| anonim_4396 a întrebat:

Am tot vrut sa pun niste intrebari pe tema "nu exista om fara pacat". Tot vad crestini care zic asa ceva. Conform religiei voastre, nu exista om fara pacat. Totusi, v-ati gandit ca si in alte religii sunteti niste pacatosi nu doar in crestinism? Ce o sa faceti in acest caz?

Nu vreau raspunsuri idioate de genul "zeul meu ma va ierta". Nu asa functioneaza. Daca pacatuiti in alte religii, trebuie sa cereti iertare zeilor respectivi nu zeului vostru. Daca va iarta zeul vostru pentru pacatele din alte religii, atunci si alti zei ii pot ierta pe cei din alte religii pentru pacatele din crestinism. Ba mai mult, daca voi nu sunteti vinovati pentru pacatele din alte religii, nici altii nu sunt vinovati de pacatele din religia voastra. Si ca o completare, daca altii nu sunt vinovati pentru pacatele din religia voastra, atunci exista oameni fara pacat. Daca veti zice ca sunt, atunci automat si voi sunteti pacatosi in alte religii.

Cand v-ati cerut ultima data scuze in fata altor zei?

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ceilalți zei sunt doar demoni așa că nu merită să ne deranjăm.

| RAY a răspuns:

Eu in cinstea lor ascult muzica e un fel de jerfa muzicala daca i pot spune asa, tu ce jerfa faci?

| Narfundo a răspuns:

Ce zei ma? Ba baiatule esti batut in cap? Ce religie ai tu? Dumnezeu e unul si inceteaza cu balivernele astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Formularea din ultima fraza este putin ambigua.
2.Nu cred ca vei primi multe raspunsuri, intrucat a da un raspuns, indiferent de formularea lui, inseamna aprioric sa recunosti existenta mai multor Zei(fiecare cu numele lui).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu is curios sa vad ce raspunsuri primesc mai ales din partea celor care considera ca persoanele din alte religii pacatuiesc in cea crestina si au nevoie de iertarea zeului crestin deoarece iertarea altor zei nu este valida.

Daca altii sunt vinovati in religia crestina, si cei din religia crestina sunt vinovati in celelalte religii si au nevoie de iertarea altor zei deoarece iertarea lui dumnezeu nu este valida.

Sa zicem ca zeul crestin chiar exista, nu are importanta daca cineva din alta religie ii recunoaste sau nu existenta corect? El este la fel de real si cu si fara confirmare. La fel se aplica si altor zei.

Totusi, fara dovezi clare, toti zeii exista sau nu exista. Nu prea cred ca sunt alte variante. Fara niste dovezi clare, nu e corect sa afirme cineva "zeul meu este singurul real, restul sunt falsi/inexistenti" sau "iertarea zeului tau nu se pune, ai nevoie de iertarea zeului meu" sau altele de genul.

Cred ca ai inteles ce vreau sa zic si la ce se refera intrebarea mea.

| TrentonChase a răspuns (pentru anonim_4396):

Fact : Cu cat o intrebare e mai elocventa in demonstarea absurditatii si dovedirea prostiei din cadrul unei anumite religii si da pe fata ignoranta cu care sunt tratate celelalte secte si religii sansa sa primesti un raspun de la crestin este mic iar sa primesti unul relevant este nul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cei mai putini habotnici, ca sa nu spui mai inteligenti, spun ca exista un singur Zeu, numai ca oamenii il percep cu nume si implicit ritualuri diferite.Cand sunt angrenati insa in discutii privind "sfaturile"date credinciosilor, se cam incurca in motivatii.Eu am insa convingerea ca multi dintre credinciosi, o fac mai mult din obisnuinta si comoditate, decat din convingere sincera.

| georgescul56 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi ca esti ateu prost si nu stie nimica si te da mare ici pi sait.

| georgescul56 a răspuns (pentru TrentonChase):

Ateu prost ce este tu. Tu iti bati joc de toti. Esti un trol prost si idiot.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E gresit sa spuna "e acelasi pentru toti" dintr-un simplu motiv : in cateva religii, zeul principal zice "nu va inchinati altora, eu sunt miezul din fanta" si altele de genul. Ba mai mult, mai zice si "puteti sa-i ucideti pe cei ce se inchina altor zei sau care va cer voua sa va inchinati altora decat mie".

Daca ar fi fost acelasi pentru toti dar sub alte nume, nu prea vad de ce ar indemna la ura impotriva lui si ca sa luam crestinismul ca exemplu, nu vad de ce i-ar trimite in iad pe cei care se inchina altor zei cand de fapt se inchina lui.

Daca e acelasi pentru toti atunci "Toate drumurile duc la Roma" iar afirmatiile de genul "doar prin mine ajungeti la tata" sau "credinta in dumnezeu e singura cale spre mantuire" sau altele de genul sunt ilogice, inutile si reprezinta niste contraziceri. Din cate am inteles de la crestini, dumnezeu nu se poate contrazice. Multe religii se contrazic intre ele iar personalitatile zeilor sunt foarte diferite. Majoritatea resping afirmatia "e acelasi pentru toti".

| XBrunetteX a răspuns:

Cum sa pacatuiesc in alte religii?
Fiindca nu cred in zeii tai ci cred in Dumnezeu? Nu am de gand sa le cer lor scuze fiindca nu cred ca exista. Pentru mine exista Dumnezeu, la El ma rog sa-mi ierte pacatele de zi cu zi.
Nu-mi trebuie sa ma rog si sa ma milogesc la zeul "X" si zeul "Y".
Intelegi?
Asa ca scuteste-ne de intrebari d'astea idioate. straight face