| EmaS a întrebat:

Care este propriul tau punct de vedere cu privire la existenta lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista! Il pot vedea clar in viata mea de zi cu zi ca si Ocrotitor, Sfatuitor, Prieten etc. si in tot ce ma inconjoara ca si Creator. Chiar daca nu ma ridic la nivelul exigentelor Lui, ma bucur ca il pot simti in viata mea! Il simt, il vad pentru ca VREAU sa fac asta.

30 răspunsuri:
| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
Nu cred ca am mai pus aceasta intrebare. Uita-te tu peste intrebarile mele, si daca am mai pus-o, fac cinste!

| EmaS explică:

Chelstone
Din pacate pe unii suferinta ii impietreste si mai tare. Dumnezeu doreste sa ne indreptam privirea spre El.

| EmaS explică:

Chelstone
El dorea sa te apropie si mai mult de El, asa cum a procedat cu mine.Nici eu nu eram cu spatele la El, dar El dorea mai mult de la mine.Acum am o relatie mai apropiata cu Dumnezeu,am crescut din punct de vedere spiritual, m-a calit, mi-a intarit credinta in asa fel ca nu ma mai poate darama nici un val.Cand vine valul, eu nu ma uit cat de mare este, ci spun valului cat de mare este Dumnezeu pentru ca ma va scote din val.

| EmaS explică:

Chelstone
Si eu Il aveam in inima mea,dar trecand prin necazuri, am experimentat puterea rugaciunii, bucuria si pacea in mijlocul furtunii.Incercarile mi-au intarit credinta si acum sunt mai puternica, mai matura din punct de vedere spiritual.Nici ucenicii, apostolii nu au fost scutiti de incercari.Nici Domnul Isus.In fiecare zi ma confruntam cu alte probleme, si omeneste era imposibil sa ies din ele.Atunci ma rugam si Dumnezeu imi raspundea.Asa am inceput sa ma incred mai mult in El.L-am cunoscut mai indeaproape.Incercarea credintei noastre este mai pretioasa decat mult aur curat. Vorbesc aici din perspectiva vesniciei. Dumnezeu ne doreste cu El in vesnicie.El nu are in vedere neaparat fericirea noastra aici pe pamant.El are in vedere mult mai mult, eternitatea.

| EmaS explică:

Chelstone
Eu cred ca tu nu ai avut o credinta reala, ci doar o forma de evlavie.

| chelstone a răspuns:

Atunci cand mintea omului este limitata, naste monstrii.

| chelstone a răspuns:

Heyromania, e uite afla ca eu sunt un ateu care a avut parte de boli, operatii pe ochi din alea smechere, dar am vazut si disperarea unui olog neputiincios (crede-ma ca nu stii ce durere poarta un astfel de om) si a unor parinti care stiu ce inseamna suferinta cu adevarat, cand au aflat ca pentru a avea o sansa sa vada copilul lor trebuia dus de urgenta la un spital din Bucuresti, cand vezi atat de multa durere ti se cam acreste de dumnezeu. In momentul in care nu te vezi nici macar pe tine, dumnezeu pare departe, din ce in ce mai departe, chiar se volatilizeaza.

| chelstone a răspuns:

Ema, femeie fara logica, initial eram cu fata spre el, apoi, am mai meditat putin si am analizat situatia obiectiv si astfel am ajuns sa am anumite convingeri, eu nu sunt ca unii care sustin ca o credinta o ai daca vrei, credinta vine in urma unor convingeri sustinute de logica.

| chelstone a răspuns:

Ema, sa ma apropie mai mult?! laughing Nu stii vorbele alea, nu-ti forta norocul... sau ulciorul nu merge de multe ori la apa. Cat de mult voria sa ma apropie daca eu il aveam deja in ''suflet''?!

| chelstone a răspuns:

Ema, eu trecand prin necazuri, am aflat ca eu sunt singurul care pot sa ma ajut, am invatat sa caut raspunsuri in interiorul meu si nu la zei, am invatat ca habotnicismul nu inseamna iubire si ca lucrurile stau altfel decat CREDEAM eu.

Apache
| Apache a răspuns:

Eu? ...eu cred ca ceva a creat totul ...la inceput cand nu exista nimic!
-Raman la parerea ca universul nu se poate crea din nimicul absolut... poate dint-un atom, o molecula de gaz...dar nu nimic!
De la ceva a pornit totul ...primii atomi, primele molecule ...si de acolo a pornit evolutia universului, prin big bang. prin evolutie etc!
Pe scurt ...cred ca suntem creati de ceva, cred in stiinta ...si Nu cred in relatarea omului despre divinitate!
Ex : sunt vreo 100 de religii pe lumea asta,fiecare cu proprii ei zei, si toate au pornit de la un punct comun!
Prin punctul comun ma refer la oamenii de pesterea care se inchinau la pietre...
Prea intortochiata, si prea primitiva este religia pentru omul secolului 21 ...si multi incep sa realizeze asta!

| Bogdanux a răspuns:

Nimeni nu stie daca exista.The end.

| Hombre a răspuns:

Sa mi te aduca in jacuzzi.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Depinde ce inseamna dumnezeu in intrebarea ta? Pentru mine dumnezeu nu e mosulica ala de sta in cer si scuipa seminte pe noi cand facem ceva rau laughing Te-ai uitat vreodata la fecundarea unui ovul? Intra mormolocu ala mic in ovul sta un pic si deodata... dintr-o celula apar douadin doua 4 si asa mai departe. Nimeni nu a reusit sa explice pana acum cum e posibil si ce se intampla cu acele celule de reusesc sa se inmulteasca asa. E. pentru mine aia e dumnezeu. Miracolul vietii. Ma c*c pe ea de biserica, de popi si de lingatori de icoane. Multi confunda religia cu credinta si asta e rau de tot!

| DorelSudoru a răspuns:

De cate ori ai mai pus intrebare asta?

| Kosuchin a răspuns:

Hibridul dintre tribalul YHWH si zeul EL.

| OmletteDuFromage a răspuns:

Dumnezeu cred ca exista, dar mi se pare o tampenie religia. parerea mea religie=politica (faci bani fara sa ridici un deget, pe spatele altuia, si te dai mare sfant)

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Pff...greu de zis. Nu ma pot numi un adanc cunoscator, dar ca principiu...pe d-zeu il consider un fel de mos craciun, da incredere oamenilor si ii motiveaza oarecum. Da, intr-un fel "ne ajuta " prin efectul placebo, dar asta nu inseamna ca eu sa fac plecaciuni la o constructie total inutila. Bani, multi multi bani se duc pe biserici, preoti si alte chestii care tin de religie, pe care eu unul nu le consider necesare. Adica, hai sa analizam putin lucrurile, d-zeu e reprezentat pe pamant de biserica, fie ea sinagoga, templu buddha sau ce-o mai fi, dar cu precadere biserica crestina a comis prea multe crime. Daca m-as inchina unui d-zeu, m-as inchina lui prin biserica si astfel as aproba tot ce a facut anterior.

Pe de alta parte, daca chiar exista o divinitate care ne analizeaza faptele, de ce neaparat sa-l consider pe el cel bun, iubitor, etc etc? Poate ca Satan este divinitatea care ajuta. Biblia ca orice este scris poate fi extrem de subiectiva si foarte usor de rastalmacit, mai ales pentru ca este o scriere veche cu vorbe accesibile oricarui lector.

Si desigur, ar mai fi o parte...de ce m-as inchina cuiva? Oare nu am un cap si niste muschi pe oase? Oare nu ma pot descurca-n viata asta si singur? Ba eu cred ca da. Tocmai de aceea ma declar ateu free thinker, admit posibila existenta a divinitatilor, da' ma doare-n cot de ele.

| carminaburana43 a răspuns:

Parintii mei si bunicii au vorbit despre el cind eram de vreo 1o ani.Pe urma mergeam eu silitoare la biserica dar oricit vroiam sa cred nu m-il puteam imagina desi doream din suflet acest lucru.Pe urma dupa ce am devenit mama mi-am dat seama ce inseamna sa fie Dumnezeu o forta uriasa care e linga tine cind tu esti mica fragila si neinsemnata in lumea asta.Cind orice moment iti poate aduce si lacrimi si fericire dar totul este gol searbad fara sentimente profunde si fara sa stii ca cineva acolo sus te iubeste si ca in lumea asta trecatoare cind toti iti intorc spatele la necaz inclus acesti oameni pot fi frate sora copii dar atunci iti intinde mina cine nici nu crezi si acesta este doar Dzeu.Eu il vad ca pe un parinte ce iti da lectii de viata pentru binele tau sufletesc si trupesc.Caci suntem in aceasta lume cu un anumit scop si cred sincer ca raminem aici pina nu ne indeplinim scopul si menirea noastra.In rest as mai putea vorbi ore in sir despre acest subiect dar am incercat sa fac un rezumat a ceea ce cred si simt, desi citeodata trebuie sa spun sincer am foarte multe momente in viata asta cind mi-e frica de ziua de maine cu toata credinta mea.Dar totusi sunt inca aici pentru ca Dzeu imi da puterea sa-mi autodepasesc frica zilei de maine.

| bendis92 a răspuns:

De existat cred ca exista o forta superioara noua, diferenta este ca eu nu cred ca El sta sa ne judece faptele infime sau orice altceva, pur si simplu exista in tot si in toate. happy

| Fluffinator a răspuns:

Parerea mea este ca Dumnezeu nu exista, este ceva creat de oameni in momente de rascruce deoarece aveau nevoie sa creada in cineva. aveau nevoie sa dea vina pe cineva.
Si cand zic Dumnezeu, ma refer la "Divinitatea din Ceruri", nu neg ca acum 2000 de ani a existat un om pe nume Iisus Hristos care i-a ajutat pe oameni si i-a indreptat pe o cale mai buna.

| ankahra4m a răspuns:

Punctul meu de vedere? Dumnezeu este o nascocire, asa si cu satan si sfintii si toate cele. Pana si bunica mea era mai coapta la minte, si totusi avea o varsta inaintata, si nu dadea 2 lei pe biserici si religie...iar oamenii din ziua de azi sunt mai ceva precum homo sapiens. Deci...propriul meu punct de vedere? ** error error - subject not found **

| heyromania a răspuns:

Dumnezeu exista deoarece : in fiecare zi face miracole cu mine, suflu, gandesc, sunt sanatos, vad lumina soarelui, vorbesc. Ateii nu cred in El deoarece nu au avut niciodata o boala grea, un necaz. Daca ar da Bunul Dumnezeu o boala, un necaz peste totii ateii, atunci ce-ar striga ei pe strada " Dumnezeule, da-mi sanatate". Mai zic ca exista Dumnezeu pentru minunile savarsite prin icoanele facatoare de minuni. Bunica mea deseori e bolnava, nu poate sufla, numai Duminica si in alte sarbatori cand ma duc la biserica si aprind o lumanare pentru ea, bunica mea se simte foarte bine, parca n-ar fi avut vreodata vreo problema.

| anemona18ida a răspuns:

Dzeu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu putem avea un punct PROPRIU de vedere cu privire la divinitate, influentele acumulate pe parcursul vietii iti modeleaza imaginea divinitatii. Daca tu te-ai fi nascut pe o insula pustie(si fara net!) atunci probabil te-ai fi rugat la H2O fiind singurul lucru care poate crea ceva(adica sa stai pe nisip si sa-ti zici: " wow, a mai aparut un delfin zburator!" ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezul spune tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus de multe ori ca Dumnezeu exista, in noi toti, prin duhul SAU sfint.Am avut sansa sa vad f.multe si sint absolut convins.Ridicati privite si deslegativa mintea si veti vedea adevarul.Numai bine.

| Florisa a răspuns:

Dumnezeu este ca si vantul nu-l poti vedea dar il simti...si de altfel daca Dumnezeu nu exista si ai crezut in El.nu ai pierdut nimic, dar daca El exista si nu ai crezut in El ai pierdut totul.

| GunsRoses a răspuns:

Nu cred in existenta lui Dumnezeu. Sunt de parere ca e doar o nascocire a omului pentru a-si explica lucrurile pe care nu le intelege.Atunci cand nu i-a convenit ceva, a dat vina pe Dumnezeu, pentru ca e mult mai usor sa dai vina pe cineva pentru ce se intampla decat sa accepti. Totodata, Dumnezeu este cel pe care se "da vina" pentru lucrurile neintelese. De exemplu, in trecut, cum nu se cunosteau unele fenomene precum fulgerul, care noua, in prezent, ni se par foarte banale, se credea ca Dumnezeu este autorul lor.