| anonim_4396 a întrebat:

Dovedeste existenta lui Dumnezeu. Fara citate din Biblie si raspunsuri gen: Dumnezeu e totul sau Trebuie doar sa crezi si atat tot.
Nu zic ca sunt necredincios sau asa... dar nu mai stiu ce sa cred, sunt mai multe dovezi ca nu exista decat ca exista. Si a pune intrebarea asta nu inseamna necredinta.

Răspuns Câştigător
| LgMihail a răspuns:

Sunt mai multe dovezi ca nu exista?! Prostii! Stiinta s-a inselat lamentabil in Evolutionism si Astrofizica de prea multe ori! Mai mult, dupa studiile recente, facute in secolul curent, asupra ADN-ului, complexitatea sa inimaginabila a dus la emiterea teoriei "Design-ului Inteligent". Lumea este creata de un Dumnezeu! Nimic nu poate lua viata la intamplare! Iar Biblia are doua mari parti, pe care nu le voi numii Vechiul si Noul Testament, ca ai insistat sa nu recurgem la asta.
Prima parte: Istoria Adevarata a Lumii.
A doua parte: Contactul deschis intre lume si Dumnezeu.

Iar referitor la prima parte: Stiinta si cercetarile (ce au fost trecute sub tacere, dar cine le cauta le gaseste) au aratat pana si Trecerea Marii Rosii, prin despicarea ei de catre Moise ca fiind un adevar cert! S-au gasit ramasitele fosilizate ale careror egiptene, roti de aur, arme si oamenii(oseminte fosilizate). Plus multe alte indicii arheologice si stiintifice.

Lg. Mihail pe Y! Messenger, si iti pot da documentele referitoare la ce tocmai ti-am spus. big grin

| Birjaru a răspuns (pentru LgMihail):

Tu esti wales cu un alt cont? Sa o iau de la capat? Cum ar putea cercetatorii de orice culoare ar fi ei sa emita teoria designului inteligent numai pentru ca li se pare lor structura adn prea complexa? Exista o noua modalitate a religiosilor de a prosti lumea, aceea de a-si intemeia universitati private religioase care sa faca "studii" pentru confirmarea lui dumnezeu. dumnezeu care e un concept aberant... Intereseaza-te si tu cine sunt cercetatorii aia mult titrati cu designu' inteligent.

| LgMihail a răspuns (pentru Birjaru):

Bati campii si vorbesti prostii. Uite ateule cine sunt "descoperitorii":
http://www.lovendal.net/......eu-exista/
A? Destul de "religios tipul".

| Birjaru a răspuns (pentru LgMihail):

Slabiciunea nu se pune ca dovada pentru existenta lui dumnezeu. Daca maine fac un accident si psihicul meu are nevoie sa se simta integrat in multime pentru a fi in siguranta si ajung musulman de ex. inseamna ca exista dumnezeu? Daca sunt coplesit de o descoperire stiintifica sau un fenomen si ajung religios inseamna altceva decat o slabiciune? Crezi ca nenea ala e singurul? Mai sunt... ce treaba are asta cu conceptul de dumnezeu? Esti destul de artagos pentru unu' care-si inchipuie ca daca nu asculta de zana maseluta omu negru o sa-l fiarba in smoala pentru eternitate.

| LgMihail a răspuns (pentru Birjaru):

Ai pus punctul pe i! Dupa ce ai afirmat: ". Intereseaza-te si tu cine sunt cercetatorii aia mult titrati cu designu' inteligent", si dovedindu-mi ca tu insuti nu sti cine sunt, recurgi la a te ataca singur. "Slabiciunea" o arunci pe "o descoperire stiintifica sau un fenomen" care m-ar duce pe mine la religiozitate. Nu a avut niciodata religia nevoie de o descoperire stiintifica, pentru a se afirma; dar ateii au avut nevoie de una pentru a renunta la religie! De asta esti si tu ateu si majoritatea. Dintr-o "descoperire" INcredibila numita "evolutionism", plina de greseli + rea-vointa(care ti-o confunzi cu "ratiunea") si lenea sau ignoranta(care te determina sa...stai comod). Deci dai dovada, prietenul meu, de o slabiciune.
Care e "slab":
Cel care sta in fotoliu sau cel care bate metanii?
Cel care face pe plac trupului si se complace sau cel care incearca sa-si infraneze patimile si vede CAT DE GREU POATE FI, luptand efectiv cu el insusi?
Cel care asteapta teorii convenabile de la unii sau cel care cauta revelatia cu adevarata credinta si ajunge intr-un cerc de minuni?
Cel care zice "stiu destule despre asta" sau cel care spune "inca mai e loc de cunoastere"?
Un Friedrich Nietzsche care moare nebun impartind binecuvantari ca Iisus sau Parintele Arsenie Papacioc, linistit, reprezentand pentru toti o binecuvantare?
Un Lenin care se inchina la scaune si mese cand moare cerand iertare(asta n-o stiai), un Voltaire care urla dupa iertare o noapte inteaga incat asistenta sa declara: "Pentru toti banii Europei nu mai vreau sa vad un necredincios murind", un David Hume care a strigat "Sunt in flacari?", un CEZARE BORGIA, un om de stat - "M-am îngrijit de toate lucrurile în timpul vieţii mele, numai de moarte nu, şi acum trebuie să mor cu totul nepregătit." - sau Iisus Hristos care isi da sufletul cu "S-a implinit!"?

Traiesti prin prisma "scuzelor" ateiste, aduse la toate minunile crestine, iar cand apare un argument crestin il arunci din fata ta cu nerusinare!

Ia-ti si p'asta, maimuta : http://www.lovendal.net/......l-gresita/

| Birjaru a răspuns (pentru LgMihail):

Pentru tine deci lipsa oricarei rationalizari, dogmele popesti si transformarea necunoasterii in conceptul de dumnezeu reprezinta...un mod de viata de altfel foarte sanatos, pe cand unu' care intelege ca tocmai ideologia asta nascuta din frica, supunere aberanta si prostie a nascut mai departe religia e un om slab. Dupa tine trebuie sa ne cufundam in interpretari eronate si misticism babesc si atunci vom fi puternici, vom ajunge cu aripioare in rai. Religia a parazitat in lipsa stiintei, si pentru intelepciunea ta sa stii ca teoriile nu se infirma pe baza a ceea ce nu pot demonstra ci pe baza a ceea ce pot demonstra si se dovedeste ca e altfel.
In caz contrar azi nu am mai vorbii nici de matematica si nici de fizica.
Asta in cazul in care te intrebai de ce evolutia primeaza. E interesant ce eforturi impresionante depuneti pentru a da continuitate aberatiilor teiste...

| LgMihail a răspuns (pentru Birjaru):

Are rost? Tu o sa-mi vorbesti mie ca Dr. X a taiat pe burta un om si i-a scos ficatul puanandu-l in burta altuia si salvandu-l. Sau cum exista tratamente pentru majoritatea bolilor.
Eu o sa vin cu marturii scrise de la persoanele in cauza, de la rudele lor, cunoscutii, consatenii si restul martorilor ca in secolul trecut cand se nasteau bunicii sau parintii tai, intr-un sat din Grecia a aparut o epidemie mortala, ce lua oameni pe capete. Si a fost adusa in sat, la cererea satenilor, o Icoana a... Sfantului Haralambie sau a Maicii Domnului, pe care, prin ploaie au plimbat-o prin tot satul si a incetat epidemia!
Tu o sa spui: "minti!". Eu o sa-ti propun civilizat sa te duci in satul respectiv si sa incepi o ancheta cum au facut calugarii greci cand au scris o carte in care aparea o astfel de minune, si sa intrebi satenii de parintii si bunicii lor. O sa aflii ca mai multi stiu de la ai lor de minune. Nu mai beneficiezi de "Hot-News" in domeniu, ca nu mai dai de cei direct implicati...
Apoi intervine lenea de care vorbeam : "E mult pana acolo si e munca multa!"
Parerea de sine, in domeniul cunoasterii: "Stiu destule despre crestini. De ce sa merg sa mai caut daca eu stiu?"
Ignoranta: "Si daca exista ce?"
Sau pur si simplu reaua-vointa: "N-are rost sa merg. Eu nu vreau sa cred si mi-e ok asa!"

Stiu. Vorbesti de ratiune. Omul rational dupa principiul matematicii exacte e un robot. Esti un robot! Daca in fata ta ar plange icoanele, sau in mainile tale... te-ai defecta! Te-ai uitat tampit si ai bolborosii niste formule de termodinamica probabil...

Oameni seci...Curge din voi praful!

| Birjaru a răspuns (pentru LgMihail):

M-am uitat peste site-ul ala lovendal.net nu stiu daca e al tau sau esti doar fan, dar e clar ca inghiti povestile alea de radio-sunt. Banuiesc ca esti si adeptul conspiratiilor gen illuminati care sunt sclavii lu' lucifer, pai in cazul asta, cand de buna-voie parasesti sfera cunoasterii statistice matematice esti liber sa-ti inchipui ce vrei. La crize mai puternice exista oameni specializati sa te ajute. Pana la urma din 7000000000 de oameni sunt cateva sute de mlioane care intr-adevar creaza lumea zi de zi si ii tin in spate pe restul, restul care se cufunda in trairi puerile cu dumnezei, bine si rau, care religie e mai buna, popa cel nou sosit in sat vs popa cel vechi, oare cum mai putem combate stiinta etc.

| chelstone a răspuns (pentru LgMihail):

Faptul ca apar hibe in stiinta nu sustine in vreun fel teoria creationista. Iar referirile tale catre site-ul dn. lovendal ma fac sa rad... Evolutia este sustinuta de genetica, de teoria ereditatii, de altfel aspecte ale biologiei care au fost descoperite de oamenii de stiinta si fara de care omul ar fi ramas la stadiul de acum 2000 de ani, dar probabil tu n-ai auzit nici de Systema naturae si nici de Line. Vezi tu fara studiile si descoperirile in genetica multe dintre interventiile chirurghicale de astazi ar fi ramas la stadiul de vise, iar cancerul probabil ar fi fost o boala incurabile. Dar, oricum din moment ce tu ai ajuns sa-l citezi ca sursa credibila pe lovendal, asta spune multe... Ce autoritate reprezinta lovendal?! E maestru in genetica sau poate, un propovaduitor al crestinismului, de altfel fara niciun fel de autoritate?!

| KlaraWeiss a răspuns (pentru chelstone):

L-ai mai dat exemplu pe Linne si ti-am raspuns. Numai ca el era fixist si credincios. NU credea in evolutie si tu mi-l dai ca exemplu pentru a sustine teoria evolutiei? " Abia la jumătatea secolului al XVIII-lea celebrul savant suedez Karl Linne a reuşit să elaboreze, să fundamenteze principiile şi metodele unui sistem bine închegat de clasificare a animalelor şi a plantelor... Linne a fost însă un om foarte religios... El afirmă cu îndărătnicie că speciile de animale şi plante sunt absolut fixe şi că există doar atâtea specii câte a creat Dumnezeu".

| LgMihail a răspuns (pentru chelstone):

Lovendal.net e un site pe care sunt publicate lucruri adunate de proprietarul site-ului din surse cu AUTORITATE si CREDIBILE. Nu e nimic inventat si fara fundament stiintific sau religios in ceea ce vorbeste si asta il face o sursa credibila. In plus, daca un om atat de dezvoltat ca tine se uita initial la nume, fundalul site-ului si categorii, inainte sa citeasca (sau evitand sa citeasca) informatiile pe care le-am selectat si oferit de pe acel site, atunci nu vreau sa stiu cum poate arata in viitorul aproapiat sau indepartat un om "si mai dezvoltat".

Tu esti atat de inteligent incat poti afirma (indirect), ca daca pui o broasca intr-un blender, inchizi capacul si o faci... supa de broasca (fara sa se piarda nici o picatura din "suc"), apoi cuplezi sucul la o sursa electrica mare, sau dai blenderul pe TURBO, in aproximativ multa vreme o sa fie broasca aia la loc! (sic!).
Asta spune teoria evolutionista despre Supa Chimica Elementala de pe Terra + Energia care a dus la unirea ingredientelor si formarea de "fiinte vi".
Traieste-n lumea ta de primata ^^ Si crede ca maimuta avea nevoie sa scape de blana ca sa dea acum mii de euro pe haine scumpe "la moda". Si sa stii, coada aia era destul de utila ^^. Maimuta primitiva putea dezvolta o sabie laser pe coada si sa vezi atunci evolutie...

Deja am impresia ca discut cu copii de gradinita.

| chelstone a răspuns (pentru LgMihail):

Eu mi-am facut o idee despre publicatiile lui lovendal cu ceva timp in urma, nu in urma unei vizualizari sumare.
Cat despre lumea primata si maimute, sa stii ca macar ele erau libere si nu se comportau ca niste automate programabile, uite eu nu vreau sa traiesc in basmul inventat de crestini, nu vreau sa inghit toate porcariile gen: omul a fost creat din pamant... sau ca un nene cu barba care avea o barca a salvat toate speciile dintr-un potop global, trebuie sa ai prea putina minte sa crezi asemenea aberatii, cum ca noe a ocolit pamantul la toate meridianele si ca a salvat fiecare specie, urcand-o in barca sa.

| LgMihail a răspuns (pentru chelstone):

Ti se pare ca tu crezi ceva mai complex decat atat? Asta e frumosul cand vorbesti cu PRO-evolutionisti, care in genere nu stiu ce predica.
Haide sa vorbim despre ce crezi tu (desi inca nu sti probabil ca faci asta):
In teoria evolutionista am avut parte de era glaciare si cataclisme globale ce au dus la disparitia dinozaurilor(si a TUTUROR celorlalte specii de pe Terra, de la vremea aceea, cu exceptia uneia singura), ramanand SOBOLANUL (sau...stramosul sau). Sobolan, care s-a bucurat de posibilitatea de a trai sub pamant in vremea cataclismului(si, absurd, era printre singurele fiinte vii, aproape minuscule, intr-o era a gigantilor).
Acelasi sobolan din care ne tragem si noi.
Specia umana si VIATA in sine dispare de vreo cateva ori, definitiv sau partial(exemplul cu sobolanul), in povestea (aproape RELIGIE) numita evolutionism si desenata cu creionul ("din burta"), inventand speciile intermediare evolutiei (CACI NU EXISTA FOSILE ALE SPECIILOR INTERMEDIARE! ).
Chiar evolutionistii au afirmat in repetate randuri, cand le lipsea cate o "veriga" ca:
Daca ramaneau macar o pereche (mascul-femela), evolutia putea continua!
Suna.stiintific? Daca da, suna si cunoscut?

Stiintific vorbind, sunt foarte multe DOVEZI ale existentei potopului pe Terra, de la MARELE CANION pana la descoperirea barcii excat acolo unde indica Biblia, in Turcia, inghetata in varful muntelui.
Despre marele canion sunt convins ca vei afla "alte variante", dar iti pot demonstra atat in particular cat si aici (cu o insiruire ceva mai mare de informatii), ca sunt gresite. E foarte simplu, de fapt.

Chiar m-as bucura sa ganditi inainte sa va faceti preconceptii despre religie. Nu cred ca UNDEVA IN BIBLIE scrie despre "un mosneag" sau ca in Biserica se predica despre "Dumnezeu - proprietarul Iadului" sau altfel spus, "Iadul - facut pentru oamenii pacatosi". Biblia in sine contrazice prin foarte multe parti toate prostiile care le crezi tu despre ea.
Dar presupun ca ai citit-o, ca doar nu critici aflandu-te la nivelul de "Biblia pentru toti/Biblia pentru cei mici".

Lg. Mihail @ Y! Messenger
...pentru amatori si "profesionisti".
In parte pentru oameni cu adevarat interesati big grin.

PS: Sursa (informatiilor evolutioniste): Un documentar infect care a tot rulat pe Discovery si National Geografic (cu producatori si co-producatori cu pretentii...)

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns (pentru LgMihail):

Acuma ce pot sa zic despre parerea ta pe care o sustii cu tarie!? Tu oricum esti deja foarte credincios asa ca orice ar zice ceilalti tu o ai pe a ta si asa ramai. Normal ca aduci argumente care sa-ti sustina ideile dar care nu prea au relevanta. Eu pur si simplu ma uit la univers, la spatiul cu toate galaxiile si imi fac o idee despre evolutionism, care cred ca e mult mai logic decat ceea ce zici tu.

| chelstone a răspuns (pentru LgMihail):

Cu niste trimiteri la marele canion si la niste munti din Turcia nu poti demonstra un potop global, astea nu sunt argumente ci doar presupuneri, care, chiar daca ar fi reale nu sunt de ajuns pentru a sustine teoria unui potop global si cu atat mai putin posibilitatea salvarii tuturor speciilor intr-o arca. In primul rand o astfel de intamplare este imposibila din punct de vedere al timpului. Gandeste-te ca Dumitru Dan singurul roman care a reusit sa faca ocolul pamantului (impreuna cu alti trei romani care au decedat in expeditie) ia luat 6 ani, cum poti sa sustii ca un singur om cu arca sa a reusit ca strabata toate meridianele probabil cu viteza luminii, si sa reuseasca sa salveze porcii teposi din africa, pe care daca ii atingi exista mari sanse sa mori, dar pe care mai intai trebuie sa le gasesti adapostul din pamant.
PS: Altii romani au facut un tur prin asia de curand cu mijloace moderne care a durat 8 luni, inca un argument care demonstreaza ca este imposibil ca noe sa fi facut ocolul lumii trecand prin toate meridianele intr-un timp atat de scurt incat sa salveze toate speciile.
Concluzie: Nu ai reusit sa aduci vreun argument in favoarea crestinilor in raport cu existenta unui potop de marime globala

| chelstone a răspuns (pentru LgMihail):

Cat despre teoriile tale cu sobolanii si era glaciara sunt niste absurditati. Ce treaba au dinozaurii cu era glaciara?! Dinozaurii nu s-au intersectat cu era glaciara, care, fusese cu mult timp inaintea aparitiei dinozaurilor, asa ca ceea ce ai afirmat pe acest subiect sunt niste ineptii.

| LgMihail a răspuns (pentru chelstone):

Am terminat orice fel de conversatie, AICI! Am dat un id de contact pentru eventuale "dezbateri", care ar dura timp, dar macar s-ar face in regim "instant".
Daca ai fi citit macar atent, cat sa intelegi textul comentariului meu...macar sa te fi straduit, dar asa...
Sunt satul de persoane "super-power" pe un site unde nici macar discutia in timp real nu e posibila, dar care fug de dezbateri big grin; fie ele si particulare...

Quote:
"In teoria evolutionista am avut parte de era glaciare si cataclisme globale ce au dus la disparitia dinozaurilor(si a TUTUROR celorlalte specii de pe Terra, de la vremea aceea, cu exceptia uneia singura)"
+
"VIATA in sine dispare de vreo cateva ori, definitiv sau partial"

Atat la erele glaciare cat la toate "dezastrele" legate in povestioara "stiintific(a/o)"-fantastica numita evolutionism VIATA PE TERRA dispare complet sau aproape complet. Tu nu poti accepta varianta in care speciile sunt pastrate in viata dar accepti varianta in care ele dispar si reapar sau "reevolueaza".
Iti pot arata mult mai multe despre evolutionism. Nu cred ca am "instalat" in discutia noastra ostilitatea. Si daca am facut-o eu, te rog sa ma ierti...
In Budismul Zen e o vorba: "Cand elevul e pregatit, nici profesorul nu intarzie sa apara".
Eu iti ofer sansa unei dezbateri. Poti sa-mi arati si tu ce ai.
Pentru ceilalti, o zi buna.

| chelstone a răspuns (pentru LgMihail):

happy eu rasund, discut in limita timpului liber pe care il am, argumente, ipoteze, pot fi aduse si aici, pe site, nu vad vreun imperiment in purtarea unei discutii coerente chiar daca, unele raspunsuri vin ceva mai greu.

| LgMihail a răspuns (pentru chelstone):

Fara sa invoc acea "forta intunecata", complet opusa crestinismului, anume mandria... spun ca nu esti intru totul constient de ceea ce ti-am oferit. Nu la modu "esti nebun, nu sti ce pierzi!". Ma refer ca nu cred ca ai inteles "oferta" sau invitatia mea. Sunt unele informatii pretioase pe care le detin/pastrez in documente/fisiere/manuscrise sau doar in memorie, pe care personal nu le-as insira pe un TPU. Mai sunt pe siteul asta atei, mai sunt evolutionisti, mai sunt persoane apartinand altor confesiuni sau altor religii... Personal am vazut putine persoane cu care, sincer si cinstit vorbind, as purta o discutie ceva mai complexa si COMPLETA. Deja ne-am intins la foarte multe comentarii. Fiecare aduce arumente mai mult sau mai putin puternice. Cand eu raspund ce am de facut: Pe langa argumentele mele (inca nearuncate in dezbatere), trebuie sa raspund la alte tale si totusi sa nu ma intind (cum din pacate fac mereu) la texte lungi. E imposibil si pentru mine si pentru tine. Si se vede. Eu aduc (exemplu) 10 argumente, iar tu raspunzi la 5 si mai aduci inca 5. Ca eu apoi sa fiu nevoit sa raspund la 3 aducand inca 4 si tot asa. Deja la finalul discutiei pot readuce argumente pe care tu nici nu te-ai sinchisit sa le combati(e doar un exemplu care se intampla MEREU intr-o dezbatere pe siteuri, cand incerci sa-i lasi aluia "o tema lunga pentru acasa", pana revii tu, ca sa reduci numarul de comentarii si sa pastrezi cantitatea informatiei).

Daca esti dispus sa-ti schimbi parerile, in urma unei dezbateri sau pur si simplu sa auzi niste argumente la care sa te framanti ceva vreme doar sa aduci contrargumente, putem tine o discutie. Nici eu nu ma impac cu timpul, de asta nu programez "data" dezbaterii. Dar in 10, 15 minute pe un messenger sau un skype, cuprindem mai mult decat facem in 3 zile pe TPU si ajungem si la un consens (probabil).

LG. mihail pe Y! messenger. Iti las alegerea. Aici nu mai revin, caci am spus deja prea mult laughing

45 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Pentru mine exista.Pentru altii chiar nu ma intereseaza.

| KlaraWeiss a răspuns:

Tu vrei sa ti se dovedeasca existenta Lui pe TPU? Vrei sa stii daca exista sau ba, roaga-te. Vezi ce a scris Siminator, chiar are dreptate. Citeste ce a scris Parintele Paisie Aghioritul, o sa gasesti multe lucruri de folos. http://corortodox.blogspot.com/......oitul.html

| ramona30 a răspuns:

Nu ai cum sa dovedesti existenta unei fiinte inventate de oamenii preistorici pentru a justifica fenomene ale naturii pe care nu aveau atunci capacitatea de a le intelege. Nu inteleg de ce inca mai exista unii oameni (cica moderni si nu preistorici in gandire) care mai cred in mos craciun, isus, allah si astfel de fiinte. Probabil se simt nedreptatiti in viata.
SweSong ai lansat o intrebare si nimeni nu ti-a raspuns. Nici macar LgMihail care cred ca nu a inteles intrebarea. Cerinta era sa dovedesti existenta unui zeu suprem si nu sa contrazici teorii stiintifice. Si daca teoriile stiintifice nu ar fi reale (ceea ce ma indoiesc) tot nu rezulta faptul ca un omulet din cer a pocnit din deget si am aparut noi.

| LgMihail a răspuns:

SweSong a beneficiat de "informatie" si dupa cum vezi raspunsul meu e sus big grin
Am documentul, contine si poze. Daca ti se par "glume bune" pot si eu sa rad de tine laughing... Mult si bine...

| Rapplex a răspuns:

Si Vaticanul are "cercetatori stintifici".Dar ei gasesc "dovezi stintifice" care aproba existenta lui D-zeu.

| Anonymus314 a răspuns:

Http://referat.clopotel.ro/......14551.html

citesti si intelegi daca vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Catalinnna a răspuns:

Priveste functionarea si constructia corpului uman, de exemplu, totul este foarte complex si bine determinat, e logic ca cineva l-a creat si nu a aparut din senin. Ei bine, acel cineva, este Dumnezeu.

| bunica18 a răspuns:

Dragul meu, dovedeste-mi tu mai inainte ca ai minte...numai Dumnezeu poate sa-ti "dovedeasca" ca exista, cere-i asta Lui (si-ti va raspunde).
Uite fericitul Augustin (un teolog catolic) isi spune intr-o zi ca va scrie o carte despre Dumnezeu si plimbindu-se pe malul marii tot incercind sa afle cum sa faca vede un copil care cara apa din mare intr-o groapa de nisip. Augustin il intreaba "ce vrei sa faci "? Copilul raspune: "Vreau sa mut marea aici", Fericitul Augustin a zimbit dar a inteles ca a fost un mesaj de la Dumnezeu, nu poti sa-l cuprinzi pe Dumnezeu intr-o carte, ceea ce voia el era doar o forma de orgoliu nemasurat.
Blaise Pascal (un fizician) a "cerut" si el dovada ca Dumnezeu exista, dar nu intr-un mod orgolios, ci facind un pariu si s-a supus cerintelor lui Dumnezeu spunindu-si ca, daca Dumnezeu exista a cistigat totul... daca nu exista, oricum nu a pierdut nimic pentru ca si-a ales o viata "corecta".
Cind "dovedesti" ceva inseamna ca nu mai ai nevoie sa crezi, cum poti sa crezi in ceva ce e evident...credintza e dincolo de dovada.

| Leonard08 a răspuns:

Nu sunt dovezi ca exista, dar nici ca nu exista.
Teoria evolutionista este ceva mai clara si ofera mai multe raspunsuri decat cea creationista.
Si cum imi place mie sa spun: Unde nu e stiinta e religie. laughing

| JeSa a răspuns:

SweSong,
N-am cum sa-ti demonstrez eu tie de existenta Cuiva, decat tu singur iti poti da seama -, si e treaba de simt. Deci, pe asa-zisul ''Dumnezeu'' incearca, sa-L cauti in interior, nu in exterior... Convinge-te singur!(de existenta Acestuia!)

| Ecea a răspuns (pentru JeSa):

Pot sa-l caut eu in interiorul tau?
Am eu ceva supranatural care o sa te inchini mult timp la acest fenomen si o sa te rogi mie.
Convinge-te singura!

| JeSa a răspuns (pentru Ecea):

Ecea,
Mi se pare mie, sau tu ai o doza de ironie fata de mine? De ce nu gandesti logic?
Dumnezeu se afla in oricine; de exemplu- in noi, x, y, z. Nu stai sa cauti nu stiu eu ce ''spirit'' (in exterior) ca sa-ti demonstrezi ca El exista. Deci, mai gandeste...

| Ecea a răspuns (pentru JeSa):

Am talentul de a fi ironic fata de oamenii legati,care nu gandesc logic si sunt fanatici.
Mergeti pe ideile voastre tampite si respectati niste reguli aiurea.
Asa pot spune si eu ca celulele se afla in orice, materia este in orice, etc.
Dar macar asta are logica si este dovedit.
In schimb un zeu care sta cu o lista in mana pe care scrie 10 porunci si ne urmareste pe toti din ceruri atent sa ne pedepseasca pentru fiecare greseala.Detine un loc pe nume "iad" unde ne trimite sa ne chinuim,sa ardem,sa plangem,etc dar el este bun si iubitor.
Unde este logica aici?
Si scuze ca ma iau de viata ta, dar poza aia nu imi inspira inteligenta, parca ai dansa manele.

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns (pentru JeSa):

"Dumnezeu se afla in oricine"; asta nu prea mi se pare o gandire logica laughing

| JeSa a răspuns (pentru Ecea):

Bah ironicule, asta nu se mai numeste ca ai talentul de a fi ironic, ci de nesimtit si tamp'.
Ce reguli aiurea stii tu, pe care sa zicem ca le iau in calcul, le respect? Spune-mi si mie, poate mie imi sar din calcul... si nu ma raportez la ele; gandim total diferit; tu anapoda, eu direct la obiect.
In schimb ce nu-mi sar din calcul, si cunosc/stiu, e faza cu doveditul si logica: am habar cu ce se mananca- subiectele astea..., dar astea nu se deslusesc cu oricine decat cand simti ca o persoana e pe aceeasi unda, si poti rationa cu ea.
Daca eu ti-am zis ca ''Dumnezeu'' se afla in oricine, pentru ca asta inseamna ''dumnezeire''- faptul ca esti stapan pe propriile fapte/decizii, si nu ca esti urmarit de-un anume zeu, care se afla in cer si te urmareste-, iar la urma iti face canonul cu greseli, si te pedepseste: te arunca in iad. Bunatatea si iubirea, se afla in cu totul altceva, din acest subiect, si anume - in energia pozitiva -, care robeste peste tot pamantul.
Si-acum sa-ti satisfac prejudecata- nu obisnuiesc sa ascult manele. Next, fa aluzie catre celelalte genuri de muzica; spre exemplu: latino; R&B; pop; rock; folk; electro; etc.

| JeSa a răspuns (pentru IntrebariFuckingCiudate):

SweSong, tocmai am explicat, dar se pare ca unora trebuie si sa le desenezi ca sa priceapa.

| Ecea a răspuns (pentru JeSa):

Te ataci prea mult draga mea.
In primul rand,cand o sa ma adresez eu cu "Fah" atunci sa mi te adresezi si tu cu "Bah".
Cum am mai spus,Natura ne aseamana, Educatia ne deosebeste.
Asa te-a educat biserica sa vorbesti cu lumea?
Dar este ceva normal la voi, cand sunteti atacati si va lipsesc raspunsurile logice si clare apelati la injurii.Asta spune multe despre voi si religia voastra.
Incercam sa purtam o discutie inteligenta,dar se pare ca a intervenit "bunatatea si iubirea" din tine si te-a indrumat spre "pacat".
Regulile pe care le stiu eu,le stie toata lumea, inclusiv tu, doar ca ai avut o alta metoda de a le spune.Asta scrie in Biblie,eu nu vorbesc in necunostinta de cauza.

Cat despre muzica prea putin imi pasa,era vorba de poza ta care te surprinde intr-o ipostaza nu prea placuta.
Nu impune respect,incredere, seriozitate, etc.
Stiu mentalitatea ta : "Nu ascult manele dar la o petrecere merg."

| JeSa a răspuns (pentru Ecea):

Well, tu faci atac la persoana mea, si esti nesimtit- si acum spui cum ca pe mine religia mea, ma indruma spre pacat. Pfai, esti total pe dinafara... In fine, sa lasam.
Regulile mele tin de natura umana, pe care da, le stim cu totii, dar le aplicam (ex - unii) cand ne amintim de ele. Tu spre exemplu, nu le aplici, ci le pretinzi, impui... si din cauza asta devii si esti obraznic.
Cat despre poza, putin imi pasa ce crezi, dar iti spusesem ca fapt de vers... pentru ca tu ai adus tot in discutie.

| Ecea a răspuns (pentru JeSa):

Hahahaha
Devii simpatica.
Hai sa o lasam moarta ca poate mai incolo scoti vreo arma ceva.

| Lavinia218 a răspuns:

Dumnezeu exista doar daca vrei tu sa existe! totul tine de imaginatia si de capacitatea ta de a interpreta lucrurile! Eu personal consider ca Dumnezeu este doar o interpretare a Stra stra stra stra mosilor pentru ca lumea trebuia sa creada in ceva si sa se teama de ceva, trebuiau niste legi (cele10porunci)! LA fel si cu Zeitatile si cu toate cele. FICTIUNE zic eu!

| Simpluuu a răspuns:

Cine crezi ca a creat lumea sau pe tine? Dumnezeu, cine altcineva?

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Exista si teoria Big Bang...

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Trebuie sa specific ca i-am dat funda lui LgMihail pentru ca mi-a oferit informatii in plus pe messenger si pentru ca si-a dat silinta sa imi raspunda. Nu m-a convins oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da uneori ma indoiam si eu de existenta lui Dumnezeu consideram ca existenta lui Dumnezeu este o poveste fara nici o logica, dar mai tarziu am realizat ca Dumnezeu exista, poate pare nebunesc dar eu i-am simtit prezenta, daca nu crezi in Dumnezeu am o intrebare: Cum iti explici propria existenta in aceasta lume?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba tu ai luat intrebarea lui mossa 13, la care ai si raspuns dealtfel, si ai postat-o si tu.esti chiar atat de limitat sau esti mossa13 ca dupa teligenta pareti la fel? ai doua conturi si tot invarti cuvinte? nu-i vorba ca nu esti singurul.cam toti ateii fac la fel.