| anonim_4396 a întrebat:

Observ ca multi nu stiti ce inseamna cuvantul "ateu", ca multi aveti impresia ca "religie = doar crestinism" sau ca "teologie = doar crestinism".

De ce? Sunt niste termeni chair atat de complicati? Sunt curios, ce inseamna pentru voi cuvantul "ateu"? Stiti ca atunci cand vine vorba de zeii altor religii, si voi (crestinii) sunteti atei nu?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce nu le explici tu ce inseamna, ca sa nu ramana in necunostinta de cauza?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Am explicat de 8 ori pana acum, ce rezolv daca zic a 9-a oara avand in vedere ca este vorba tot de aceleasi persoane? Multi fie nu pot intelege, fie nu vor. Eu merg pe varianta cu "nu vor".

Pana si tu ai o definitie gresita (cred, nu sunt sigur. Imi bazez afirmatia pe comentariile tale din trecut)... zi-mi ce intelegi tu prin "ateu".

* apropo, am folosit cuvantul "cred". Ai grija ca asta nu inseamna ca am format o religie noua sau ca acel "cred" este in sensul religios. Multi confundati "cred" (gen : cred ca maine primesc banii) cu "a crede" (versiunea religioasa gen : cred ca exista zeii X si Y). Chiar si tu faci aceasta confuzie.

| Maxim96 a răspuns:

Ateu este omul care nu crede in nicio divinitate.Dar un om nu poate sa creda in toate divinitatile, ci apartine la o singura religie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia pentru mine ateu, inseamna om fara nici un dumnezeu.si pentru mine un om numa cu spoiala de educatie omeneasca, dar fara simtul acela sufletesc, e ca o banana numa coasca, fara miezul aferent.galbena frumoasa, dar fara esenta ei.am intalnit doar oameni buni si oameni rai, educati mai mult ori mai putin.nu conteaza ce erau.atei ori credinciosi.problema e; un ateu nu crede in nimic.dar fundamentul existentei lui are o baza, un punct de plecare, in care crede, si un sfarsit inevitabil in care nu are cum sa nu creada.deci de ceva e convins si crede.cum numesti asta? ca eu prin crestin nu inteleg un adversar al oricarei alte confesiuni, un sigur locuitor al raiului, si adversar al ateilor.crestin ortodox,este un mod de viata,pe care l-am ales, o viata cladita pe, temelia principiilor crestine, a decalogului, care ma satisfac spiritual.imi plac, le consider, drepte juste le urmez mai mult ori mai putin ca orice alt om care practica ingaduinta de sine, si incalcarea regulilor, ca de aia sant reguli.sa fie incalcate.dar de la nastere si pana moartea ne va desparti, asta e drmul meu, pe care poate veni oricine si pe care-l poate parasi ciine vrea.oricand.ateu pentru mine,mai inseamna si un eu,tanar, rebel, mai presus decat toti, nemuritor, pana am ajuns la concluzia ca sant doar un om intre aproape 7 miliarde de oameni, atat de diferiti unii de altii si totusi asemanatori, si pentru asta multumesc creatorului.pe un ateu il consider rece.sec sufleteste.fiindca am fost si stiu.m-am schimbat si simt.dar in timp.si in bine.va doresc si voua la fel, care simtiti ori veti simti nevoia, vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia pentru mine ateu, inseamna om fara nici un dumnezeu.si pentru mine un om numa cu spoiala de educatie omeneasca, dar fara simtul acela sufletesc, e ca o banana numa coasca, fara miezul aferent.galbena frumoasa, dar fara esenta ei.am intalnit doar oameni buni si oameni rai, educati mai mult ori mai putin.nu conteaza ce erau.atei ori credinciosi.problema e; un ateu nu crede in nimic.dar fundamentul existentei lui are o baza, un punct de plecare, in care crede, si un sfarsit inevitabil in care nu are cum sa nu creada.deci de ceva e convins si crede.cum numesti asta? ca eu prin crestin nu inteleg un adversar al oricarei alte confesiuni, un SIGUR locuitor al raiului, si adversar al ateilor.Crestin ortodox,este un mod de viata,pe care l-am ales, o viata cladita pe, temelia principiilor crestine, a decalogului, care ma satisfac spiritual.imi plac, le consider, drepte juste le urmez mai mult ori mai putin ca orice alt om care practica ingaduinta de sine, si incalcarea regulilor, ca de aia sant reguli.sa fie incalcate.dar de la nastere si pana moartea ne va desparti, asta e drmul meu, pe care poate veni oricine si pe care-l poate parasi cine vrea.oricand.ateu pentru mine,mai inseamna si un EU,tanar, rebel, mai presus decat toti, nemuritor, pana am ajuns la concluzia ca sant doar un om intre aproape 7 miliarde de oameni, atat de diferiti unii de altii si totusi asemanatori, si pentru asta multumesc creatorului.pe un ateu il consider rece.sec sufleteste.fiindca am fost si stiu.m-am schimbat si simt.dar in timp.si in bine.va doresc si voua la fel, care simtiti ori veti simti nevoia, vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Crestinii nu sunt atei cand vine vorba de alta religie, ci doar ignoranti.Una e sa nu crezi si alta e sa crezi numai ce-ti convine sau sa-ti protejezi propriile credinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am patit eu sa le contrzic parerile crestinilor si imediat eram catalogat ca "ateu"! Dupa ce le sepuneam ca n sunt ateu ei imi spuneau ca una din doua trebuie sa fiu!
Mda ei cred ca numai religia lor exista si nu i-au in calcul alte pareri, alte convingeri! Eh, procedeaza gresit!