte ok. Tu nu poti vedea asta din cauza bolii de care suferi.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

"Raspunsurile mele sunt foarte ok"
Pentru tine da, pentru ceilalti BA.

| troleibuz explică (pentru danut):

Pentru toata lumea sunt logice.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

"Pentru toata lumea sunt logice."
De cand patru ciudati reprezinta "toata lumea", nici sa numeri nu sti?

| troleibuz explică (pentru danut):

Nu. Scuze. Rectific. Pentru toate persoanele care gandesc sunt logice. Lasa numaratul. Invata sa scrii.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Am invatat sa "scriu" dinainte sa se fi nascut parinti tai. Tu CREZI ca, virgula, gandesti, cand si unde se intampla acest eveniment?

| troleibuz explică (pentru danut):

De aia ai invatat prost.

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Poate, fata de tine care NU sti ca altfel nu debitai asemenea aiureli.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint multi crestini care doneaza samd. Sa fim totusi realisti. La fel cum sunt si multi atei/alte religii care doneaza samd. Aia care le spun copiilor povesti... cretini. Danutz daca zici ca a zis asa ceva e un dobitoc sinistru.
... aaaand iata un exemplar in persoana lui alex care incepe sa gaseasca scuze. Ba nene, deci daca tu treci pe trotual prin fata mea, eu fiind unul de-ala 2x2 cu centura neagra care bat tot de rup cand e cazul, si sar pe tine trei tigani si incep sa iti care pumni dupa cocoasa, cum se cheama ca sunt daca stau si maninc seminte in timp ce ti-o iei? As putea sa le dau cate un bobirnac alora si sa ia somn, dar mie mi se pare mai distractiv sa ma uit. Sigur ai zis tu ceva, te-ai uitat urit la ei. Sau poate tatal tau a fost un om rau. Sigur ti-o meriti, de ce sa ma bag eu? Fix in pozitia asta e dumnezeul crestin.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu nu chinuie pe nimeni, este doar părerea sa.
Da, creștinii spre deosebire de necredincioși fac mai multe acte caritabile, se găsesc într-un procent mai mare, asta vreau să înțelegi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, mai ales biserica care face actele alea caritabile din taxele necredinciosilor...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai ales, bine spus!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Exact, biserica, acest George Becali la nivel institutional. "A furat maica, dar a si dat, fie el binecuvintat." nu ne mai scoate din mizerie nici in o mie de ani...

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand o sa fie toti la suflet asemenea crestinilor practicanti, atunci va fi o lume mai buna, fara mizerie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Atita vreme cit tot vor exista institutii care sa iti zica cum sa te rogi si in cine sa crezi... hell no.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fiecare isi prezinta punctul de vedere, pana la urma omul alege in cine sa creada, poti si sa nu apartii de o biserica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Da, dar cand omul se va fi eliberat de ultimul zeu, abia atunci va fi liber. Cum ar fi o lume in care toti s-ar comporta cum ai zis tu, precum crestinii practicanti - lasind doar partile bune cu ajutarea aproapelui si eliminind povestile cu cultul stupid al mortilor, viata de apoi, si alte alea. Gen hai sa ne adunam duminica in parc sa discutam ce carti am mai citit. Ecuatii diferentiale. Cum sa fim mai buni pur si simplu. Cum ar fi ca resursele IMENSE care se consuma acum pentru obiecte de cult si alte de-alea sa se foloseasca pentru educatie, cultura, sanatatate?

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu este Dumnezeu Tatal peste toti si nimeni nu mai este ca El?
Da, in parc sau oriunde. Ceea ce este necesaar pentru religia respectiva, este necesaar, ceea ce nu este, sa fie folosit in scopuri bune, chiar pentru cele scrise de tine in ultimul rand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai uitat de Chuck Norris!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Acum este la fel cum erau si zeii greci sau romani cu niste mii de ani in urma. Aia au ajuns la capitolul mitologie. Va veni si momentul in care TOTI zeii vor fi la capitolul "mituri si superstitii preistorice" cindva... daca nu ne belim unii pe altii pana atunci.

| Celcestietot a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La asta ma gandeam si eu, dar am analizat mai atent situatia si s-ar putea sa nu fie asa, chiar daca nu disparem pana atunci.

| Algo098 a răspuns:

Daca Dz e dinainte atotstiutor si ia masurile cuvenite, de ce avem printre noi specimene cu un comportament violent? happy Dz e un personaj fictiv de poveste, cu putere si iubire nelimitate care se regasesc doar pe hartie si in mintea credinciosilor, ca in realitate nu se vede nimic. Orice personaj as alege, real sau imaginar, existent sau inexistent, daca spun ca tot ce se intampla bun i se datoreaza lui si tot ce e rau se datoreaza omului, obtin definitia lui Dz. E suficient ca personajul sa nu faca nimic, sa fie doar spectator sau sa fie doar un personaj imaginar si avem in fata un Dz "iubitor, atotputernic si atotstiutor (inainte si inapoi)". Putem scapa de povesti doar prin educatie si stiinta, altfel ajungem sa credem orice fantezie fara sens. Are si religia un efect bun, cand determina un credincios egoist sa faca o fapta buna pentru a primi o ipotetica recompensa "divina".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu va tolera păcatul la nesfârșit, asta e clar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e scuza penibila a crestinilor de vreo 2000 de ani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar oamenii pun sub semnul întrebării adevărul acesta și sunt asemenea păgânului Devonax care, fiind amenințat cu Iadul pentru ticăloșiile lui, a batjocorit acest adevăr, spunând: „Voi crede că există Iadul atunci când voi ajunge acolo, nu mai devreme!" Noi nu putem face ca Iadul să intre în oameni, dar ei se pot duce în Iad.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte amuzant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aha

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha! Hahahahaha! Hă, hă. hă! Aleluia, aleăluilalt, amin, partikip!

| troleibuz explică:

Si inca o intrebare. Cum putem tine departe crestinii de copii?

| Bluestar15 a răspuns:

Ideea ca Dumnezeu chinuie pe cineva (si mai ales pe copii) e o aberatie crunta. Spune Hristos in evanghelie "chinuiti copiii?" sau "violati-i"? Sau spune "lasati copiii sa vina la Mine, ca unora ca acestia este imparatia cerurilor"? Nu cumva cercurile de pedofili ale zonei lgbt se ocupa cu chinuirea copiilor? Majoritatea sunt atei si, desigur, tot ei intreaba retoric cum Dumnezeu ingaduie asa ceva...

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Preoti catolici sunt atei? sau preoti ortodoxi?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bluestar15):

Majoritatea celor din inchisori sunt credinciosi...

| doctorandus a răspuns (pentru Bluestar15):

Numeri cap. 31 l-ai citit?

| suntserios a răspuns (pentru Bluestar15):

Multi preoti catolici se ocupa cu cinuirea de copiii

| troleibuz explică (pentru Bluestar15):

LGBT nu are nicio legatura cu discutia si nu sunt toti atei. In familiile traditionale se intamplă cele mai multe violente. Cei mai multi copii sunt violati de persoane apropiate, rude si cei mai multi criminali sunt tot crestini. Criminalul Marius Czampar vorbeste foarte mult despre Dumnezeu si pocainta chiar daca spune ca nu simte regret ca a omorat 6 oameni. Barbatul care a ars-o pe acea fata avea Facebook-ul plin de icoane. Va reprezinta bine.

| Bluestar15 a răspuns (pentru RAY):

Nu tine.Pedofilia intre preotii ortodocsi e mult mai mica decat pedofilia in randul populatiei.In zona lgbt, rata de pedofilie e 25%, iar comunitatea lgbt e formata in mare parte din atei, nu din ortodocsi practicanti.Grupurile de pedofili din toata lumea (sunt zeci de grupuri care militeaza pentru legalizarea pedofiliei) NU sunt grupuri de ortodocsi, sunt grupuri de atei.Astia pentru tine sunt cumva ortodocsi? https://en.wikipedia.org/......anizations

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Vorbeam si de preoti catolici, cat despre lgbt aia sunt homosexuali, lesbiene nu pedofili, pedofilia nu este un gen sexual, nu uita ca fecioara maria era minora cand s-a luat cu iosif si alte personaje biblice, fetele faceau copii la 15, 16 ani iar in biblie regasim incestul, pedofilie si inca cate

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Thailanda, Cambodgia, India, Brazilia și Mexic au fost identificate drept principalii puncte de exploatare sexuală a copiilor. De asemenea, vârstele victimelor copilului au fost găsite în Cambodgia, Myanmar, Filipine și Thailanda, variind între 6 și 11 ani, urmate de 12-15 ani și 15-15.

aici nu prea sunt atei

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_and_religion
nu toti sunt atei din contra uni sunt acceptati ca pastori
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_and_LGBT_people
Alte biserici creștine, cum ar fi Biserica Angliei, [18] Biserica Unită a Canadei, Biserica Unită a lui Hristos, The Biserica Prezbiteriană (SUA), The Biserica Evanghelică Luterană din Canada, The Biserica Evanghelică Luterană din America, [19] Biserica luterană din Suedia, Biserica luterană din Danemarca, Biserica luterană din Norvegia, Biserica Luterană din Islanda, Biserica protestantă a Olandei, Biserica protestantă din Belgia, Biserica protestantă unită din Franța, bisericile luterane germane, reformate și unite din Biserica Evanghelică din Germania, Biserica Catolică Veche, Biserica Anglicană din Canada, Biserica Episcopală din Statele Unite sau Biserica Episcopală Scoțiană nu consideră relațiile de același sex imoral. și va ordona clerici LGBT și va binecuvânta căsătoriile de același sex. Quakers liberali, cei care sunt membri ai Conferinței generale britanice anuale și a prietenilor din SUA aprobă căsătoria și uniunea de același sex și desfășoară ceremonii de căsătorie între persoane de același sex în Regatul Unit. [20] [21][22]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://ziare.com/......te-1615334

Cel putin 3.000 de victime si 1.500 de agresori: o prima evaluare a gradului de pedocriminalitate in Biserica din Franta din 1950 a fost dezvaluita miercuri de o comisie independenta, care urmeaza sa isi continue activitatea pana in toamna anului 2021, relateaza AFP.

| alex598 a răspuns:

Este fals. Dumnezeu nu face rău nimănui. Oamenii fac rău. Și diavolul. Unii copii suferă nedreptate pentru că oamenii, cărora Dumnezeu le-a dat dreptul să aleagă ce vor să facă aleg să facă rău. Asta nu înseamnă că Dumnezeu nu este bun, iubitor, neputincios sau nedrept. Tocmai din cauză că El iubește fiecare om la fel a dat fiecăruia libertate de decizie. Însă, la judecata finală cei nedrepți vir fi pedepsiți pentru eternitate iar cei care au îndurat suferință pentru puțină vreme vor avea parte de o veșnicie de bucurii.

| suntserios a răspuns (pentru alex598):

Asta nu înseamnă că Dumnezeu nu este bun, iubitor, neputincios sau nedrept

vezi ca doua negatii cand da ca e nedrept

| troleibuz explică (pentru alex598):

Atotputernic si neputincios in acelasi timp?