| anonim_4396 a întrebat:

De cand "religie" inseamna "doar crestinism"? Cred ca am lipsit de la scoala cand s-a predat asa ceva.

Observ ca multi aveti impresia ca totul este doar despre voi, doar despre religia voastra si doar despre zeul vostru. Ba mai mult, vad ca multi, din cauza ca vreti atat de mult sa fiti importanti aveti impresia ca ateismul are legatura DOAR cu zeul vostru si DOAR cu religia voastra. Va place chair atat de mult sa va considerati importanti atunci cand nu sunteti?

Cand auziti cuvantul religie cam 98% sariti in sus urland "ie despre mine, ie despre religia mea, doar a mea".

Apropo, stiti ca atunci cand vine vorba de alte religii si de alti zei, voi crestinii sunteti atei nu?

50 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca Romania este o tara crestina.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Stat laic, conform constitutiei.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

1 - Rromania este o tara MAJORITAR crestina. Nu stii diferenta?
2 - Ce legatura are asta cu postarea mea? Daca Rromania e o tara majoritar crestina inseamna ca trebuie sa fie si inculta si sa nu stie diferenta dintre acei termeni?

Chiar daca e o tara majoritar crestina, "religie" NU inseamna "doar crestinism".

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu, Romania e Republica, stat laic.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tu nu esti turc?!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Nu, jumatate roman jumatate bulgar.
Dar tu esti evreica?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu stiu sa fac diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Nu se vede. Daca ai fi stiut nu ai fi lasat un asemenea comentariu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa iti demonstrez ca stiu ce spun, iti trimit un articol scris de mine.
In lume sunt mai multe religii. Monoteiste si politeiste. Unii cred in existenta mai multor Dumnezei.(Budistii, hindusii, taoistii). Pe cand altii cred in existenta unui singur Dumnezeu. (Crestinii, musulmanii, iudeii). Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa fie mantuiti prin Hristos si faptele lor. Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea, totul este zadarnic. Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este completa, perfecta. Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati, transformati.Au fost stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic, mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a credintei in Evrei 11:,, Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.

| Hombre a răspuns:

Bine discutam si de capre dar contrazice ce am spus.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ie inculti, bre...Ie multi si incultihee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

"Ce sunt oamenii in mainile preotilor, a "preafericitilor"?" laughing
De ce m-as da pe mana preotilor? Ha?
Si ce sunt preotii, in fond? Cine sunt?

| sticla09 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Oameni simpli ce au simtit chemarea din eden, sunt alesi drept acoliti doar cei cu sufletul pur, nu orice pagan dintr-asta ca tine care primeste pecetea in fiecare zi.
esti nevoita sa-mi dai dreptate pentru ca de n-ar fi asa, toti preotii si preafericitii ar primi spagi, unii chiar ar face averi pe treaba asta...iar eu nu am vazut asa ceva la noi.

| doctorandus a răspuns (pentru sticla09):

Adica in B.O.R. nu se da spaga? Pai daca nu dai spaga ajungi popa la Cuca Macaii, nu la Iasi sau la Bucuresti. Si n-ai vazut ce ceasuri de mii de euro au ierarhii B.O.R. si cu ce limuzine umbla?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sticla09):

Glumesti, nu?

| sticla09 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Bineinteles, nu ai cum sa crezi ce am scris eu acolo...decat daca esti vreo Ema.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sticla09):

Slava Cerului laughing M-am linistit. Brusc devenisem foarte agitata, de dimineata asahee hee

| EmaS a răspuns (pentru sticla09):

tongue

| danut a răspuns:

"Cred ca am lipsit de la scoala cand s-a predat asa ceva."
Ai fost cumva la ceea ce se numeste scoala? Traiesti intr-o tara musulmana sau brahmana? Continentul pe care traiesti este Asia sau Africa? In general pe aici pe la noi se practica crestinismul, prin Romania si prin Europa, daca ai facut cumva, ceva scoala.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Zi-mi si mie ce legatura are faptul ca Rromania e o tara majoritar crestina cu confuzia intre "religie" si "doar crestinism"? Favoritismul e pentru idioti.

Invata definitiile inainte sa te crezi inteligent.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Oau, care e definitile alea domnu inteligentu la care te referitu lu matale, neamule? Asta asa, apopos de "Rromania" ca de restul ne-am lamurit, atata poti, atata dai.

| ioana1988 a răspuns:

Cred ca ai lipsit intr-adevar de la scoala, dar nu numai de la religie.
In primul rand confuzia intre crestinism si religie, tu ai facut-o de cele mai multe ori, si observ ca tot tu te agiti.
Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu, dar cu siguranta iar nu ai auzit.
Iar in Romania peste 95 %din populatie este de religie crestina, ateii reprezentand doar 1% adica mai nimic.
Cu alte cuvinte parerea voastra nu prea conteaza, si poate de aceea esti asa de frustrat.

| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

"Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu"... GRESIT. Tu ai un zeu 3in1 CA CAfeaua, ei NU. Nu o arde inteligent atunci cand nu esti.

"ateii reprezentand doar 1%"... asa si? Ce legatura are asta cu intrebarea mea?

"Cu alte cuvinte parerea voastra nu prea conteaza"... daca parerea majoritatii ar fi corecta doar pentru ca e majoritate, atunci pamantul inca sta pe loc si este patrat. Intelegi bai bo... inteligentule?

| anonim_4396 explică (pentru ioana1988):

Si ca o completare la prostiile pe care le-ai debitat, stii ca in prezent exista mai multe religii nu doar cele 3 pe care le mentionezi tu nu? Dupa comentariul tau, nu prea cred ca stii multe despre RELIGIE.

Invata diferenta dintre RELIGIE si doar crestinism.

| Angel0 a răspuns (pentru ioana1988):

Batman! Batman!
Asta nu a auzit de religiile avraamice.

| anonim_4396 explică (pentru Angel0):

Si ce legatura are? Vad ca nu va ajuta capul sa intelegeti...

Daca tu ai o dacie, vecinul are un bmw si tipu' din china un trabant, asta nu inseamna ca voi 3 aveti aceeasi masina. Sigur, aveti masina dar nu inseamna ca este fix aceeasi. Intelegi? Nu cred. Asa e si in cazul celor 3 religii. Unii o ard cu "eu am dacie", altii cu "eu am trabant cu remorca" iar altii cu "broscuta". chiar daca aveti zei nu insemna ca aveti acelasi zeu si se observa clar prin faptul ca tu ca si crestin ai un zeu 3in1 CA CAfeaua iar ceilalti 2 nu au asa ceva.

| Hombre a răspuns (pentru ioana1988):

"Musulmanii si evreii au acelasi Dumnezeu, dar cu siguranta iar nu ai auzit."
Atunci tu degeaba te duci la scoala, evreii doar 8% sunt mesianici si-l au pe Dumnezeul tau iar ceilati evrei si musulmani nu recunosc Trinitatea deci nici pe Dumnezeul tau.

| Angel0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba discutam despre integrale daca tu nu stii nici tabla inmultirii.
Cum naiba sa fii atat de ignorant incat sa nu auzi macar de religiile avraamice.
Daca nu stii nimic despre bazele istoriei religiilor dominante, ce sens are sa discutam mai departe.

| ioana1988 a răspuns (pentru Hombre):

Am mai intalnit persoane care nu au auzit de multe, chiar daca erau tiparite de cateva sute de ani pe manualele scolare.
Nu am chef sa-mi sustin ideile in fata cuiva care nu are minimul de cultura generala obligatorie.
Cauta si tu pe gogu:
Religiile avraamice (cu 2 de a).

| ioana1988 a răspuns (pentru Angel0):

Nu este singurul.
Sunt lucruri care se invata la scoala, elementare.
Cultura generala obligatorie.

| Hombre a răspuns (pentru ioana1988):

"Am mai intalnit persoane care nu au auzit de multe"
Ca bine zici si tu esti una dintre ele, o luam de la capată (cum zice veciunl meu de 5 ani).
Asa cum am spus doar 8% dintre evrei sunt mesianici (il recunoaste pe iIsus ca fiul lui Dumnezeu si Trinitatea) iar restul evreilor sunt adepti religiilor Avramice, iudaismul, care religie e caracteristica monoteismului, adica credinta in unicitatea lui Dumnezeu.
Islamul a preluat elemente din iudaism si crestinism si practica monoteismul considerandu-l pe Isus profet si nu fiul lui Dumnezeu la fel ca evreii.
Evreii si islamisti= Dumnezeu unic=Monoteisti
Crestini= Dumnezeu=Isus fiul lui Dumnezeu=sfantul duh=Politeisti. Ai capito?

| Mădă0611 a răspuns:

Pai doar crestinismul exista pentru ca doar dumnezeu/Iisus e adevarat, sfant, perfect; ai vazut ce a zis fata aia de 12-14 ani, ca niste unii se inchina la o c***a albastra.

| zurick a răspuns:

Da...Din pacate asa sunt multi crestine, da asta nu inseamna ca toti sunt la fel.Nu ma intereseaza pe mine alta religie, da nu o judec, cunosc multe persoane de alta religie si nu mi-am permis sa-i cred inferiori "asta ar fi doar o prostie si o dovada de prostie curata"

| martzian a răspuns:

Apropo de faptul ca faci misto de altii si le urli in freza ca nu stiu...

http://dexonline.ro/definitie/ateu

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Nu vad ce legatura are raspunsul tau cu postarea mea. In plus de asta, definitiile din acel dex sunt putin gresite si au fost scrise de crestini favorizand acel zeu.

Si ca sa-ti demonstrez, iti ofer prima definitie "neagă existența lui Dumnezeu și a oricărei divinități". Persoana care a scris acea definitie a favorizat zeul crestin. Definitia mult mai corecta pentru ateism este varianta in engleza "Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities" dupa care "In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities". Vezi tu in acea definitie favoritism? Vezi tu acolo ca apare un zeu anume dupa care sa o arda cu "si a altor divinitati"? Sigur ca nu.

Chiar si definitia in romana face o greseala iar cei care au scris acele definitii au impresia ca ateismul are legatura doar cu zeul crestin. Daca e sa te intreb pe tine ce inseamna ateu, mai mult ca sigur imi vei zice "persoana care nu crede in dumnezeu". In cazul in care nu stii, asa ceva e GRESIT (si ti-am mai explicat asta, nu e prima data dar vad ca e prea complicat pentru tine sa intelegi asa ceva).

Incearca sa nu o mai arzi inteligent daca nu esti si asigura-te ca atunci cand raspunzi stii despre ce vorbesti.

Da, fac misto de altii ca nu stiu ce inseamna ateu si mai fac misto de altii ca nu stu diferenta intre "religie" si "doar crestinism". Stiu ca va place sa va considerati importati si sa credeti ca totul are legatura doar cu voi sau ca este doar despre voi dar asta nu inseamna ca asa si este.

Invata definitiile inainte sa o arzi inteligent.

| anonim_4396 explică (pentru martzian):

Apropo de ateu... stii ca atunci cand vine vorba de alte religii si tu esti ateu nu?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu vezi multe, Gaia. Cine sa iti explice cand tremuri tot? happy

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Invata definitiile inainte sa o arzi inteligent." - Macar ai o parere buna despre tine. Ajuta, cel putin pana la punctul in care depaseste granita dintre normal si patologic. Sau poate ca incerci sa ti-o imbunatatesti, avand in vedere faptul ca repeti aproape obsesiv ideea. Take care, Dumnezeu te iubeste, Gaia. Si inca te mai asteapta!winking

| grab a răspuns:

Ateu inseamna ca nu crezi in nicio forma de religie.

Fiecare religie are adeptii ei care automat refuza sa creada si in alta religie pe principiul "nu poti fi sluga buna la doi stapani".

Religia este un mijloc prin care omul trebuie sa isi mentina echilibrul si sa isi raspunda la intrebarile existentiale importante.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu religia face omul,ci omul face religia prin vointa sa.
Nu cred in cuvantul ateu,fiecare crede in ceva,in cineva.
Crezi in mama ta,crezi in bani nu? crezi in iubire nu? Deci,tot apartii de ceva sentimental.
Daca tu crezi ca e cineva acolo care te mai vegheaza e problema ta,nu a tuturor.
Religia nu este subiect de discutie,ca nu suntem la piata.
Am ajuns la halul in care ori ti se baga pe gat, indoctrinat ( nu sunt deloc de acord ) ori se vorbeste despre Dumnezeu de parca ne-a facut din ura.
Am ajuns la un nivel in care, doar iubirea ne mai scoate din aceasta ura, numai ca nu este iubire, ci doar ura fata de semeni

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

"Nu cred in cuvantul ateu, fiecare crede in ceva, in cineva."

Faci o confuzie intre "a crede ca" si "a crede (in sensul religios)". Sunt 2 chestii DIFERITE.

"Cred ca mama maine imi va da bani" NU este egal cu "cred ca zeii exista"

Primul "cred" NU este in sens religios. Primul "cred" este bazat pe fapte care s-au intamplat in trecut, bazat pe observatii. Spre exemplu ieri si alaltaieri mama mi-a dat bani deci "cred" ca si azi imi va da pe cand al 2-lea "cred" NU se bazeaza pe observabil. Al 2-lea cred tine strict de religie si nu este bazat pe observatii sau altele de genul.

Intelegi diferenta dintre "a crede ca" si "credinta"?

Daca tu vrei sa consideri ca "a crede ca" tine de religie, atunci tu tocmai ai inventat miliarde de religii. Ai inventat religia ploii (cred ca maine ploua), religia banilor (cred ca maine primesc banii pe card), religia minutelor de pe telefon (cred ca maine imi baga minutele)... etc. Observi problema?

Eu cred ca maine ploua, asta nu inseamna ca sunt o persoana religioasa. E absurd.

Nu confunda "a crede ca..." cu "a crede (in sensul religios)". Sunt 2 lucruri DIFERITE deci pozitia ta gen "nu cred in cuvantul ateu pentru ca fiecare crede in ceva" este gresita. Mai incearca.

| Mikhtarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer ca si caz de om,nu ca si credinta.
Ma refer ca omul tot se auto identifica in a crede in ceva,chiar daca nu apartine neaparat de religie.
Intr-un fotbalist,intr-un actor.
Din punct de vedere religios,e cam incorect ce-am scris,dar din punct de vedere sentimental, eu zic ca nu.
Ma refer, ca tot placi pe cineva, crezi in el, venerezi.

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Sunt seunsuri DIFERITE. Tocmai ti-am zis ca eu pot sa cred ca maine vine o furtuna si sa fiu ateu pentru ca "a crede ca" e diferit de "a crede in sensul religios". "A crede ca" NU are nici o legatura cu ateismul.

Sigur ca poti SA CREZI in cineva CA... dar asta nu inseamna ca nu mai esti ateu. Ateismul tine doar de zei iar cele 2 cuvinte au sensuri DIFERITE. Intelegi?

| Mikhtarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Gaia eu te-am inteles,dar se pare ca tu nu m-ai inteles.
Da,sunt sensuri diferite,din dpdv crestinism, si omenesc. daca se poate zice.
Eu zic ca omul tot crede in ceva, cineva, ma refer ca tot apartii de cineva, ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

Mai... am inteles unde vrei sa ajungi dar nu nu vrei sa intelegi ca "a crede ca..." NU are legatura cu ateismul. Eu recunoscut de mai multe ori ca pot sa cred diverse lucruri gen maine ploua, e cald, ninge, primesc bani sau altele de genul dar asta NU inseamna ca nu sunt ateu.

A crede sau a nu crede ca maine ninge NU ARE NICI O LEGATURA CU ATEISMUL si nu este aclasi lucru cu "a crede in sensul religios". Nu poti sa intelegi asta?

Vrei sa iti confirm iar ca eu pot sa cred sau sa nu cred diverse lucruri? Uite, o fac iar : eu cred ca maine va fi soare. Poftim. Vrei sa spui ca din cauza ca eu cred ca maine va fi soare nu mai sunt ateu? Gandeste-te bine.

"Da, sunt sensuri diferite"... PERFECT.
"Eu zic ca omul tot crede in ceva, cineva"... dar sunt SENSURI DIFERITE. Parca ai zis ca ai inteles.
"ca tot apartii de cineva, ceva. "... partea asta nu o inteleg. "Apartii" in ce sens? Presimt ca iar faci o confuzie.

Ateismul are treaba doar cu varianta religioasa a cuvantului "a crede" nu si cu cea "normala".

| Kaleo a răspuns:

De cand ai facut tu o obsesie.

| Bogdan2104 a răspuns:

Touché!

| 7Omar7 a răspuns:

In lumea asta exixta o multime de religii
unele de care nici nu am auzit, in mare parte toti stiu despre crestinism si islamism ..in mare parte romani cand aud de islam sar la gura ca e o prostie...de exemplu spun ca musulmani se inchina la zei la Alhah..si care e problema? Alah e acelasi dumnezeu doar ca are alt nume cum in romana e dumnezeu in engleza e God in germana e Gott si tot asa
e un singur dumnezeu

| BlooShoot a răspuns:

Foarte bine punctat.Vezi tu asta e problema cu oameni inculti, ei intotdeauna o sa considere doar o varianta corecta. Majoritatea crestinilor au aceasta parere, asta e cel mai trist.

| AartemisS a răspuns:

Hei! chiar doream sa vorbesc cu cineva despre religie.nu conteaza din ce religie fac parte.nu o sa-ti zic aceasta deoarece nu vreau sa crezi ca sunt influentata.Tot ceea ce pot eu sa-ti zic este ca orice religie ar avea un om de boli nefericire durere etc nu scapa.Deasemeni nici o religie nu-ti garanteaza nimic concret doar aberatii.Trebuie sa-ti asculti vocea interioara.Fa ce esti convins ca e bine pentru tine dar nu-i afecteaza pe ceilalti.Atata timp cat esti impacat cu propria persoana si nu ai nimic pe constiinta si pe nimeni e perfect.iCe sunt oamenii in mainile preotilor, a "preafericitilor"? simple marionete umile.