| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Dati-mi toate dovezile pe care le stiti cu privire la existenta lui Dumnezeu, am nevoie.
Nu pentru necredinta mea ci pentru ca imi trebuie pentru a le avea.Multumesc!

31 răspunsuri:
| shoby13 a răspuns:

Nu sunt necesare dovezi pentru a sti ca exista dumnezeu! Trebuie sa ai credinta si sa il simti! Sper ca te-am lamurit!

| RAY a răspuns:

Nu exista dovezi care sa sutina existenta lui dumnezeu, e simplu crezi in el in lipsa de dovezi sau nu crezi, NU SE POATE DOVEDI CA NU EXISTA E ILOGIC NICI CA EXISTA NU EXISTA NICI O DOVADA

| Hombre a răspuns:

Prima dovada e ca nu e nicio dovada, a doua dovada e ca la prima dovada nu avem nicio dovada.

Răspuns utilizator avertizat
| Thunderstruck a răspuns:

Se numeste credinta, nu certitudine. Credinta nu se bazeaza pe dovezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Dovezile cu privire la existenta lui Dumnezeu, daca iti trebuie pentru a le avea, le gasesti doar in inima ta.

| tasmania a răspuns:

E un documentar interesant aici - poate-ti faci timp sa-l vizionezi. Eu il am cu subtitrare, poti sa-l gasesti si tu. E faina abordarea, nu neaparat ca ar prezenta dovezi ultimative. http://www.godtube.com/watch/?v=FJ0J0JNU

| Angel0 a răspuns:

Da-i unui orb dovezi despre existenta luminii si va ramane tot orb in continuare.

| cristi202 a răspuns:

Of! Vrei sa iti scriu aici un roman?!? Sunt atit de multe dovezi cele pe care le stiu, incit as putea scrie o carte... Asta daca vrei sa ti le dau pe toate.

| 3xfemeie a răspuns (pentru tasmania):

Foarte interesant! Multumesc si eu ca ai postat. happy

| Ionut a răspuns:

"Fără Dumnezeu, omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri, şi merge spre nicăieri" - Petre Tutea

| dracu14 a răspuns:

Sigur uitele pe toate
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
mai vrei ca mai stiu

| tasmania a răspuns (pentru 3xfemeie):

Cu placere.

| RAY a răspuns (pentru Hombre):

Corect asa e

| Zenit313 a răspuns (pentru shoby13):

Nici pe departe..fiecare simnte ceea ce crede!
Unii pentru ca simt 72 de virgine...se detoneaza...
Efectul Placebo este ceea ce tu numesti "revelatie" traire divina" si alte denumiri copilaresti...

| Zenit313 a răspuns:

-Dumnezeu a creat universul!
Dar cine l-a creat pe Dumnezeu?!

-Dumnezeu a existat dintotdeauna!
Putem spune acelasi lucru despre univers.

-Dumnezeu s-a creat singur!
Hmm..asta inseamna ca nu a existat dintotdeauna si putem spune exact acelasi lucru despre univers.

-Dar il simt pe Dumnezeu!
Daca il simnti pe Dumnezeu, esti credincios.
Daca Dumnezeu vorbeste cu tine, esti schizofrenic!
Fiecare simnte ceea ce crede!
Musulmanii-Alah
Crestinii-Iisus
Amerindienii-Marele Spirit
Budistii- Pe Budha in Nirvana.
etc.

Nu exista dovezi rationale pentru ceva irational, doar basme pe care trebuie sa le crezi laughing

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru U2lrish):

Asta cautam.Mai ai omule?
Am nevoie pentru cei care nu cred.
Multumesc!

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns:

Existenta lui Dumnezeu nu a fost dovedita stiintific, deci nu sunt dovezi.Pana nu vor exista dovezi logice si rationale eu nu o sa cred in aceste fiinte mitologice.

| RAY a răspuns (pentru BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary):

Esti agnostica ateista?

| RAY a răspuns (pentru U2lrish):

Care e probabilitatea ca un zeu aparut din nimic sa creeze totul din nimic?

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns (pentru RAY):

Agnosticismul poate fi împărțit în mai multe subcategorii, printre care si ateismul agnostic.Eu sunt o atee agnostica.

| RAY a răspuns (pentru BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary):

Ma bucur cand persoane care se trezesc la realitate, cum ai devenit atee agnostica?

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns (pentru RAY):

Au inceput sa ma pasineze chestiile astea de cand eram mai mica.Cu timpul m-am documentat si imi placea ce vad despre ateism sau agnosticism.Este o pagina pe facebook Resurse pentru ateism, care m-a ajutat mult(sau Atei si Rationalisti Timis, parca mai era)..si multe altele. Apoi am intalnit un tip foarte de treaba care era ateu si mi-a explicat mai bine cum stau lucrurile, am devenit cei mai buni prieteni si apoi iubiti...cred ca el a avut cea mai mare influenta asupra mea; acum sa nu intelegi ca a incercat sa ma corupa, el doar mi-a explicat si mie mi-a placut ce am auzit.

| RAY a răspuns (pentru BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary):

Si eu vizitez acea pagina, nici eu corup pe nimeni, noi ateii nu corupem pe nimeni, nu trimitem pe nimeni in iad, pur si simplu ne exprimam liber rational, cum de nu esti atee completa?

| GRs a răspuns:

Daca ar exista dovezi nu s-ar mai numi credinta.

| BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary a răspuns (pentru RAY):

Hmmm,nici eu nu prea stiu. Poate din cauza ca eu cred ca exista o forta supranaturala care a creat lumea.Cand spun ca a creat lumea nu ma refer la explicatiile alea din biblie lipsite de sens.Eu cred ca este o chestie(poate fii si unicorn laughing ) care a vrut sa fie acel Big Bang sa alte alea...in rest nu mai cred nimic din tot ce spun crestinii.

| RAY a răspuns (pentru BloodyMaryBloodyMaryBlodyMary):

Tu esti deista nu atee, ca atee trebuie sa fi convinsa ca nu exista zeii, creatori, si sa nu ai credinta pentru zeii