| anonim_4396 a întrebat:

De cand "religie" inseamna "doar crestinism"? Cred ca am lipsit de la scoala cand s-a predat asa ceva.

Observ ca multi aveti impresia ca totul este doar despre voi, doar despre religia voastra si doar despre zeul vostru. Ba mai mult, vad ca multi, din cauza ca vreti atat de mult sa fiti importanti aveti impresia ca ateismul are legatura DOAR cu zeul vostru si DOAR cu religia voastra. Va place chair atat de mult sa va considerati importanti atunci cand nu sunteti?

Cand auziti cuvantul religie cam 98% sariti in sus urland "ie despre mine, ie despre religia mea, doar a mea".

Apropo, stiti ca atunci cand vine vorba de alte religii si de alti zei, voi crestinii sunteti atei nu?

50 răspunsuri:
| AartemisS a răspuns:

Hei! chiar doream sa vorbesc cu cineva despre religie.nu conteaza din ce religie fac parte.nu o sa-ti zic aceasta deoarece nu vreau sa crezi ca sunt influentata.Tot ceea ce pot eu sa-ti zic este ca orice religie ar avea un om de boli nefericire durere etc nu scapa.Deasemeni nici o religie nu-ti garanteaza nimic concret doar aberatii.Trebuie sa-ti asculti vocea interioara.Fa ce esti convins ca e bine pentru tine dar nu-i afecteaza pe ceilalti.Atata timp cat esti impacat cu propria persoana si nu ai nimic pe constiinta si pe nimeni e perfect.iCe sunt oamenii in mainile preotilor, a "preafericitilor"? simple marionete umile.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ie inculti, bre...Ie multi si incultihee hee

| Bogdan2104 a răspuns:

Touché!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Ce sunt oamenii in mainile preotilor, a "preafericitilor"?" laughing
De ce m-as da pe mana preotilor? Ha?
Si ce sunt preotii, in fond? Cine sunt?

| sticla09 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Oameni simpli ce au simtit chemarea din eden, sunt alesi drept acoliti doar cei cu sufletul pur, nu orice pagan dintr-asta ca tine care primeste pecetea in fiecare zi.
esti nevoita sa-mi dai dreptate pentru ca de n-ar fi asa, toti preotii si preafericitii ar primi spagi, unii chiar ar face averi pe treaba asta...iar eu nu am vazut asa ceva la noi.

| doctorandus a răspuns (pentru sticla09):

Adica in B.O.R. nu se da spaga? Pai daca nu dai spaga ajungi popa la Cuca Macaii, nu la Iasi sau la Bucuresti. Si n-ai vazut ce ceasuri de mii de euro au ierarhii B.O.R. si cu ce limuzine umbla?

| ioana1988 a răspuns:

Cred ca ai lipsit intr-adevar de la scoala, dar nu numai de la religie.
In primul rand confuzia intre crestinism si religie, tu ai facut-o de cele mai multe ori, si observ ca tot tu te agiti.
Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu, dar cu siguranta iar nu ai auzit.
Iar in Romania peste 95 %din populatie este de religie crestina, ateii reprezentand doar 1% adica mai nimic.
Cu alte cuvinte parerea voastra nu prea conteaza, si poate de aceea esti asa de frustrat.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sticla09):

Glumesti, nu?

| EmaS a răspuns:

Pentru ca Romania este o tara crestina.

| sticla09 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Bineinteles, nu ai cum sa crezi ce am scris eu acolo...decat daca esti vreo Ema.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sticla09):

Slava Cerului laughing M-am linistit. Brusc devenisem foarte agitata, de dimineata asahee hee

| grab a răspuns:

Ateu inseamna ca nu crezi in nicio forma de religie.

Fiecare religie are adeptii ei care automat refuza sa creada si in alta religie pe principiul "nu poti fi sluga buna la doi stapani".

Religia este un mijloc prin care omul trebuie sa isi mentina echilibrul si sa isi raspunda la intrebarile existentiale importante.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Stat laic, conform constitutiei.

| EmaS a răspuns (pentru sticla09):

tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

"Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu"... GRESIT. Tu ai un zeu 3in1 CA CAfeaua, ei NU. Nu o arde inteligent atunci cand nu esti.

"ateii reprezentand doar 1%"... asa si? Ce legatura are asta cu intrebarea mea?

"Cu alte cuvinte parerea voastra nu prea conteaza"... daca parerea majoritatii ar fi corecta doar pentru ca e majoritate, atunci pamantul inca sta pe loc si este patrat. Intelegi bai bo... inteligentule?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

1 - Rromania este o tara MAJORITAR crestina. Nu stii diferenta?
2 - Ce legatura are asta cu postarea mea? Daca Rromania e o tara majoritar crestina inseamna ca trebuie sa fie si inculta si sa nu stie diferenta dintre acei termeni?

Chiar daca e o tara majoritar crestina, "religie" NU inseamna "doar crestinism".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

Si ca o completare la prostiile pe care le-ai debitat, stii ca in prezent exista mai multe religii nu doar cele 3 pe care le mentionezi tu nu? Dupa comentariul tau, nu prea cred ca stii multe despre RELIGIE.

Invata diferenta dintre RELIGIE si doar crestinism.

| danut a răspuns:

"Cred ca am lipsit de la scoala cand s-a predat asa ceva."
Ai fost cumva la ceea ce se numeste scoala? Traiesti intr-o tara musulmana sau brahmana? Continentul pe care traiesti este Asia sau Africa? In general pe aici pe la noi se practica crestinismul, prin Romania si prin Europa, daca ai facut cumva, ceva scoala.

| BlooShoot a răspuns:

Foarte bine punctat.Vezi tu asta e problema cu oameni inculti, ei intotdeauna o sa considere doar o varianta corecta. Majoritatea crestinilor au aceasta parere, asta e cel mai trist.

| martzian a răspuns:

Apropo de faptul ca faci misto de altii si le urli in freza ca nu stiu...

http://dexonline.ro/definitie/ateu

| Kaleo a răspuns:

De cand ai facut tu o obsesie.

| Angel0 a răspuns (pentru ioana1988):

Batman! Batman!
Asta nu a auzit de religiile avraamice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Nu vad ce legatura are raspunsul tau cu postarea mea. In plus de asta, definitiile din acel dex sunt putin gresite si au fost scrise de crestini favorizand acel zeu.

Si ca sa-ti demonstrez, iti ofer prima definitie "neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități". Persoana care a scris acea definitie a favorizat zeul crestin. Definitia mult mai corecta pentru ateism este varianta in engleza "Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities" dupa care "In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities". Vezi tu in acea definitie favoritism? Vezi tu acolo ca apare un zeu anume dupa care sa o arda cu "si a altor divinitati"? Sigur ca nu.

Chiar si definitia in romana face o greseala iar cei care au scris acele definitii au impresia ca ateismul are legatura doar cu zeul crestin. Daca e sa te intreb pe tine ce inseamna ateu, mai mult ca sigur imi vei zice "persoana care nu crede in dumnezeu". In cazul in care nu stii, asa ceva e GRESIT (si ti-am mai explicat asta, nu e prima data dar vad ca e prea complicat pentru tine sa intelegi asa ceva).

Incearca sa nu o mai arzi inteligent daca nu esti si asigura-te ca atunci cand raspunzi stii despre ce vorbesti.

Da, fac misto de altii ca nu stiu ce inseamna ateu si mai fac misto de altii ca nu stu diferenta intre "religie" si "doar crestinism". Stiu ca va place sa va considerati importati si sa credeti ca totul are legatura doar cu voi sau ca este doar despre voi dar asta nu inseamna ca asa si este.

Invata definitiile inainte sa o arzi inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Si ce legatura are? Vad ca nu va ajuta capul sa intelegeti...

Daca tu ai o dacie, vecinul are un bmw si tipu' din china un trabant, asta nu inseamna ca voi 3 aveti aceeasi masina. Sigur, aveti masina dar nu inseamna ca este fix aceeasi. Intelegi? Nu cred. Asa e si in cazul celor 3 religii. Unii o ard cu "eu am dacie", altii cu "eu am trabant cu remorca" iar altii cu "broscuta". chiar daca aveti zei nu insemna ca aveti acelasi zeu si se observa clar prin faptul ca tu ca si crestin ai un zeu 3in1 CA CAfeaua iar ceilalti 2 nu au asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danut):

Zi-mi si mie ce legatura are faptul ca Rromania e o tara majoritar crestina cu confuzia intre "religie" si "doar crestinism"? Favoritismul e pentru idioti.

Invata definitiile inainte sa te crezi inteligent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Apropo de ateu... stii ca atunci cand vine vorba de alte religii si tu esti ateu nu?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi multe, Gaia. Cine sa iti explice cand tremuri tot? happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Invata definitiile inainte sa o arzi inteligent." - Macar ai o parere buna despre tine. Ajuta, cel putin pana la punctul in care depaseste granita dintre normal si patologic. Sau poate ca incerci sa ti-o imbunatatesti, avand in vedere faptul ca repeti aproape obsesiv ideea. Take care, Dumnezeu te iubeste, Gaia. Si inca te mai asteapta!winking

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu, Romania e Republica, stat laic.

| Hombre a răspuns (pentru ioana1988):

"Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu, dar cu siguranta iar nu ai auzit."
Atunci tu degeaba te duci la scoala, evreii doar 8% sunt mesianici si-l au pe Dumnezeul tau iar ceilati evrei si musulmani nu recunosc Trinitatea deci nici pe Dumnezeul tau.